کدام بازی در سال 2011 بهترین گرافیک را خواهد داشت ( کنسول )

بهترین گرافیک کنسولها 2011 ؟

• مجموع رای دهنده‌ها
    373

Nima

مدیر انجمن
Feb 25, 2007
8,051
نام
نیما
حرف من اینه که اختلاف 30 فریم و 60 فریم Rage اونچیزی که تو فکر میکنی مافوق تصور هست نمیشه ! اگه میشد مطمئنا Developer های دیگه هم بهش رسیده بودن تا حالا . منتهی تو از ID و John Carmack یه بت یا جادوگر ساختی . من مثل تو فکر نمیکنم ! کسی هم نگفته U3 مثلا چند برابر فلان بازی گرافیک داره ، تو هی داری بحث برابر رو میکشی وسط که باهاش به خودت سوژه بدی !
Rage یه عنوانی نیست که از لحاظ گرافیکی بی نقص باشه . 2 تا برتری واضح داره نسبت به بقیه بازی ها یکی 60 فریم بودن و دیگری Mega texture ، انمیشن های عالی هم داره . اما از خیلی از لحاظ ها هم از بعضی بازیهای لیست ضعیف تره ، مثل افکتهای مختلف ، تنوع محیط بازی ، فیزیک ، اثر پذیری محیط ، مشکل AA ، مشکل Texture Loading ، رزولوشن Texture ها .
حالا من میگم اگه 30 فریم بود کلا بالانس میشد و در نهایت هم ممکن بود بهترین گرافیک رو داشته باشه و از همه این بازیهای لیست بهتر باشه ، اما به همون اندازه هم ممکن بود بهترین نباشه ، اما تو بهتر بودن Rage در 30 فریم رو یه قانون میدونی و در نظرت یه چیز رویایی میاد !!
ولی من همین U3 که بنظرم در مجموع بهترین گرافیک رو داره چیز رویایی و 2 برابر و 3 برابر نیست ! و اگه کسی واقعا همه بازیهای لیست رو بازی کرده باشه و بدون قصدی بیاد بگه بنظرمن بازی X بهترین گرافیک رو داره من اصلا باهاش بحث نمیکنم ، چون حرف غیرمنطقی نزده !

کلا آخر نسله و همه بازیها به هم نزدیکن ، همه هم آخرین تلاششون رو کردن ، در نهایت اتفاق خیلی خاصی هم نمیفته ! به نظر من بعد از U2 کلا اتفاق خیلی خاصی در زمینه گرافیک بوجود نیومده .

حالا تو اگه همچنان اصرار داری Carmack رو پرستش کنی و فکر کنی که جادوگری میکنه ، به پرستشت ادامه بده ! منم حوصله بحثی که هیچوقت نتیجه نخواهد داد رو ندارم .

وقتی میگید بقیه سازنده ها مغز خر نخوردن که 30 فریم بدن ، یجوری میگید که انگار Rage با 60 فریم هیچی رو فدا نکرده ؟! خب دقیقا حرف من اینه که چیزایی که فدای 60 فریم بودن شده در حالت 30 فریم به بازی برگردونده میشه و خب خیلی از سازنده ها هم هستن که نمیخوان چیزی رو فدای 60 فریم کنن ! عجیبه این موضوع ؟

kayne

کاربر سایت
Jan 13, 2009
3,102
نام
مصطفی
برای اینکه Crysis به هیچ وجه بهینه نبود . یکسال بعد با عرضه Crysis Warhead همون کارت هایی که روی ماکسیموم کیفیت Crysis رو 30 فریم نمیدادن Warhead رو با گرافیکی به مراتب بهتر 50 تا 60 فریم اجرا میکردن.
دقیقاً زدی تو خال رضا :d

جواب این سوال که چطوری ریج بدون احتسابِ 60 فریم هم جزو بهترین هاست همینه :
بهینه .

یعنی در واقع گرافیک بازی حتی رو 30 فریم هم جزو بهترین هاست ولی وقتی غولی مثله کارمک پشتش باشه ، واسه خودنمایی میاد انجین بازی رو به بهترین شکل ممکن بهینه میکنه و باعث میشه شما بازی رو ، رو 60 فریم تجربه کنید ...

بنظر من کارمک با این کارش شرکت های دیگه رو تحقیر کرد :d یعنی علناً داره میگه کاری که شما تو 30 فریم انجام میدین من همونو با یه محیط وسیع تو 60 فریم انجام میدم ........
وقتی میگید بقیه سازنده ها مغز خر نخوردن که 30 فریم بدن ، یجوری میگید که انگار Rage با 60 فریم هیچی رو فدا نکرده ؟! خب دقیقا حرف من اینه که چیزایی که فدای 60 فریم بودن شده در حالت 30 فریم به بازی برگردونده میشه و خب خیلی از سازنده ها هم هستن که نمیخوان چیزی رو فدای 60 فریم کنن ! عجیبه این موضوع ؟
نیما یه کلام به من بگو نظر سایت ها رو قبول داری یا نه ؟ اگه مثله من نداری که هیچ اگه داری پس اونا به 60 فریم بودن بازی اشاره نکردن و اینکه ایرادات بازی رو هم نایده گرفتن( همون طوری که ایرادای u3 و GEOW 3 و ..... نادیده گرفتن )، پس مسلماً زیاد مشکل خاصی نداشته (رو بهترین پلتفرم منظورمه ).....

آخرین ویرایش:

Tommy Fisher

Shit happens
کاربر سایت
Apr 5, 2009
5,954
نام
رضـا
دقیقاً زدی تو خال رضا :d

جواب این سوال که چطوری ریج بدون احتسابِ 60 فریم هم جزو بهترین هاست همینه :
بهینه .

یعنی در واقع گرافیک بازی حتی رو 30 فریم هم جزو بهترین هاست ولی وقتی غولی مثله کارمک پشتش باشه ، واسه خودنمایی میاد انجین بازی رو به بهترین شکل ممکن بهینه میکنه و باعث میشه شما بازی رو ، رو 60 فریم تجربه کنید ...

بنظر من کارمک با این کارش شرکت های دیگه رو تحقیر کرد :d یعنی علناً داره میگه کاری که شما تو 30 فریم انجام میدین من همونو با یه محیط وسیع تو 60 فریم انجام میدم ........
البته 60 فرم و محیط های باز بی تاثییر نیست و ارزش گرافیکی بازی رو بالاتر میبره همونجوری که مثلاً سال 2009 گرافیکی مثل MW2 با 60fps ثابت از IGN نمره کامل گرفت یا اخر سال کاندید بخش بهترین گرافیک هم شد ! حالا اگر همین گرافیک با 30 فرم آمیخته بود دیگه ... :D

DieDie

کاربر سایت
Feb 28, 2010
2,772
Rage در اغلب مواقع 60 فریم بر ثانیه هست (بعضی وقتها نوسان 1-2 فریمی داره) یعنی برای رندر هر فریمش حدودا 16.66 میلی ثانیه زمان احتیاج هست وقتی میشد 30 فریم بر ثانیه برای رندر هر فریم 33.3 میلی ثانیه زمان احتباج بود پس تایم سیستم برای رندر فریمهای بازی دو برابر میشد که به نوعی موید دو برابر شدن توان سیستم با وجود انجین ثابت هست حالا این 16.66 میلی ثانیه رو میخواستن باهاش چیکار کنن من نمیودم ولی میشد مثلا یه سری PP افکت به بازی اضافه کرد مثل موشن بلور و AA بازیو تقویت کرد و افت رزولوشن بازیو کمتر کرد و سایه ها و نورپردازی ریل تایم به بازی اضافه کرد ولی مشکل تکسچر لودینگ پله ای و رزولوشن تکسچرها رو تا زمانیکه از همین تکنیک مگا تکسچر بخوان استفاده کنن نمیشد حل کرد چون اون محدودیت مربوط به سرعت استریمینگ داده ها و محدودیت RAM کنسولها هست که همه اون تکسچرهای عظیم رو یک جا نمیتونه توی خودش جا بده مگر با رزولوشن کم که نتیجش مشخص شد...
در کل انجین بازی انجین ارزشمندیه شاید اگر باهاش Doom 4 رو بسازن که هدفشون 30 فریم هست و محیط کوریدوری داره بشه چیزای بیشتری از کنسولای همین الان دید ولی اینا همش اما و اگره زمان فقط ثابت میکنه فعلا هم که U3 بهترینه من موندم بحث سر چیه به خدا دل پیچه گرفتم اینقدر 30 و 60 تو این تاپیک خوندم.

Gartall

کاربر سایت
Nov 30, 2006
7,804
نام
فرخ
حرف من اینه که اختلاف 30 فریم و 60 فریم Rage اونچیزی که تو فکر میکنی مافوق تصور هست نمیشه ! اگه میشد مطمئنا Developer های دیگه هم بهش رسیده بودن تا حالا . منتهی تو از ID و John Carmack یه بت یا جادوگر ساختی . من مثل تو فکر نمیکنم ! کسی هم نگفته U3 مثلا چند برابر فلان بازی گرافیک داره ، تو هی داری بحث برابر رو میکشی وسط که باهاش به خودت سوژه بدی !
این خود DF هست که تو انالیز RAGE را با نام جان کارمک اغاز میکنه :
the technological genius of John Carmack backed by the financial security that allows him and his team to branch out in new directions and only release the result "when it's done
معنیش اشکاره که داره چی میگه !
فکر نکنم بشری تو بازی سازی باشه تکنولوژی را با اسمش صدا کنن ! کارمک هم نیاز به بت سازی نداره چون سطح معلوماتش اونقدرا زیاد هست که سایتها با نام نابغه تکنولوژی صداش کنن و اطرفی بره موشک هم بسازه جدا از رشته اصلیه خودش.
Rage یه عنوانی نیست که از لحاظ گرافیکی بی نقص باشه . 2 تا برتری واضح داره نسبت به بقیه بازی ها یکی 60 فریم بودن و دیگری Mega texture ، انمیشن های عالی هم داره . اما از خیلی از لحاظ ها هم از بعضی بازیهای لیست ضعیف تره ، مثل افکتهای مختلف ، تنوع محیط بازی ، فیزیک ، اثر پذیری محیط ، مشکل AA ، مشکل Texture Loading ، رزولوشن Texture ها .
RAGE دوتا برتری نداره بلکه برتریهاش خیلی زیاده اولا محیطهای بازی را با DD بینظیر به نمایش میذاره جزئیاته محیط بسیار بالاست مدلینگ کارکترها فوق العادست انمیشنهای دشمناش به کلمه واقعی بینظیر هستند هوش مصنوعی بازی بینظیره ( که همین هوش مصنوغی میدونی چقدر قسنگ فشار روی سخت افزار میاره متاسفانه همین مورد تو انچارتد 3 نکته منفی هست )
ولی در مورد ضعف بازی ها که گفتی تنوع محیطی نداره ؟!!! یکی از بازی های نسل همین الان RAGE با بهترین تنوع محیطی شاهد هستیم تو میگی تنوع محطی نداره ؟! تو هر مامریت با یک محیط کاملا دگرگون و تم ***** رنگ متفاوت شاهد هستیم .
در مورد رزولیشن تکسچرهم گفتم اگر نزدیک مشکل داره ولی از فاصله بینظیر عمل میکنه این یکی را بازیهای دیگه ندارند مشکل لود تکسچر هم که روی 360 زیاد محسوس نیست که بخوایم بزرگش کنیم منتها تو رتی نسخه PS3 را بالز کردی بدون اینکه نسخه 360 را تجربه کنی !
حالا من میگم اگه 30 فریم بود کلا بالانس میشد و در نهایت هم ممکن بود بهترین گرافیک رو داشته باشه و از همه این بازیهای لیست بهتر باشه ، اما به همون اندازه هم ممکن بود بهترین نباشه ، اما تو بهتر بودن Rage در 30 فریم رو یه قانون میدونی و در نظرت یه چیز رویایی میاد !!
ولی من همین U3 که بنظرم در مجموع بهترین گرافیک رو داره چیز رویایی و 2 برابر و 3 برابر نیست ! و اگه کسی واقعا همه بازیهای لیست رو بازی کرده باشه و بدون قصدی بیاد بگه بنظرمن بازی X بهترین گرافیک رو داره من اصلا باهاش بحث نمیکنم ، چون حرف غیرمنطقی نزده !
بازم میگم و سوال میکنم سایتها را قبول داری ؟! چرا جواب نمیدی پس ؟ اگر قبول داری بنابه نظر سایتها RAGE زمانی که عرضه شد بهترین گرافیک را داشت ! اگر 30 فریم میشد که دیگه بدتر !
پس الان مشخص کن اون چیزی که تو میگی نظره شخصیت هست یا میخوای به عنوان FACT بچسبونی ؟!
کلا آخر نسله و همه بازیها به هم نزدیکن ، همه هم آخرین تلاششون رو کردن ، در نهایت اتفاق خیلی خاصی هم نمیفته ! به نظر من بعد از U2 کلا اتفاق خیلی خاصی در زمینه گرافیک بوجود نیومده .
حالا تو اگه همچنان اصرار داری Carmack رو پرستش کنی و فکر کنی که جادوگری میکنه ، به پرستشت ادامه بده ! منم حوصله بحثی که هیچوقت نتیجه نخواهد داد رو ندارم .
اخه 60 فریم RAGE بودن را فدا کرده ولی با این فدا کردنش بازم تونسته نظر سایتها را جلب کنه و بهش بگن بهترین ! پس فدا کردنه RAGE فرق میکنه با فدا کردن بقیه بازیسازها ! الان همه سایتها ها سعی دارن بگن کاری که RAGE با 60 فریم کرده کسی تا الان نتونسته و شهرت RAGE این چندساله همین بوده ولی تو نمیخوای قبولش کنی چرا ؟!
شما هم که کارمک را قبول نداری خدا شکر ! تو اخرین مصاحبش گفت من فکر میکنم RAGE بهترین گرافیک کنسولی باشه ولی با این فرق که بازیه ما با دوبرابر فیریم اجرا میشه ! حرفی را هم که زد خیلی از سایتها زمان عرضش تائیدش کردند !
خلاصه بگم وقتی سایتها را قبول نداری که چی در موردش گفتند پس به بچه ها حق میدی که اگر مخالفت کنن با بازیه مورد علاقت ولی نه اگه میگی نظر شخصیه خودته که به کنار میشه منطقی ولی اگه میخوای نظر خودت را به عنوان FACT قرارش بدی که دیگه نیاز به بحث نیست !

هر استودیویی اگر قرار بر این بود که یه انجینی رو طی 4 تا 5 سال خلق بکنه و هدف اصلیش روی 60 فرم قفل بودن بازیش باشه میتونست یه افتضاحی مثل Rage با 60 فریم و افکتهای تاریخ مصرف گذشته ، تکسچرهای بی کیفیت که فقط از فواصل دور فقط خوب به نظر میان رو همراه مشکل حاد لود شدنشون تحویل بده .
بیش از حد بزرگ جلوه دادن و خارق العاده دونستن Rage فقط سطح تفکر اون کسی که این حرف رو میزنه زیر سوال میبره .
:lol: بابا شما کلا اخرت منطق هستی! و جمله اخرت هم سطح تفکرات تمام سایتها را زیر سوال بردی :lol:
تو اصلا بیخیال ! گفتم که شما ps3 فنها خدای منطق هستید و بلدید عناوین خودتون را اونطوری که نیست تا حد خدا ببرید بالا و بازی مخالفتون را با کلمات زیباتون له و خمیر کنید بعد اسمش را هم بزارید نظر شخصی یا فکت. کلا عجوبه هایی هستید که تو دنیا به روی خودش ندیده !

آخرین ویرایش:

Robin Hood

کاربر سایت
Feb 14, 2008
3,219
نام
امید
هر استودیویی اگر قرار بر این بود که یه انجینی رو طی 4 تا 5 سال خلق بکنه و هدف اصلیش روی 60 فرم قفل بودن بازیش باشه میتونست یه افتضاحی مثل Rage با 60 فریم و افکتهای تاریخ مصرف گذشته ، تکسچرهای بی کیفیت که فقط از فواصل دور فقط خوب به نظر میان رو همراه مشکل حاد لود شدنشون تحویل بده .
بیش از حد بزرگ جلوه دادن و خارق العاده دونستن Rage فقط سطح تفکر اون کسی که این حرف رو میزنه زیر سوال میبره .

Daedalus

کاربر سایت
Apr 8, 2010
12,576
نام
فرهود

lol .

امید با این حرفت رسما له کردی بازی رو :D Rage فک نکنم اصلا افتضاح بود تو گرافیک ، تازه یه عالم هم ازش تعریف شد ! فک نکنم از یه بازی افتضاح انقد تعریف شه ! شرکت های دیگه هم اگه بتونن میسازن ، کی بدش میاد رو کنسول شوتر 60 فریم بازی کنه ؟! این که کارمک همچین چیزی رو 60 فریم ساخته و انقد بهینه است گرافیک کار هر کسی نیست .

kayne

کاربر سایت
Jan 13, 2009
3,102
نام
مصطفی
افکت های تاریخ مصرف گذشته :))

اکی شما درست میگی فقط به عنوان نمونه یه بازی OW نشونم بده که از لحاظ افکت از rage سرتر باشه ! اصلاً به 60 فریم بودنشم کاری ندارم فرض کن ریج 30 فریم هست !! یه بازی نشونم بده که محیط و وسعتش در سطح ریج باشه از لحاظ visual effetc از ریج سرتر باشه ؟

Robin Hood

کاربر سایت
Feb 14, 2008
3,219
نام
امید
@ گارتال
شما خواهشا از منطق صحبتی نکن چون مضحک جلوه میکنه این کلمه !

فرهود فکر کنم نیازمند اینکه پست چند صفحه پیشم رو دوباره نقل قول کنم ، شدیم . :D
حرف تکراری جوابشم تکراریه .

یه سری تصاویر واقعی از Rage که برای همین آنالیز اخیر این بازی در Digital Foundry هست . (از DF گذاشتم که قبولش دارید شماها البته فعلا !) از ورژن X360 هم میزارم که بهانه ای براش نتراشید .

360_031.bmp.jpg
360_022.bmp.jpg
360_texture.bmp.jpg

360_016.bmp.jpg

360_001.bmp.jpg

البته در نسخه های کنسولی نبود aa به هر چه بدتر شدن کلیت گرافیکی بازی کمک میکنه !

تصاویر زیر هم از ورژن PC با بالاترین حد تنظیمات و رزولوشن 1080p هست . مشخصات سیتم تست شده سیستم تست شده (Core i7/580GTX

1080p_001.bmp.jpg

به خاطر اینکه حجم عکسهای ورژن PC به خاطر رزولوشن بالا زیاده دو تای دیگه رو فقط لینکش رو میزارم ببینید .

http://images.eurogamer.net/2011/articles//a/1/4/0/8/8/1/4/1080p_000.bmp.jpg
http://images.eurogamer.net/2011/articles//a/1/4/0/8/8/1/4/1080p_003.bmp.jpg

همونطور که در تصاویر هر دو نسخه مشاهده میکنید بازی فقط از فواصل دور خوب به نظر میاد و از نزدیک واقعا تکسچرها افتضاحن .
استودیوی id software بعد از چند سال مانور دادن و ادعا مبنی بر بهترین بودن Rage در هر سه نسخه (که روی هیچ کدوم در حدی که باید نبود) و اون همه تعاریف و اجرا روی 60 فریم ، عرضه یه همچین عنوان پر مشکلی واقعا نا امید کنندست .
پتانسیلش رو داره که امسال در قسمت نا امید کننده ترین و پر مشکل ترین بازیهای سال کاندید بشه .

فقط به عنوان نمونه یه بازی OW نشونم بده که از لحاظ افکت از rage سرتر باشه ! اصلاً به 60 فریم بودنشم کاری ندارم فرض کن ریج 30 فریم هست !! یه بازی نشونم بده که محیط و وسعتش در سطح ریج باشه از لحاظ visual effetc از ریج سرتر باشه ؟
وسعت محیط Rage در حد یه بازی Openworld نیست ولی برای شما که دوست داری قاطعانه فکت صادر کنی مثال میزنم . GTA IV یا Red Dead Redemption یا L.A.Noire رو احتمالا تجربه نکردی . معمولا برای عنوانهای First Person محیطهای OW خلق نمیکنن اما یه مثال هم در این مورد میشه زد عناوین قبلی Bethesda یا همین کار جدیدشون عنوان Skyrim از نظر گرافیکی کاملا به Rage برتری داره .

آخرین ویرایش:

kayne

کاربر سایت
Jan 13, 2009
3,102
نام
مصطفی
وسعت محیط Rage در حد یه بازی Openworld نیست ولی برای شما که دوست داری قاطعانه فکت صادر کنی مثال میزنم . GTA IV یا Red Dead Redemption یا L.A.Noire رو احتمالا تجربه نکردی . معمولا برای عنوانهای First Person محیطهای OW خلق نمیکنن اما یه مثال هم در این مورد میشه زد عناوین قبلی Bethesda یا همین کار جدیدشون عنوان Skyrim از نظر گرافیکی کاملا به Rage برتری داره .
خوشم میاد سطح اطلاعاتت رو با حرف های خودت مشخص میکنی ....

به ریج میگی از لحاظ افکت ضعیفه بعد RDR ، GTA و L.A NOire مثال میزنی :lol:
حالا افکت بماند حتی از لحاظ لود شدن آبجکت و تکسچر بد نیست ریح با همین عناوینی که مثال زدی مقایسه کنی :))
قضاوت میزارم به عهده دوستان .....

اینم چندتا عکس :
85046367206676934291.jpg

57627561527727357044.jpg

03184419019892046802.jpg

04453383673148141184.jpg

66946009167497867285.jpg

باز صد رحمت به رضا که مثالش قابل تامل ـه ! (infamous 2 از قلم انداخته بودم :d )
ولی با این حال رضا باز اگه کلیت در نظر بگیریم ریج سرتره ، درسته افکت ذرات ـش در حد 2 infamous نیست ولی نورپردازی معرکه ، سایه زنیِ عالی و حرفه ایی بازی و افکت DOF در سطحی بکار رفته که تمام OW جلوش به زانو در میان ! خدایی رضا یه سوال دارم مردونه جواب بده ریج رو 360 بازی کردی؟ تا آخر رفتی؟ به ps کاری ندارم...

Tommy Fisher

Shit happens
کاربر سایت
Apr 5, 2009
5,954
نام
رضـا
ولی با این حال رضا باز اگه کلیت در نظر بگیریم ریج سرتره ، درسته افکت ذرات ـش در حد 2 infamous نیست ولی نورپردازی معرکه ، سایه زنیِ عالی و حرفه ایی بازی و افکت DOF در سطحی بکار رفته که تمام OW جلوش به زانو در میان ! خدایی رضا یه سوال دارم مردونه جواب بده ریج رو 360 بازی کردی؟ تا آخر رفتی؟ به ps کاری ندارم...
توی اون موارد هم I2 جزو بهترینهاست و برخی موارد مثل افکت ذرات، انفجارها، فیزیک و شلوغی محیط براحتی RAGE رو کنار میزنه. آره بازی کردم اما نه روی کنسول :D

kayne

کاربر سایت
Jan 13, 2009
3,102
نام
مصطفی
توی اون موارد هم I2 جزو بهترینهاست و برخی موارد مثل افکت ذرات، انفجارها، فیزیک و شلوغی محیط براحتی RAGE رو کنار میزنه. آره بازی کردم اما نه روی کنسول :D
خوب دیگه باید رو 360 بازی کنی و درضمن بازی رو هارد نصب کن ؛ مثلا ًهمین GTA رو هارد نریز بعد برو یه دور بازی کن ببین مشکلات ظهور ناگهانی اشیاد pop in ، تو کدوم یکی بیشتر به چشم میاد :d من به ps یا pc کاری ندارم اصلاً تو بگو ریج رو این دوتا جزو آشغالترین و ضعیفترین عناوین عرضه شده ، قبلاً گفتم معیار بهترین پلتفرمه.

Gartall

کاربر سایت
Nov 30, 2006
7,804
نام
فرخ
Robin Hood

شما مثل ایننکه یا بقیه را احمق فرض کردی یا فکر میکنی از همه بیشتر میدونی اون پستت را تقریبا 10 بار تکرار کردی چی را میخوای ثابت کنی ؟ df را اگه قبول داری ازش حرف میزنی پس بشین به حرفاش هم کوش کن ببین در نتیجه گیری چی براش گفته ok؟
بعد اونوقت همینها در حد rage تحویلل گرفته شده ؟ میدونی همون حرفی که گفتم یا فکر میکنی خیلی میدونی یا بقیه را نادون فرض کردی .
inFAMOUS 2 says hello :d
همینو کم داشتیم این بازیب را بیاد با rage مقایسه کنید ؟!

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر