PlayStation The Last of Us Part II

سازنده
Naughty Dog
تاریخ انتشار
June 2020
ناشر
Sony Interactive Entertainment
پلتفرم‌ها
  1. PlayStation 4
  2. PlayStation 5

jhiz_tlouii.png

irr_tlou_title2.png

بالاخره در همایش PSX 2016 ، دومین نسخه از عنوان The Last of Us تایید شد.

در شماره ی دوم هم نظاره گرـه ماجراهای Joel و Ellie خواهیم بود، اما اینبار در نقش ـه Ellie ـه 19 ساله ی تشنه ی انتقام بازی خواهیم کرد.

برخلاف نسخه ی اول این بار کارگردانیه این عنوان تنها به عهده ی Neil Druckmann خواهد بود و Bruce Straley نقشی در این عنوان نخواهد داشت.
همچنین صداپیشه های نسخه ی اول ، برای ایفای نقش در این عنوان هم برگشته اند.

p6bx_tlou_header.png

n5a_tlou_header3.png

dm38_tlou_header2.png

آهنگ ساز این نسخه هم Gustavo Santaolalla خواهد بود که پیش تر وظیفه ی آهنگ سازیه شماره ی قبل این عنوان را بر عهده داشت.
Wayfaring Stranger - By Ellie & Joel - PSX 2017

wumz_tlou.png

10 نکته ای که از The Last of Us نمیدانید

با تشکر از @sabco برای لینک تریلر و احسان عزیز (@Kaine ) برای کارهای گرافیکی زیبای پست اول:x

Last edited by a moderator:

arnino

کاربر سایت
Jun 15, 2012
1,495
نام
آرمین ریاضی
نمیدونم گناه ما چیه از این بازی خوشمون اومده
اولا طبیعیه تو تاپیک خود بازی یکی بیاد بگه این بازی بهترین بازی عمرشه یکی بیاد بگه بهترین داستان تاریخ تو یه بازی رو داره........نظرشه خب. این روال رو شما برین تو تاپیک اکثر بازیهای بزرگ میبینید ولی واقعا کسی میاد تو تاپیک سایر بازیهای بزرگ هم از این اداها در بیاره؟؟

دوما این توهین به طرفدارا واقعا زشته.....کسی که خوشش اومده یا حتما تحت تاثیر رسانه بوده، یا بهش فشار اومده(تو تاپیک اسپویلر می گفتن)، یا دوسال دیگه نظرش عوض میشه (تاپیک اسپویلر) یا مثه طرفدارای نولانه و متعصبه و ..... .ولی کسی که بدش اومده حتما دانشمنده:D

سوما کسی که ادعا میکنه رسانه روش تاثیر نذاشته چطور نظرسنجی مردمی متا کریتیک اینقدر راحت تونسته روش تاثیر بذاره ؟؟؟؟
به عکس پایین دقت کنید:
View attachment 165665

تقریبا 60 صفحه از نظرات مردم تو 19 june یعنی کمتر از 24 ساعت (دقیق بنویسیم کمتر از 12 ساعت) بعد از انتشار بازی ارسال شده که تقریبا همشون 0 هستن :D:Dیعنی نزدیک 10 درصد ملت بازی رو انجام نداده بهش 0 دادن.............چقدر نظر سنجی صحیحی هستش:D:D(بقیه هم بماند که ماشالله تعداد صفر ها رو بشمری سر به فلک میکشه و چقدر منصفانه بوده نظرشون)
ولی نظرسنجی که الان بعد چند ماه صورت میگیره و حداقل مثه نظرسنجی بالا نیس پر از ایراده و ملت و اصحاب جوگیر و تحت رسانه و blah blah توش شرکت کردن

+

نمیدونم اینقدر سخته کسی یا کسانی با چیزایی که شما حال نمی کنن حال میکنن؟؟؟اینقدر تحملش درد داره؟؟شما با چیزایی که حال میکنی حال کن ما هم با چیزایی که حال میکنیم......جا برای هردومون هست خداییش:D

.

در درجه‌ی اول همونقدر که شما بی گناهی در این که از بازی خوشت اومده منم همونقدر بی گناهم که نظر متفاوتی دارم نسبت به بازی (تازه خوبه بدم نمیاد از بازی اینقدر بهم حمله میشه :)) )

دوما که خب طبیعیه تو تاپیک خود بازی یکی بیاد بگه این بازی بنظرش یه جاهاییش مشکل داره و 10 از 10 نیست و ... نظرشه خب. تو تاپیک‌های دیگه اگر چنین چیزی نیست به این دلیله که منش و دیدگاه طرفدارای بازیای دیگه اینقدر فالانژ و متعصب نیست که بین 0 و 100 بچرخه و همه جا همه جور ایرادی وارده و خیلی راحت تر ملت دیالوگ میکنن. راه دوریم نمیره یه جای دیگه از فروم رو پیدا کنید. میبینیدش. بعلاوه‌ی اینکه Praise بی جا هم نمیشه به همین دلیل نقدایی که بهش وارد میشه هم به صورت متوهمانه "تنفر" قلمداد نمیشه و صرفا نظر شخصی و یه ایراده!! این اتفاق حول 90 درصد بازیای انحصاری سونی میفته چون نمیدونم چرا فن بیسش فکر میکنن که واقعا آدمای خاص‌ترین نسبت به بقیه :D
سوما من نمیگم تاثیر گذاشته روم یا نذاشته. میگم چطور اینهمه نظر سنجی رو در نظر میگیرید منتهی چجوریه که فقط اونایی که ریتش بالاست رو معتبر میدونید اونایی که پایینه رو همه‌شو یه مشت یوزر فیک دادن؟! منطقیه این؟ :))

+

والا خود بازیم هدفش دقیقا همینه. که جا به اندازه کافی برای همه هست. منتهی نمیدونم چرا توی به دست آوردن هدفش اینقدر ضعیف عملکرده :)) coincidence !!!!?! :D

اشتباه دیدم. درسته.
ولی واقفی که 47 درصد از این آراء نظر متفاوتی دارن دیگه؟ یا اون 53 درصد معنی 100 درصد Worship میده الان؟

• Like
Reactions: Ali Venom

Ni-oH

کاربر سایت
Dec 11, 2017
355
لامصب ! 1200 نفر آخه الان شد جامعه آماری؟
دوما اون متا کریتیک اصلاح شده اس و نمره‌های 24 ساعت اول رو حذف کردن. سوما من نگفتم متاکریتک معتبره. در جواب اون متا متا کردنای شما بود که اونو فرستادم و برام جالبه که کلا بنظرتون میانگین عدد به اون گندگی به نظرتون پشمه و هیچ درصدی احتمال نمیدید که آقا واقعا یه بخشی از اونام دارن یه سری ایرادات به جایی رو وارد میکنن!
سوما کدوم نفرت پراکنی؟ یه اثری اومده داریم راجع بهش بحث میکنیم منتهی اینجا منطق بحث خیلی فرق داره و فقط به این که " این بازی ارث بابای منه" ختم میشه "چون ازش خوشم اومده"
من 1200 بار از همون دفعه اولی که اومدم نظرم رو گفتم ، گفتم که خیلی بازی رو دوست دارم خودم حالا با چارتا فکت صادر شده هم نمیشه وارد دیالوگ شد نمیدونم چرا؟ اینجا اسمش تاپیک "فقط" طرفدارای بازیه؟ یعنی ما که بازی کردم منتهی میخوایم با یکی صحبت کنیم چون حالا یه جاهاییش ایراد داشته خار داریم و نمیتونیم؟ :)) فقط باید بیام عکس اشلی جانسون بفرستم زیرش بنویسم 100000000/10؟ با ایموجی کف و دست و قلب؟ بعدم بنویسم بازی مدیوم همه چی رو جابجا کرده و اینا؟ :))
شما انقدر بی طرفانه نظر میدی که ادم عنان از کف میبرد :D جو زده نشو کسی به شما کاری نداره ، هر چقدر دوس داری شت در مورد بازی تایپ کن ماهم نشستیم دور هم داریم میخونیم دیگه :D

only sony

プレイステーション
کاربر فعال
Apr 9, 2011
7,399
نام
رامین
اشتباه دیدم. درسته.
ولی واقفی که 47 درصد از این آراء نظر متفاوتی دارن دیگه؟ یا اون 53 درصد معنی 100 درصد Worship میده الان؟
52% بازیو میپرستن. 21% بازی براشون خیلی خوبه و در حد شاهکاره . 12% بازی براشون خوبه که در مجمع جمع کسایی که از بازی راضی بودن میشه : 84%
دیگه من نمیدونم چی بگم. فقط امیدوارم به راه راست هدایت بشی :D

last of amir

کاربر سایت
Sep 3, 2014
2,194
نام
Amir
یادم باشه ازین به بعد برم تو تاپیک بازی‌های بزرگ و هر طرفداری که از بازی خوشش اومده و به نظرش بهترین بازی نسل و بهترین داستان نسله رو بکوبم چون نظرش با من متفاوته(مثلا ویچر ۳) تهشم بگم اگه ازین بازی خوشتون اومده احتمالا فیلم خوب ندیدین یا کتاب خوب نخوندین چون این داستان نخ‌نماست. مث اون حرف منتقد بازی که اون اوایل گفت و هی تو دهن‌ها می‌چرخید

only sony

プレイステーション
کاربر فعال
Apr 9, 2011
7,399
نام
رامین
مخالفان عزیز بهتون توصیه میکنم متن زیرو بخونید که بررسی John Campea از داستان پارت ۲ هست.
انشالا John Campea که میشناسید ؟ میشه گفت بهترین یا یکی بهترین بلاگرهای فیلم در دنیا بوده ، اندازه موهای سرتون فقط فیلم دیده و نقد کرده .
خلاصه نقدش :
داستان و نویسندگی پارت 2 با اختلاف فراوان بهترینه تو صنعت گیم و اذعان میکنه بازی یه "شاهکار سینماییه"

بازی دریچه ی جدیدی از نگاه ها رو به سمت دنیای گیم کشونده.

جان کمپلا یکی از منتقدین و نویسنده سینما بازی رو تجربه کرده (کات سین ها و گیم پلی هایی که داستان رو روایت میکردن ) و نظرش رو تو ویدو پایین میده در موردش(اگر ویدو رو نمیتونید ببینید پایین تر بخش های مهم صحبتش رو ترجمه کردم):

اول از همه در مورد بازی صحبت میکنه . میگه اگر بازی رو به اسکار راه میدادن من خودم شخصا تمام عناوین امسال اسکار رو بهش میدادم . به این نکته اشاره میکنه که داستان و نویسندگی پارت 2 با اختلاف فراوان بهترینه تو صنعت گیم و اذعان میکنه بازی یه "شاهکار سینماییه". در ادامه میگه ممکنه بعضیا نتونن با هر داستانی کنار بیان ولی این باعث نمیشه که TLOU2 یه شاهکار تمام عیار نباشه.
اشاره میکنه داستان بازی بقدری قدرتمنده که کلمات قادر به توصیفش نیستن. قبل از اینکه بازی رو تجربه کنه بعضی از لیک ها رو تو جاهای مختلف دیده بوده و شنیده بوده و براش جالب نبوده بازی ولی وقتی کل بازی رو تجربه کرده باورش نمیشده چقدر عالی بوده همه چیز. فدا شدن کرکترهای مهم رو برای داستان بازی ضروروی میدونسته و بقدری تاثیر گذار بوده واسش که بعد از تموم کردن داستان از دیشب تا حالا داره در موردش فکر میکنه(حس و حال همه ما بعد تموم کردن بازی). میگه هیج جوره باورش نمیشه کسی بتونه از داستان و نحوه روایت خوشش نیاد, چون با اختلاف فراوان بهترین چیزی هست که صنعت گیم تا به امروز ارایه داده. تو این نسل داستان بازیای زیادی رو دنبال کرده (مثل انچارتد , گاد او ار , پارت یک . . . ) از اونا خوشش اومده ولی پارت 2 همه اونارو به تنهایی به خاک و خون میکشه. میگه من فقط در مورد داستان بازی صحبت میکنم و باور دارم کرکتر سازی بازی به طرز دیوانه کننده ای واقعیه و درد هاشون و مصمیبت هاشون بطرز باورنکردنی قابل لمسه.
بازی براش به معنای واقعی "درد" رو معنا میکنه و بازی به زیبایی توصیف میکنه "درد" چقدر ممکنه حتی انسان های خوب رو مجبور به انجام وحشتناک ترین رفتارها کنه و حتی فکر کردنش به داستان بازی باعث سیخ شدن موهای بدنش میشه.

و در آخر احترام میذاره به کسانی که ممکنه از بازی و داستانش خوششون نیومده ولی بر این باوره اشتباه فکر میکنن و اذعان میکنه TLOU2 بروی قله ی دنیای گیم حضور داره و با اختلاف فراوان شماره یک این صنعته.

پ.ن:این صحبت فردیه که فقط یک بخش از بازی (داستان ,قسمتی که به گفته بعضیا ضعیف ترین بخشه بازیه!)رو تجربه کرده و چنین تاثیری روش گذاشته , حالا تصور کنید میتونست مثل ما کل بازی رو تجربه کنه!

RICHARD.D.GOLD

کاربر سایت
Oct 8, 2018
34
سوزش از بنیاد و ریشه بعضی ها مشخصه !!!!
بنظر منم خیلی از بازیها و نمایششون مزخرف به تمام معناس ولی نمیرم تاپیک اون بازی و کنسول!
نظر شمایی که ایراد میگیرید به اندازه یک زباله هم قابل احترام نیست ! یکی تو کله و وجود من یکی که نمیره!!!!

طرف یوزر اسکور میاره امتیازی که یک عده روان پریش هم بدون بازی کردن و کودک فن بوی بازی میتونن اسکور پایین بدن!بازی با هشت اسکور زرد متا 93 دیده نمیشه ولی انواع و اقسام ایرادات و بلد و بزرگ میکنن!
یاد دوستم میفتم که میگفت نمایش هیلو بینظیر بود و اشک میریخت گفتم عزیزم نمایش پر ایراد بود و شروع کرد به فحاشی به من! بهش گفتم خود سازنده ها به این مسئله اشاره داشتن و تاخیر انداختن به اونام فحش داد که اونام هیچی نمیفهمن:))

اقا تو خوشت نیمده خوش اومدی راه باز جاده دراز !!!! نظر خودت و برای خودت نگه دار بازم میگم نظرت محترم نیست به هیچ عنوان!

بازی ایراد داشت مثل بیش از حد برخورد کردن به در قفل یا کمی احساسی بودن ولی تصمیمات آخر بازی و درک کنی میگی wow و وقتی داستان و از دید دوم میبینی هر دو شخصیت و درک میکنی باورپذیری زیادی برات بوجود میاد !!!!! تا الان کدوم بازی اینطور زیبا داستان و بازگو کرده؟؟؟؟؟؟؟

خیلی باید بچه و کمبود داشته باشی مثلن بری خونه طرف بگی چرا اتاقت و اینطور چیدی چرا تو یخچالت خوراکیه !!! جواب این افراد و باید با سکوت داد راهشون و بگیرن برن
خودمون بذاریم گپ روند منطقی خودش و پیش بره و لذت ببریم
ممنون

مخالفان عزیز بهتون توصیه میکنم متن زیرو بخونید که بررسی John Campea از داستان پارت ۲ هست.
انشالا John Campea که میشناسید ؟ میشه گفت بهترین یا یکی بهترین بلاگرهای فیلم در دنیا بوده ، اندازه موهای سرتون فقط فیلم دیده و نقد کرده .
خلاصه نقدش :
داستان و نویسندگی پارت 2 با اختلاف فراوان بهترینه تو صنعت گیم و اذعان میکنه بازی یه "شاهکار سینماییه"

داداشم این و جایی نگو دیگه :-SSالان دیگه هیچی نمیفهمه
اون زمانی خوب بود که فقط با ماکروسافت همکاری داشت و الان از روی شکم حرف میزنه :)):))( ترول بود نزنی لهم کنی )

Akiba

king of the majestic oceans of the world
کاربر فعال
Jan 18, 2009
22,320
نام
امیر حسین
وقتی بحث تعریف کردن میشه همه از فن بوی رولشون تغییر میکنه به متخصص و اینسایدر و اینها و کسی هم جرئت نداره بهشون "تو" بگه
بعد بحث تخصصی که میشه ما می‌شیم اینگرید برگمان و هیتر و گاو و یابو و اینها :)) بعد تازه خودشیفته هم هستیم چون توی جای تخصصیش دوست داشتیم نظر تخصصی بدیم منتهی نمیدونستیم از سر خودشیفتگی و حقارته :))
مدیا سر آدم چه بلاهایی که نمیاره واقعا :))

پی نوشت : بحث این نیست که بازی بده یا خوبه یا هرچی. بحث عدم توانایی برقراری دیالوگ با یه سری آدم دیگه اس که دین و ایمانشون شده این بازی( یا اصلا بازیای دیگه )و هرکی غیر از 10/10 بده به بازی شبیه زامبی میبیننش و باید با تیر بکشنش. ماشالا چیزی هم که گیمر جماعت توش تبحر داره ترول و به سخره گرفتنه.

پی نوشت 2 : خیلی جالبه که مدام در جواب هرچی که من هم میگم نمره‌ی متا و نظرسنجی‌هایی که در خوب بودن بازی مطرح شده رو می‌فرستن بچه‌ها ولی در عین حال این عکس زیر رو همه‌شون رو !!! بلا استثناء همه ‌شون رو!! عقده‌ای و حقیر و بی‌چیز می‌دونن که پشم تو سرشون نیست و ایکس بوکس فنن و از سر عقده به این بازی ریت عجیب غریب دادن. فکر کن مثلا نظر 143 هزار نفر رو ابدا و اصلا در نظر نگیری و صبح تا شب بگی بازی شاهکاره و نظر 121 نقدی که توی رسانه ها هست رو اینطرف اونطرف اسکرین شاتش رو بفرستی بگی ببین چقدر بازی
شاهکاره! تو هیچی نمیفهمی اگه یه ایراد ریزم حتی بگیری. بعد این د مین تایم بیای نظرسنجی کوچیک و "مثلا" بی‌طرفانه‌ی بازیسنتر و نمیدونم توییتر که کلا 2000 نفر توش شرکت کردن هی بولد کنی بگی : "بَه! پسر عجب شاهکاری ساختن! همه رایشون اینه!"
View attachment 165661
این بازی همونقدر که ادعا میکنه میخواد تغییرات بنیادین بده به داستانگویی در بازی های ویدئویی همونقدرم تبدیل به چیزی به عکس هدفی که داره تبدیل میشه و گرنه واکنشا بهش اینقدر میکسد و عجیب غریب نبود. از دو دستگی مخاطبین و طرفداراش بگیر الی آخر که یه چیزی در حد الی و اَبی از هم متنفرن و میخوان همدیگرو هدشات کنن.

ور مورد امتیازات کاربران متا ( یا هر جای دیگه ای) که به عنوان منبع ارزیابی که دقیق تر از منتقدین هست بهش استناد میکنی...

من قبول میکنم بازی اصلا داستانش آشغاله! نه جدیده، نه کمی جسورانه ست، موج سواری و ... هم داره... اصلا اشغال!
ولی با این حال در بدترین حالت به نظرت ارزش این بازی زیر 5 هست؟ میدونی که بازی کتاب نیست(و البته خود کتاب هم احتمالا توی نقدش غیر داستان موارد دیگه هم بررسی میشه) و شامل بخش های دیگه مثل گیم پلی،گرافیک، lvl دیزاین ، صداپیشگی ، موسیقی و ... هم هست!
یعنی به نظرت نقد منصفانه و منطقی برای این بازی زیر 5 میتونه بده؟

اگر به نظرت آره که خوب بحثی نداریم...
اگر به نظرت زیر 5 نیست، میتونی امتیازات زیر 5 همین نظر کاربرها رو حذف کنی، ببینی چه متایی به دست میاد که به نظرت معقول تره! نمیخواد هم با بقیه بازی ها مقایسه کنی(چون برای اونا هم احتمالا امتیاز زیر 5 بیخود زیاد دارن خیلی وقت میبره حذف همه اون ها!)

من فکر میکنم به این بازی با تمام مشکلاتی که ممکنه داشته باشه حداقل امتیاز 10 خیلی معقول تره تا امتیاز نزدیک به 5 !
و خدایی اگر فکر میکنی حق این بازی اون امتیازات 0 و ... هم میتونه باشه، من رسما فقط فکر میکنم شاااااید دو بازی بتونیم پیدا کنیم که بالای 0 بدیم بهشون تو این نسل، اونم GOW و ویچر میتونند باشن! (متاسفانه خیبیا به گیم پلی و جتی داستان RDR2 هم گیر میدن، س اونم ارزشش صفره،باز وضع TLOU بهتره!)
البته همون GOW و ویچر هم کم ایراد بهشون گرفته نشده!

خلاصه مطلب: اگر دارید به امتیازات کاربران متا استناد میکنید و میگید معقوله، یا خیلیییییییی بی انصافید در حق بازی و هیچیش رو نمیبینید! یا هم انقدر سطح توقعاتتون بالاست که کلا این نسل بازی خوبی نداشتیم! بهتره بی خیال گیمر شدن بشید، چون چیز خوبی گیرتون نمیاد:D

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,038
نام
مازیار
نمیدونم گناه ما چیه از این بازی خوشمون اومده
اولا طبیعیه تو تاپیک خود بازی یکی بیاد بگه این بازی بهترین بازی عمرشه یکی بیاد بگه بهترین داستان تاریخ تو یه بازی رو داره........نظرشه خب. این روال رو شما برین تو تاپیک اکثر بازیهای بزرگ میبینید ولی واقعا کسی میاد تو تاپیک سایر بازیهای بزرگ هم از این اداها در بیاره؟؟

دوما این توهین به طرفدارا واقعا زشته.....کسی که خوشش اومده یا حتما تحت تاثیر رسانه بوده، یا بهش فشار اومده(تو تاپیک اسپویلر می گفتن)، یا دوسال دیگه نظرش عوض میشه (تاپیک اسپویلر) یا مثه طرفدارای نولانه و متعصبه و ..... .ولی کسی که بدش اومده حتما دانشمنده:D

سوما کسی که ادعا میکنه رسانه روش تاثیر نذاشته چطور نظرسنجی مردمی متا کریتیک اینقدر راحت تونسته روش تاثیر بذاره ؟؟؟؟
به عکس پایین دقت کنید:
View attachment 165665

تقریبا 60 صفحه از نظرات مردم تو 19 june یعنی کمتر از 24 ساعت (دقیق بنویسیم کمتر از 12 ساعت) بعد از انتشار بازی ارسال شده که تقریبا همشون 0 هستن :D:Dیعنی نزدیک 10 درصد ملت بازی رو انجام نداده بهش 0 دادن.............چقدر نظر سنجی صحیحی هستش:D:D(بقیه هم بماند که ماشالله تعداد صفر ها رو بشمری سر به فلک میکشه و چقدر منصفانه بوده نظرشون)
ولی نظرسنجی که الان بعد چند ماه صورت میگیره و حداقل مثه نظرسنجی بالا نیس پر از ایراده و ملت و اصحاب جوگیر و تحت رسانه و blah blah توش شرکت کردن

+

نمیدونم اینقدر سخته کسی یا کسانی با چیزایی که شما حال نمی کنن حال میکنن؟؟؟اینقدر تحملش درد داره؟؟شما با چیزایی که حال میکنی حال کن ما هم با چیزایی که حال میکنیم......جا برای هردومون هست خداییش:D

.
اینا فقط ریویو هست ،، ریت ها رو توش حساب نکرده ... ما تو ۲۴ ساعت اول حدود ۳۴ هزار تا ریت و ریویو قرمز داشتیم

arnino

کاربر سایت
Jun 15, 2012
1,495
نام
آرمین ریاضی
52% بازیو میپرستن. 21% بازی براشون خیلی خوبه و در حد شاهکاره . 12% بازی براشون خوبه که در مجمع جمع کسایی که از بازی راضی بودن میشه : 84%
دیگه من نمیدونم چی بگم. فقط امیدوارم به راه راست هدایت بشی :D

ای بابا آخرش 84 درصد رو کردی توی زمره‌ی شاهکارپنداران که :))

ور مورد امتیازات کاربران متا ( یا هر جای دیگه ای) که به عنوان منبع ارزیابی که دقیق تر از منتقدین هست بهش استناد میکنی...

من قبول میکنم بازی اصلا داستانش آشغاله! نه جدیده، نه کمی جسورانه ست، موج سواری و ... هم داره... اصلا اشغال!
ولی با این حال در بدترین حالت به نظرت ارزش این بازی زیر 5 هست؟ میدونی که بازی کتاب نیست(و البته خود کتاب هم احتمالا توی نقدش غیر داستان موارد دیگه هم بررسی میشه) و شامل بخش های دیگه مثل گیم پلی،گرافیک، lvl دیزاین ، صداپیشگی ، موسیقی و ... هم هست!
یعنی به نظرت نقد منصفانه و منطقی برای این بازی زیر 5 میتونه بده؟

اگر به نظرت آره که خوب بحثی نداریم...
اگر به نظرت زیر 5 نیست، میتونی امتیازات زیر 5 همین نظر کاربرها رو حذف کنی، ببینی چه متایی به دست میاد که به نظرت معقول تره! نمیخواد هم با بقیه بازی ها مقایسه کنی(چون برای اونا هم احتمالا امتیاز زیر 5 بیخود زیاد دارن خیلی وقت میبره حذف همه اون ها!)

من فکر میکنم به این بازی با تمام مشکلاتی که ممکنه داشته باشه حداقل امتیاز 10 خیلی معقول تره تا امتیاز نزدیک به 5 !
و خدایی اگر فکر میکنی حق این بازی اون امتیازات 0 و ... هم میتونه باشه، من رسما فقط فکر میکنم شاااااید دو بازی بتونیم پیدا کنیم که بالای 0 بدیم بهشون تو این نسل، اونم GOW و ویچر میتونند باشن! (متاسفانه خیبیا به گیم پلی و جتی داستان RDR2 هم گیر میدن، س اونم ارزشش صفره،باز وضع TLOU بهتره!)
البته همون GOW و ویچر هم کم ایراد بهشون گرفته نشده!

خلاصه مطلب: اگر دارید به امتیازات کاربران متا استناد میکنید و میگید معقوله، یا خیلیییییییی بی انصافید در حق بازی و هیچیش رو نمیبینید! یا هم انقدر سطح توقعاتتون بالاست که کلا این نسل بازی خوبی نداشتیم! بهتره بی خیال گیمر شدن بشید، چون چیز خوبی گیرتون نمیاد:D

بازم خب صفر و صدی شد که. من گفتم یه بخشی. برام معقول‌تره که بگیم بازی ۸ بوده نه ۱۰ نه ۵ نه صفر! برای استناد به متا هم نمیگم این رو به این دلیل می‌گم که خب بازی خوب و بسیار عالی هست ولی نه صفر حقشه نه ۱۰. همین.

خلاصه نقدش :

من ایشون رو نمیشناسم ولی همین متنی که گذاشتی رو خوندم و بنظرم چندین مشکل داره و ادبیات نقد درش نیست اصلا. یک مشت کلمه پشت هم قطار کردن برای نقد کردن یه چیزی یا حتی ستایش کردن یه چیزی بنظر من کار بسیار ساده و سطحیه. هرچقدر هم اون آدم معتبر باشه بازم چنین چیزی رو نوشتن دلیل نمیشه تبدیل بشه به یه آدم باسواد و صرف اینکه هم نظره با ما هم دلیل نمیشه اون اثر خوب بشه. مشکلی با این قضیه من ندارم که ژورنال‌های زیادی بازی رو شاهکار قلمداد میکنن خب. کمی از شاهکار نداره ولی نه در زمینه‌ی قصه‌گویی و شخصیت پردازی. حالا این رو بیایم اصلا جزیی تر بحث کنیم راجع بهش که چرا اینطوری نیست و شخصیتای بازی اینقدر گاهی فلت حس میشن.
داستان راجع به انتقامه. چیزی که به دفعات بسیار زیادی راجع بهش داستان شنیدیم خوندیم و بازی کردیم. اگه دقیقا بعد از بازی راجع به همین صحبت میکردیم شاید بهتر میتونستم بحث کنم چون خیلی واضح تر خاطرم بود بازی ولی از جنبه‌های مختلفی داستان بازی رو میشه بررسی کرد که چرا خوبه چرا بده. بنظرم کاملا هدفی که در نظر داشته قابل احترام و قابل لمسه اما اینکه تا چه حد توی به دست آوردنش موفق بوده رو نمیشه بر اساس اینکه چقدر گریه کردیم یا چقدر دلمون به درد اومد و غیره بسنجیم. بهرحال سمپات شدن با یه سری شخصیت که نزدیک به بیست و خورده ای ساعت باهاشون همراهیم ناخودآگاه به دست میاد و هر سریال طولانی ای رو هرکدوممون تجربه کرده باشیم میدونیم که مهم نیست چقدر اون سریال بد بوده باشه دست آخر وابستگی ایجاد شده با شخصیت های سریال و خداحافظی ازش برامون سخته.

اول از همه که بازی شروع میشه چرخش عجیب غریب و غیر قابل لمسه جول حس میشه. درسته که چندسال گذشته و جول پیر شده و شخصیتش هم تغییر کرده ولی آیا نباید این رو ماهم ببینیم و حس کنیم؟ فقط صرف اینکه یکی میاد شخصیت رو تغییر میده ماهم باید بپذیریم که جول دل رحم تر از چند سال پیشش شده و دیگه احتیاط و غرور قدیمش رو نداره؟ به همین خاطر میگم که اتفاقی که اول داستان برای جول میفته بیلد‌آپ درستی نداره و از ناکجا آباد سر درمیاره و دقیقا عجیب ترین واکنشی رو نشون میده که کل شماره ۱ تاکید فراوان روش بود که جون هرگز چنین کاری نخواهد کرد : نجات ابی! از طرف دیگه هم با حذف جول از داستان شخصیت محوری الی میشه که شخصیت کاملا باورپذیری داره منتهی یک سری نقطه عطف‌های عجیب غریب داره داستان که واقعا غیر قابل درکه. مثلا یه جایی که ابی با دینا توی سالن دارن حرف میزنن و به مقاوم بودن بدن الی اشاره میشه و قضیه‌ی حامله بودن دینا مطرح میشه کل بار داستان از ایمن بودن بدن الی میفته روی حامله بودن دینا ! در صورتی که واقعا ایمن بودن بدن الی نکته‌ی کاملا عجیب و غریبی باید باشه توی اون دنیا ولی میگذره و انگار نه انگار! برای همین شخصیت‌های حول الی از جمله دینا و جسی به هدف خاصی توی داستان خدمت نمی‌کنن و وجودشون برای پُر کردن فضای داستانیه فقط و حضورشون هم کمرنگ و به شدت بی اهمیت. چنین چرخش شخصیتی رو هم توی ساید ابی داریم. مثل جول و حتی اون هم باز قابل لمس نیست. نمیگم نمیفهمم که چرا شخصیت چنین تغییری میکنه میگم قابل لمس نیست و درست نشون داده نمیشه. نمیشه از شخصیتی که به اون شدت اول بازی یه نفر رو میکشه یکی دو هفته بعد واکنش‌هایی ببینی که به شدت نقض کننده‌ی اون یکیه و اصلا هیچ نقطه‌ی خاکستری بینش وجود نداره. شماره 1 رفتار‌های جول چرا بنظر باورپذیر بود؟ چون صفر و صدی نبود، به اینطرف و اونطرف هل داده میشد و هیچ وقت تبدیل به بد یا خوب مطلق هم نمیشد. اینجا ولی با اینکه دنیای تاریکی رو میخوان به تصویر بکشن اما شخصیتا تاریکیشون مختص یه سری جا و کار خاصه و طیف نداره. هرچقدر هم پدر اَبی رو به ما نشون بدن که با دخترش خوب بوده و همدیگه رو دوست داشتن تا وقتی اون شخصیت اهمیت نداشته باشه تو داستان و ارتباط حسی مناسب باهاش برقرار نشه به زور نمیتونم به خودم بقبولونم که این شخصیت مهمه و شخصیت خوبیم هست که سعی داشته کار خوب کنه پس انگیزه‌ی ابی برای از بین بردن جول برام قابل درکه. پارت ابی از آدم انتظار داره که داستانی که توی سی ساعت و خورده ای برای اِلی رسم کردن رو توی کمتر از 10 ساعت تجربه کنیم و همزمان سمپات هم باهاش بشیم. در کنار این یه بَدمن جدید هم وارد کنیم و یه رابطه‌ی جدید با لِو و یارا هم شکل بدیم که خیلی باورپذیر و قابل درک باشه. مشخصا چنین چیزی نشدنیه توی چنین مدت زمان کمی. الی اگر شخصیتش اینقدر خوب و موندگار دراومده به خاطر زیرساخت و مدت زمان طولانی که از شماره 1 و لفت بیهایند و پارت اول شماره دو بوده ولی ابی هیچکدوم از این بخش هارو نداره و در نهایت تبدیل میشه به یه شخصیت گذرا. ولی در عین حال توی همین بخش نکته‌ی مثبت داستان تعمیم "ما" از الی به تمام شخصیت ها و آدم‌هایی بود که این قابلیت رو دارن یه چیزی رو توی هر آدمی تغییر بدن و بشکنن. الی برای جول و لِو برای ابی و هر بچه و آدم دیگه‌ای که این امید رو برای آدم‌ها زنده نگه میداره که ادامه بدن.

Last edited by a moderator:

Beorn

کاربر سایت
Sep 15, 2020
549
امسال tlou 2 برنده بشه یه بنده خدایی هشتگ نه به بازیهای سینما زده راه میندازه و جبهه حق علیه باطل تشکیل میده!
امیدوارم که این بازی به حقش برسه تا اونایی که کلی کوبیدن تو سر بازی و سنت شکنی که تو ویدیوگیم کرد رو به مسخره گرفتن بیشتر از قبل هیت بورزن به بازی:))

M0HAMAD

کاربر سایت
Jul 1, 2009
842
نام
محمد
۳ ساله با پلی استیشن فقط یه GOW رو تموم کردم و دستگاه داشت خاک میخورد که این سری برای این بازی آوردمش بیرون و راضیم از وقتی که گذاشتم

لامصب بخوای در موردش صحبت کنی میشه کلی نکته گفت
از گیم پلی بگیر تا داستان و....
من که دیگه اصلا حوصله گیم رو ندارم و اهمیتی برام نداره چند شب پای دستگاه نگه داشت و این نشون میده که چقدر تو جذب مخاطب میتونه عالی باشه

کلا یه طوریه هم میخوای در مورد کل بازی صحبت کنی، هم در موردش حرف نزنی
یه چیز تو مایه های the grave of the fireflies
لعنتی یه طوری هم هست اصلا دوست ندارم دوباره بازیش کنم
نسخه یک هم همین طوری بود برام
در عین حال که شاید جز بهترین تجربه های بازیم باشه، دیگه دوست هم ندارم بازیش کنم و درگیرش بشم
چقدر سعی کردم از ابی متنفر بمونم
کلا بازی عجیبی بود
این که یه بازی همچین حسی به آدم بده واقعا شاهکاره

HalfLife G

کاربر سایت
Feb 21, 2009
3,798
نام
مراد حلیمی
در درجه‌ی اول همونقدر که شما بی گناهی در این که از بازی خوشت اومده منم همونقدر بی گناهم که نظر متفاوتی دارم نسبت به بازی (تازه خوبه بدم نمیاد از بازی اینقدر بهم حمله میشه :)) )

دوما که خب طبیعیه تو تاپیک خود بازی یکی بیاد بگه این بازی بنظرش یه جاهاییش مشکل داره و 10 از 10 نیست و ... نظرشه خب. تو تاپیک‌های دیگه اگر چنین چیزی نیست به این دلیله که منش و دیدگاه طرفدارای بازیای دیگه اینقدر فالانژ و متعصب نیست که بین 0 و 100 بچرخه و همه جا همه جور ایرادی وارده و خیلی راحت تر ملت دیالوگ میکنن. راه دوریم نمیره یه جای دیگه از فروم رو پیدا کنید. میبینیدش. بعلاوه‌ی اینکه Praise بی جا هم نمیشه به همین دلیل نقدایی که بهش وارد میشه هم به صورت متوهمانه "تنفر" قلمداد نمیشه و صرفا نظر شخصی و یه ایراده!! این اتفاق حول 90 درصد بازیای انحصاری سونی میفته چون نمیدونم چرا فن بیسش فکر میکنن که واقعا آدمای خاص‌ترین نسبت به بقیه :D
سوما من نمیگم تاثیر گذاشته روم یا نذاشته. میگم چطور اینهمه نظر سنجی رو در نظر میگیرید منتهی چجوریه که فقط اونایی که ریتش بالاست رو معتبر میدونید اونایی که پایینه رو همه‌شو یه مشت یوزر فیک دادن؟! منطقیه این؟ :))

+

والا خود بازیم هدفش دقیقا همینه. که جا به اندازه کافی برای همه هست. منتهی نمیدونم چرا توی به دست آوردن هدفش اینقدر ضعیف عملکرده :)) coincidence !!!!?! :D

عزیز یه بار اومدی نظرتو گفتی دیگه چند وقت پیش......با هر تعریفی که بچه ها از بازی میکنن بیای بگی نه فلان بود و بهمان طبیعیه واکنش بگیری علیه خودت
یادت باشه مثلا سایبرپانک که اومد هر 20...30 صفحه یکبار بیایین ایراداشو هی بگین، از هر کی گفت مثلا بهترین بازی عمرشه و ..... ایراد بگیرین و بگین نمی فهمه و طرفدارای بازی رو هم مسخره کنید ببینید رفتارشون باهاتون چیه؟؟
فهمیدیم حال نکردین فهمیدیم ایراد داره داستان فهمیدیم پخته نیس و طرفدارای بازی هم مدیا زده هستن ولی دیگه نیاز نیس به صورت پریودیک بیایین هی اعلام کنین برین

+
در مرد نظرسنجی هم وقتی شما نظرسنجی میذاری که نزدیک 15 20 درصد رای هاش تو چند ساعت اول ریلیز بازی ثبت شده مشخصه چقدر دقیقه و از طرف چه کسانی صادر شده و همین که همین نظرسنجی شدیدا دقیق رو میاری تو پستت، نشون میده خود شما چقدر مدیا نزده ای

بیشتر از این واقعا حوصله بحث نیس، باز 10...20 روز دیگه یه نفر از 3...4 نفری که همیشه مشخص هستن میان باز یه پست بچه ها تو این تاپیک رو نقل قول میکنن که بازی فلان و بهمان و باز روز از نو روزی از نو (کاش سردر تاپیک بنویسیم این بازی و مخصوصا داستانش پر از ایراده تا دست از سر این تاپیک بردارن)

.

Ali Venom

کاربر سایت
Jul 2, 2013
6,703
نام
ali
عزیز یه بار اومدی نظرتو گفتی دیگه چند وقت پیش......با هر تعریفی که بچه ها از بازی میکنن بیای بگی نه فلان بود و بهمان طبیعیه واکنش بگیری علیه خودت
یادت باشه مثلا سایبرپانک که اومد هر 20...30 صفحه یکبار بیایین ایراداشو هی بگین، از هر کی گفت مثلا بهترین بازی عمرشه و ..... ایراد بگیرین و بگین نمی فهمه و طرفدارای بازی رو هم مسخره کنید ببینید رفتارشون باهاتون چیه؟؟
فهمیدیم حال نکردین فهمیدیم ایراد داره داستان فهمیدیم پخته نیس و طرفدارای بازی هم مدیا زده هستن ولی دیگه نیاز نیس به صورت پریودیک بیایین هی اعلام کنین برین

+
در مرد نظرسنجی هم وقتی شما نظرسنجی میذاری که نزدیک 15 20 درصد رای هاش تو چند ساعت اول ریلیز بازی ثبت شده مشخصه چقدر دقیقه و از طرف چه کسانی صادر شده و همین که همین نظرسنجی شدیدا دقیق رو میاری تو پستت، نشون میده خود شما چقدر مدیا نزده ای

بیشتر از این واقعا حوصله بحث نیس، باز 10...20 روز دیگه یه نفر از 3...4 نفری که همیشه مشخص هستن میان باز یه پست بچه ها تو این تاپیک رو نقل قول میکنن که بازی فلان و بهمان و باز روز از نو روزی از نو (کاش سردر تاپیک بنویسیم این بازی و مخصوصا داستانش پر از ایراده تا دست از سر این تاپیک بردارن)

.

به نظر بیشتر طرفدارهای بازی به مخالف ها توهین میکنند. نصف کامنت های صفحه پیش هم قطاری ها اینکه آبو اونجا بریز که میسوزه! سوزشی دارید شمااها! و این دست کامنت ها !

البته ایناها خوبه ولی خب یکی اشکال بگیره از بازی (حتی غیر منطقی) مشکل داره

و اینکه جالبه هر صفحه درباره بازی مدح سرایی بشه خیلی هم خوبه و طرف حق داره ولی هر از چند گاهی ملت به مشکلات بازی اشاره کنند مورد داره

قشنگ استانداردهای دوگانه بیداد میکنه.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر