سرانجام کارت نسل جدید NVIDIA GTX 680 رونمایی شد!

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,766
نام
فرشید
سرانجام اولین عضو خانواده تراشه های نسل جدید NVIDIA با اسم رمز Keplerامروز رونمایی شد. این کارت که قبلا قرار بود GTX 660 یا 670 نامگذاری شود بعدا به دلایلی - از جمله راندمان بالاتر از سطح انتظار NVIDIA از این تراشه- به GTX 680 تغییر نام داد. این تراشه در واقع بر اساس معماری GK 104 تولید شده که از تمام واحدهای پردازشی یک تراشه Kepler بهره نمی گیرد و فقط 1536 واحد CUDA در آن فعال است، در حالی که تراشه GK 110 دارای 2000 تا 2500 واحد CUDA خواهد بود و به احتمال زیاد در کارتهای سری GTX 7XX از آن استفاده خواهد شد.

imageview.php

شرکت NVIDIA با تراشه جدید 2 ویژگی مهم نیز معرفی کرده است. یکی GPU Boost که مانند فن آوری Turbo Boostاینتل، فرکانس GPU را با توجه به بار کاری با ضریب خاصی افزایش می دهد و در عین حال باعث بهینه شدن مصرف انرژی هم می گردد.
فن آوری دوم یک تکنیک جدید برای حذف لبه ها یا AA در بازیها می باشد که NVIDIA آن را TXAA نامگذاری کرده و ادعا می کند که دارای کیفیتی برابر با 16XMSAA و کاهش راندمانی در حد 2XMSAA می باشد!بررسی مختصر راندمان در بازیها:طبق بررسیهای تاکنون صورت گرفته، کارت GTX 680 در بیشتر عناوین، مخصوصا بازیهایی که مقدار زیادی به Shader ها فشار وارد می کنند گوی سبقت را با فاصله از کارت AMD HD7970 می رباید، اما در بازیهایی که به عرض باند حافظه وابستگی زیادی دارند همرده یا پایینتر از آن قرار می گیرد، با هم راندمان این کارتها را در برخی بازیها مقایسه کنیم:
45151.png
در بازی عصر جهاد 3 کارت GTX680 با تفاوت تحسین برانگیزی حدود 35 درصد کارت 7970 را پشت سر می گذارد. همانطور که می بینید در اینجا در بالای GTX 590 قرار گرفته است!

45155.png
در بازی Starcraft II و در رزولوشن 2560 این کارت کارت 7970 را با راندمان 18 درصد پشت سر می گذارد، این تفاوت در رزولوشن HD و پایینتر بیشتر است.

45158.png

45143.png

اما در بازی Crysis:Warhead که به مقدار زیادی به عرض باند حافظه واکنش نشان می دهد در رزولوشن HD و بالاتر، پایینتر از 7970 قرار می گیرد. همانطور که می دانید عرض باند حافظه 256 بیتی این کارت در کنار حافظه DDR5 با فرکانس حدود 6 گیگاهرتز افزایشی نسبت به کارت GTX 580 نشان نمی دهد:

45125.png

میزان مصرف انرژی در این کارت هم به طور قابل ملاحظه ای بهیه شده و برخلاف نسل 5XX ، کمتر از مصرف کارتهای همرده AMD و حتی خود کارت GTX 580 قرار دارد:

45174.png

سرانجام یادآوری می کنیم که قیمت رسمی این کارت 499 دلار- به پول ایرانی حدود یک میلیون تومان بدون گمرکی و هزینه حمل و نقل- در نظر گرفته شده که همرده قیمتی کارت 7970 می باشد. در پایان واضح است که به مانند سالهای قبل NVIDIA دوباره نشان سریعترین پردازنده گرافیکی تک هسته ای دنیا را از AMD بازپس گرفته است اما با تاخیری 3 ماهه که به نفع AMD و فروش بیشتر کارتهای سری 7000 آن شرکت در این مدت تمام شده بود.

لینک خبر در سایت: بازی‌سنتر | اخبار | PC | سرانجام کارت نسل جدید NVIDIA GTX 680 رونمایی شد!

آخرین ویرایش:

saeid72

کاربر سایت
Sep 12, 2010
907
بازار cpu که از دست داد خودشم کنار کشید
اینم از گرافیک طفلک amd همه جوره nvidia و intel لهش کردن خدا کنه ورشکست نشه که احتمالش زیاد ما همه بدبخت میشیم انویدیا با قیمت فضایی بدبختمون میکنه مثل همین الان که کارت متوسط خودشو چون قوی تر از کارت سطح بالا amd هست 500 دلار میده بهمون من فقط دارم خدا خدا میکنم نیاد بگه دیگه رقابت نمیکنه

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,766
نام
فرشید
بازار cpu که از دست داد خودشم کنار کشید
اینم از گرافیک طفلک amd همه جوره nvidia و intel لهش کردن خدا کنه ورشکست نشه که احتمالش زیاد ما همه بدبخت میشیم انویدیا با قیمت فضایی بدبختمون میکنه مثل همین الان که کارت متوسط خودشو چون قوی تر از کارت سطح بالا amd هست 500 دلار میده بهمون من فقط دارم خدا خدا میکنم نیاد بگه دیگه رقابت نمیکنه

البته این انفعال موقتی هست و تا عرضه ی نسل بعدی پردازنده های پیشرفته، AMD در نظر داره تمرکزش رو بر روی APU های کم مصرف و با راندمان بالا معطوف کنه، پردازنده هایی که در رده پایین و میانی سیستمهای PC کاربرد دارند و فعلا از لحاظ راندمان این APU های AMD و مخصوصا Trinity ها هستند که در سطح بالاتری قرار دارند .

زمینه ی بعدی فعالیت AMD تراشه ها و SoC های موبایلی هست که قراره سرمایه گذاری بیشتری در این محدوده انجام بده و سهم بیشتری رو هم بدست بیاره. بجز اینها AMD همزمان سعی می کنه تا قیمت پردازنده ها و گرافیکهاش رو کاهش بده و جنگ قیمت رو دامن بزنه که سهم بیشتری بدست بیاره.

در حال حاضر صحبتی از ورشکستگی یا خروج از بازار برای AMD نمیشه کرد، آمار و ارقام مالی و درآمد شرکت در ماههای اخیر از فروش خوب گرافیکهای سری 7000 این شرکت حکایت می کنه، چیزی که به نفع مشتری -حتی مشتری محصولات Intel و Nvidia- تموم میشه.

bazigoosh

کاربر سایت
Feb 1, 2007
22
خوب بود به نقاط ضعفش هم اشاره میشد . این تراشه در پردازشهای گرافیکی عملکرد خوبی داره ولی در پردازشهای GPGPU یک فاجعه اس.

45163.png

45164.png

luxmark.png

در مجموع کارت بدی نیست ولی با ابن قیمت گرونه.

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,766
نام
فرشید
خوب بود به نقاط ضعفش هم اشاره میشد . این تراشه در پردازشهای گرافیکی عملکرد خوبی داره ولی در پردازشهای GPGPU یک فاجعه اس.

در مجموع کارت بدی نیست ولی با ابن قیمت گرونه.

دوست عزیز، این کارت برای گیمینگ در نظر گرفته شده نه برای پردازشهای GPGPU و یا Folding یا پردازشهای عمومی دیگه !!! این مطلب رو دقیقا در ذیل همین نمودارهایی که خودتون گذاشتید هم توی سایتها عنوان کردن ولی شما یا مطالعه نکردید یا نخواستید توجه کنید:

This time around, at the event introducing GeForce GTX 680 to press from around the world, the company refused to discuss compute,
joking that it took a lot of heat for pushing the subject with Fermi and didn’t want to go there again.

یا سایت Legit Reviews اینطوری توضیح داده:

If there was to be an Achilles' heel with the GeForce GTX 680 it appears it would be GPU compute performance as it is fairly obvious that NVIDIA is not focused on GPU compute performance on this desktop gaming graphics card. They did not give us a compute performance power rating, distributed computing programs like folding at home aren't working yet, and LuxMark didn't show great results. We asked NVIDIA about this and they said that a folding update is in the works and that they are focused on compute cases in actual games with things like PhysX. This makes sense and helps separate the GeForce and Quardro product lines a bit bette​

بنابراین بر خلاف نظر شما هیچ کدوم از سایتهای بررسی کننده ی این کارت این مورد رو به عنوان نقطه ضعف کارت در نظر نگرفتن، چون که در بازیها این تکنیک کاربردی نداره و خود Nvidia هم تبلیغی در این مبحث روی این کارت نداشته و راندمان بالا در این مبحث رو به کارتهای سری Quadro واگذار کرده، احتمالا کارتای بر پایه GK 110 برای این کار در نظر گرفته شدند که با سری 7XX معرفی میشن، تراشه ای که 87 درصد مساحت بیشتری نسبت به تراشه GK 104 خواهد داشت و از واحدهای کامل پردازشی بهره گیری می کنه

قیمت 499 دلاری کارت GTX 680 هم نسبت به قیمت 550 دلاری کارت 7970 که قطعا بازنده ی این رقابت هست بسیار رقابتی و مناسبه، در این مورد هم بیشتر سایتها اتفاق نظر دارند.​

hosein me

کاربر سایت
Jan 21, 2010
8,946
نام
حسین
در کل فعلا خرید هیچ کارتی توصیه نمیشود با این وضعیت بازار گیم و غیره ................
ممنون بابت تاپیک
امیدوارم بیشتر شاهد اینجور تاپیک ها تو بازی سنتر باشیم

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,766
نام
فرشید
در کل فعلا خرید هیچ کارتی توصیه نمیشود با این وضعیت بازار گیم و غیره ................
ممنون بابت تاپیک
امیدوارم بیشتر شاهد اینجور تاپیک ها تو بازی سنتر باشیم

حسین جان بازار گیم مشکلش چیه الان مگه؟!

خرید کارت گرافیک هم مثل بقیه ی قطعات بازار تابع شرایطی هست و به انتخابهای موجود در بازار هم بستگی داره، اگر کسی مجبور باشه سیستم گیمینگ بخره دیگه نمیشه گفت که کارت گرافیک نخره و بره مادربرد با گرافیک آنبرد بخره که!! فک کنم منظور شما وضعیت قیمت ارز و گرونی قطعات بود که در این صورت با شما موافقم.

bazigoosh

کاربر سایت
Feb 1, 2007
22
دوست عزیز، این کارت برای گیمینگ در نظر گرفته شده نه برای پردازشهای GPGPU و یا Folding یا پردازشهای عمومی دیگه !!! این مطلب رو دقیقا در ذیل همین نمودارهایی که خودتون گذاشتید هم توی سایتها عنوان کردن ولی شما یا مطالعه نکردید یا نخواستید توجه کنید:

This time around, at the event introducing GeForce GTX 680 to press from around the world, the company refused to discuss compute,
joking that it took a lot of heat for pushing the subject with Fermi and didn’t want to go there again.

یا سایت Legit Reviews اینطوری توضیح داده:

If there was to be an Achilles' heel with the GeForce GTX 680 it appears it would be GPU compute performance as it is fairly obvious that NVIDIA is not focused on GPU compute performance on this desktop gaming graphics card. They did not give us a compute performance power rating, distributed computing programs like folding at home aren't working yet, and LuxMark didn't show great results. We asked NVIDIA about this and they said that a folding update is in the works and that they are focused on compute cases in actual games with things like PhysX. This makes sense and helps separate the GeForce and Quardro product lines a bit bette​

بنابراین بر خلاف نظر شما هیچ کدوم از سایتهای بررسی کننده ی این کارت این مورد رو به عنوان نقطه ضعف کارت در نظر نگرفتن، چون که در بازیها این تکنیک کاربردی نداره و خود Nvidia هم تبلیغی در این مبحث روی این کارت نداشته و راندمان بالا در این مبحث رو به کارتهای سری Quadro واگذار کرده، احتمالا کارتای بر پایه GK 110 برای این کار در نظر گرفته شدند که با سری 7XX معرفی میشن، تراشه ای که 87 درصد مساحت بیشتری نسبت به تراشه GK 104 خواهد داشت و از واحدهای کامل پردازشی بهره گیری می کنه

قیمت 499 دلاری کارت GTX 680 هم نسبت به قیمت 550 دلاری کارت 7970 که قطعا بازنده ی این رقابت هست بسیار رقابتی و مناسبه، در این مورد هم بیشتر سایتها اتفاق نظر دارند.​

شما درست می فرمائید . بجز مورد قیمت مناسب و رقابتی در سایر موارد با شما موافق هستم.

با توجه به ضعف در GPGPU نمی تونه بعنوان Highend در نظر گرفته بشه و بنابراین این قیمت گذاری غلطه.بنظر من GTX580 بیشتر از این , ارزش خرید داره.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,766
نام
فرشید
شما درست می فرمائید . بجز مورد قیمت مناسب و رقابتی در سایر موارد با شما موافق هستم.

با توجه به ضعف در GPGPU نمی تونه بعنوان Highend در نظر گرفته بشه و بنابراین این قیمت گذاری غلطه.بنظر من GTX580 بیشتر از این , ارزش خرید داره.

GPGPU اصلا یک معیار برای خرید کارت گیمینگ نیست و هیچ تاثیری در بازیها نداره!! تاکید مجدد!

کارت High End بودن هم با توجه به محدوده ی راندمانش و سرعتی که در رزولوشنهای هدف یعنی HD و بالاتر داره نسبت به هم نسلی های خوش یعنی سری 79XX تعیین میشه، شما روی چه منطقی می گی High End نیست؟؟! اینهمه سایت تخصصی دارن غلط می گن؟؟

قیمتش هم دقیقا هم قیمت کارت GTX 580 موقع عرضه اولیه هست، با این تفاوت که حداقل 40 درصد راندمان بالاتر، حرارت کمتر و مصرف پایینتر داره، حالا شما می گی ارزش خرید GTX 580 بیشتره؟؟!! ، بله، برای کسی که می خواد فقط 400 دلار برای گرافیکش هزینه کنه ارزشش بیشتره، اما برای کسی که سریعترین کارت رو می خواد قطعا GTX 680 فعلا بی رقیبه.
در حال حاضر خرید کارت GTX 580 فقط برای مد SLI توجیه داره، چون از یه کارت تکی GTX 680 راندمان بیشتری داره.

7se7en7

Outlaw
کاربر سایت
Jun 5, 2010
4,621
نام
دانیال
سپاسگذارم فرشید جان بخاطر مطلب مفیدت.
به نظر(غیر فنی) من با این مشخصات، مصرف عالی داره و از نظر مصرف پایین فکر میکنم این سری تحول زیادی داشته.
اینکه این کارت 580 نام گذاری شده ، معنیش اینه که تو این سری فقط یک کارت دیگه با مشخصات بالاتر از این کارت معرفی میشه؟
امیدوارم مشکل قیمت ارز حل بشه.

bazigoosh

کاربر سایت
Feb 1, 2007
22
GPGPU اصلا یک معیار برای خرید کارت گیمینگ نیست و هیچ تاثیری در بازیها نداره!! تاکید مجدد!

کارت High End بودن هم با توجه به محدوده ی راندمانش و سرعتی که در رزولوشنهای هدف یعنی HD و بالاتر داره نسبت به هم نسلی های خوش یعنی سری 79XX تعیین میشه، شما روی چه منطقی می گی High End نیست؟؟! اینهمه سایت تخصصی دارن غلط می گن؟؟

قیمتش هم دقیقا هم قیمت کارت GTX 580 موقع عرضه اولیه هست، با این تفاوت که متوسط 40 درصد راندمان بالاتر، حرارت کمتر و مصرف پایینتر داره، حالا شما می گی ارزش خرید GTX 580 بیشتره؟؟!!
در حال حاضر خرید کارت GTX 580 فقط برای مد SLI توجیه داره، چون از یه کارت تکی GTX 680 راندمان بیشتری داره.

من کارت HighEnd را فقط برای بازی نمی خرم.کامپیوتر فقط وسیله بازی نیست.

من GTX580 را بخاطر عملکرد متعادل در هردو حالت گرافیکی و غیرگرافیکی بهتر می دونم.

GPGPU برای کارتهای HighEnd مهم است.تا حالا که اینطور بوده .

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,766
نام
فرشید
سپاسگذارم فرشید جان بخاطر مطلب مفیدت.
به نظر(غیر فنی) من با این مشخصات، مصرف عالی داره و از نظر مصرف پایین فکر میکنم این سری تحول زیادی داشته.
اینکه این کارت 680 نام گذاری شده ، معنیش اینه که تو این سری فقط یک کارت دیگه با مشخصات بالاتر از این کارت معرفی میشه؟
امیدوارم مشکل قیمت ارز حل بشه.

بله، همونطور که گفته شد این تراشه GK104 یه تراشه Full Spec از نسل Kepler نیست، ولی به خاطر راندمان بالا و در ضمن برآورد NVIDIA از راندمان 7970 و تضمین موفقیت این GPU در برابر کارتای High END شرکت AMD، تصمیم بر این شد که فعلا با این تراشه مدلهای 6XX معرفی بشن و سپس در پایان سال و همگام با معرفی مدلهای بعدی AMD سری 7XX ( مثل GTX 780 و غیره) رو بر پایه ی تراشه ی تمام عیار GK110 عرضه کنه.

در واقع اگر راندمان کارتای 7970 بالاتر از این بود، Nvidia هم مجبور میشد که کارت 680 رو بر پایه ی GK110 از اول معرفی کنه، اما فعلا که خوش به حالشه و یه برگ برنده ی آماده ی دیگه هم برای ماههای آینده در اختیار داره.

من کارت HighEnd را فقط برای بازی نمی خرم.کامپیوتر فقط وسیله بازی نیست.

من GTX580 را بخاطر عملکرد متعادل در هردو حالت گرافیکی و غیرگرافیکی بهتر می دونم.

GPGPU برای کارتهای HighEnd مهم است.تا حالا که اینطور بوده .

چیزی که مناسب کار شما هست و مخصوص نیاز شما طراحی شده کارتهای WorkSattion سری QUADRO و Fire GL هستن، کارتهای رده حرفه ای Geforce و HD Radeon فقط و فقط برای بازی طراحی و عرضه میشن. در واقع کاربرد غیر بازی/گرافیکی برای کارت GTX 580/680 تعریف نشده، هر چند که قابل استفاده هستند و همونطور که در نقل قولهای زبان اصلی بود،Nvidia قراره درایورهاش روی برای GP Compute هم بعدا بهینه کنه.

GP GPU و CUDA از علایق خاص خودم هم هست،اما تا الان کاربردهای محدودی -مثل تبدیل فرمتهای ویدیویی یا پردازش دسته ای محاسبات سنگین در کاربردهای تحقیقاتی- داشته که البته از حیطه ی بازیها جداست.

bazigoosh

کاربر سایت
Feb 1, 2007
22
بله، همونطور که گفته شد این تراشه GK104 یه تراشه Full Spec از نسل Kepler نیست، ولی به خاطر راندمان بالا و در ضمن برآورد NVIDIA از راندمان 7970 و تضمین موفقیت این GPU در برابر کارتای High END شرکت AMD، تصمیم بر این شد که فعلا با این تراشه مدلهای 6XX معرفی بشن و سپس در پایان سال و همگام با معرفی مدلهای بعدی AMD سری 7XX ( مثل GTX 780 و غیره) رو بر پایه ی تراشه ی تمام عیار GK110 عرضه کنه.

در واقع اگر راندمان کارتای 7970 بالاتر از این بود، Nvidia هم مجبور میشد که کارت 680 رو بر پایه ی GK110 از اول معرفی کنه، اما فعلا که خوش به حالشه و یه برگ برنده ی آماده ی دیگه هم برای ماههای آینده در اختیار داره.

چیزی که مناسب کار شما هست و مخصوص نیاز شما طراحی شده کارتهای WorkSattion سری QUADRO و Fire GL هستن، کارتهای رده حرفه ای Geforce و HD Radeon فقط و فقط برای بازی طراحی و عرضه میشن. در واقع کاربرد غیر بازی/گرافیکی برای کارت GTX 580/680 تعریف نشده، هر چند که قابل استفاده هستند و همونطور که در نقل قولهای زبان اصلی بود،Nvidia قراره درایورهاش روی برای GP Compute هم بعدا بهینه کنه.

GP GPU و CUDA از علایق خاص خودم هم هست،اما تا الان کاربردهای محدودی -مثل تبدیل فرمتهای ویدیویی یا پردازش دسته ای محاسبات سنگین در کاربردهای تحقیقاتی- داشته که البته از حیطه ی بازیها جداست.

اینهم نظر Techreport

[LTR]Also, the GeForce GTX 680 is a massive generational improvement, extracting roughly twice the performance of the GeForce GTX 560 Ti from a similar class of GPU. Still, we're a little disappointed Nvidia isn't passing along more of those gains to consumers in the form of higher performance per dollar,
[/LTR]

در مورد کارتهای Workstation و Gaming و GPGPU با شما موافق نیستم ولی چون جوابش خارج ازموضوع تاپیک محسوب میشه , بحث نمی کنم.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,766
نام
فرشید
اینهم نظر Techreport

[LTR]Also, the GeForce GTX 680 is a massive generational improvement, extracting roughly twice the performance of the GeForce GTX 560 Ti from a similar class of GPU. Still, we're a little disappointed Nvidia isn't passing along more of those gains to consumers in the form of higher performance per dollar,
[/LTR]

در مورد کارتهای Workstation و Gaming و GPGPU با شما موافق نیستم ولی چون جوابش خارج ازموضوع تاپیک محسوب میشه , بحث نمی کنم.

خب در این مطلب گفته شده که NVIDIA از کارتی با تراشه ایی همرده 560Ti ( که همون GK104 در مقابل GF104 از لحاظ رده بندی در نسل قبلی، مصرف انرژی و حرارت شباهت زیادی دارند) تونسته راندمانی دوبرابر بدست بیاره که ای کاش NVIDIA راندمان بیشتری در اختیار کاربران قرار می داد که اصلا منفی نیست و مثبته، دلیلش هم مشخصه، رقابت با AMDکه اگر کارت قویتری می ساخت NVIDIA هم مدل قویتری تولید می کرد.

bazigoosh

کاربر سایت
Feb 1, 2007
22
ای کاش NVIDIA راندمان بیشتری در اختیار کاربران قرار می داد

مطلب را نگرفتید.داره میگه ای کاش performance per dollar بهتری داشت.یعنی با همین performance فعلی باید قیمت پایینتری میداشت.

در ضمن توجه داشته باشید که تمرکز اصلی در GCN برروی Compute performance بوده است و مقایسه اش با کارتی که در این زمینه کلا از مرحله پرته , درست نیست.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر