MetroExodus به صورت انحصاری بر روی استور اپیک منتشر خواهد شد

K I 1 1 E R

ناظم انجمن
Feb 22, 2011
17,209
نام
∂αнмα
DyA7YUIWsAEaolQ.jpg

در یک خبر فوری مدیر Deep Silver ناشر بازی Metro Exodus خبر از انحصاری شدن بازی بر روی استور اپیک در پلتفرم PC داد ! کسانی که بازی رو پیش خرید کرده بودن همچنان میتونن بر روی استیم بازی رو تجربه کنن ولی از این به بعد بازی فقط بر روی استور اپیک بر روی پلتفرم PC قابل خرید خواهد بود

پ.ن 1 : بازی در حال حاضر بر روی استور استیم قابل فروشه ولی به زودی این قابلیت برداشته میشه
پ.ن 2 : بازی فقط برای یک سال انحصار استور اپیک هستش
پ.ن 3 : نسخه های فیزیکی بازی شامل کد استیم هستن

آخرین ویرایش:

wii baz

کاربر سایت
Dec 20, 2015
732
نه قشنگم این شمایی که درست نمیخونی :D کسی از ظاهر اصلا صحبت نکرد. همه دارن به حداقل امکانات اولیه اشاره میکنن شما میگی ظاهر!! تهش هم میگی هدف بازی کردنه دیگه :)) محض رضای خدا یدونه جواب درست نداری بدی فقط الکی همه چی رو بهم وصل میکنی بلکه یه توجیحی چیزی واسه خودت پیدا کنی:D در کل موفق باشی :D

میشه لطفا امکانات اولیه رو لیست کنی ببینیم چیا نداره این استور!:-??

الان یکی به من بگه استور اپیک قابلیت تغییر قیمت ها در ریجن های مختلف رو داره ؟

مثلا واسه قشر ضعیف دنیا ایا قیمت هاش رو پایینتر ارائه میکنه مثل استیم یا نه ؟
---
در ضمن فکر نکنم که استیم این انحصاری کردن رو میخواد سلاحش برای رقابیت با استیم قرار بده بلکه میخواد چون اول کار هست کاربران بیشتری مجبور باشن که با استورش انشا بشن
بعدش حتما یک فکرایی میکنه

رجین بندی داره ولی بحث قشر ضعیف نیست و واحد پولی فرق میکنه!:)

Sepi_60

کاربر سایت
Nov 25, 2009
2,321
میشه لطفا امکانات اولیه رو لیست کنی ببینیم چیا نداره این استور!:-??

رجین بندی داره ولی بحث قشر ضعیف نیست و واحد پولی فرق میکنه!:)
دوستان صفحات قبل لیستش رو گذاشتن شما فقط زدی زیر خنده :D فک کنم اصلا نخوندی چی به چیه:D بگذریم که اصلا بحث اصلی سر انحصاری کردن های اپیک اونم روی پلتفرم پی سی هستش!! جواب ها رو به حد کافی دوستمون داد ولی شما همینطوری فن اپیک بمون کار خوبی میکنی:D

wii baz

کاربر سایت
Dec 20, 2015
732
دوستان صفحات قبل لیستش رو گذاشتن شما فقط زدی زیر خنده :D فک کنم اصلا نخوندی چی به چیه:D بگذریم که اصلا بحث اصلی سر انحصاری کردن های اپیک اونم روی پلتفرم پی سی هستش!! جواب ها رو به حد کافی دوستمون داد ولی شما همینطوری فن اپیک بمون کار خوبی میکنی:D

من خوندم ولی اونا امکانات اولیه استور نیست یک

بعد هم کلود سیو و اچیومنت هم قراره اضافه بشه البته اگه تا الان اضافه نشده باشه چون جدیدا چک نکردم!

به غیر اینا شما موردی بگین و اون جدول قدیمی امکانات استیم هست نه حداقا نیاز استور!

• Like
Reactions: Only Xbox

Safety & Peace

ارباب مطلق سوزوران
کاربر سایت
Sep 4, 2011
13,185
نام
تونی آلمِیدا
هنوز دارید جواب این دوستمون رو میدید؟:D ایشون اولین نفری هستن که بعد از 8 سال از عضویت من توی بازیسنتر، بلک لیست منو افتتاح کردن:D ایشون اصلا پی سی گیمر هم نیستن و نه استیم دارن و نه حتی اکانت اپیک دارن. حتی اگر سارکزم هم میکنن، اصلا روشش رو بلد نیستن:D

Destruction

The Death Fleet Descends
Loyal Member
Jun 12, 2010
8,152
نام
Blue Shadow
3 تا توییت خوب در مورد این مساله :D

View attachment 100691
جواب توییت اول : استیم هیچوقت هیچکس رو زور نکرده که بازی رو فقط رو استور خودش منتشر کنن. بسیاری از بازی ها رو چند تا استور منتشر میشن و کسی هم با این مورد مشکلی نداره. استیم از قرارداد های انحصاریش برای فورس کردن کاربرا به پلتفرم خودش استفاده نمیکنه در حالی که اپیک میخواد با زور و بدون دادن امکانات طرفدارای چند تا بازی رو جذب کنه.شما اگه از استیم خوشتون نیاد میتونین حداقل 75% بازی هارو از یو پلی یا GOG یا لانچر های دیگه بخرین. بقیه هم صرفا نظر سازنده هست که بازی فقط رو اپیک باشه نه زور کردن استیم و رشوه دادن. الان من نخوام از اپیک استفاده کنم برا مترو باید چیکار کنم جز پایرت؟
جواب توییت دوم : اکثر کاربرا ترجیح میدن همه بازی هاشون رو یجا داشته باشن تا اینکه برا هر بازی مجبور باشن اطلاعات خودشون رو در دسترس یه شرکت دیگه قرار بدن و یه برنامه دیگه اجرا کنن. اونم برنامه ای که زوری نصب کردن و هیچ کاربرد خاصی نداره هیچ، موجب کند شدن کامپیوتر هم میشه.
جواب توییت سوم : بازی تو همه ریجن ها به جز آمریکا گرون تر از نسخه استیم هست. تو انگلیس هم هم قیمت هست.
سطح هر سه توییت در حد حرفای همین دوستمون Wii Baz بود، مشخص هست که این افراد نه از قضیه خبر دارن و نه حتی از اپیک استفاده کردن، صرفا چون "رقابت خوبه" اومدن یه چیزی گفتن و همش هم غلط از آب دراومده.
وقتی خود سازنده مترو داره میگه که این حرکت که صرفا بر اساس رشوه دهی بوده فرنچایز رو داره میکشه، دفاع ازش بیشتر شبیه کمدی هست واقعا. :D

sabco

کاربر فعال
Sep 16, 2009
1,599
دقیقا این قضیه انحصاری کردن یه دفعه ای بازی ها خیلی کار مسخره ای هست. یعنی اگه یه بازی رو قبل از معرفی بره انحصاریش کنه مشکلی نیست (مثل Journey) اما اینکه بازی یه دفعه انحصاری میشه خیلی مسخرس.

من چند وقت پیش گفتم برم یه تست کنم ببینم استورشون چطوره که با یه باگ هنگام ثبت نامش برخورد کردم که فقط از دست یه سری برنامه نویس آماتور برمیاد و با پشتیبانیشون تماس گرفتم تا این باگ رو درست کنن و مشکل من رو حل کنن که جواب درستی ندادن. برا همین عمرا حاضر باشم تو این سرویس پول خرج کنم. نهایت از بازی های free to play اش استفاده کنم که فعلا به خاطر همین باگی که گفتم از همینش هم استفاده نمی کنم.

3 تا توییت خوب در مورد این مساله :D

View attachment 100691
خب فرق این دو تا اینه که استیم برای انحصاری کردن بازی ها پول نمیداد و خود سازنده بازی رو روی فروشگاه دیگه ای عرضه نمی کرد. الان استور اپیک اولین استوری نیست که اومده. این همه استور دیگه هم هستن اما تا الان به جز EPIC هیچ کدوم بازی های third party رو انحصاری نمی کردن.

ویراش : دوستمون مثل اینکه زود تر جواب توییت ها رو دادن.

wii baz

کاربر سایت
Dec 20, 2015
732
این آخرین پست منه و مثل خیلی یوزر ها ،دیگه بازیسنتر نمیام!B-)

اپیک 2 ماه نشده اینهمه کار کرده و حالا یه سری میخوان سرشون بکنن توی برف به خودشون مربوطه!:-h

هر روز هم بهونه جدید میارن!:-??

اول میگفتن بازی نداره-بعد گفتن قیمت گذاری منطقه ای-الان میگن اچیومنت و کلاد و همه هم تموم شده انحصاری بودن بازی هارو گیر دادن و بهونه هم مسخره تر وجود نداره که طرف میخواد همه بازی هاش توی یه اکانت باشه و با این انتظارات بعضی نباید کلا هیچ استور جدیدی به وجود بیاد چون مجبوره اطلاعاتو اونجا هم ثبت کنه!=))

من نیستم دیگه جواب بدم و شما رو با انجمن متروکه بازی سنتر تنها میزارم!:*

Muse

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,273
نام
عارف
بزرگواران شما به این مساله دقت کنید که وقتی یه استوری تازه راه افتاده نمیتونه مستقیم با استوری که n ساله فعاله رقابت کنه. دلیل اینکه خیلی از بازیا steam only هست ارائه ی خدمات بی نظیر توسط استیم نیست، جا افتادنش به عنوان اولین و آخرین استور قابل اعتماده. الان اپیک با اینکه به دولوپرا پکیج بهتری ارائه میکنه نسبت به استیم اما نمیتونه مستقیم رقابت کنه و برای جذب مخاطب و استودیوها مجبوره هزینه کنه. یکی از بهترین راه هاش همین انحصاری کردن هست.
انحصاری کردن بازیا به کسی ضرر نمیزنه اینکه من میخوام همه ی بازیام یه جا باشه یا استیم چت میخوام و ... هم مهم نیست چون کسی توی منوهای استیم نمیچرخه بگه به به چه خوبه همه چی اینجاست، شما بازی رو ران میکنی فوقش شورت کات میذاری براش. یا کسی از استیم چت استفاده نمیکنه وقتی دیسکورد هست. اپیک استور هم که مجانی هست مث استیم. الان تنها فرقی که به حال مخاطب داره این قضیه باز کردن بازی از یه لانچر دیگه‌ست و بس.
اپیک الان با انحصاری کردن بازیا هم فروشگاه خودش رو توی دید میذاره (حتی واکنش منفی هم باشه باز دیده شدن مهمترین چیزه) هم خیلی از مخاطبای استیم رو جذب میکنه. حالا هرقدم اینور و اونور مردم غر بزنن که وااای ما بازی رو فقط روی استیم عزیز جانمون رو میخوایم آخه Valve برامون تبرک کرده بازی رو، باز اکثر کسایی که قصد خرید بازیها رو داشتن میرن میخرن از همون اپیک استور. کسی که واقعا قصد داشته دیویژن یا مترو رو بخره میره از اپیک میخره هیچ فرقیم براش نداره. اونیم که مث اکثر معترضا قصد خرید نداشته حالا 4 تا جایزه هم روش بدن نه از استیم میخره نه از اپیک.

toomaj

کاربر سایت
May 20, 2006
163
نام
توماج
اینکه من میخوام همه ی بازیام یه جا باشه یا استیم چت میخوام و ... هم مهم نیست چون کسی توی منوهای استیم نمیچرخه بگه به به چه خوبه همه چی اینجاست، شما بازی رو ران میکنی فوقش شورت کات میذاری براش. یا کسی از استیم چت استفاده نمیکنه وقتی دیسکورد هست.
برای اکثر کاربران استیم مهم هستن این مواردی که شما میگین. برای همین هستش که شاهد این واکنش ها هستیم. شما بیشتر از دید تجاری به موضوع نگاه می کنین نه از دید کاربران.

آخرین ویرایش:

sabco

کاربر فعال
Sep 16, 2009
1,599
بزرگواران شما به این مساله دقت کنید که وقتی یه استوری تازه راه افتاده نمیتونه مستقیم با استوری که n ساله فعاله رقابت کنه. دلیل اینکه خیلی از بازیا steam only هست ارائه ی خدمات بی نظیر توسط استیم نیست، جا افتادنش به عنوان اولین و آخرین استور قابل اعتماده. الان اپیک با اینکه به دولوپرا پکیج بهتری ارائه میکنه نسبت به استیم اما نمیتونه مستقیم رقابت کنه و برای جذب مخاطب و استودیوها مجبوره هزینه کنه. یکی از بهترین راه هاش همین انحصاری کردن هست.
انحصاری کردن بازیا به کسی ضرر نمیزنه اینکه من میخوام همه ی بازیام یه جا باشه یا استیم چت میخوام و ... هم مهم نیست چون کسی توی منوهای استیم نمیچرخه بگه به به چه خوبه همه چی اینجاست، شما بازی رو ران میکنی فوقش شورت کات میذاری براش. یا کسی از استیم چت استفاده نمیکنه وقتی دیسکورد هست. اپیک استور هم که مجانی هست مث استیم. الان تنها فرقی که به حال مخاطب داره این قضیه باز کردن بازی از یه لانچر دیگه‌ست و بس.
اپیک الان با انحصاری کردن بازیا هم فروشگاه خودش رو توی دید میذاره (حتی واکنش منفی هم باشه باز دیده شدن مهمترین چیزه) هم خیلی از مخاطبای استیم رو جذب میکنه. حالا هرقدم اینور و اونور مردم غر بزنن که وااای ما بازی رو فقط روی استیم عزیز جانمون رو میخوایم آخه Valve برامون تبرک کرده بازی رو، باز اکثر کسایی که قصد خرید بازیها رو داشتن میرن میخرن از همون اپیک استور. کسی که واقعا قصد داشته دیویژن یا مترو رو بخره میره از اپیک میخره هیچ فرقیم براش نداره. اونیم که مث اکثر معترضا قصد خرید نداشته حالا 4 تا جایزه هم روش بدن نه از استیم میخره نه از اپیک.
اتفاقا به حدی میشه مثال اورد که شرکت(سرویس) های نوپا با دادن امکانات بیشتر و بهتر شرکت(سرویس) هایی با n سال فعالیت و بالاترین حد محبوبیت رو شکست دادن که یه مقاله کامل میشه دربارش نوشت.

من چند مثال برا حالتی که اپیک می تونست به جای انحصاری کردن ناگهانی بازی ها انجام بده رو میگم:

1- به جای اینکه مثلا بیاد سهم خودش رو بکنه 8 درصد مقدار بیشتری بر میداشت ولی بخشی از اون رو همیشه به عنوان تخفیف برای مشتری در نظر می گرفت. اینطوری خیلی از افرادی رو که صرفا ارزون ترین مکان خرید براشون مهم هست، می تونست جذب کنه و این وسط شرکت سازنده هم همچنان درصد بیشتری نسبت به استیم نصیبش میشد.
2- مثلا یه قابلیت جدید به استور اضافه می کرد تا شخص خیلی راحت بتونه بازی هایی که خریده رو مثل بازی هایی فیزیکی بفروشه (البته این خیلی بحثش پیچیده هست و باید برای پیاده سازیش یه بیزنس پلن خیلی کاملی دراورد).
3- قابلیت این رو بذاره که افراد اگر بازی رو تو فروشگاه دیگه ای خریدن، بدون خرید مجدد به اکانتشون اضافه کنن. (درست یادم نیست ولی فکر کنم GOG برا بعضی از بازیا این قابلیت رو اضافه کرده بود که به اکانت استیمتون وصل میشدید و اون بازی ها رو به اکانت GOG اضافه می کردید).
4- الان می بینیم که خیلی از بازی های که قبلا فقط رو کنسول ها بودن دارن برا PC پورت میشن. می تونه این جور بازی ها رو قبل از معرفیشون برا PC ، قرارداد انحصاری ببنده. اصلا بره قرار داد دائمی ببنده اگه کسی اومد معترض شد. یا نمیدونم اصلا بره مثل Journey یه بازی که انحصاری کنسول خاصی بوده، بیاره انحصاری کنه من نه تنها معترض نمیشم بلکه حمایتشم می کنه، چون اینکه یه بازی فقط از فلان فروشگاه قابل خرید باشه خیلی بهتر از اینه که کلا رو PC عرضه نشه.

نکته اول و آخر که ابتدای پست قبل هم گفتم اینه که انحصاری کردن ناگهانی یک بازی در نزدیکی زمان انتشار اصلا کار درستی نیست. مثلا تو کنسول ها فرض کنید یه بازی ترد پارتی که قرار بوده به صورت انحصاری رو PS4 بیاد یه روز قبل انتشارش معلوم شه دیگه رو PS4 نمیاد و فقط رو XB1 میاد. الان اپیک دارن یه همچین حرکتی رو میزنه.

آخرین ویرایش:

bushwhacker

کاربر سایت
Oct 30, 2018
19
جواب توییت اول : استیم هیچوقت هیچکس رو زور نکرده که بازی رو فقط رو استور خودش منتشر کنن. بسیاری از بازی ها رو چند تا استور منتشر میشن و کسی هم با این مورد مشکلی نداره. استیم از قرارداد های انحصاریش برای فورس کردن کاربرا به پلتفرم خودش استفاده نمیکنه در حالی که اپیک میخواد با زور و بدون دادن امکانات طرفدارای چند تا بازی رو جذب کنه.شما اگه از استیم خوشتون نیاد میتونین حداقل 75% بازی هارو از یو پلی یا GOG یا لانچر های دیگه بخرین. بقیه هم صرفا نظر سازنده هست که بازی فقط رو اپیک باشه نه زور کردن استیم و رشوه دادن. الان من نخوام از اپیک استفاده کنم برا مترو باید چیکار کنم جز پایرت؟
جواب توییت دوم : اکثر کاربرا ترجیح میدن همه بازی هاشون رو یجا داشته باشن تا اینکه برا هر بازی مجبور باشن اطلاعات خودشون رو در دسترس یه شرکت دیگه قرار بدن و یه برنامه دیگه اجرا کنن. اونم برنامه ای که زوری نصب کردن و هیچ کاربرد خاصی نداره هیچ، موجب کند شدن کامپیوتر هم میشه.
جواب توییت سوم : بازی تو همه ریجن ها به جز آمریکا گرون تر از نسخه استیم هست. تو انگلیس هم هم قیمت هست.
سطح هر سه توییت در حد حرفای همین دوستمون Wii Baz بود، مشخص هست که این افراد نه از قضیه خبر دارن و نه حتی از اپیک استفاده کردن، صرفا چون "رقابت خوبه" اومدن یه چیزی گفتن و همش هم غلط از آب دراومده.
وقتی خود سازنده مترو داره میگه که این حرکت که صرفا بر اساس رشوه دهی بوده فرنچایز رو داره میکشه، دفاع ازش بیشتر شبیه کمدی هست واقعا. :D
تو تاپیک بازی هم گفتم که انحصار چیز بدیه و من قصد دفاع از چیزی رو ندارم.اما در تصویر بزرگتر مسئله اونقدر که کاربرا بحرانیش کردن،بغرنج نیست.
الان اینترنت فضای واکنش های اکستریمه و این جا هم از این قضیه مستثنا نیست.با مسئله ای مثل drm که مقابل همه کاربراست هیچ کس مشکلی نداره اما اینجا یه جوری جبهه میگیرن که انگار عضو ارتش مبارزه با مونوپلی و سرمایه دارین و دارن مقابل یه یه جریان بزرگ فاسد بین المللی می ایستن.در صورتی که در عمل سرباز جنگ بین دوتا میلیاردر سفیدن.به خصوص تو ایران که هیچ کدوم سرویس نمیدن،این واکنش ها عجیبه.
یه زمانی استیم تنها بود و انحصار خود به خود در دسترسش بود.الان هم اپیک پول داده چون اصولا فرآیند انحصار همینه.با تنها بازیگر عرصه ای یا پول خرج میکنی.سونی مثلا پول میده ( حالا یا در مرحله تولید،یا بعد و مثلا در مرحله مارکتینگ) بازی انحصاری برای پلتفرم خودش عرضه میکنه.اینجا هم همینه. فاند میکنه یا پول میده به ناشر و پروژه ها رو در انحصار پلتفرم خودش قرار میده.حالا اینجا پلتفرم دیجیتاله(مثل نتفلیکس مثلا)کار اپیک نه بازی کثیفه و نه غیر اخلاقی."رقابت عادلانه" همینه.قاعده بازار آزاد همینه.هر پلتفرمی یک سری ضعف هایی داره که سعی میکنه با یه سری گزینه اونارو بپوشونه تا ضعف هاشو برطرف کنه.اینجا هم یه سری امکانات برای توسعه دهنده ها و کاربران در نظر گرفته شده که ترغیب بشن به استفاده از پلتفرم.حالا ممکنه خیلی ها هم ترغیب نشن!اسمش رشوه نیست.رشوه بار منفی داره و بعید میدونم خود ناشر هم از همچین عبارتی استفاده کنه.ولی مقصر این مورد ناشره.اپیک با زور اسلحه بازی انحصاری نمیکنه که،اعتراضی هم اگه هست باید به ناشر مترو بشه.یعنی خیلی از این گیرایی که تو این تاپیک دارن میدن درسته،اما مخاطبش دیپ سیلوره، نه اپیک.
شما اگه نخوای برای مترو از استور اپیک استفاده کنی،باید صبر کنی یا قید این یه بازی خاص رو بزنی.به هرحال هرسال صدها بازی به شیوه های مختلف عرضه میشن.این یکی هم نوع عرضه اش همینه.مثلا منم یه بازی مثل sky رو بازی نخواهم کرد چون نمیخوام دیوایس اپل بخرم و با اپل مشکل دارم.
کاربرای استیم اگه انقدر مسئله براشون مهمه بازیها رو نخرن.ناشرها متضرر میشن و رویه رو عوض میکنن.عرضه کننده ها در نهایت ناچارن که در سمت کاربرا بایستن.اتفاقی که رخدادش محتمله اینه که بخشی از کاربرا از استور اپیک استفاده میکنن و بخش بزرگتری از کاربرا قید بازی رو میزنن.عجیب ترین واکنش برای کسی که قبلا بازی میخریده اینه که چون طرف محصولشو اونجا که من دوست دارم نمیفروشه یا اون مدلی که من میخوام عرضه نمیکنه پس محصولشو ازش میدزدم(پایرت کردن).قبلا هم بقیه گفتن که اگه اونطور که خیلی ها میگن هدف خرید بازی (به خصوص در این جغرافیا با این سختی هاش)حمایت از سازنده هاست،استور اپیک در حال حاضر شرایط بهتری رو برای دولوپرها داره نسبت به استیم.امکاناتش هم طبیعتا کمتره و باید در طول زمان کاملتر بشه. استیم هم همین مسیرو طی کرده.اینکه اکثرا کاربرا وقتی به استیم اضافه شدن که بخشی از این روند رشد طی شده بود (البته انتظارات بازار تو اون سالها هم متفاوت بوده) یا اینکه استیم یه سری قابلیت غیرکاربردی داره که تو تجربه بازی تاثیر گذار نیستن(مثلا تریدینگ کارت) و بقیه اینارو ندارن هم یه چیز دیگه است.
اون توئیت اول داره به یه مسئله دیگه ای اشاره میکنه.اعتراضا داره از سوی کاربران استیم صورت میگیره.یعنی اگه استیم این کار رو میکرد در حد یه خبری بود که یکی دو روز بعد بین بقیه اخبار گم میشد.مسئله اینه که اگه ما عضو اون کلوب انحصاری باشیم ته دلمون کیف هم میکنیم.(همینجا هم فن ها با انحصاریهای کنسولشون به هم پز میدن)انحصار مهم نیست،اینکه فلان چیز تو لیست بازیهای اکانتمون نیست مشکله.مسئله نصب یه لانچر رو هم زیادی شورش کردی.کسی که دغدغه جدی امنیت اطلاعات داره اصولا تو سرویس هیچ شرکت خصوصی عضو نمیشه.وگرنه از نظر شرایط استیم و اپیک جفتشون یه جورن.دیگه نصب یه برنامه چند مگی و هر چند وقت یه بار اجراش کردن هم تو این دور و زمونه انقدر که شما میگی سخت نیست و به سیستم فشار نمیاره(اونم سیستمی که مترو رو ران میکنه و با چیزی مثل denuvo هم مشکلی نداره.).حق اشتراکی هم نمیگیره که بگیم کاربر رو میچاپه.در نهایت تجربه "بازی" رو هردو پلتفرم یکسانه.
ناراحت بودن از این اتفاق برای کسانی که سالها از استیم استفاده میکردن و دوست دارن که دستاوردشون رو در یک مکان داشته باشن طبیعیه (و البته اونایی که در ایران با ترفندهای مختلف به کشورهای دیگه سفر میکردن تا بازی رو ارزونتر بخرن) ولی اینکه تو همچین ماجرایی از اپیک شیطان درست بشه و از استیم فرشته ای که به فکر کاربراشه(اونم استیمی که خودش تو این سالها بارها با کاربران و دولوپرها داستان داشته و داره) منطقی نیست.جالبه که این موردی که اینجا انقدر جنجال به پا کرده،توی پلتفرمهای اشتراک موسیقی و فیلم هم هست و هیچ وقت انقدر بحران ساز نبوده و نیست.

آخرین ویرایش:

Red Ѵ

Red Devil
کاربر سایت
Jul 9, 2014
7,268
نام
وحید
تو تاپیک بازی هم گفتم که انحصار چیز بدیه و من قصد دفاع از چیزی رو ندارم.اما در تصویر بزرگتر مسئله اونقدر که کاربرا بحرانیش کردن،بغرنج نیست.
الان اینترنت فضای واکنش های اکستریمه و این جا هم از این قضیه مستثنا نیست.با مسئله ای مثل drm که مقابل همه کاربراست هیچ کس مشکلی نداره اما اینجا یه جوری جبهه میگیرن که انگار عضو ارتش مبارزه با مونوپلی و سرمایه دارین و دارن مقابل یه یه جریان بزرگ فاسد بین المللی می ایستن.در صورتی که در عمل سرباز جنگ بین دوتا میلیاردر سفیدن.به خصوص تو ایران که هیچ کدوم سرویس نمیدن،این واکنش ها عجیبه.
یه زمانی استیم تنها بود و انحصار خود به خود در دسترسش بود.الان هم اپیک پول داده چون اصولا فرآیند انحصار همینه.با تنها بازیگر عرصه ای یا پول خرج میکنی.سونی مثلا پول میده ( حالا یا در مرحله تولید،یا بعد و مثلا در مرحله مارکتینگ) بازی انحصاری برای پلتفرم خودش عرضه میکنه.اینجا هم همینه. فاند میکنه یا پول میده به ناشر و پروژه ها رو در انحصار پلتفرم خودش قرار میده.حالا اینجا پلتفرم دیجیتاله(مثل نتفلیکس مثلا)کار اپیک نه بازی کثیفه و نه غیر اخلاقی."رقابت عادلانه" همینه.قاعده بازار آزاد همینه.هر پلتفرمی یک سری ضعف هایی داره که سعی میکنه با یه سری گزینه اونارو بپوشونه تا ضعف هاشو برطرف کنه.اینجا هم یه سری امکانات برای توسعه دهنده ها و کاربران در نظر گرفته شده که ترغیب بشن به استفاده از پلتفرم.حالا ممکنه خیلی ها هم ترغیب نشن!اسمش رشوه نیست.رشوه بار منفی داره و بعید میدونم خود ناشر هم از همچین عبارتی استفاده کنه.ولی مقصر این مورد ناشره.اپیک با زور اسلحه بازی انحصاری نمیکنه که،اعتراضی هم اگه هست باید به ناشر مترو بشه.یعنی خیلی از این گیرایی که تو این تاپیک دارن میدن درسته،اما مخاطبش دیپ سیلوره، نه اپیک.
شما اگه نخوای برای مترو از استور اپیک استفاده کنی،باید صبر کنی یا قید این یه بازی خاص رو بزنی.به هرحال هرسال صدها بازی به شیوه های مختلف عرضه میشن.این یکی هم نوع عرضه اش همینه.مثلا منم یه بازی مثل sky رو بازی نخواهم کرد چون نمیخوام دیوایس اپل بخرم و با اپل مشکل دارم.
کاربرای استیم اگه انقدر مسئله براشون مهمه بازیها رو نخرن.ناشرها متضرر میشن و رویه رو عوض میکنن.عرضه کننده ها در نهایت ناچارن که در سمت کاربرا بایستن.اتفاقی که رخدادش محتمله اینه که بخشی از کاربرا از استور اپیک استفاده میکنن و بخش بزرگتری از کاربرا قید بازی رو میزنن.عجیب ترین واکنش برای کسی که قبلا بازی میخریده اینه که چون طرف محصولشو اونجا که من دوست دارم نمیفروشه یا اون مدلی که من میخوام عرضه نمیکنه پس محصولشو ازش میدزدم(پایرت کردن).قبلا هم بقیه گفتن که اگه اونطور که خیلی ها میگن هدف خرید بازی (به خصوص در این جغرافیا با این سختی هاش)حمایت از سازنده هاست،استور اپیک در حال حاضر شرایط بهتری رو برای دولوپرها داره نسبت به استیم.امکاناتش هم طبیعتا کمتره و باید در طول زمان کاملتر بشه. استیم هم همین مسیرو طی کرده.اینکه اکثرا کاربرا وقتی به استیم اضافه شدن که بخشی از این روند رشد طی شده بود (البته انتظارات بازار تو اون سالها هم متفاوت بوده) یا اینکه استیم یه سری قابلیت غیرکاربردی داره که تو تجربه بازی تاثیر گذار نیستن(مثلا تریدینگ کارت) و بقیه اینارو ندارن هم یه چیز دیگه است.
اون توئیت اول داره به یه مسئله دیگه ای اشاره میکنه.اعتراضا داره از سوی کاربران استیم صورت میگیره.یعنی اگه استیم این کار رو میکرد در حد یه خبری بود که یکی دو روز بعد بین بقیه اخبار گم میشد.مسئله اینه که اگه ما عضو اون کلوب انحصاری باشیم ته دلمون کیف هم میکنیم.(همینجا هم فن ها با انحصاریهای کنسولشون به هم پز میدن)انحصار مهم نیست،اینکه فلان چیز تو لیست بازیهای اکانتمون نیست مشکله.مسئله نصب یه لانچر رو هم زیادی شورش کردی.کسی که دغدغه جدی امنیت اطلاعات داره اصولا تو سرویس هیچ شرکت خصوصی عضو نمیشه.وگرنه از نظر شرایط استیم و اپیک جفتشون یه جورن.دیگه نصب یه برنامه چند مگی و هر چند وقت یه بار اجراش کردن هم تو این دور و زمونه انقدر که شما میگی سخت نیست و به سیستم فشار نمیاره(اونم سیستمی که مترو رو ران میکنه و با چیزی مثل denuvo هم مشکلی نداره.).حق اشتراکی هم نمیگیره که بگیم کاربر رو میچاپه.در نهایت تجربه "بازی" رو هردو پلتفرم یکسانه.
ناراحت بودن از این اتفاق برای کسانی که سالها از استیم استفاده میکردن و دوست دارن که دستاوردشون رو در یک مکان داشته باشن طبیعیه (و البته اونایی که در ایران با ترفندهای مختلف به کشورهای دیگه سفر میکردن تا بازی رو ارزونتر بخرن) ولی اینکه تو همچین ماجرایی از اپیک شیطان درست بشه و از استیم فرشته ای که به فکر کاربراشه(اونم استیمی که خودش تو این سالها بارها با کاربران و دولوپرها داستان داشته و داره) منطقی نیست.جالبه که این موردی که اینجا انقدر جنجال به پا کرده،توی پلتفرمهای اشتراک موسیقی و فیلم هم هست و هیچ وقت انقدر بحران ساز نبوده و نیست.
به این میگن یه پست دفاعی خوب نه اون مسخره بازیا و خُنُک بازی های اون کاربر که مشخصه اصلا تا حالا نزدیک PC و هیچ چیز مرتبط باهاش نشده.

منم الان با این پست قانع شدم و بنظرم واکنش ها به این اتفاق خیلی رادیکال و الکی احساسی بوده ولی بُعد احساسیش رو میتونم درک کنم چون استیم با وجود تمام مشکلات و بحثاش و درگیریاش با سازنده ها و بعضا کاربراش، دلیل وجود زنده موندن PC Gaming تو این صنعت بوده. استیم قشنگ زندگی رو به PC Gaming و PC Gamer ها برگردوند و حالا کاربراش هم سعی دارن میکنن این لطف رو بهشون برگردونن ولی این سیر اتفاقات و رقابت اپیک استور چیز عجیبی نیست و همه جای این صنعت دیده میشه.

این قضیه مترو و انحصاری شدن دقیقه آخریش بنظرم مقصر اول و آخرش ناشر بازی یعنی Deep Silver بوده که حالا به هر دلیل و منفعتی اومده این کار مسخره رو کرده! اینا بعید نبود اگه سونی یا ماکرو تو این روزا یهو یه پول کلفت بهشون میدادن بازی رو انحصار یه کنسول میکردن!
دیگه فکر کنم اینجا همه یادشونه اسکوار انیکس اومد مشابه این کار رو با Rise Of Tomb Raider و انحصاری کردنش برای ایکس باکس کرد اما کسی اینجوری نیومد ماکروسافت رو مثل اپیک جهانخوار و ظالم و شیطان جلوه بده :D بازی که همیشه با سونی بود دقیقا مثل وضعیت مترو و استیم.

Destruction

The Death Fleet Descends
Loyal Member
Jun 12, 2010
8,152
نام
Blue Shadow
ظاهرا شما موضوع رو اشتباه برداشت کردین. اینجا دو تا مبحث مطرح هست، یکی سیاست های کلی اپیک در انحصاری کردن بازی ها هست، یکی هم انحصاری شدن دقیقه نودی مترو که اکثر افراد با هر دو مخالفن. سیاست های اپیک نه تنها به خودش کمک خاصی نمیکنه، بلکه به بازار پی سی هم ضربه میزنه. هرچقدر هم توضیح آورده بشه بازم این حقیقته که فروش بازی تو اپیک شاید بعد یک سال به نصف فروشش تو 6 ماه اول استیم برسه، این تو کوتاه مدت به شرکت سازنده ضربه نمیزنه چون اپیک پول ضرر بازی رو پرداخت کرده، اما موجب کاهش بازار پی سی و سرمایه اون میشه که فکر نکنم توضیحی براش لازم باشه که چرا بده. برای خود اپیک هم واقعا سود آنچنانی نداره این کار، در بهترین حالت برای 1 سال کاربرای طرفدار بازی رو جذب میکنه (اونم تا زمانی که بازی رو تموم کردن)، بعدش به دلیل عدم وجود امکانات کافی همون کاربرا بازم فراری میشن. به گفته خود اپیک بسیاری از امکانات موجود در استیم برا اپیک تو برنامه نیستن و فوکوس اصلی همین گیم استور بودنش هست. درواقع اپیک اومده یه مغازه فروش بازی Pro Producer راه انداخته بدون اینکه هیچ ارجی به کاربرا بده و صرفا میخواد با داشتن بازی که کاربرا لازم دارن اونارو جذب کنه. به قول RPS اپیک داره یه مقدار پول بسیار عظیم رو به بدترین و کم بازده ترین شکل ممکن خرج میکنه. در مورد بحث امنیت هم اپیک در مقابل استیم بسیار از نظر امنیتی کم کیفیت هست و همین در سال 2018 چند مورد Security Leak رخ داده. از نظر قدرت امنیتی اپیک به هیچ وجه قابل مقایسه با ولو نیست.
مورد دوم اما مربوط میشه به خود ناشر که اومده 15 روز قبل عرضه بازی، محصولش رو از پلتفرمی که بر روی اون و بر اساس اون تبلیغ میشده کشیده بیرون و کلا برده جای دیگه ای. از این واقعا نمیدونم چطور میشه دفاع کرد. موردی هست بسیار شنیع و غیر اخلاقی که حتی در بازار اقتصادی هم خیلی کم دیده میشه. حتی THQ که درواقع صاحب دیپ سیلور هست خودش رو از به دوش کشیدن این مسئولیت مبرا کرده و گفته تصمیم مختص دیپ سیلور و استودیو مادر اون یعنی Koch Media بوده. قضیه دقیقا مثل این هست که یه سریال تلویزیونی به مدت 1 سال تو نتفلیکس تبلیغ بشه و تا دو هفته قبل عرضه با بنر بزرگ نتفلیکس به خورد کاربر داده بشه، بعد درست موقع عرضه بیاد بگه "دادا ببخشین ظاهرا اونور پول خوبی میدن ما رفتیم HBO". این کار نه تنها دقیقا نشان دهنده این هست که شرکت ناشر هیچ ارتباط و احترامی نسبت به طرفداراش نداره، بلکه با این کارش داره خودش رو غیر قابل اعتماد نشون میده و این پیام رو به کاربرا میده که ما قادر به ارائه سرویس های قابل اتکا و دارای ثبات نیستیم. من واقعا مشکلی با استفاده از اپیک ندارم، با وجود مشکلات عمده ای که داره اگر کسی بخواد استفاده میکنه. اما به نظرم شرکت سازنده حداقل سر این بازی باید بایکوت بشه، غیر ارزشمند شمردن طرفدارای یه محصول در این لول نباید تو هیچ صنعتی جایگاهی داشته باشه و Backlash رخ داده کاملا به حق هست.

.MARSHAL.

کاربر سایت
May 29, 2012
119
نام
سیاوش
کاری که Epic کرده این هست که؛ درواقع با استفاده از ابزار نام آشنای Money یک عنوان Third-Party (که خودش ناشرش نبوده و نیست) رو اونم تو دقیقه آخر به انحصار زمانی خودش درآورده و عملا با اینکار نه تنها حق و آزادی انتخاب رو به طور کامل از PC Gamer ها گرفته بلکه با این کار عملا باب این قضیه رو تو این صنعت باز کرده. (توجه کنید؛ اینجا منظور عناوینی که پابلیشر اصلی تو استور انحصاری خودش قرار میده مثل CoD:BOIIII و Crysis 3 و غیره... نیست).

هیچ استوری تا به امروز همچین ژیمناستیکی رو تو این صنعت و اعصاب PC Gamer ها نزده. هر IP ی third-part ـیی تو این صنعت از ابتدای معرفیش پابلیشر و تکلیف استوری که قراره توش منتشر بشه مشخص بوده. بله بودند استثناهایی که در مسیر ساخت به دلایی مجبور به تعویض پابلیشر شدند ولی تمام این جریانات خیلی قبل تر از انتشار بازی اتفاق افتادند و در مجموع تکلیف گیمر و به خصوص پلتفرم و استوری که قراره باهاش روبرو بشند مشخص بوده.

ولی با این کاری که حضرت Epic کرده، فردا اگر دیدید فلان عنوان Top Seller یدفعه دقیقا دو روز قبل از انتشارش به طور کامل استورش عوض شد و n تا داستان و قصه هم سر pre-order هاش و آینده کل IP درست شد اصلا تعجب نکنید.

بله رقابت (سالم!) بسیار چیز خوبی هست و در مجموع به نفع گیمرها و مصرف کننده تموم خواهد شد. ولی این کاری که Epic کرده عملا به همه چی میخوره جز رقابت سالم! بعید میدونم هیچ PC Gamer واقعی از این ژانگولر بازی های به این سبک و باب شدنشون تو این صنعت خوشش بیاد. PC همواره یک پلتفرم آزاد بوده و هست و حق انتخاب همواره جزو جدانشدنی این پلتفرم هست. بله همونطور که جلوتر گفتم، اگر یک کمپانی صاحب و پابلیشر یک IP هست میتونه اون عنوان رو روی استور خودش منتشر کنه و بحثی نیست. ولی اینکه یک کمپانی که عملا هیچ کاره ی اون IP محسوب میشه ییاد تو دقیقه 90 و صرفا به جهت پوز زنی و رقابت با حریف و فقط با پرداخت پول یک IP از قضا خیلی محبوب و مورد انتظار رو از یک استور از قضا خیلی محبوب بکشه بیرون و بیاره سمت خودش و گیمرها رو یدفعه و 2 هفته مونده به انتشار به شکل اسف باری لای منگنه بگذاره و بگه اگر بازی رو میخواید هیچ چاره ای ندارید (!) جز اینکه از استور درب و داغون من، که از قضا هیچ امکانات درست و حسابی هم در حال حاضر نداره، خرید کنید! نمیخواهید؟ یک سال صبر کنید هرموقع از انحصار زمانی من دراومد برید بخرید! الان انتظار دارید PC Gamer ها به این میدل فینگری که بهشون نشون داده شده به به و چه چه کنند و با عشق و علاقه ی وصف نشدنی جذب استور فوق پیشرفته ی حضرات بشن؟!

رقابت سالم هم مثل هرچیز دیگه ای اصول و قواعد خودش رو داره. Epic اگر واقعا قصدش رقابت درست هست میتونه با ارائه امکانات و ویژگی های نوآورانه و کاربردی ( بدیهی ـه که هیچ کس انتظار نداره سطح امکانات کنونی استیم رو تو این استور نوپا ببینه، به همین خاطر از واژه "نوآورانه" استفاده کردم) و همچنین تخفیفات و بالانس کردن قیمت ها گیمرها رو به سمت خودش بکشونه. شخصا اگر این بازی به صورت همزمان روی هر دو پلتفرم استیم و اپیک استور با قیمت های 60 دلار و 50 دلار منتشر میشد، اونوقت من قطعا در موردش فکر میکردم و با تحقیق بیشتر در مورد استور جدید اپیک سعی میکردم نه تنها 10 دلار سیو کنم بلکه به آشنا شدن با یک پلتفرم جدید هم ترغیب میشدم. حالا فکرش رو بکنید این استور جدید یک سری امکانات خلاقانه و کاربردی جدید (که استیم نداره) هم داشت! در اون صورت مطمئنا اشتیاق و کنجکاوی خیلی از گیمرها به این استور هزاران برابر وضعیت کنونی میشد. ولی ظاهرا در حال حاضر تعریف این کمپانی از رقابت صرفا پول بیشتر دادن و به زور خرکش کردن گیمرها به سمت استورشون هست. که البته بعید هم نیست که این طرز تفکر از سمت کمپانی چینی Tencent (که در سال 2012 مقدار 40 درصد سهام Epic رو خریده و از لحاظ قانونی در حال حاضر مالک اصلی این کمپانی محسوب میشه) اومده باشه! این نوع ـه کپی برداری و بیزینس صرفا برمبنای پول و کمیت (و نه کیفیت) بیشتر به اون سمتا میخوره تا اینور!

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر