x-clamp بهینه شده

aiat_gamer

کاربر سایت
Mar 7, 2008
4,321
نام
ayat
از تحقیقاتی که من کردم متوجه شدم متاسفانه در اکثر موارد x-clamp پس از مدتی(که از 10 دقیقه تا 3 ماه متغیره)کار آییشون رو از دست میدن و دوباره سه چراغ برمیگرده،اینجا یه روش بهینه شده اون رو میذارم،تا اونجا که من دیدم روش بسیار کاملتری نسبت به x-clamp معمولی هستش:

وسایل مورد نیاز علاوه بر روش قبلی x-clamp:

کارت تلفن،

1)طبق روش قبلی پیش برید تا اونجا که xها رو در اوردید و هیتسینک cpuو gpu رو از برد جدا کردید،سپس بوسیله لبه کارت تلفن و در صورت نیاز الکل و سمباده خیلی نرم سطح هر دو هیتسین رو کاملا صاف و صیقلی کنید:
pic02910_x.jpg

2)حالا بوسیله گوش پاککن و الکل(این قسمت کاملا در راهنمای باز کردن کنسول گفته شده)و قطعه کوچکی از کارت تلفن بریده شده سطح cpu و gpu رو کاملا پاک کنید،سپس به اندزه یک دانه برنج روی هر قسمت پاک شده خمیر سیلیکن قرار بدید،برای خنک کردن رمهای زیر gpu میتونید روی هر کدوم یک واشر فلزی با ضخامت 1mm به وسیله خمیر سیلیکن قرار بدید البته باید خمیر چسبندگی خوبی داشته باشه:
pic02919_x.jpg

3)15 قطه 1.5mm *1.5mm از کارت تلفن ببرید،اونها رو فقط توسط چسب نواری معمولی و نه چسب برق(چون زیادی ضخیمن)دقیقا مثل عکس در گوشه های cpu و gpu قرار بدید.دقت کنید زیاد چسب بکار نبرید.

pic02920_x.jpg

4)در ادمه بوسیله روش قبلی با استفاده ازواشر ها پیچ ها رو ببندید.
نکته همه اینه که (چه در این روش و چه در روش قدیمی)برد بدون نیاز به بسته شدن پیچها درون قاب فلزی قرار بگیره و هر پورت در مکان خودش باشه چون در غیر این صورت برد خم میشه و solderball ها می شکنند،اگر دیدید پورت ها در جای خود قرار نمیگیرن در چهار گوشه صفحه فلزی چهار سوراخ بوسیله دریل ایجاد کنید:

pic02966_x.jpg

آخرین ویرایش:

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
خیلی ممنون از شما دوست عزیز

اصل مطلب برای دوستانی که میخواند بیشتر اطلاعات بدونند
X-Clamp Fix/replacement Tutorial 1.2

این هم تاپیکش در فروم X-S
Xclamp Replacement

در کل به نظرم کار ویلیام باید جالب باشه ولی تا الان مطلب رو کامل نخوندم ( یعنی وقت نکردم )

در کل از این شیوه های عجیب زیاد وجود داره، مثلا X-Clamp برعکس که توی یک سایت ژاپنی دیدم
یا به جای استفاده از کارت تلفن از خمیر بتونه استفاده کرده بودند در کل سطح پردازنده

aiat_gamer

کاربر سایت
Mar 7, 2008
4,321
نام
ayat
این آقا ویلهم یا همون ویلیام فعلا یکی از کار درست ترین افراد تو این کار هاست،حتی در مورد درست کردن solder ها هم راهنمایی داره.اون مطلب در مورد خمیر به جای کارت تلفن هم تو اموزش طرف هستش ولی با توجه به اینکه هدف از این کار پخش شدن فشار هیت سینک به طور کامل در سطح cpu و gpu هستش در صورت استفاده از خمیر امکان اشتباه زیاد میشه.(حتی دیدم با لایه نازک که از پاک کن بریده شده هم این کار رو انجام دادن!!).

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,793
خوب من اين x-clamp بهينه شدرو تا شب انجام ميدم بعد ميام ميگم رو دستگاه من عمل کرد يا نه...هرچند زياد مطمئن نيستم..چون دستگاه من ديگه رو به فوته

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,793
خوب دستگاه من با استفاده از اين روش دوباره به حيات بازگشت...
ديشب که امدم روشن کنم دستگارو ديدم 3 چراغ ميده...هرکاريم بعدش کردم که 3 چراغو رد کنم نشد...از شلو سفت کردن پيچ بگير تا دوباره بستنشون..نشد که نشد.. تا امروز که ديگه تصميم گرفتم اين عمل x-clamp بهينه شدرو انجام بدم..يکم وقتگير بود ولی ارزششو داشت...
بعد از به اتمام رسودن کار فقط تو بازی بعد از 3 4 دقيقه دستگاه خاموش ميشد و 2 چراغ ميداد...دوباره بازش کردم خمير يه مقدار بيشتر زدم بعد رو رمهارم واشر و سيلکون چسبودنم و به مقدار بسيار ناچيزتر از قبل سينک رو شلتر بستم و ديگه مشکلی نداشت...يه 3 ربعی هستم بازی کردم مشکلی پيش نيمد..
ممنونم از زننده اين تاپيک و همچين آقای ويلهم:biggrin1:...هرچند چشمم آب نميخوره اين همينجوری بمونه..فکر کنم بعد از چند روز دوباره نششو ببينم.

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,793
يکی از مشکلاتی که اين روش داره اينه که به علت اين که کنارهای gpu ,اون قطعات ريز کارت تلفن قرار ميگيره ، به خاطر اون سينک به طور کامل رو gpu سوار نيست .. و به خاطر همين بعد از چند دقيقه به علته گرمای زياد 2 چراغ ميده..البته اين مشکل ميتونه از کارت تلفن هم باشه..چون اگه ضخامت اون به اندازه بسيار ناچيز کلفتر باشه ، همين مزيده بر علت ميشه که سينک درست رو وسط چيپست قرار نگيره...امروز من بعد 35 دقيقه بازی کردن به مشکل 2 چراغ خوردم که برای رفع اين مشکل يه فن گذاشتم رو gpu و بعد دوباره 1 ساعت بازی کردم که شکره خدا مشکلی به وجود نيمد ديگه.

Enthusiant

کاربر سایت
Oct 5, 2007
148
aiat_gamer جان اگر به سایت Wilhelm سر زده باشی چند وقتی هستش یک شیوه جدید و ابدیت شده از
این شیوه X-Clamp رو یاد داده که جالب هستش در نوع خودش.
Ultimate X-Clamp Fix

و البته بد نیست بدونید اون M2X هم که جزو افرادی هست که توی ایجاد روش Hybrid دست داشتن، من بودم ;)

در ضمن این Wilhelm هم اسمش ویلیام نیست! ویلهلم اسم مستعارشه... اسمش دیوید ه...

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل
و البته بد نیست بدونید اون M2X هم که جزو افرادی هست که توی ایجاد روش Hybrid دست داشتن، من بودم ;)

در ضمن این Wilhelm هم اسمش ویلیام نیست! ویلهلم اسم مستعارشه... اسمش دیوید ه...

By us I am referring to humboldt111502(CA/ USA), M2X(Iran tongue.gif) and me Wilhelm(Germany).

به شما کجایید خیلی وقت هستش که رد پایی از شما توی این بخش از سایت ندیدم

پس اون M2X شما هستید وقتی داشتم مطلبش رو توی X-S نگاه میکردم چشمم خورد به Iran
و کلی شک کردم، فکر کردم اشتباه تایپی هستش، هر کسی به ذهنم امد به جزء شما و اصلا فکر نمیکردم که یک بازی سنتری باشه :cool:

این شیوه به نظرم فلسفه جالبی داره ولی با یک پایه و اساس ثابت که در سایر شیوه های X-Clamp بوده
شما خودتون این شیوه رو تست کردید و یا نتیجه ای از عملکردش در کد خطاهای مختلف و توانایی
اون در احیای کنسول هایی که با شیوه های قبلی قابل تعمیر نبودند رو امتحان کردید.

کمی از مطلب رو توی همون وب سایت خواندم و به چارت اولش نگاه کردم ولی میخوام از نظر
شما بودنم.

بازم بیشتر سر بزنید خوشحال میشم.

تا بعد حق نگهدار

Enthusiant

کاربر سایت
Oct 5, 2007
148
به شما کجایید خیلی وقت هستش که رد پایی از شما توی این بخش از سایت ندیدم

والا حقیقتش چند وقته واقعا سرم شلوغه و به هیچ کاری نمیرسم. آخرین باری هم که اینجا سر زدم، تابستون بود.

خیلی وقت هم هست که توی X-S پست نمیدم. آخه حتی وقتی نمیکنم به اونجا هم سر بزنم.

پس اون M2X شما هستید وقتی داشتم مطلبش رو توی X-S نگاه میکردم چشمم خورد به Iran
و کلی شک کردم، فکر کردم اشتباه تایپی هستش، هر کسی به ذهنم امد به جزء شما و اصلا فکر نمیکردم که یک بازی سنتری باشه :cool:

لول! برای همین بود که دیوید اون اسمایل :p رو گذاشته بود اونجا! ولی خوب حقیقتش این بود که وقتی دیوید اون روش تعمیر بهینه خودش رو معرفی کرد، یه عالمه روی روشش نظر دادم و هر روز با هم راجع بهش حرف میزدیم و هی میخواستیم روشش رو بهتر کنیم...

اسم این Hybrid رو هم من انتخاب کردم. چون من کنسول هایی رو که درست میکردم، همه ش رو از روش RBJTech MKI تعمیر میکردم و به دیوید قول دادم در اولین فرصت، ترکیبی از روش اون و MKI رو انجام بدم و نتیجه رو بهش گزارش کنم. همون موقع از کلمه Hybrid استفاده کردم و اونم اسمش رو همین گذاشت و اسم تیممون (که بعدا Andrew یا همون humboldt111502 هم به جعممون پیوست) رو گذاشت Team hybrid

ین شیوه به نظرم فلسفه جالبی داره ولی با یک پایه و اساس ثابت که در سایر شیوه های X-Clamp بوده
شما خودتون این شیوه رو تست کردید و یا نتیجه ای از عملکردش در کد خطاهای مختلف و توانایی
اون در احیای کنسول هایی که با شیوه های قبلی قابل تعمیر نبودند رو امتحان کردید.

کمی از مطلب رو توی همون وب سایت خواندم و به چارت اولش نگاه کردم ولی میخوام از نظر
شما بودنم.

بله.. فلسفه اولیه این روش همون فلسفه
Cold solder و این قصه ها بود... اما مشکلی که همه روش ها داشتن، این بود که بعد از چند ماه، دوباره اشکال ایجاد میشد و این مشکل این بار به خاطر این بود که X-Clamp replacement، عکس خود X-clamp ها کار میکرد.

منظورم اینه که X-clamp ها باعث میشدن که بورد در کناره های چیپ ها خم بشه و باعث شه که اتصالات اون قسمت ها قطع بشه. وقتی X-clamp ها رو بر میداریم، بورد به سمت پایین خم میشه و این حالت باعث میشه اتصالات مرکزی چیپ قطع بشه... نمیدونم منظورم رو درست بیان کردم یا نه.

کاری که ما میخواستیم انجام بدیم، این بود که علاوه بر استفاده از قطعات کارت تلفن (که باعث ایجاد فشار یکنواخت هیت سینک روی چیپ میشه) کاری بکنیم که بورد هیچ گونه خمیدگی پیدا نکنه.

اینطوری به مرور زمان، اتصالات بیشتری خراب نمیشه و در واقع تعمیر، موندگار میشه.

از طرفی بعضی دستگاهها، اتصالاتشون خیلی خراب شده. یعنی خیلی از قسمتها قطعی داره و دیگه به این راحتی ها درست نمیشه. با استفاده از این روش، این اطمینان وجود داره که کل قسمتهای چیپ تحت اون فشار، دوباره به مکانهای خودش متصل میشه.

حاصل این روش هم تعمیر شدن یه دستگاه فوق العاده بد قلق با ارور 0022 بود که همون طوری که احتمالا میدونید، 0022 یکی از بدترین ارور هایی هست که یه دستگاه ممکنه داشته باشه و احتمال درست شدنش، خیلی کم هست.

البته از طرفی این روش زیاد به درد ارورهای E73-74 نمیخوره. چون اصولا اشکال اونها از Ana یا Southbridge هست. که البته خود دیوید زحمت کشیده و برای Southbridge هم X-clamp replacement درست کرده! هرچند Southbridge ها X-clampی نداره که بخواد برداشته بشه!!!

مشکل دیگه ارور های مربوط به رم هست. مثل 0110 که اگه مربوط به رمهای نزدیک GPU باشه، با این روش قابل حل هست... اما بقیه چیپ ها به همون Penny fix و... قابل تعمیر هستن.

دیگه توی این مورد، چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه... اگه سوالی بود بازم در خدمتم ;)

در ضمن، دیوید و اندرو، دارن روی Advanced version ه همین روش کار میکنن که متاسفانه من به خاطر مشغله زیادم، توی اون قسمت نتونستم تا حالا حضور زیاد پررنگی داشته باشم.

کسی هم راجع بهش چیز زیادی نمیدونه و من مختصرا میگم که اونها میخوان به جای استفاده از X-clampهای بریده شده و فوم زیر بورد، از ورقه های کلفت فلزی استفاده کنن.

این ورقه ها اول قرار بود از فولاد گالوانیزه باشه ولی چون فولاد سوراخ کردنش سخته، تصمیم گرفتن که از آلومینیوم استفاده کنن.

این روش، اول به فکر اندرو رسید و اسمش رو گذاشته بود Uni clamp replacement. چون این ورقه کلفت زیر بورد قرار میگیره و با استفاده از چسب حرارتی (همون Thermal pad ها رو میگم) به زیر بورد متصل میشه و از اون طرفش هم به کیس متصل میشه تا خود کیس بتونه دمای کلی بورد رو کاهش بده...

بازم بیشتر سر بزنید خوشحال میشم.
به همچنین... به شرطی که وقت کنم... :(

آخرین ویرایش:

Shaikpour

کاربر سایت
Oct 4, 2007
347
نام
سجاد
سلام وخسته نباشید
آقا من یه دستگاه دارم سه چراغ هیچی هم نشون نمیده
این روش رو دیدم خیلی جالب بود
ولی تازه کارم زیاد حالیم نشد
اگه یکی لطف کنه و آموزش فارسی با نکته هاشوبذاره ممنون میشم

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,010
نام
خلیل

GodFather

کاربر سایت
Jun 29, 2006
2,052
نام
امیرحسین
سلام من این Ultimate X-Clamp Fix را انجام دادم 3 ماه پیش البته بعضی موقع ها 3 چراغ میداد که با شل و سفت کردن درستش کردم آخرین بار هم که 2 ماه پیش بود دیگه تا الان خراب نشده

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر