همه چیز در مورد بازی سازی

Dr.XJ

کاربر سایت
Sep 28, 2005
1,868
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

تا کی...؟ ها؟
تا کی میخوایم دست رو دست بذاریم
دیگه وقتشه که یه تکونی به خودمون بدیم

از اسم تاپیک معلومه
اینجا میخوام با کمک اساتید نرم افزار ها ، انجین ها ، تولز ها ، کتاب ها ، مراجع و .... برای علاقه مندا بذارم

اگه خدا بخواد میخوام این کار رو شروع کنم تا این قسمت از سایت که یه مقدار از بقیه عقب مونده تحول پیدا کنه

من تمام تجربمو در اختیار دوستان میذارم و از اساتید هم میخوام بیان و اینجا به من کمک کنن
میدونم اینجا خیلی ها هستن که تو این زمینه سر رشته دارن و حتی خیلی هم حرفه ای هستن

اگه استقبال شد تاپیک رو تقسیم میکنیم و برای هر موضوع تاپیک مجزا میزنیم تا در موردش بحث بشه

امیدوارم تاپیک فوتبال ، عکس بچه های بازی سنتر ، شماره پای پیتر چرچ ، اگه طرفدار Xbox هستی از سایت برو بیرون و .... رو کمتر برین و بیان اینجا :biggrin1:

خبر های خوبی هم دارم براتون تو این زمینه
من این یکی دو روزه با یه سری نرم افزار داغ میام تو تاپیک ;)
از دوستان خواهش میکنم قدم به قدم پیش برن

یه درخواستی هم از دوستان دارم
سعی کنن مطالبشون مفید و حاوی مطالب مفید باشه
سعی کنید از مسائل حاشیه ای پرهیز کنید و جواب دوستانی که سوالی توی پستشون نیست اصلا ندید
از ارسال پستهای حاوی مطالب غیر از بازی سازی (مثل چرا تو ایران بازی سازی عقبه ، عجب تاپیک خوبی زدی من که پایم ، چرا ....) پرهیز کنند

از مدیر های عزیز هم تقاضا میکنم بیشتر به این قسمت بها بدن تا یواش یواش جون بگیره انشاالله

مطلب دیگه ای فکر نکنم مونده باشه
ببخشید که یکمی طولانی شد

با تشکر

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
به نظر من از برنامه نويسي اصولي شي گرا بايد شروع كرد.
من تجربه هاي كمي درمورد بازي ها با ساختار Structured دارم ولي اينو فهميدم كه از يه مرحله اي به بعد ديگه اصلا نميشه روش حساب كرد و حتما بايد به سمت شي گرا رفت.
من از اول تابستون دنبال مطلب گشتم براش و يكي دوتا مقاله پيدا كردم كه سر در بيارم كه چه خبره.
هرچند در مورد RUP هم تا حدي ميشه گفت "بلدم" ولي هيچي نميدونم و در طي اين مدت تازه دارم ميفهمم كه اولين قدم هاي RUP براي چي برداشته ميشده ...
به هر حال به نظر من كتابي چيزي پيدا بشه كه "اصول" رو ياد بده عاليه، مثلا تو ماريو وقتي شما جلو ميري چه اتفاقي پشت صحنه ميفته يا اين طور مسايل، اونوقت براي يادگيري زبان ديگه لازم نيست كسي رو زور كني، خودش ياد ميگيره! واسه همين اون روش شكست خورده كه با يادگيري ++C اونم براي كسايي كه برنامه نويسي نكردن، لطفا شروع نكنيد.
در آخر، تشكر ميكنم.

darkman

کاربر سایت
Apr 19, 2006
347
نام
سيد علی متقی نژاد
من هم با يک خبر خوب شروع ميکنم :
FPS Creator جديد براي ويستا با نام fpsc x10‌ ساخته شده.
2ynnwwn.jpg

2hmea1c

4bjijo3.jpg

آخرین ویرایش:

Dr.XJ

کاربر سایت
Sep 28, 2005
1,868
Exclusive By Dr.XJ
Game Meker 7.0

create-your-own.jpg

سلام
تقریبا همه هیچکس نمیدونست که نسخه 7 این برنامه اومده ;)
من بطور اتفاقی دیدمش و کرکش کردم

نام برنامه: Game Maker
نوع برنامه: بازی ساز دو بعدی بدون نیاز به برنامه نویسی
نسخه موجود: 7.0.5.0
پروتکشن : Softwrap ( برای دوستان علاقه مند بگم که حتما راجع به پرونکشن های رایج بازی ها مثل SafeDisk و یا SecuROM شنیدید. پروتکشن Softwrap هم یکی از پروتکشن های قوی هست که برای برنامه ها ازش استفاده میشه;))
حجم : 7.8 مگابایت

برنامه گیم میکر یکی از انجین های قوی برای ساخت بازی در محیط دو بعدی هست.
شما میتونید بدون نیاز به یک خط برنامه نویسی بازی زیبایی رو بسازید.
قبلا من و یکی از بچه ها (شروین) با این برنامه بازی ساخته بودیم و روی سایت گذاشته بودیم

اگه دنبال بازی سازی هستید و علاقه به ساخت بازی دارید این بهترین شروعه
من به شما استفاده از این برنامه رو توصیه میکنم

Info:
http://www.yoyogames.com/gamemaker/

Download:
https://s3.amazonaws.com/GameMaker/gmaker.exe

Crack:
http://cracktop.com/v.php?id=99163

mohammad1365

کاربر سایت
Mar 1, 2006
128
با اجازه اقا مهر پويا
يكي از نرم افزار هاي مشهور ساخت صحنه هاي سه بعدي بصورت بي درنگ برنامه quest 3d هستش. اين نرم افزار براي ساخت صحنه هاي سه بعدي كار برد داره و خاصيت رندر بي درنگش اون رو براي كار بازي سازي كانديد ميكنه. البته اين نرم افزار تجاري هستش و تنها نسخه دموي اون تو سايت اصليش موجوده.
شاتهايي از بازيهايي كه باهاش ساختن رو اينجا ميبينيد :
http://www.quest3d.com/index.php?id=17
نسخه دموي نرم افزار رو ميتونيد از اينجا بگيريد : با حجم 90 مگابايت
http://www.quest3d.com/index.php?id=13
اموزش كاملي هم از اين نرم افزار تو سايتش موجوده
http://www.quest3d.com/Brochures/Introducing_Quest3D.pdf
http://www.quest3d.com/Brochures/Quest3D_Specs.pdf
---------------------
اگر اقا مهر پويا بتونه كرك نسخه 3.5 رو برسونه عالي ميشه. تو نت كرك 2.5 فقط بودش يدونه هم براي نسخه 3.5.1 پيدا كردم ( اتفاقا يه ايراني كرك كرده بود ) اما براي نسخه 3.5 هيچ كركي نبود.

Dr.XJ

کاربر سایت
Sep 28, 2005
1,868
به این سایت بروید
می فهمید در بازی سازی ایران چه خبر است.
http://www.persian-designers.com
در ضمن پیشنهاد من برای شروع کار بازی سازی نرم افزار 3d game studio هست.
این برنامه و آموزشش را در سایت مذکور می توانید بیابید
این سایت رو همه میشناسن
ولی ما هدفمون ارتقا قسمت بازی سازی در سایت خودمونه
خوب برای اخبار بازی ها هم Gamespot.com هست حالا IGN بگه پس هیچی؟
اگه آموزشی دارین خوشحال میشیم تو این تاپیک ببینیم

از دوستان دیگه هم خیلی متشکرم

اگه براتون امکان داره لینک برنامه ها رو بذارین برای دانلود(اون دوستانی که نذاشتن)
من برای انجین Game Maker 7.0 میخوام یه Sample بسازم و بذارم اینجا
کسی اگه میتونه برای انجین های دیگه بذاره ;);)
اگه تو این زمینه کتاب های خوبی هم میشناسید (چه E-book چه معمولی) معرفی کنید
اگه CD یا DVD خاصی هست که انجین ها و تولز های بازی سازی رو داره رو هم معرفی کنید
در آخر باز هم از همه دوستان تشکر میکنم

راستش من میخواستم خیلی یواش یواش پیش برم
از بازی های دو بعدی شروع کنم
ولی دوستان خیلی حرفه ای بودن از انجین Havok شروع کردن :)

alikarimi

کاربر سایت
Apr 14, 2006
356
نام
علی
سلام
واقعآ بی دلیل جناب Dr.XJ کاربر فعال نشدن و فعالیتشون جای تحسین و تشویق داره.
باید عرض کنم که اگه بخواید با موتوری مثل گیم میکر ساخت بازی را شروع کنید واقعآ جای تعجب داره!
چون اولآ این موتور به اندازه ی کافی قدرت نداره.
ثانیآ نمیشه باهاش بازی سه بعدی ساخت(البطه بعضی ها میگن میشه:confused:)
ثالثآ همون زحمتی که برای ساخت بازی توی اون را میکشید اگه در یک موتور گرافیکی خوب به کار ببرید به مراتب کار بهتر خواهد شد!
شاید الان بگید برای تجربه ی اول این موتور خوبه و پایه! آدما قوی میکنه.
ولی باید بگم تجربه را برای همین مواقع گذاشتن دیگه و شما میتونید از دوستانی که در سایت های مختلف شروع به بازی سازی کردن اطلاعات جمع کنید.(من میتونم ای دی چند نفرشونا در خدمتتون قرار بدم)
قدم اول برای ساخت بازی اونم برای اولین تجربه ی حرفه ای ثبت یک موتور گرافیکی قوی برای خودتونه. که معمولآ موتور های گرافیکی بازیهای اکشن و ... سخت گیر میاد!
و بهترین انتخاب برای ساخت اولین بازی خرید یک موتور گرافیکی برای ساخت یک بازی ادونچر(Adventure) هست.
که معمولآ بازیهای ادنچر دارای گرافیک بالا میباشند
زیرا تمام صحنه ها از پیش رندر شده هست و در واقع ساخت بازی با این نوع موتور های گرافیکی بسیار لذت بخش خواهد بود!
حالا شاید بگید موتور ادنچر از کجا بیاریم بابا!!!
من تو تهران فردی را میشناسم که با قیمت 10-20 تومن یک موتور گرافیکی خیلی خوب در اختیارتون قرار میده(که فکر کنم توضیحاتی هم برای ساخت بازی باهاش توش باشه) که البطه این موتور پروندش تو امریکا ثبت شده و به نام همین آقا هم ثبت شده(تو امریکا حدود 200 دلار به ثبتش رسونده) و ساخت بازی با اون مشکلی نداره و پیگرد قانونی هم نداره(که البطه تو ایران از این سوسول بازیها وجود نداره)
اگرم به خارج از کشور دسترسی دارید میتونید موتور های خیلی خوبی را خریداری کنید!
در ضمن اگه واقعآ میخواید یک بازی اونم بصورت حرفه ای بسازید به موارد بالا توجه کنید در غیر این صورت که هیچی ...

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
برای Game Maker 7 من manualاش رو پیدا کردم:
http://www.gamemaker.nl/doc/gmaker.pdf
--------------------------------------------------------------------------
Wiiرایش!
در راستای صحبت مهرپویان عزیز, تو این صفحه آموزش های این نرم افزار هست که با مثالهای عملی کار کرده.
آخراش به Multiplayer هم رسیده.

آخرین ویرایش:

Dr.XJ

کاربر سایت
Sep 28, 2005
1,868
سلام
واقعآ بی دلیل جناب Dr.XJ کاربر فعال نشدن و فعالیتشون جای تحسین و تشویق داره.
باید عرض کنم که اگه بخواید با موتوری مثل گیم میکر ساخت بازی را شروع کنید واقعآ جای تعجب داره!
چون اولآ این موتور به اندازه ی کافی قدرت نداره.
ثانیآ نمیشه باهاش بازی سه بعدی ساخت(البطه بعضی ها میگن میشه:confused:)
ثالثآ همون زحمتی که برای ساخت بازی توی اون را میکشید اگه در یک موتور گرافیکی خوب به کار ببرید به مراتب کار بهتر خواهد شد!
شاید الان بگید برای تجربه ی اول این موتور خوبه و پایه! آدما قوی میکنه.
ولی باید بگم تجربه را برای همین مواقع گذاشتن دیگه و شما میتونید از دوستانی که در سایت های مختلف شروع به بازی سازی کردن اطلاعات جمع کنید.(من میتونم ای دی چند نفرشونا در خدمتتون قرار بدم)
قدم اول برای ساخت بازی اونم برای اولین تجربه ی حرفه ای ثبت یک موتور گرافیکی قوی برای خودتونه. که معمولآ موتور های گرافیکی بازیهای اکشن و ... سخت گیر میاد!
و بهترین انتخاب برای ساخت اولین بازی خرید یک موتور گرافیکی برای ساخت یک بازی ادونچر(Adventure) هست.
که معمولآ بازیهای ادنچر دارای گرافیک بالا میباشند
زیرا تمام صحنه ها از پیش رندر شده هست و در واقع ساخت بازی با این نوع موتور های گرافیکی بسیار لذت بخش خواهد بود!
حالا شاید بگید موتور ادنچر از کجا بیاریم بابا!!!
من تو تهران فردی را میشناسم که با قیمت 10-20 تومن یک موتور گرافیکی خیلی خوب در اختیارتون قرار میده(که فکر کنم توضیحاتی هم برای ساخت بازی باهاش توش باشه) که البطه این موتور پروندش تو امریکا ثبت شده و به نام همین آقا هم ثبت شده(تو امریکا حدود 200 دلار به ثبتش رسونده) و ساخت بازی با اون مشکلی نداره و پیگرد قانونی هم نداره(که البطه تو ایران از این سوسول بازیها وجود نداره)
اگرم به خارج از کشور دسترسی دارید میتونید موتور های خیلی خوبی را خریداری کنید!
در ضمن اگه واقعآ میخواید یک بازی اونم بصورت حرفه ای بسازید به موارد بالا توجه کنید در غیر این صورت که هیچی ...

مرسی عزیز
من کمترین کاربر این سایتم

صحبت های شما کاملا درسته ولی هدف من از ساختن این تاپیک اینه که اصول و قاعده بازی سازی رو آموزش بدیم

ما قصدمون فقط آموزش هست
پس هر کسی که خواست میتونه از انجین های پر قدرت استفاده کنه
هدف من از انتحاب گیم میکر هم همین بود
آموزش پایه و اساس بازی سازی
اینکه چطوری بازی ها شکل میگیرن

بعد از اون میریم سرغ انجین های سه بعدی رایگان
یواش یواش تولز ها رو معرفی میکنیم و پیش میریم
این کار باعص میشه که من هم بیشتر برم دنبال بازی سازی
یعنی سفت و سخت بگیرمش و اگه چیزی بدرد بخوری بود با بچه های سایت شریک شیم ;)

اون آخرش برق چرا اون طوری بود؟:)

به هر حال اگه کلیک خون باشی و شماره امروز رو هم گرفته باشی (میتونی از سایتش دانلود کنی) دیدی که نوشته این بازی ها به سرنوشت نامعلومی دچار شدن!

برای Game Maker 7 من manualاش رو پیدا کردم:
http://www.gamemaker.nl/doc/gmaker.pdf
--------------------------------------------------------------------------
Wiiرایش!
در راستای صحبت مهرپویان عزیز, تو این صفحه آموزش های این نرم افزار هست که با مثالهای عملی کار کرده.
آخراش به Multiplayer هم رسیده.
مرسی باید دانلودش کنم ببینم چی هست

راستی یه "ن" ته اسم اضافه گذاشتی:)

از دوستان دیگه هم خواهش میکنم کمکمون کنن
و اگه کسی میتونه مطلبی بنویسه این کار رو بکنه
فقط در نظر بگیرید که ما در مرحله پایه هستیم و کار رو برای دوستانی که علاقه مند هستن ولی اطلاعاتی ندارن سخت نکنیم;)
با تشکر

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
از روی اکانت یاهوتون گفتم ...
-------------------------------------
اینم پیدا کردم, به نظر بد نیست, کلیات رو میگه, فقط بدیه اینایی که پیدا میکنم/میکنیم اینه که انگلیسی هست و اکثر بچه های سایت هم ...
--------------------------------------
در کل من به شدت با این قضیه Game Maker موافقم. خیلی از نظر "دید" کمک میکنه, من که یکم برنامه نویسی کارکردم, به شدت بهم دید کلی داد, بیشتر به چشم این بهش نگاه میکنم که چیز یاد بگیرم و همونطور که مهرپویا[ن] گفتن, برای شروع عالیه چون توش میشه کد نویسی هم کرد.
-------------------------------------
ایول!

Ali_Evil

مدیر سابق
کاربر سایت
Sep 24, 2005
15
نام
علی کسایی
من همینجا از دوست خوبم آقای XJ بخاطر فعالیتی که در زمینه آموزش ساخت بازی تو تالار انجام میدن تشکر می کنم و متاسفام از اینکه فرصت نمی کنم زیاد تو مباحث مربوط به ساخت بازی شرکت کنم. اگه دوستان بشکلی یه نظم منطقی به بخش ها بدن و سوالات رو توی تاپیک های مستقل و مشخص مطرح کنن راحت تر میشه بهشون رسیدگی کرد و بهشون پاسخ داد.

در پاسخ به اون دوستی که گفته بود گیم میکر گزینه مناسبی نیست، خب ایشون تا اندازه زیادی به حقیقت اشاره کرده. اگه شما توانایی و علم استفاده از موتور های بهتر و پیشرفته تر رو داشته باشین، کار کردن با نرم افزارهایی مثل gama maker و 3d game studio و fps creator چیزی جز وقت تلف کردن نیست. ولی فرض ما بر اینه که عده زیادی از دوستان اطلاعات آکادمیک و پایه در مورد ساخت بازی و برنامه نویسی ندارن و با این فرض، استفاده از نرم افزارهای نامبرده مثل یک کاتالیزور عمل میکنه که روند یادگیری رو سرعت می بخشه. وگرنه هدف این نیست که تا ابد به همونا بپردازین و هیچ وقت به فکر ارتقای سطح کارتون نباشین.

بهرصورت برای همه آرزوی موفقیت می کنم و اگه کسی از دوستان سوالی در زمینه ساخت بازی داشت، خوشحال میشم اگه بتونم کمکی انجام بدم.
علی کسائی

Dr.XJ

کاربر سایت
Sep 28, 2005
1,868
WOW. Look who's here

من همینجا از دوست خوبم آقای XJ بخاطر فعالیتی که در زمینه آموزش ساخت بازی تو تالار انجام میدن تشکر می کنم و متاسفام از اینکه فرصت نمی کنم زیاد تو مباحث مربوط به ساخت بازی شرکت کنم. اگه دوستان بشکلی یه نظم منطقی به بخش ها بدن و سوالات رو توی تاپیک های مستقل و مشخص مطرح کنن راحت تر میشه بهشون رسیدگی کرد و بهشون پاسخ داد.

در پاسخ به اون دوستی که گفته بود گیم میکر گزینه مناسبی نیست، خب ایشون تا اندازه زیادی به حقیقت اشاره کرده. اگه شما توانایی و علم استفاده از موتور های بهتر و پیشرفته تر رو داشته باشین، کار کردن با نرم افزارهایی مثل gama maker و 3d game studio و fps creator چیزی جز وقت تلف کردن نیست. ولی فرض ما بر اینه که عده زیادی از دوستان اطلاعات آکادمیک و پایه در مورد ساخت بازی و برنامه نویسی ندارن و با این فرض، استفاده از نرم افزارهای نامبرده مثل یک کاتالیزور عمل میکنه که روند یادگیری رو سرعت می بخشه. وگرنه هدف این نیست که تا ابد به همونا بپردازین و هیچ وقت به فکر ارتقای سطح کارتون نباشین.

بهرصورت برای همه آرزوی موفقیت می کنم و اگه کسی از دوستان سوالی در زمینه ساخت بازی داشت، خوشحال میشم اگه بتونم کمکی انجام بدم.
علی کسائی
به به!
ببینین کی اینجاست :love::love::love::love:
علی جان باور کنین وقتی که اومد تو سایت و ID شما رو دیدم که آن لاین هستین خیلی خوشحال شدم
روش کلیک کردم و وارد پروفایلتون شدم و دیدم که اینجا هستین و خوشحالیم دوبرابر شد

راستش من خودم خیلی در زمینه بازی سازی حرفه ای نیستم
هدفم از ایجاد این تاپیک این بود که اون چیزی رو که میدونم در اختیار دوستان بذارم و دوستان هم مشارکت کنن و تجربه هاشون رو در اختیار همه بذارن
تا بتونیم با هم تجریه پیدا کنیم

خودتون که استادین و نیازی نیست من چیزی بگم
ولی ساخت بازی بصورت حرفه ای دانش بالایی رو می طلبه و به نظر من در حال حاضر برای سایت عمومی مثل بازی سنتر زیاد مناسب نیست

من فقط قصدم این بود که مبانی بازی سازی رو - تا جایی که بلد هستم - اینجا مطرح کنم
تا اگه کسی علاقه ای داشت و خواست مطالب پیشرفته تر رو فرا بگیره از سایت های تخصصی مثل persian-designers استفاده کنه

من بطور حرفه ای دنبال بازی سازی رو نگرفتم و تمام چیز هایی که میدونم مربوط میشن به تجربه من.

قصدم این بود که با انجین هایی مثل game maker و بصورت دو بعدی کار رو شروع کنم
تا دوستان با اصول برنامه نویسی بازی ها آشنا بشن و تجربه ساخت یه بازی رو پیدا کنن

و بعد به سراغ انجین های سه بعدی برم
و انجین های زایگان زبان های برنامه نویسی مثل VB و ++C رو آموزش بدم
همونطور که عرض کردم هدفم فقط نشان دادن اصول و پایه بازی سازی هست
ولی بحث . تبادل نظر بصورت حرفه ای و پیشرفته نیاز به کاربران حرفه ای این کار و تجربه فراوان داره
به کسانی مثل شما

من اینجا رو فعلا بصورت آزمایشی زدم تا میزان علاقه کاربران سایت رو به بازی سازی بدونم

به هر حال واقعا خوشحال میشم بدونم اگه طرح و نظری دارین برای شروع کار

راستی چقدر دلم برای معما ها تنگ شده :-":-":-"

با تشکر

Hichkas_kratos

کاربر سایت
May 19, 2007
226
من یه سوال می خواستم بپرسم و اینکه سازنده های بازی مثل کوجیما یا سازنده ی پرنس و Assassin در دانشگاه دقیقا چه رشته ای می خونن؟ ممنون میشم اگه جوابمو بدیم!

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر