Tehran Game Convention 2017؛ دریچه‌ای برای شناساندن صنعت گیم ایران

TCSCELL

8
کاربر سایت
Dec 5, 2007
17,779
نام
سینا
diac_tgc-cover.jpg

کمتر از یک هفته تا Tehran Game Convention، نخسیتن همایش بین المللی بازی‌های رایانه‌ای با رویکرد تجاری در ایران زمان باقی مانده است که با همکاری بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و Game Connection، برگزار می‌شود و هدف آن ایجاد ارتباط میان بازیسازان ایرانی و سایر بازی سازان و ناشران در عرصه بین‌المللی است. صنعت بازی سازی در ایران بیش از یک دهه قدمت دارد و ما در این مدت شاهد عرضه صدها بازی مختلف در ژانرها و بر روی پلتفرم‌های مختلفی بوده‌ایم ولی این صنعت هیچ گاه آنگونه که باید و شاید مورد توجه مخاطبان و ناشرین در عرصه بین‌المللی قرار نگرفت. دست اندر کاران TGC امیدوارند این همایش بتواند استعدادها و پتانسیل واقعی این صنعت رو به رشد در ایران را، چه در عرصه فنی و چه از نظر بازار فروش، در عرصه بین المللی در معرض دید بیشتری قرار دهد که این موضوع، اهمیت TGC را دو چندان می‌کند.

ایران با بیشترین جمعیت استفاده کننده از اینترنت؛ بیشترین جمعیت جوان و دومین بازار بزرگ ویدیو گیم در خاورمیانه را داراست. همینطور یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ویدیو گیم در منطقه نیز محسوب می‌شود. بیش از یک سوم از جمعیت ۲۳ میلیونی گیمرهای ایرانی را دختران تشکیل می‌دهند و متوسط زمانی که این افراد در روز صرف بازی کردن می‌کنند نزدیک به ۸۰ دقیقه است. درآمد بازار بازی‌های ویدیویی در ایران چیزی نزدیک به ۲۷۰ میلیون دلار در سال است که برای منطقه‌ای که ناشرین بازی‌هایشان را به طور رسمی در آن منتشر نمی‌کنند، رقم قابل توجهی است. همه این موارد، ایران را به یکی از هیجان انگیزترین بازارها برای فعالیت کمپانی‌های بزرگ دنیا تبدیل می‌کند. اهمیت همایش TGC اینجاست که می‌تواند به خوبی این پتانسیل نهفته را به جهانیان نشان دهد تا امیدوارانه، در آینده شاهد پیشرفت‌های چشمگیری هم در زمینه تولید و هم خدمات بهتر کمپانی‌های نام آشنای صنعت بازی در کشورمان باشیم.

در طی TGC 2017 که در تاریخ پانزدهم و شانزدهم تیر ماه امسال در تهران برگزار می‌شود، بازی سازان داخلی و خارجی مختلفی حضور داشته و سمینارهایی را در زمینه‌های مختلف مانند طراحی بازی، روش‌های برنامه نویسی، طراحی هنری، اهمیت رسانه‌ها در مارکتینگ و شناساندن محصولات و تولیدات به مخاطبان و… ارایه خواهند داد.

در ادامه به معرفی تعدادی از افراد حاضر در TGC 2017 و انتظارهایی که می‌توان از آن‌ها داشت، خواهیم پرداخت.

Tehran Game Convention 2017؛ دریچه‌ای برای شناساندن صنعت گیم ایران - بازی سنتر

SHANSER

کاربر سایت
Jun 17, 2009
6,724
نام
منصور
فروم همسایه خیلی بهتر از اینجا کار کرد اینجا همه منفعل بودن کلا اصلا نه مصاحبه ای نه حرفی هیچی خاموش ! اونور یک مصاحبه جالب با مسوول روابط عمومی Thq Nordic کرده بودن زیر زبونش کشیدن درباره Darksiders 3 گفته تو این نسخه صحنه سینمایی کمتر و اصل رفته رو گیم پلی و بازی های دیگشونم گفته چیا میان و..

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
11,062
نام
محمد حسین
نکته اینه که گرشاسپ جزو اولین بازی های ایرانی بود که فن افزار ساخت، ایرادات خودش رو داشت و آقا تمومم شد رفت! نباید هنوزم اگه میخوایم بازی های داخلی رو بکوبیم به گرشاسپ فحش بدیم! مثلا همین فن افزاری که به قول خودت گرشاسپ رو ساخت و آشغال بود، بازی بعدیش Shadow Blade بود که فروش خیلی خوبی رو iOS داشت و بازی ماه اپ استور شد. روی Steam هم امد و برای PS4 هم منتشر شد! و بازی بعدیشون یعنی Children of Morta تو کیک استارتر 60 هزاردلار میخواست اما 100 هزار دلار جمع کرد، و به عنوان مثلا جناب یوشیدا، رییس استدیوهای جهانی سونی هم امد درباری بازی توییت کرد که چقدر خوبه و دوست داره حتما برای PS4 و Vita هم بیاد که خوب میاد!! یعنی اگه فن افزار 10 سال پیش رو بخاطر ساخت گرشاسپ (با یه موتور 200 دلاری که تازه فقط رندرور بود و باقی رو خودشون نوشتن) میکوبیم باید این رو هم در نظر بگیریم که الان بازی میسازن که رییس استدیوهای سونی میاد میگه دوست دارم برای پلتفرم های ما بیاد!

از این نظر هم کم کار خفن نداریم. به عنوان مثال امروز پاسکال لوبان میگفت "انگاره" بازی مهدی بهرامی که اتفاقا از بکس قدیمی همین سایتم هست، یکی از خلاقانه ترین بازی هایی هست که تو عمرش دیده. یا TV Tycoon که اتفاقا داورهای خارجی بهش جایزه هم دادن امشب. باورتون نمیشه همچین بازی خوبی رو یه تیم ایندی انستیتو ساخته باشن! یا امروز همه خاله قزی رو با ریمن مقایسه میکردن! بازی خفن و خلاقانه کم تو ایران نیست. مثل Inner Self که اتفاقا بازی مورد علاقه خودمم هست.
مشکل من اینه که دقیقا بهترین بازی ایرانی اگر از باگهاش بگذریم همین گرشاسبه
عنوانی که کاملا پتانسیل این رو داره به یه برند برا ما تبدیل بشه مثل ویچر لهستان متروی اوکراین شبیه سازای آلمان
پرفروشترین بازی ما تو همین استیم همین گرشاسبه.
بازیش ول شد و رفت.اون فروش بالا تو استیم نشون میداد مردم از گرافیکش،رنگ پردازیش،طراحیش و حتی گیم پلیش خوششون اومده بعدا اون باگها دلزده کردشون
ما تا به یه جایی میرسیم میبینیم کار سخت شده و باید بریم به رقابت شرکتهای خوب،میپیچیم دور میزنیم برمیگردیم خونه اول.
یه تفنگ میدیم دست یکی میشه ارتشهای فرازمینی گرافیک خوب صدا خوب گیم پلی افتضاح ،بعد سه دقیقه بازی پاک .cd شکسته راهی سطل زباله
در مورد بازار ایران و بی نظیر بودنش بحثی نیست خود من مگه تو همین سایت نگذاشتم یه مطلب که کشورهای ریجن دار منطقه تو جان رو با ایران مقایسه کردم وبه نتیجه رسیدم که از کشورهای امارات و عربستان و ... ما بیشتر میخریم بازی.
حتی نشون دادم از هند با اون همه تخفیف کذایی هم با توجه به نسبت جمعیت خیلی بهتریم
بازیهایی که گفتید خوبن
البته tv tycoon یه نسخه داره ماله 2001 هست یه دونه هم هست empire tv اونم ماله 2015 هست من اینی که شما میگید رو ندیدم
inner self هم گشتم نیافتم
shadow blade رو بازی کردم خوب بود
در مورد childern of morta از طراحیهای پیکسلی خیلی خوشم نمیاد با اینکه هنوز تو برخی طراحیهام از پیکسلی کردن استفاده میکنم وما ماله همون زمانهای گرافیکای پپیکسلی هستیم ولی جذبم نمیکنه و در کل جاذب خوبی در استیم نبوده
خاله قزی گرافیکش قشنگه طراحی چهره هاش به دل میشینه هر چند طراحی خود خاله قزی میتونست بهتر بشه
من میگم از گرشاسب تا امروز تو این ده سال پیشرفته اون پیشرفتی نیست که باید میکردیم
هنوز موفقترین بازی استیممون گرشاسبه 70هزار تا فروخته
من میگم به یه امضا نیازه،اگه میخوایم ادعای بازیساز بودن داشته باشیم ،یه طرح و یه ایده از خودمون
یه شخصیت از فرهنگ خودمون
از شرکتهایی میگم یا کوچیکن یا خیلی کوچیک بودن
telltale از پوینت کلیک ساده رسید به جایزه بازی سال
پلی دد با لیمبو رسید به فروش 4 میلیونی
پراجکت رد با ویچر 1 از بدبختی مطلق رسید به یه گیم ساز اسطوره ای (12 سال بعد تاسیس و تو اولین بازی ویچر رو میسازه)
ما هم در شروع خوب ساختیم ولی در ادامه به نظرم ضعیف تر بودیم
****شایدم بر میگرده به اینکه،عناوین نسل هفت خیلی قویتر از نسل هشت بودن تا حالا و بیشتر تو این نسل شاهد تکرار مکررات و ریمسترها بودیم******
در کل داستان کم نداریم ،فرد مشهور هم که کم نداریم بشه باهاشون بازی ساخت
از کوروش تا آریو برزن .از داریوش تا حشاشین.در زمینه علمی و ... هم جدا.
بهتر هست از این پتانسیلها بهتر استفاده بشه
آدم واقعا خون گریه میکنه کتابی مثل شاهنامه داریم ولی در عمل هیچ و هیچ و هیچ ......

بازی گرشاسپ ول شد و رفت !!! میدونی برای چی ؟ برای این که همتون میدونید !!! اینا با شخصیت های ملی و اسطوره ای ما مشکل دارن در کل ! معلومه که در ادامه نمیان از شخصیت های شاهنامه حمایت نمیکنن !! مردیکه بازم میاد از مدافعین حرم و ...... حمایت میکنه و به وضوح میگه باید از اینا حمایت کنیم و .....

همین فیلم Lord Of The Ring رو ببینید !!! یعنی کلیت این فیلم یه اسکی بسیار زیبا از شاهنامه هستش !!! واقعا آدم باید یه وینچستر بذاره رو مغزش خودش رو خلاص کنه و من شک ندارم نویسنده داستان های این فیلم شک ندارم شاهنامه رو خونده .

الان یه عده شک ندارم دارم مسخره میکنن این صحبت های من رو و میگن اون فیلم مگه میشه اسکی رفته باشه از ما و از این صحبت ها !!!

تاریخ باستان ما که هیچی !!! وقتی ما حتی یه فیلم از تاریخ باستان خودمون نساخیتم و از دوران های مختلف ماد و هخامنشیان و سلوکی ها و پارتیان ( اشکانی ها ) و ساسانی ها و سامانی و ..... هیچی نساختیم آخه آدم باید چی بگه !!! آدم سرش رو به کدوم دیواری بکوبه !

یه بهرام بیضایی داشتیم که اونم فراری دادیم و نمیدونم آیا کسی مرگ یزدگردش رو دیده یا نه ؟؟ !!! ( فیلم ممنوع شد و هیچ وقت نمایش عمومی نداشت ولی تو کنال یوتیوب میتونین فیلم رو دانلود کنید و ببیندیش و فیلم حالتی تئاتری داره و یه لوکشن بسته داره ولی انقدر زیبا ساخته شده و آموزنده هستش موی به تن آدم سیخ میکنه و ماجرای کلی فیلم هم حمله تازیان به ایران و ..... ) وقتی چنین فرد نابغه ای رو فراری دادیم واقعا من چی بگم !

الان میبینید !!! همین طور صحبت کنیم این بوی گند مشکلات بیشتر و بیشتر و بیشتر سر باز میزنه !! انگاری یه دمل چرکین هستش که داره روز به روز بزرگ و بزرگ تر میشه !

محدودیت های داخلی که اصلا بماند و هیچی !!!

این همه پتانسیل داشت این کشور !!! این همه تاریخ طویل و دراز و پر فراز و نشیب ( یه روزی تو اوج و یه روزی تو افول ) خدایا ، خداوندا این شاهنامه رو هر کشوری داشت یعنی الان کل دنیا از این کتاب کلی فیلم ساخته بودن و کتاب و هزاران هزار سود از این کتاب در میاوردن و فرهنگ کشورشون رو هم توسعه و بازتاب میدادن !!! کلی اشتغال درست میشد و از موسیقی دان و برنامه نویس کامپیوتر و گرافیست و طرح و بدل کار های انیمیشن و نویسنده و ..... کلی اشتغال زایی میشد ، فرهنگ ما نشون داده میشد ، اقتصاد ما رشد میکرد ، وجه ایران تو جهان بهتر نشون داده میشد ، احترام به کشورمون بیشتر میشد و هزاران موضوع دیگه ..... آدم واقعا باید چی بگه !!؟؟

من میگم درد ما یه جای دیگست همینه !! کوچه علی چپی که ازش صحبت میکنم همینه !!! حاضرم شرط ببندم 90 درصد کسایی که این جا هستن شک ندارم حتی شاهنامه رو به زبان ساده یک بار هم نخوندن !! ولی رفتن داستان های اساطیری یونان و .... رو خوندن !!! ..... البته تقصیری هم ندارن ! وقتی بازی مثل گاد اف وار ساخته میشه شخص گیمر علاقه مند میشه بره داستان های اساسیری یونان باستان رو بخونه !! نمیگم اونا رو نخونه !! ولی درد اصلی اینه شما شاهنامه رو داری ولی در عمل انگار هیچی که به هیچی !!!

آرزو به دل موندم یه فیلم کار دستی !!! یه بازی کار درستی از دوران ساسانی و هخامنشیان و پارتیان ساخته بشه و ببینم و بازی کنم کیفش رو ببرم .

چه میدونم یه بازی استراتژی ایرانی ناب از دوران ساسانی ساخته بشه آدم کیفش رو ببره !! یا فرض کنین با شخصیت رستم یه بازی تو سبک گاد اف وار ساخته بشه !!! ...... میدونم که باید این آرزو رو با خودم به گور ببرم ..... شاید نسل های آینده روزی این آرزویی که من دارم رو ببینن و بتونن از نزدیک لمسش کنن !!

از ما که گذشت و امیدوارم نسل های آینده رزو های بهتر و پر امید تری داشته باشن .
البته هر چیزی در حد و در اندازه خودش خوبه
ولی متاسفانه ارزش ما به تمدن و فرهنگ گذشتمون نزدیکه صفر هست
و گر نه شهدا در هر حالتی ارزشمند هستند چون از جونشون برا وطنشون گذشتن

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: Romell and vaan 2

Romell

عضو تحریریه
Sep 21, 2007
4,769
نام
امین
مشکل من اینه که دقیقا بهترین بازی ایرانی اگر از باگهاش بگذریم همین گرشاسبه
عنوانی که کاملا پتانسیل این رو داره به یه برند برا ما تبدیل بشه مثل ویچر لهستان متروی اوکراین شبیه سازای آلمان
پرفروشترین بازی ما تو همین استیم همین گرشاسبه.
بازیش ول شد و رفت.اون فروش بالا تو استیم نشون میداد مردم از گرافیکش،رنگ پردازیش،طراحیش و حتی گیم پلیش خوششون اومده بعدا اون باگها دلزده کردشون
ما تا به یه جایی میرسیم میبینیم کار سخت شده و باید بریم به رقابت شرکتهای خوب،میپیچیم دور میزنیم برمیگردیم خونه اول.
یه تفنگ میدیم دست یکی میشه ارتشهای فرازمینی گرافیک خوب صدا خوب گیم پلی افتضاح ،بعد سه دقیقه بازی پاک .cd شکسته راهی سطل زباله
در مورد بازار ایران و بی نظیر بودنش بحثی نیست خود من مگه تو همین سایت نگذاشتم یه مطلب که کشورهای ریجن دار منطقه تو جان رو با ایران مقایسه کردم وبه نتیجه رسیدم که از کشورهای امارات و عربستان و ... ما بیشتر میخریم بازی.
حتی نشون دادم از هند با اون همه تخفیف کذایی هم با توجه به نسبت جمعیت خیلی بهتریم
بازیهایی که گفتید خوبن
البته tv tycoon یه نسخه داره ماله 2001 هست یه دونه هم هست empire tv اونم ماله 2015 هست من اینی که شما میگید رو ندیدم
inner self هم گشتم نیافتم
shadow blade رو بازی کردم خوب بود
در مورد childern of morta از طراحیهای پیکسلی خیلی خوشم نمیاد با اینکه هنوز تو برخی طراحیهام از پیکسلی کردن استفاده میکنم وما ماله همون زمانهای گرافیکای پپیکسلی هستیم ولی جذبم نمیکنه و در کل جاذب خوبی در استیم نبوده
خاله قزی گرافیکش قشنگه طراحی چهره هاش به دل میشینه هر چند طراحی خود خاله قزی میتونست بهتر بشه
من میگم از گرشاسب تا امروز تو این ده سال پیشرفته اون پیشرفتی نیست که باید میکردیم
هنوز موفقترین بازی استیممون گرشاسبه 70هزار تا فروخته
من میگم به یه امضا نیازه،اگه میخوایم ادعای بازیساز بودن داشته باشیم ،یه طرح و یه ایده از خودمون
یه شخصیت از فرهنگ خودمون
از شرکتهایی میگم یا کوچیکن یا خیلی کوچیک بودن
telltale از پوینت کلیک ساده رسید به جایزه بازی سال
پلی دد با لیمبو رسید به فروش 4 میلیونی
پراجکت رد با ویچر 1 از بدبختی مطلق رسید به یه گیم ساز اسطوره ای (12 سال بعد تاسیس و تو اولین بازی ویچر رو میسازه)
ما هم در شروع خوب ساختیم ولی در ادامه به نظرم ضعیف تر بودیم
****شایدم بر میگرده به اینکه،عناوین نسل هفت خیلی قویتر از نسل هشت بودن تا حالا و بیشتر تو این نسل شاهد تکرار مکررات و ریمسترها بودیم******
در کل داستان کم نداریم ،فرد مشهور هم که کم نداریم بشه باهاشون بازی ساخت
از کوروش تا آریو برزن .از داریوش تا حشاشین.در زمینه علمی و ... هم جدا.
بهتر هست از این پتانسیلها بهتر استفاده بشه
آدم واقعا خون گریه میکنه کتابی مثل شاهنامه داریم ولی در عمل هیچ و هیچ و هیچ ......

بازی گرشاسپ ول شد و رفت !!! میدونی برای چی ؟ برای این که همتون میدونید !!! اینا با شخصیت های ملی و اسطوره ای ما مشکل دارن در کل ! معلومه که در ادامه نمیان از شخصیت های شاهنامه حمایت نمیکنن !! مردیکه بازم میاد از مدافعین حرم و ...... حمایت میکنه و به وضوح میگه باید از اینا حمایت کنیم و .....

همین فیلم Lord Of The Ring رو ببینید !!! یعنی کلیت این فیلم یه اسکی بسیار زیبا از شاهنامه هستش !!! واقعا آدم باید یه وینچستر بذاره رو مغزش خودش رو خلاص کنه و من شک ندارم نویسنده داستان های این فیلم شک ندارم شاهنامه رو خونده .

الان یه عده شک ندارم دارم مسخره میکنن این صحبت های من رو و میگن اون فیلم مگه میشه اسکی رفته باشه از ما و از این صحبت ها !!!

تاریخ باستان ما که هیچی !!! وقتی ما حتی یه فیلم از تاریخ باستان خودمون نساخیتم و از دوران های مختلف ماد و هخامنشیان و سلوکی ها و پارتیان ( اشکانی ها ) و ساسانی ها و سامانی و ..... هیچی نساختیم آخه آدم باید چی بگه !!! آدم سرش رو به کدوم دیواری بکوبه !

یه بهرام بیضایی داشتیم که اونم فراری دادیم و نمیدونم آیا کسی مرگ یزدگردش رو دیده یا نه ؟؟ !!! ( فیلم ممنوع شد و هیچ وقت نمایش عمومی نداشت ولی تو کنال یوتیوب میتونین فیلم رو دانلود کنید و ببیندیش و فیلم حالتی تئاتری داره و یه لوکشن بسته داره ولی انقدر زیبا ساخته شده و آموزنده هستش موی به تن آدم سیخ میکنه و ماجرای کلی فیلم هم حمله تازیان به ایران و ..... ) وقتی چنین فرد نابغه ای رو فراری دادیم واقعا من چی بگم !

الان میبینید !!! همین طور صحبت کنیم این بوی گند مشکلات بیشتر و بیشتر و بیشتر سر باز میزنه !! انگاری یه دمل چرکین هستش که داره روز به روز بزرگ و بزرگ تر میشه !

محدودیت های داخلی که اصلا بماند و هیچی !!!

این همه پتانسیل داشت این کشور !!! این همه تاریخ طویل و دراز و پر فراز و نشیب ( یه روزی تو اوج و یه روزی تو افول ) خدایا ، خداوندا این شاهنامه رو هر کشوری داشت یعنی الان کل دنیا از این کتاب کلی فیلم ساخته بودن و کتاب و هزاران هزار سود از این کتاب در میاوردن و فرهنگ کشورشون رو هم توسعه و بازتاب میدادن !!! کلی اشتغال درست میشد و از موسیقی دان و برنامه نویس کامپیوتر و گرافیست و طرح و بدل کار های انیمیشن و نویسنده و ..... کلی اشتغال زایی میشد ، فرهنگ ما نشون داده میشد ، اقتصاد ما رشد میکرد ، وجه ایران تو جهان بهتر نشون داده میشد ، احترام به کشورمون بیشتر میشد و هزاران موضوع دیگه ..... آدم واقعا باید چی بگه !!؟؟

من میگم درد ما یه جای دیگست همینه !! کوچه علی چپی که ازش صحبت میکنم همینه !!! حاضرم شرط ببندم 90 درصد کسایی که این جا هستن شک ندارم حتی شاهنامه رو به زبان ساده یک بار هم نخوندن !! ولی رفتن داستان های اساطیری یونان و .... رو خوندن !!! ..... البته تقصیری هم ندارن ! وقتی بازی مثل گاد اف وار ساخته میشه شخص گیمر علاقه مند میشه بره داستان های اساطیری یونان باستان رو بخونه !! نمیگم اونا رو نخونه !! ولی درد اصلی اینه شما شاهنامه رو داری ولی در عمل انگار هیچی که به هیچی !!!

آرزو به دل موندم یه فیلم کار دستی !!! یه بازی کار درستی از دوران ساسانی و هخامنشیان و پارتیان ساخته بشه و ببینم و بازی کنم کیفش رو ببرم .

چه میدونم یه بازی استراتژی ایرانی ناب از دوران ساسانی ساخته بشه آدم کیفش رو ببره !! یا فرض کنین با شخصیت رستم یه بازی تو سبک گاد اف وار ساخته بشه !!! ...... میدونم که باید این آرزو رو با خودم به گور ببرم ..... شاید نسل های آینده روزی این آرزویی که من دارم رو ببینن و بتونن از نزدیک لمسش کنن !!

از ما که گذشت و امیدوارم نسل های آینده رزو های بهتر و پر امید تری داشته باشن .

آخرین ویرایش:

HalfLife G

کاربر سایت
Feb 21, 2009
3,798
نام
مراد حلیمی
نکته اینه که گرشاسپ جزو اولین بازی های ایرانی بود که فن افزار ساخت، ایرادات خودش رو داشت و آقا تمومم شد رفت! نباید هنوزم اگه میخوایم بازی های داخلی رو بکوبیم به گرشاسپ فحش بدیم! مثلا همین فن افزاری که به قول خودت گرشاسپ رو ساخت و آشغال بود، بازی بعدیش Shadow Blade بود که فروش خیلی خوبی رو iOS داشت و بازی ماه اپ استور شد. روی Steam هم امد و برای PS4 هم منتشر شد! و بازی بعدیشون یعنی Children of Morta تو کیک استارتر 60 هزاردلار میخواست اما 100 هزار دلار جمع کرد، و به عنوان مثلا جناب یوشیدا، رییس استدیوهای جهانی سونی هم امد درباری بازی توییت کرد که چقدر خوبه و دوست داره حتما برای PS4 و Vita هم بیاد که خوب میاد!! یعنی اگه فن افزار 10 سال پیش رو بخاطر ساخت گرشاسپ (با یه موتور 200 دلاری که تازه فقط رندرور بود و باقی رو خودشون نوشتن) میکوبیم باید این رو هم در نظر بگیریم که الان بازی میسازن که رییس استدیوهای سونی میاد میگه دوست دارم برای پلتفرم های ما بیاد!
دقیقا همینه.... .
خیلی ها صنعت بازی رو در این می بینن که حتما بیای بازیهای AAA میلیون دلاری بسازی و گرنه هیچ کاری نکردی.

اتفاقا به نظرم من بهترین بازی صنعت بازیسازی ایران تابحال گرشاسب نبوده...همین SHADOW BLADE خودش خیلی موفق تر و شکیل تر بوده. وقتی ما نمیتونیم به هر دلیلی(سیاسی، اجتماعی، مالی و ..... )مثه لهستان یا اوکراین از صفر شروع کنیم و ویچر و مترو بسازیم حداقل بیاییم از طریق بازیهای ایندی و موبایلی(مخصوصا موبایلی) یه درصد قابل اعتنایی از بازار رو بدست بگیریم....

راستی یه تریلر هم از این بازی BAD AS8 بدین ببینیم چیه که دل وزیر رو هم برده:D

.

SepehrR

کاربر سایت
May 23, 2006
1,686
نام
Sepehr
واقعا نمی دونم چرا فکر میکنید که چون شاهنامه داریم پس باید حتما یکی بیاد بازیش رو بسازه؟ اصلاً ربطش رو نمی فهمم :-?
و خوب به جای اینکه صرفاً در مقام منتقد هر چیزیو به هر چیزی ربط بدید، خودتون بیاید یه بازی پازلی بزنید، افسانه کوروش و رستم و سهراب پیشکش :-?
حقیقتش یک سری از صحبتها یه جوریه که مشخصه خارج گود نشستین و بدون دانش هیچ دانش و اطلاعات دقیقی، صرفاً یه سری حرفای تکراری رو می‌زنید.
در خصوص بازار گیم ایران و اینکه گیم تو ایران پیشرفت کرده یا نه همین حضور این همه چهره مطرح خارجی و افزایش تعداد استودیوهای داخلی خیلی چیزها رو مشخص میکنه.
شما انتظار ساخت بازیهای AAA رو در ایران دارید ولی بازیسازی یک بیزنس هست. در حال حاضر طبق بازار ایران و شرایطش، مارکتی که شرکت‌ها و بخش خصوصی بیشتر هدف قرار میده بازی‌های موبایل هست چون بازگشت سرمایه سریعتر و مطمئنتری داره و این بازار هم تا اینجا عملکرد به نسبت موفقی داشته و اونقدر جذاب بوده که کلی شرکت‌های دیگه اومدن و حتی به صورت غیرمستقیم سعی کردن وارد این مارکت بشن؛ مثل تپسل، بکتوری و ... .
صنعت گیم ایران کاملاً در مسیر رشد و پیشرفته و کنفرانسهای این چنینی هم خیلی بهش کمک میکنه ولی خب... ظاهراً تا وقتی بازی افسانه کوروش با متای 90+ ساخته نشه از نظر دوستان گیم ایران قاطی باقالیاس :-?

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,308
نام
ماکان
اتفاقا به نظرم من بهترین بازی صنعت بازیسازی ایران تابحال گرشاسب نبوده...همین SHADOW BLADE خودش خیلی موفق تر و شکیل تر بوده. وقتی ما نمیتونیم به هر دلیلی(سیاسی، اجتماعی، مالی و ..... )مثه لهستان یا اوکراین از صفر شروع کنیم و ویچر و مترو بسازیم حداقل بیاییم از طریق بازیهای ایندی و موبایلی(مخصوصا موبایلی) یه درصد قابل اعتنایی از بازار رو بدست بگیریم....

ما بازی های خوب زیادی ساختیم. یعنی هرجا دولت و پروژه های دولتی نبودن، و برعکس بازیسازها به صورت مستقل عمل کردن، خروجی های خوبی در آوردن. نمونش همین Shadow Blade که گفتی، یا Children of Morta و Memoranda و خاله قزی و TV Tycoon و خیلی بازی های دیگه. مشکل اساسی ما نداشتن آدم های خفن نیست، و اینکه نمیتونیم مثل لهستان از هیچ (قبل ساخت ویچر) به یکی از قطب های بازیسازی و خصوصا تکنیکال دنیا تبدیل بشیم صرفا نبود بازاره. اگه ما بازار داشتیم و سرمایه گذارها وارد میشدن، در نتیجه استدیوها جدی تر میشدن، آدم های خفن نمیرفتن از ایران و رشد سریعی رو شاهد میبودیم. مثلا همین Shadow Blade که تونست بازی موفقی باشه درجا انیماتورشون رفت همین CD Project و الان اونجاست. لول دیزاینر رفت آمریکا. ما آدم های خفن کم نداریم. منتها عوض اینکه بمونن ایران اینجا کار کنن چون بازار نیست میرن خارج از ایران.

واقعا نمی دونم چرا فکر میکنید که چون شاهنامه داریم پس باید حتما یکی بیاد بازیش رو بسازه؟ اصلاً ربطش رو نمی فهمم :-?

دقیقا حرف بسیار درستی زدی سپهر. یه مشکل دیگه ما ایرانی ها اینه که فکر میکنیم باید بازی ایرانی بسازیم. در صورتی که من همیشه برام سوال مثلا گوریلا میاد میگه بشینیم یه بازی لهستانی بسازیم؟ مسلما نه. گیم یه کالچر جهانی داره و باید در این سیستم بازی ها ساخته بشه. یعنی بازی بسازی فارغ از اینکه اصلا کجایی هست. زمانی میشه به صادرات فرهنگی رسید که در وهله نخست در رسالت اولیه بازی ها که همون سرگرم کننده بودنه موفق باشی. وقتی تونستی بازی های فان بسازی، به گرافیک های مدرن برسی و مخاطب جذب کنی حالا میتونی براشون از شاهنامه قصه بگی و انتظار داشته باشی گوش کنن. وگرنه وقتی هنوز بازی ساختن رو بلد نیستی سعی کنی وارد حیطه اساطیر بشی تنها دست آورد ممکن گند زدن به همون اساطیره!!!

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,038
نام
مازیار
و خوب به جای اینکه صرفاً در مقام منتقد هر چیزیو به هر چیزی ربط بدید، خودتون بیاید یه بازی پازلی بزنید، افسانه کوروش و رستم و سهراب پیشکش :-?
حقیقتش یک سری از صحبتها یه جوریه که مشخصه خارج گود نشستین و بدون دانش هیچ دانش و اطلاعات دقیقی، صرفاً یه سری حرفای تکراری رو می‌زنید.
در خصوص بازار گیم ایران و اینکه گیم تو ایران پیشرفت کرده یا نه همین حضور این همه چهره مطرح خارجی و افزایش تعداد استودیوهای داخلی خیلی چیزها رو مشخص میکنه.
شما انتظار ساخت بازیهای AAA رو در ایران دارید ولی بازیسازی یک بیزنس هست. در حال حاضر طبق بازار ایران و شرایطش، مارکتی که شرکت‌ها و بخش خصوصی بیشتر هدف قرار میده بازی‌های موبایل هست چون بازگشت سرمایه سریعتر و مطمئنتری داره و این بازار هم تا اینجا عملکرد به نسبت موفقی داشته و اونقدر جذاب بوده که کلی شرکت‌های دیگه اومدن و حتی به صورت غیرمستقیم سعی کردن وارد این مارکت بشن؛ مثل تپسل، بکتوری و ... .
صنعت گیم ایران کاملاً در مسیر رشد و پیشرفته و کنفرانسهای این چنینی هم خیلی بهش کمک میکنه ولی خب... ظاهراً تا وقتی بازی افسانه کوروش با متای 90+ ساخته نشه از نظر دوستان گیم ایران قاطی باقالیاس :-?
شما اصلا متوجه حرف اون دوستان منتقدمون نشديد ! اخه بنده خدا ها دارن چند پهلو و كنايه اي حرف ميزنن ، نميتونن به طور دقيق منظورشون رو برسونن!

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,308
نام
ماکان
یه مشکل دیگه بازی سازی تو ایران هم حضور آدم های بی ربطه. مثلا از نمایشگاه دیروز دو تا وزیر و معاونینشون بازدید کردن و دست مایه ای برای شوآف سیاسی بود براشون. یا نهادهای دولتی که به لطف پول باد آورده نفت بازی های مذهبی/ارزشی سفارش میدن و دلیل اصلی تولید محصولات بی کیفیتن. چون از یه طرف سازنده صرفا پولی که میگیره براش مهمه و میخواد فقط یه خروجی داشته باشه، بدون در نظر گرفتن اینکه اصلا بازی خوبی هست، میفروشه یا ... و از طرف دیگه سفارش دهنده هم چون دقیقا پول مفت داره و میخواد بگه کار فرهنگی کردم آخرین چیزی که بهش فکر میکنه کیفیت بازیه. ماحصل همه اینا میشه یه بازی عین پروژه مسلم ابن عقیل که تو نمایشگاه هم حضور داره و قادر نیستید شدت مزخرفیش رو درک کنید!

همین آدم های بی ربط با دخالت های بی جا حتی آسیب های شدیدتری هم میزنن. مثلا دیروز یه آقای روحانی امدن غرفه ما، بروشور بازی هایی که ساخته بود رو داد به ما و با اعتماد به نفس بسیار فراوان گفت من پدر گیم ایرانم!!! و ادعا میکرد یکی از بازی هایی که ساختم در جهان اول شده! (عین عبارت ایشون همین بود) همینطور به قول خودشون در باب بازینامه نویسی(wtf?) کتاب نوشتن و الان در دانشگاه ها کتاب ایشون تدریس میشه.

Romell

عضو تحریریه
Sep 21, 2007
4,769
نام
امین
خب آخرش به حرف من رسیدین که !!!

بازار چرا نیست !؟؟؟! میتونین دقیق تر توضیح بدین چرا بازار نیست !!؟؟ دلایل به وجود اومدن یه بازار چی هستش !!؟؟ دوستانی که میرن خارج از کشور فقط به دلیل نبود بازاره ؟؟!! فقط به همین دلیل ؟!!

برای به وجود اومدن یه بازار چه چیزایی نیازه ؟؟!

رسانه آزاد ، اقتصاد پویا ، نبود محدودیت ها ، نبود دخالت های سیاسی ، زور چپان نکردن یه ایده ئولوژی خاص ، خصوصی سازی ، قانون کپی رایت ، امنیت شغلی ( مثل بیمه و حقوق خوب و دورنمای خوب برای زندگی و .... ) ، امنیت اون کشور و منطقه مربوطه ( الان خاور میانه و ایران کلا رو هوان و هر لحظه تو این خاور میانه امکان داره شب بخوای و صبح بیدار بشی ببینی کل مملکت و خاور میانه رفته هوا ) ، بازار امن برای سرمایه گذار های خارجی و امنیت مالی و جانیشون ( الان بانک های ایران که هیچی دربارش صحبت نکنم بهتره و ورشکسته کامل هستن و پول شویی اینا که بماند و سرمایه گذاری خارجی بیاد ایران بعد یه باره پولاشونو ببندن و بعدش هم انگ جاسوسی و نفوذ فرهنگ کثیف غربی و .... ) سرمیه گذار های داخلی ما از کشور زدن رفتن اون وقت سرمایه گذار خارجی !!!

الان سونی و مایکرو تو ایران نمایندگی دارن ؟؟؟ الان رابطه ما آمریکا و اشتراکات علمیمون چقدره ؟ با اروپا چه طور ؟ کی میتونیم بریم تو صف خرید پلی استیشن 5 و از نمایندگی رسمی اینا کنسول بگیریم ؟ کی خدمات رسمی ناشرین و کنسول ساز های بزرگ تو ایران راه میفته ؟ کی جز اعلام شدگان رسمی خرید کنسول و بازی در جهان میشیم ؟

اتفاقا ما اول باید بازار داخلی ایران و علاقه مندی داخل ایران رو در نظر بگیریم و بعد بریم بچسبیم به بازار خارجی و خارجی ها !!!

حالا گیم باشه !!! دوستان میگن گند میزنن به اسطوره های ما !! اینم درست !!! پس فیلم سازی چی ؟؟ من واقعا نمیتونیم تو صنعت فیلم سازی فیلم تاریخی خوب بسازیم ؟! چرا از ایران باستان این همه سال یه فیلم درست حسابی ساخته نشده ؟؟!! بهرام بیضایی که شوت شد رفت بیرون !!! استاد ساختن فیلم های تاریخیه !!

بودجه فیلم سازی ما کجا رفت ؟؟؟! فیلم پیامبر مسلمان ها رو بودجه زیاد مگه ندادن ؟ این همه فیلم مربوط به پیامبر های مسلمان و عربی ساخته شد ! این همه فیلم !!! آخرش چی شد ؟؟؟

حالا چی میشه از شاهنامه بسازن ؟؟!! اصلا چرا نباید از شاهنامه بسازن ؟؟؟!!! پس از چی بسازن ؟؟ شاهنامه و ایران باستان یعنی ایده ! یعنی ایده ناب ! یعنی فرهنگ باستان کشورمون ! واقعا چه جوری یه عده نمیتونن تجزیه تحلیل کنن ؟؟؟!!!

میرین بازی میسازن و الگو برداری از کیلزون ومکس پین میکنن !!! بعد میگن از شاهنامه و ایران باستان نسازیم !!! میگم بخشی از بازیسازی ما باید باشه !! نمیگم کل بازیسازیمون شاهنامه باشه !! ای خدا باید یه حرف رو هزاران بار توضیح داد !!! اصلا من چی دارم میگم و یه عده چی دارن مینویسن و قشنگ به بیراهه رفتن !!!

40 ساله گذشته و هنوز هیچ چیزی از ایران باستان و فرهنگ ملی ما ساخته نشد و یه سری میگن چرا باید اصلا از شاهنامه بازی ساخته بشه ؟؟!!! ( انگاری که تو این سال ها 500 تا فیلم و بازی ساخته شده از موضوعات ملی ما ) من پوزش میخوام و باشه یه صد سال دیگه میام یه درخواست کوچیکی میکنم که اگه لطف کنید یه بازی یا فیلمی از شاهنامه و ایران باستان یکی لطف کوچیکی کنه و بسازتش !!!

تا فردا صبح برین بازی موبایلی بسازین !!! یه ارگانی هستش که اسم نمیبرم و میدونید دارم کدوم ارگان قدرتمند تو ایران رو میگم !! اون ارگان کل مملکت دستشه !! وقتی تمام مملکت دست اون ارگانه شما فکر میکنین اینا اصلا بهتون اجازه میدن خصوصی سازی بشه ؟، اجازه میدن مستقل فکر کنین ؟؟!! اجازه میدن سرمایه دار های داخلی و خارجی بیان ایران راحت کار کنن ؟

خب به من بگید کی میتوینم بازی AAA بسازیم !!؟؟ یه زمانی بگین دیگه !!! 10 سال ؟ 20 سال 30 سال ؟ 40 سال ؟ 50 سال ؟ 60 سال ؟ 70 سال ؟ یه زمانی بگید !!! کی بازی استراتژی درست حسابی میسازیم ؟ و کی ...... !!!

یه زمانی بگید و ما باشه منتظر میمونیم و هیچ اشکالی هم نداره !! به هر حال این رو قبول دارم راه صد ساله رو یه شبه نمیشه رفت !! ولی برای هر کاری یه برنامه ریزی و یه زمان بندی هستش !! درسته !؟!؟ ما بیسواد و شما دوستان بازیساز باسواد ! ما نادان و شما دانا ! فقط لطف کنید به من بیسواد بگید کی به چنین سطحی میرسیم که بتونیم بازی هامون رو در سطح جهانی معرفی کنیم !!!؟؟؟ شما که تو این کارین باید بدونید دیگه !

مثلا همین آلمان ها !! دقیقا از سال 2000 تصمیم به دوباره سازی فوتبالشون گرفتن و من دقیقا یادمه میگفتن ما 20 سال دیگه این طرفا قهرمان جهان میشیم !! تازه 20 سال نشد و 14 سال بعد دقیقا قهرمان جهان شدن !!! گرفتین چی شد ؟؟!! این یعنی برنامه ریزی بلند مدت و به مردم گفتن ما برناممون چیه !!!

آلمان وقتی تو کشور آلمان جام جهانی 2006 سوم شد مردم آلمان اصلا ناراحت نشدن و اتفاقا خوشحال هم بودن از سومی تیمشون چون و آلمان فهمونده بودن که برای قهرمان شدن دوباره یه مدتی باید صبر کرد و زمان بندی رو هم حتی گفته بودن !!

کسایی که استاد هستن و بازیسار و مارو خارج گود نسشته !!!!!!!! ( تا ما ها نباشیم که بازیساز هم باید بازیشون رو به کی بدن بازیکنن پس ؟؟!!! پس بیخود تیریپ استاد و بازیساز در نیارین و ما هم بخشی از جامعه گیمری هستیم !! ) بیان الان به من بگن کی بازی AAA میسازیم !!! تاریخش رو لطف کنن اعلام کنن !! نمیگم تاریخ دقیق !! میگم یه تاریخ نسبی با دلیل و مدرک اگه لطف کنن و بگن برنامه ریزی بلند مدت صنعت گیم در ایران چیه !!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

این کلمه صنعت گیم گفته میشه من همش خندم میگیره !!! صنعت !!!؟؟؟ :|:))

اگه تاریخی اعلام نشه و نگین چه برنامه ای و افقی در صنعت گیم ایران هستش یعنی همه چیز پشم !!! تا صد سال دیگه یه بازی موبایل !!!! میسازیم و میگیم به به چقدر داریم کار میکنیم !!!

یادش بخیر !!! یاد خود کفایی گندم :)) و صنعت اتومبیل سازی افتادم !!! صنعت اتومبیل سازی ما کجا رفت !!؟؟ :)) اینم روش .....اگه عمری باشه و من زنده باشم شک ندارم 15 سال دیگه بیام این جا پست بذارم بازم همین مشکلاتی که در بالا گفتم هست و هیچ چیزی حل نشده و ما هنوز داریم بازی موبایل میسازیم و .......

در ضمن میبخشید ، کوروش غلطه و کورش درسته ..... البته پوزش میخواما !!

آخرین ویرایش:

ULTIMATE TEAM

True Online Gaming
کاربر سایت
Aug 25, 2010
14,426
نام
مصطفی682سابق
یه مشکل دیگه بازی سازی تو ایران هم حضور آدم های بی ربطه. مثلا از نمایشگاه دیروز دو تا وزیر و معاونینشون بازدید کردن و دست مایه ای برای شوآف سیاسی بود براشون. یا نهادهای دولتی که به لطف پول باد آورده نفت بازی های مذهبی/ارزشی سفارش میدن و دلیل اصلی تولید محصولات بی کیفیتن. چون از یه طرف سازنده صرفا پولی که میگیره براش مهمه و میخواد فقط یه خروجی داشته باشه، بدون در نظر گرفتن اینکه اصلا بازی خوبی هست، میفروشه یا ... و از طرف دیگه سفارش دهنده هم چون دقیقا پول مفت داره و میخواد بگه کار فرهنگی کردم آخرین چیزی که بهش فکر میکنه کیفیت بازیه. ماحصل همه اینا میشه یه بازی عین پروژه مسلم ابن عقیل که تو نمایشگاه هم حضور داره و قادر نیستید شدت مزخرفیش رو درک کنید!

همین آدم های بی ربط با دخالت های بی جا حتی آسیب های شدیدتری هم میزنن. مثلا دیروز یه آقای روحانی امدن غرفه ما، بروشور بازی هایی که ساخته بود رو داد به ما و با اعتماد به نفس بسیار فراوان گفت من پدر گیم ایرانم!!! و ادعا میکرد یکی از بازی هایی که ساختم در جهان اول شده! (عین عبارت ایشون همین بود) همینطور به قول خودشون در باب بازینامه نویسی(wtf?) کتاب نوشتن و الان در دانشگاه ها کتاب ایشون تدریس میشه.
ماكان يه تريلر يا chand عكس از بازيتون بده از ديروز كه اخبار نشونت داد به همه دوستام goftam دوستم بازي ساز حرفه ايه و thq اينا gorkhidan دوستامم همش goftan ب ماكان begu تريلري عكسي بذاره يكيشون migoft دمو يا مرحله اي از بازيش نيست بازي كنيم كلا همه رو hype كردم :D

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,308
نام
ماکان
بازار چرا نیست !؟؟؟! میتونین دقیق تر توضیح بدین چرا بازار نیست !!؟؟

خوب همینجا وایستا. مشکل این نگاه رادیکاله. نمیشه گفت بازار کلا نیست. اگه تقسیم بندی کنیم اتفاقا تو ایران بازار بسیار خوبی برای اسمارت فون ها وجود داره و همین باعث شده این همه شرکت بوجود بیان و رشد کنن. اما بازار بازی های پی سی و کنسول نیست، اونم دلیلش نبود کپی رایت و بیشتر و مهم تر از همه مساول سیاسیه که باعث میشه کسی نتونه تو ایران رلیز رسمی داشته باشه.

هرچند الان مثلا آریو یه پلتفرمی مثل استیم هست که راه افتاده و اگه استقبال بشه ممکنه بازار بازی های PC رو هم راه بندازه.

Democracy

Stay hungry. Stay foolish.
کاربر سایت
Feb 15, 2010
4,957
خوب همینجا وایستا. مشکل این نگاه رادیکاله. نمیشه گفت بازار کلا نیست. اگه تقسیم بندی کنیم اتفاقا تو ایران بازار بسیار خوبی برای اسمارت فون ها وجود داره و همین باعث شده این همه شرکت بوجود بیان و رشد کنن. اما بازار بازی های پی سی و کنسول نیست، اونم دلیلش نبود کپی رایت و بیشتر و مهم تر از همه مساول سیاسیه که باعث میشه کسی نتونه تو ایران رلیز رسمی داشته باشه.

هرچند الان مثلا آریو یه پلتفرمی مثل استیم هست که راه افتاده و اگه استقبال بشه ممکنه بازار بازی های PC رو هم راه بندازه.

نکته اول: ناصرالدین شاه رو با چه انجینی کار کردین؟

نکته دوم: الان این آریو که گفتی آیا با ناشرها قرارداد بسته بازیهاشون رو رایگان بده؟ الان LIMBO رایگان هست نمیدونم این نسخه اصلی هست که قانونی داره رایگان فروخته میشه یا نسخه غیرقانونی

اگر نسخه غیرقانونی باشه که باید در این سایت رو گل گرفت.
ویرایش: اونجوری که برداشت کردم بازی‌های همه غیرقانونی است و این مایه تاسف هست

آخرین ویرایش:

Romell

عضو تحریریه
Sep 21, 2007
4,769
نام
امین
یادتونه تو این پست درباره دلواپسان ( کل مملکت دستشونه ) صحبت کردم : Tehran Game Convention 2017؛ دریچه‌ای برای شناساندن صنعت گیم ایران

خب سر و کلشون پیدا شد :)):| تازه هیچی نشده پیداشون شد و مزخرفاتشون هم شروع شد . این تازه بخشی از مشکلاته !!!:)):| حالا صنعت گیم رو با قدرت هر چه تمام تر ببرید جلو !!! :)):))

سرمایه گذار خارجی هم با وجود اینا صد در صد میاد تو ایران سرمایه گذاری میکنه !!! :))

خبر گذاری فالس !!! قشنگ جواب یه سری دوستان رو داد !!! یه باره دیدید سال بعد و سال های بعد خبری از TGS نبود اصلا تعجب نکنید !!! :)) به هر حال گفته بودم یه 1000 سال دیگه قدرت صنعت گیم میشیم و فقط 100 سال اولش یک سخته !!!

واکنش بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به گزارش اخیر خبرگزاری فارس درباره همایش TGC 2017

درد من ایناست ... آره بابا جان !!! آزه عزیزانم !!! آره فرزندانم !!! شاید عده ه ای از دوستان این جا سن زیادی نداشته باشن و صد در صد خب عده ای هستن که هم سن و سال منن !!!

بیاین تو سن و سال امثال من دیگه امید ها و آرزو هاتون رنگ حقیقی تر و واقعی تری پیدا میکنه ......

خلاصه داستان اینه و من خبر نداشتم که THQ سال 88 برای براندازی جمهوری اسلامی بازی رد فکشن گوریلا رو ساخت!!!!!!!!!!! :o:o:))=))

من از گمراهی بیرون اومدم و چشمام باز شد و از این به بعد گول این استبکار جهان خوار را نمیخورم . :))

من یکم برم پیاده روی بعد بر میگردم ....... :))x_x

آخرین ویرایش:

Cj_sa

کاربر سایت
Jul 5, 2007
3,261
نام
مهرداد
نکته اول: ناصرالدین شاه رو با چه انجینی کار کردین؟

نکته دوم: الان این آریو که گفتی آیا با ناشرها قرارداد بسته بازیهاشون رو رایگان بده؟ الان LIMBO رایگان هست نمیدونم این نسخه اصلی هست که قانونی داره رایگان فروخته میشه یا نسخه غیرقانونی

اگر نسخه غیرقانونی باشه که باید در این سایت رو گل گرفت.
ویرایش: اونجوری که برداشت کردم بازی‌های همه غیرقانونی است و این مایه تاسف هست
این نمایشگاه یک فرصتی بود که به شرکت های خارجی نشون بده که ایران چه بازار بکری داره و شرکت های خارجی می تونن محصولاتشون رو راحت localize کنن و با قیمت مناسب شرایط ایران بفروشن
یکی از اهداف اریو هم همینه به نظرم که بعدا حق پخش رسمی بازی هارو برای ایران بگیر و به قیمت معقول بفروشه.تا اونجایی هم که میدونم هزینه زیادی رو برای ساخت اپلیکیشن و تبلیغات اختصاص دادن

یک مورد تاسف برانگیز تو نمایشگاه کنسل شدن کنفرانس david coleman بودش. خودش تو نمایشگاه حضور داشت ولی بدلیل ملاحضات سیاسی مایکرو اجازه برپایی کنفرانس رو بهش نداد.

Democracy

Stay hungry. Stay foolish.
کاربر سایت
Feb 15, 2010
4,957
این نمایشگاه یک فرصتی بود که به شرکت های خارجی نشون بده که ایران چه بازار بکری داره و شرکت های خارجی می تونن محصولاتشون رو راحت localize کنن و با قیمت مناسب شرایط ایران بفروشن
یکی از اهداف اریو هم همینه به نظرم که بعدا حق پخش رسمی بازی هارو برای ایران بگیر و به قیمت معقول بفروشه.تا اونجایی هم که میدونم هزینه زیادی رو برای ساخت اپلیکیشن و تبلیغات اختصاص دادن

یک مورد تاسف برانگیز تو نمایشگاه کنسل شدن کنفرانس david coleman بودش. خودش تو نمایشگاه حضور داشت ولی بدلیل ملاحضات سیاسی مایکرو اجازه برپایی کنفرانس رو بهش نداد.

به هر حال نباید شروع کارشون با عرضه غیرقانونی بازیها همراه باشه. به هیچ دلیلی حق این کار رو ندارن مگر اینکه از سازنده ها و ناشرین مجوز داشته باشند

• Like
Reactions: saphire and Romell

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر