Xbox STARFIELD

سازنده
Bethesda Game Studios
تاریخ انتشار
September 6, 2023
ناشر
Bethesda Softworks
پلتفرم‌ها
  1. PC
  2. Xbox Series X|S
تاپیک مشکلات بازی
برو به تاپیک مشکلات بازی
https___pbs.twimg.com_media_E32OINtXwAAKVMa_format=jpg&name=large.jpg

Genres/[Action RPG]
Platforms/[XBOX X|S PC]
Developer/[Bethesda Game Studios]
Publisher(s)/[Bethesda Softworks]

[اطلاعات بازی]

[اسکرین شات]
keith-beltramini-starfield-teaser-010.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-008.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-009.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-011.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-014.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-007.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-013.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-004.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-012.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-003.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-006.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-005.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-001.jpg
keith-beltramini-starfield-teaser-002.jpg

[کانسپت آرت]

[تیزر رونمایی E3 2018]

[تیزر تریلر E3 2020]

[Official YouTube Playlist]

آخرین ویرایش:

Wolff

کاربر سایت
May 24, 2023
634
بتسدا امضاء خودشو داره توی بازیاش ! همون فالاوت 76 که شت بود کلی فروش و درآمد داشت براشون و یک سری واقعا میرفتن 20 دلار میدادن یک اسکین میخریدن :D به شخصه امیدوارم بازی بتونه امتیاز خوبی بگیره ، ولی خوب نگرفت هم اصلا به هیچجام نیست !!! بازی ها RPG بتسدا (TES,Fallout) و حالا هم Starfield ، همیشه جادو خاص خودشونو دارن ، یه جور امضاء که فقط باسه تاد هاوارد لعنت الله هست :D خودمو تا وقتی بیاد با دیابلو خفه می کنم بعدش میرم سراغ این بزرگوار ... اصلا فکر اینکه بخوای توی بازی غرق بشی آدم رو دیوونه میکنه.امسال خیلی سال خوبیه از نظر گیمی ، مخصوصا باسه ما RPG بازا که چندتا بازی خوبی هست.

دقيقا خطر همينجاست اون بحث خريدهاي درون برنامه اي كه هيچ كمكي به خط داستاني و گيم پلي نميخواد بكنه و بازي رو ميخواد تبديل به يه بازي انلاين با سيزن هاي مختلف و ايونتها بكنه

فالاوت ٧٦ كه از نظر فني هم فاجعه بود و يكي دوسالي طول كشيد تا يكم جمع و جور شد

بحث اينه زنيمكس اواخر روش EA و يوبيسافت رو پيش گرفته بود و افتاده بود به شير دوشي از اي پيهاش

و استوديويي كه شاهكارايي مثله ابليويون و اسكايريم رو تو كارنامه داره يهو ميرسه به فالاوت ٧٦

تقريبا همون بلايي كه سر بايوور اومد با اندرومدا و بعدش انتم.

و اين بازي هم بهرحال با استانداردهاي زنيمكس شروع به كار كرده
هر چند به گفته اسپنسر كاملا استوديوهاي اكس باكس اومدن كمكش و سعي كردن خروجي عالي بگيرن

نميشه فعلا قضاوتي كارد تا تو شوكيس ببينيم چه خبره واقعا

just_p30

کاربر سایت
Apr 13, 2008
2,746
دقيقا خطر همينجاست اون بحث خريدهاي درون برنامه اي كه هيچ كمكي به خط داستاني و گيم پلي نميخواد بكنه و بازي رو ميخواد تبديل به يه بازي انلاين با سيزن هاي مختلف و ايونتها بكنه

فالاوت ٧٦ كه از نظر فني هم فاجعه بود و يكي دوسالي طول كشيد تا يكم جمع و جور شد

بحث اينه زنيمكس اواخر روش EA و يوبيسافت رو پيش گرفته بود و افتاده بود به شير دوشي از اي پيهاش

و استوديويي كه شاهكارايي مثله ابليويون و اسكايريم رو تو كارنامه داره يهو ميرسه به فالاوت ٧٦

تقريبا همون بلايي كه سر بايوور اومد با اندرومدا و بعدش انتم.

و اين بازي هم بهرحال با استانداردهاي زنيمكس شروع به كار كرده
هر چند به گفته اسپنسر كاملا استوديوهاي اكس باكس اومدن كمكش و سعي كردن خروجي عالي بگيرن

نميشه فعلا قضاوتي كارد تا تو شوكيس ببينيم چه خبره واقعا

بازی فکر کنم از 2018 در حال ساخت بود ، از 2021 هم مایکی خریدتشون ، نهایت دو سال تونستن باشن بدون محدودیت بودجه و ... کار کرده باشن روش ( اونم چهار سال کرونا وسطش :D) که در نتیجه به نظرم برای بازی به این وسعت خیلی کمه ... من همین الانم برای 2024-25 تاخیر بزننش مشکلی ندارم ولی خوب بعیده دیگه.(بعد درس سایبرپانک)

• Like
Reactions: majidred2011

Wolff

کاربر سایت
May 24, 2023
634
بازی فکر کنم از 2018 در حال ساخت بود ، از 2021 هم مایکی خریدتشون ، نهایت دو سال تونستن باشن بدون محدودیت بودجه و ... کار کرده باشن روش ( اونم چهار سال کرونا وسطش :D) که در نتیجه به نظرم برای بازی به این وسعت خیلی کمه ... من همین الانم برای 2024-25 تاخیر بزننش مشکلی ندارم ولی خوب بعیده دیگه.(بعد درس سایبرپانک)

درسته

نه تاخير كه قطعا نميخوره با اين حجم از تبليغات

بيشتر مساله اين مدل rpg ها داستان و ارتباطش با كوئستهاست

اميدوارم عمق كافي رو داشته باشه داستان كه بتونه كوئستها رو معني دار كنه و حالت بي هدف و تكراري پيدا نكنه

• Like
Reactions: just_p30

majidred2011

< RED PHANTOM >
کاربر سایت
Jul 16, 2011
11,383
نام
Majid
اینکه بتزدا اون بتزدا سابق نیست یه فکته
بنظرم یکم زوده واسه این حرف، بعد استارفیلد میشه با قطعیت گفت اینطور هست یا نه.

اول اینکه Fo76 کلا داستان محور نبود، تاد هاوارد فقط تهیه کننده بود میومد هایپ الکی میکرد که دو دستی گند زد به اسم خودش.
اینا هم مثل بقیه شرکتا اومدن شانسشونو تو بازیای آنلاین محور امتحان کنن و با اینکه لانچ افتضاحی داشت بازم فک میکنم سود خوبی از پرداختای درون برنامه ایش کردن.

در مورد Fallout 4 ـم من خودم جز منتقدینش هستم و بنظرم ضعیف ترین فال اوت سینگل پلیر هست (بین 3 تا فال اوت اصلی بعد گرفتن IP)
اما این هم مشخص بود بتسدا تلاش میکرد یه چیز متفاوت تر ارائه بده، از صداگذاری روی شخصیت اصلی گرفته تا کوبیدن سیستم دیالوگ، رفتن به سمت Survival، ساخت و ساز و تمرکز روی لوتینگ و ...

حالا در عین حال یک سری فن قدیمی که عشق سیستم سنتی فال اوت بودن رو کمی ناامید کرد اما باز کلی فن جدید هم جذب کرد بخاطر اینکه بشدت از نظر گیمپلی، گانپلی و لوتینگ قوی تر از نسخه های قبلی بود، ساخت و سازو اوناهاشم باز یه دنیای دیگه ای بود واسه خیلیا.

که در نهایت هم متاش شد 87 (اپن 88) بیگ وینر نشد اما تونست جلوی گولاخی مثل ویچر 64 تا گوتی بیاره و دوم بشه (بلادبورنم بود) الانم 8 سال ازش گذشته پیک پلیر روزانش رو استیم از ویچر و سایبرپانک که کله گنده های OpenWorld RPG هستن بیشتره :D یعنی با هر معیاری حساب کنی یکی از موفق ترین بازیای دهه هست.

حالا چرا میگم استارفیلد مشخص میکنه، چون اولین بازیه بتسدا بعد سال ها هست که داره به سبک قدیمش درست میکنه.
تمرکز بشدت زیاد روی دیالوگا، بدون صدا بودن شخصیت اصلی، سیستم دیالوگ سنتی (حتی زوم روی شخصیت به سبک فال اوت و ابلیویون) در عین حال حفظ المان هایی که Fallout 4 رو خاص میکرد مثل جمع کردن ریسورس و ساخت Outpost و ...

با اختلاف جاه طلبانه ترین بازی کل استودیو هست که تلاش میکنه همه طرفارو راضی نگه داره، اینکه موفق خواهد شد یا نه فقط صبر مشخص میکنه :D
حالا بنظرم اگه تو همه بخشا بتونه در حد "خوب" هم عمل کنه چون پکیج بشدت بزرگ و خفنی میشه از اسکایریم هم ممکنه موندگار تر بشه اما همونقد احتمالش هست بخاطر بیش از حد جاه طلبانه بودنش جوری با کله بیاد زمین که بشه ضعیف ترین بازیشون :D

آخرین ویرایش:

Kurt117

کاربر سایت
Aug 6, 2009
3,636
نام
Ali
البته FO76 ساخته تیم اصلیbethesda game studios نبود :-" اگه حافظه درست یاری کنه اینا یه استدیو جدید ساختن/خریدن و بازی ساخت استدیو جدیده بود.

در کل اخرین ساخته تیم اصلی همون FO4 سال 2015 هست و استارفیلد هم احتمالا از همون 2015-2016 در حال توسعه بوده.

Natural Killer

ناظم انجمن
Jan 10, 2015
2,767
طبق گفته تاد کار روی استار فیلد درست بعد از fo4 شروع شده

The Elder Scrolls VI, Starfield and the future of video game giant Bethesda
Howard says, "We’ve been talking about [Starfield] for a decade, we started putting things on paper five, six years ago, and active development was from when we finished Fallout 4, so two and a half, three years.”

میگن از سال ۲۰۱۶ بوده

https://www.thegamer.com/starfield-has-been-in-development-for-at-least-six-years/

Natural Killer

ناظم انجمن
Jan 10, 2015
2,767
البته FO76 ساخته تیم اصلیbethesda game studios نبود :-" اگه حافظه درست یاری کنه اینا یه استدیو جدید ساختن/خریدن و بازی ساخت استدیو جدیده بود.

در کل اخرین ساخته تیم اصلی همون FO4 سال 2015 هست و استارفیلد هم احتمالا از همون 2015-2016 در حال توسعه بوده.
برای بتسدا آستین بود ولی با توجه به وسعت کار استودیو اصلی هم درگیر بوده تا جایی که یادمه

just_p30

کاربر سایت
Apr 13, 2008
2,746
طبق گفته تاد کار روی استار فیلد درست بعد از fo4 شروع شده

The Elder Scrolls VI, Starfield and the future of video game giant Bethesda
Howard says, "We’ve been talking about [Starfield] for a decade, we started putting things on paper five, six years ago, and active development was from when we finished Fallout 4, so two and a half, three years.”

میگن از سال ۲۰۱۶ بوده

https://www.thegamer.com/starfield-has-been-in-development-for-at-least-six-years/

2016 هم شروع شده باشه میشه نزدیک 7 سال تا زمان عرضه ، که چهار سال وسطش کرونا بود ، و دیدیم کرونا چیکار کرد ، بازی های مثل Redfall دو سال دیرتر آمدن ، فیلم John Wick 4 هم نزدیک 2 سال دیرتر آمد و ... هزارتا نمونه و مثال دیگه ! باسه همین میگم احساس می کنم برای بازی به این حجم خیلی کمه این زمان ، که امیدوارم اشتباه کنم :D

• Like
Reactions: Natural Killer

Deathbringer

کاربر سایت
Jan 2, 2023
601
نام
Death
بنظرم یکم زوده واسه این حرف، بعد استارفیلد میشه با قطعیت گفت اینطور هست یا نه.

اول اینکه Fo76 کلا داستان محور نبود، تاد هاوارد فقط تهیه کننده بود میومد هایپ الکی میکرد که دو دستی گند زد به اسم خودش.
اینا هم مثل بقیه شرکتا اومدن شانسشونو تو بازیای آنلاین محور امتحان کنن و با اینکه لانچ افتضاحی داشت بازم فک میکنم سود خوبی از پرداختای درون برنامه ایش کردن.

در مورد Fallout 4 ـم من خودم جز منتقدینش هستم و بنظرم ضعیف ترین فال اوت سینگل پلیر هست (بین 3 تا فال اوت اصلی)
اما این هم مشخص بود بتسدا تلاش میکرد یه چیز متفاوت تر ارائه بده، از صداگذاری روی شخصیتا گرفته تا تغییر سیستم دیالوگ، رفتن به سمت Survival، ساخت و ساز و تمرکز روی لوتینگ و ...

حالا در عین حال یک سری فن قدیمی که عشق سیستم سنتی فال اوت بودن رو کمی ناامید کرد اما باز کلی فن جدید هم جذب کرد بخاطر اینکه بشدت از نظر گیمپلی، گانپلی و لوتینگ قوی تر از نسخه های قبلی بود، ساخت و سازو اوناهاشم باز یه دنیای دیگه ای بود واسه خیلیا.

که در نهایت هم متاش شد 87 (اپن 88) بیگ وینر نشد اما تونست جلوی گولاخی مثل ویچر 64 تا گوتی بیاره و دوم بشه (بلادبورنم بود) الانم 8 سال ازش گذشته پیک پلیر روزانش رو استیم از ویچر و سایبرپانک که کله گنده های OpenWorld RPG هستن بیشتره :D یعنی با هر معیاری حساب کنی یکی از موفق ترین بازیای دهه هست.

حالا چرا میگم استارفیلد مشخص میکنه، دلیلش اینه که اولین بازیه بتسدا بعد سال ها هست که داره به سبک قدیمش درست میکنه.
تمرکز بشدت زیاد روی دیالوگا، بدون صدا بودن شخصیت اصلی، دیالوگ سیستم سنتی در عین حال حفظ المان هایی که Fallout 4 رو خاص میکرد مثل جمع کردن ریسورس و ساخت Outpost و ...

بدون شک میشه گفت با اختلاف جاه طلبانه ترین بازی کل استودیو هست که تلاش میکنه همه طرفارو راضی نگه داره، اینکه موفق خواهد شد یا نه فقط صبر مشخص میکنه :D
من خودم دلم میخواد استارفیلد برخلاف این جو منفیه دورش باشه هم چون شخصا طرفدار ژانر RPGم و هم خیلی وقته برای یه بازی با حال و هوای بتزدای قدیم دلم تنگ شده و هم اینکه IP جدیدیه که تو فضا جریان داره. بتزدایی که با الدرهاش و فالوت 3ش زندگی کردم عملا. استارفیلد و فیبل هم تنها بازیایی هستن که بخاطرشون Xbox گرفتم چون حتی بد هم بشن باز میدونم که میتونم ازشون لذت ببرم.
فالوت 4 هم با وجود تمامی ایراداتش (که من مشکل اصلیم باهاش داستانش بود مخصوصا پایان بندیش که از صدتا فحش بدتره) که جدای سر عرضه، نسخه گوتیشم رو 2 تا پلتفرم تموم کردم با همه DLCها (میگم که نگن تو از وقتی ردفال خراب کرد بتزدا فن شدی و این دری وریای همیشگیشون :D ). منتهی مشکل اینجاست که وقتی الکی زیر بقل سازنده هندونه بذاریم میشه نتیجش ردفال (که درصدیش بخاطر فن بازیاشونه). کارگردانش فلانه سبکش گرافیکیش خاصه سازندش فلانه. الانم باید به بتزدا سخت گرفت که بهترین خودشو ارائه بده و این که الکی بازیشو بگیم بیگ وینر بوده اونم با توجه به سالی که اومد نه نیست. فقط یکی از بازیای خوب اون سال بود همین. که همچنان از جادوی مد بهره میبره که بازی رو هربار میشه با n تا مد زیر و رو کرد.
فالوت 76م یه 50 ساعتی بازی کردم و دنیای به شدت جذاب و خاصی داره ولی اصلا DNA بتزدا رو نداشت حتی بعد کلی ساپورتی که کردن. استارفیلد حداقل تا الان نشون داده اون DNA رو داره ولی بحث اینه که چقدر بازی میتونه تا حد ممکن کم نقص باشه. دیگه نسل 7 نیست که اسکایریم مشکلات کیفیتیش نادیده گرفته بشه باید تا حد ممکن پکیج کم نقصی باشه و ازش انتظار نمره بالایی هم میره تا حدودی. هم وقتش رو تا حدودی داشتن (اگه مایکروسافت مجبور به عرضه زودهنگام نکرده باشه) هم بودجش همه چی در اختیارشون بوده.

Natural Killer

ناظم انجمن
Jan 10, 2015
2,767
2016 هم شروع شده باشه میشه نزدیک 7 سال تا زمان عرضه ، که چهار سال وسطش کرونا بود ، و دیدیم کرونا چیکار کرد ، بازی های مثل Redfall دو سال دیرتر آمدن ، فیلم John Wick 4 هم نزدیک 2 سال دیرتر آمد و ... هزارتا نمونه و مثال دیگه ! باسه همین میگم احساس می کنم برای بازی به این حجم خیلی کمه این زمان ، که امیدوارم اشتباه کنم :D
با کلیت حرفتون موافقم پستم قبلیم در این مورد صفحه پیش هست ،که اگر تاخیر بخوره استقبال میکنم.
البته ردفال از ۲۰۱۸ ساختش شروع شده بود .
اندازه استدیو ها با هم متفاوتن ، بتسدا نزدیک ۴۰۰ نفر دولاپر داره که روی سبکی که متخصصش هست کار میکنه بر خلاف آرکین که طبق گزارش اخیر بلومبرگ حدود ۷۰ نفر روی بازی کار میکردن ، و اولین تجربشون از سبک لوتر شوتر بوده. و نکته دیگه این که بر خلاف آرکین بخاطر حساسیتی که روی بازی وجود داره از طرف استودیوهای ماکرو هم داره بهشون کمک میشه که در کل بنا بر این دلایل میشه احتمال اینکه حداقل بازی خوبی بشه بیشتر دونست.

Philip Marlowe

کاربر سایت
Jan 2, 2022
914
با کلیت حرفتون موافقم پستم قبلیم در این مورد صفحه پیش هست ،که اگر تاخیر بخوره استقبال میکنم.
البته ردفال از ۲۰۱۸ ساختش شروع شده بود .
اندازه استدیو ها با هم متفاوتن ، بتسدا نزدیک ۴۰۰ نفر دولاپر داره که روی سبکی که متخصصش هست کار میکنه بر خلاف آرکین که طبق گزارش اخیر بلومبرگ حدود ۷۰ نفر روی بازی کار میکردن ، و اولین تجربشون از سبک لوتر شوتر بوده. و نکته دیگه این که بر خلاف آرکین بخاطر حساسیتی که روی بازی وجود داره از طرف استودیوهای ماکرو هم داره بهشون کمک میشه که در کل بنا بر این دلایل میشه احتمال اینکه حداقل بازی خوبی بشه بیشتر دونست.
رفیق البته بیشتر از ۵۰۰ نفر در حال کار روی بازی هستند.برای مثال تیم ساخت Fallout 76 حدود ۲۰۰ نفر بودند و بسیاری از اعضا هم جز تیم اصلی Bethesda نبودند.به نظر بنده سنجیدن کیفیت کار Bethesda با Fallout 76 به دلایل مشخص اشتباه هست.البته Fallout 4 خودش مشکلاتی داشت و نسبت به بازی های قدیمی استودیو حتی پسرفت هم به حساب می آمد ولی باز هم از جمله بازی های خیلی خوب نسل قبل بود.بنده خودم به اندازه سایر بازی های Bethesda از این عنوان لذت بردم.در نهایت Starfield عنوانی هست که استودیو با تمام توان در حال کار بر روی اون هست و فکر می‌ کنم به همان کیفیت عناوین قبلی استودیو باشد.تنها نگرانی بابت بخش های تکنیکی هست که امیدوارم بازی تا جای ممکن پالیش شده باشد و تجربه کم دردسری برای گیمرها به ارمغان بیاورد.

Maniac Gamer

کاربر سایت
Oct 21, 2008
2,770
نام
مارشال

the batman

کاربر سایت
May 25, 2013
394
همون فالوت ۴ نسبت به ۳ یه عقبگرد بود! بماند که همین ۴ هم تو سالی اومد که ویچر ۳ تو زمینه متا و جوایز از رو فالوت رد شد! بازی به خودی خودش قشنگ بود ولی بیگ وینر چی و کجا بود خدا میدونه! همینام بعد اومدن فالوت ۷۶ رو ساختن که هنوز مصاحبه تاد هاوارد هست چجوری بازی رو هایپ میکرد!
اینکه بتزدا اون بتزدا سابق نیست یه فکته ۲تا ساخته نسل قبل اینا یکی خوب و یکی افتضاح بوده! وضعیت کیفی استارفیلدم نمایش شوکیس تا حدی مشخص میکنه فقط امیدوارم بتونه حال و هوای RPG دوران اسکایریم و فالوت 3 بتزدا رو داشته باشه تا این بازیای چند سال اخیرشون رو.
چقد جفتشون رو بازی کردی که میگی فالوت 4 نسبت به 3 عقبگرد بود ؟ بالای 2000 ساعت عناوین bethesda رو بازی کردم ( نگاه پروفایل استیمم کن) استدیو مورد علاقمه فقط توضیح بده 3 چجوری از 4 بهتره ؟ تهش همچی نظر شخصیته خواهشا عکس متا هم ندین وقتی خودتون بازیو زیرو رو نکردین
fo4 همین الانش از ویچر 3 بیشتر پلیر داره به لطف مادینگ, دقیقا از رو چی رد شد ویچر ؟ درضمن خودم ویچر رو بیشتر دوست دارم یجوری فالوت 4 رو نکوبون انگار بچه زشت بتسداست, بعد اسکایریم موفق ترین بازیشه و بهترین فالوت با اختلاف
تیم بتسدا full woke نشده باشه استارفیلد standard بعدیه سبک rpg میشه, بازی که بعد 10 سال 20k پلیر فعال داره در لحظه
اما اگه full woke شده باشه و بخان agenda های جدیدو زوری بچپونن تو حلق پلیر, یک سرطان حال بهم زنی بشه بدتر ردفال و فالوت 76 :)

Outer Heaven

کاربر سایت
Apr 21, 2011
4,317
چقد جفتشون رو بازی کردی که میگی فالوت 4 نسبت به 3 عقبگرد بود ؟ بالای 2000 ساعت عناوین bethesda رو بازی کردم ( نگاه پروفایل استیمم کن) استدیو مورد علاقمه فقط توضیح بده 3 چجوری از 4 بهتره ؟ تهش همچی نظر شخصیته خواهشا عکس متا هم ندین وقتی خودتون بازیو زیرو رو نکردین
fo4 همین الانش از ویچر 3 بیشتر پلیر داره به لطف مادینگ, دقیقا از رو چی رد شد ویچر ؟ درضمن خودم ویچر رو بیشتر دوست دارم یجوری فالوت 4 رو نکوبون انگار بچه زشت بتسداست, بعد اسکایریم موفق ترین بازیشه و بهترین فالوت با اختلاف
تیم بتسدا full woke نشده باشه استارفیلد standard بعدیه سبک rpg میشه, بازی که بعد 10 سال 20k پلیر فعال داره در لحظه
اما اگه full woke شده باشه و بخان agenda های جدیدو زوری بچپونن تو حلق پلیر, یک سرطان حال بهم زنی بشه بدتر ردفال و فالوت 76 :)
فال اوت ۴ نسبت به ۳ و نیووگاس پسرفت کامل بود دیگه. انتخاب عملا هیچ معنایی نداشت تو بازی. داستان بازی هم واقعا ضعیف بود. کامبت و سیستم ساخت و ساز خوبی داشت ولی عناصر نقش آفرینی به شدت ساده و پیش و پاافتاده ای داشت بازی. رنگبندی بازی هم کلا زده بود جاده خاکی. آمار فروش دلیل بر خوب بودن بازی نمیشه.سیستم دیالوگ و انتخاب هم عملا تو بازی وجود نداشت.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر