نخستین مشخصات عرضه شده از NVIDIA GT300 ''Fermi''

mr hitler

کاربر سایت
Jul 25, 2007
229
نام
بهمن
بیش از 3 بیلیون ترانزیستور برای چیپست گرافیکی

ساخته شده تحت فناوری ساخت 40 نانو متری

512 واحد پردازشگر سایه زن

384 بیت مموری اینترفیس برای حافظه های گرافیکی پرسرعت GDDR 5

6 گیگابایت کل حجم حافظه {1.5 گیگابایت برای مصارف گرافیکی مختلف انظار میرود}

یک مگابایت کش سطح اول برای مموری و 768 کیلوبایت کش سطح دوم یکپارچه مموری

ویژگی محاسبات مستقیم 11 و شتاب دهنده گرافیکی {دایرکتکس}نسخه 11 و open GL نسخه 3.1 و open CL و CUDA بر مبنای زبان c و Fortran

فرکانس مورد انتظار 650 برای هسته،1700 برای سایه زن و 4800 برای حافظه های گرافیکی هست

جالبه بدونید واژه فرمی که برای این محصول در نظر گرفته شده از نام انریکو فرمی فیزیکدان ایتالیایی مخترع راکتور هسته ای گرفته شده

زمان مورد انتظار برای عرضه این کارت کوارتر اول 2010 هست
منبع:http://www.techpowerup.com/104942/NV..._Detailed.html

msbazicenter

کاربر سایت
Sep 19, 2008
3,692
نام
مرام آدم مهمِ نه اسمش
سلام
اين مطلب رو عيناً از سايت www.pcnetwork.ir اينجا قرار مي‌دم راست و دروغش پاي خودشون. حتماً به لينك سايت برين و نظرات رو بخونيد.
اما اميدوارم خبر صحت داشته باشه
معماری Fermi : تراشه nVidia GT300
fermchip_accred.jpg

تراشه nVidia GT300 یک غول محاسباتی است که هرگز مشابه آنرا ندیده اید. در واقع، بدور از اغراق میتوان گفت که این در کل تاریخ تکنولوژی گرافیکی، شبیه ترین GPU به یک CPU است. اکنون فقط زمان تعیین کننده این است که GT300 انقلاب مورد انتظار گرافیکی است.

در کنار اسامی NV70 و GT330 (Codename)، nVidia آنرا معماری Fermi برای GPU خوانده است. انریکو فرمی یک فیزیکدان ایتالیایی بود که مخترع راکتور هسته ای است. که ما را به یکی از اسامی مورد انتخاب برای بورد GT300 یعنی راکتور راهنمایی میکند.
در بررسی خود بوردها، میتوان پیکربندی های یک و نیم، ۳ و ۶ گیگابایت حافظه GDDR5 را مشاهده کرد، ولی همه چیز این نیست.

خصوصیات این GPU

- ۳ میلیارد ترانزیستور
- TSMC با تکنولوژی ۴۰ نانومتری
- رابط حافظه ۳۸۴ بیتی
- ۵۱۲ هسته شیدر (به هسته های CUDA مشهورند)
- ۳۲ هسته CUDA در هر کلاستر شیدر
- ۱ مگابایت حافظه کش L2 (به کش – حافظه شیدر ۱۶ کیلوبایتی تقسیم شده)
- حافظه کش ۷۶۸ کیلوبایتی مخصوص L2
- تا ۶ گیگابایت حافظه GDDR5
- IEEE 754 نصف سرعت با دقت دوبرابر

بسته های GT300 دارای ۳ میلیارد ترانزیستور سیلی********، ۱۶ “چندپردازنده روان” (نام جدید برای شیدر کلاستر) را فراهم می آورد. هریک از این شانزده چندپردازنده بسته ای از ۳۲ هسته میباشند و این قسمت بسیار مهم است.
TSMC مسئول ساخت این ماموت سه میلیارد ترانزیستور بود، ولی کار اینجا تمام نمیشود. مانند تراشه G80، بسته های nVidia GT300 دارای شش کنترلر حافظه ۶۴ بیتی است. این کنترلگرها، کنترلگرهای اصلی GDDR5 میباشند، یعنی درست مانند AMD در سری ATI Radeon HD 5800، این تراشه نیز میتواند از حافظه های GDDR5 استفاده کند.

GPGPU مرد، cGPU زنده است
GT300 روش کاری جدیدی برای GPU ها ابداع کرده است. اگر ما آنرا با معماری قبلی GT200 مقایسه کنیم، نتایج نفس گیر است. معماری فرمی در حالت دقت یگانه با ۵۱۲ عملگر ضرب-جمع ترکیبی (FMA) کار میکند و این رقم در حالت دقت دوبرابر به ۲۵۶ میرسد.
نکته جالب در استاندارد IEEE است. در گذشته، nVidia از ریاضیات ممیز شناور IEEE 754-1985 استفاده میکرد، ولی در GT300، nVidia از آخرین استاندارد ممیز شناور IEEE 754-2008 استفاده میکند.

یک GPU بطور مادرزاد از ++C پشتیبانی میکند
معماری فرمی بطور مادرزاد از C(CUDA)، C++، DirectCompute، DirectX 11، Fortran، OpenCL، OpenGL 3.1 و OpenGL 3.2 پشتیبانی میکند. برای اولین بار در صنعت، یک GPU قادر است کد ++C را بدون هیچ مشکل خاصی اجرا کند.
خط تولید این تراشه بصورت مشتری نهایی(GeForce)، تجاری(Quadro) و علمی (Tesla) میباشد. پس منتظر اندازه حافظه یک و نیم گیگ برای GeForce 380 تا ۶ گیگ برای قطعات تجاری Quadro و Tesla باشد.
منبع: pcnova

لينك نقل كننده خبر
http://pcnetwork.ir/showthread.php?t=26436

اين هم لينك همين خبر از يه وبلاگ سايت PCWorld
http://www.pcworld.com/article/172933/nvidia_unveils_nextgen_fermi_architecture.html

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,783
نام
فرشید
بله،اخبار بالا صحت داره
اینها رو رییس Nvidia و همکارانش توی کنفرانس GTC اعلام کردن،احتمالا تا قبل از کریسمس هم بیاد

منتظر یه ابرتراشه باید باشیم.

galaxy0020

کاربر سایت
Nov 27, 2008
168
آخ قلبم یکی بیاد منو بگیره
باور کنین یا نه واقعا وقتی داشتم توضیحات کارت رو میخوندم فشارم رفت بالا.
اگه واقعیت داشته باشه انصافا با یه چیز خیلی شاخ طرفیم:eek:

teznade

کاربر سایت
Jun 28, 2009
1,180
نام
محمد رضا
دمه این انویدیا گرم که حاله ما پی سی باز های تک پر رو داره تا بیاد شده یه میلیون من می خرم شده پول گدایی کنم میخرم شده حاله این ps3 رو بگیرم می خرم شده برم درمه در ساختمون این ps3 میخرم حرف اخر
:sniper:PS3

ramin cybran

کاربر سایت
Mar 1, 2009
901
نام
رامین
دمه این انویدیا گرم که حاله ما پی سی باز های تک پر رو داره تا بیاد شده یه میلیون من می خرم شده پول گدایی کنم میخرم شده حاله این ps3 رو بگیرم می خرم شده برم درمه در ساختمون این ps3 میخرم حرف اخر
:sniper:PS3
جووونم؟؟؟؟:eek:
شما داري اينو با ps3 مقايسه ميكني دوست من:biggrin1:
من الان با 4770 رو pc كيفيت بسيار بالا تري از ps3 و xbox 360 روي يه مانيتور ميگيرم تازه با hdmi و 2261v كه اين4770 از 4870 و gtx260 خيلي ضعيف تره چه برسه به gt200 مربوط به gtx280 حالا اين ابر قول كه به قول دوستمون احتمالا 5 تا 8 برابر قوي تر از gt200 ببين چه شود:laughing:
يني اگه كرايسيس با gtx280 رو 10 فريم اجرا ميشده روي gt300 احتمالا 60 فريم اجرا ميكنه

leonk13

کاربر سایت
Sep 8, 2009
2,151
نام
سجاد
اگه این سوالا رو میپرسم ببخشید اصلا وارد نیستم!
حافظش چقدره؟!!
ddr3 هستش؟(اگه آره با مادربرد ddr2 میخوره یا اصلا ربطی به هم ندارن! یا اصلا مادربرد ddr نیست!)
مدل مال من 9600 با توجه به این عدد مال اون چقدره؟!!!!

Brightman

کاربر سایت
Jul 25, 2007
618
اگه این سوالا رو میپرسم ببخشید اصلا وارد نیستم!
حافظش چقدره؟!!
ddr3 هستش؟(اگه آره با مادربرد ddr2 میخوره یا اصلا ربطی به هم ندارن! یا اصلا مادربرد ddr نیست!)
مدل مال من 9600 با توجه به این عدد مال اون چقدره؟!!!!
======================
درود
دوست عزیز مدل رم این سری جدید از کارت های گرافیک DDR5 هست سرعتی بالاتر از DDR3 رو به نمایش میزاره
-----------------------
دوست عزیزم : DDR2 که شما نوشتی مدل رم سیستمتون هست که مادربورد شما این مدل رو ساپورت می کنه * مادربوردهای جدید رمشون مدل DDR3 هست اما :
------------
رم کارت گرافیک و مدل اون ربطی به قطعات دیگر نداره مثلا شما می تونی کارت گرافیکی که DDR5 هست رو روی مادربوردتون و در اسلات PCI EXPRESS نصب کنی در حالی که رم سیستم شما مدلش DDR2 هست.
پس مشکلی با این موضوع نخواهی داشت
---------------------------
9600 مدل چیپ گرافیکی کارت شما رو مشخص می کنه
-----------------
انویدیا کارت ها شو دسته بندی می کنه مثلا میگه کاربران انویدیا خور :biggrin1: سری کارت های من
ترتیبشون اینه
سری 8
که شامل کارتهایی میشه که با عدد 8 شروع میشن مثل 8600 gt
سری 9 مثل 9600 ( شما سری 9 هستی :cheesygri)
-------------
بعد از سری 9 انویدیا اسم سری جدید کارتهاشو تغییر داد و از عدد 10 استفاده نکرد شاید دیده یکم تلفظ مدلاش واسه کاربرا سخت میشه بهمین دلیل اسم سری اخرش رو گذاشت GTX 200
==============
که کارتهای این مدل در بازار موجود هست مثل GTX 260------GTX 280---------GTX 295
و چند مدل دیگر
================
خب در نهایت و با توجه به گفته های همین تاپیک انویدیا سری فوق جدید کارتهاشو می خواد تا چند ماه دیگه به بازار شیپ کنه که اسمشون هست : (شما بگو : :biggrin1:
-----------
افرین. همینی بود که گفتی
-----------------
GTX 300
=========
کارتهایی با این اسم وارد بازار خواهند شد که اول اسمشون 300 داره مثل GTX 360 ( البته بنده فرض گرفتم)
==========
امیدوارم مشکل شما دوست عزیز حل شده باشه

leonk13

کاربر سایت
Sep 8, 2009
2,151
نام
سجاد
دمت گرم رفیق گرفتم!
حالا واسه اینکه این کارت گرافیک رو سیستم خوی بتونه ساپورت کنه باید سیستممون چقدر باشه؟!!
ببین مال من کافیه چون بدجور میخوام حال کنسول رو بگیرم!(از بچگی میخوام pc ابر قدرت باشه!)
مادر برد من تقریبا جدیده(پارسال بهمن که جدید بود!)
رمم 2 تا 1 گیگ هستش ddr2 که شاید 2 تا 2 گیگش کنم ولی میترسم مادربردم بسوزه!
cpu هم اینتل 2 هسته ای 2.5 هستش
راستی نگفتی حافظش چقدره!(همونی که گفتم مال من یه گیگه!)
حالا قیمت تقریبیش هم معلومه؟
بازم خیلی ممنون

teznade

کاربر سایت
Jun 28, 2009
1,180
نام
محمد رضا
دمت گرم رفیق گرفتم!
حالا واسه اینکه این کارت گرافیک رو سیستم خوی بتونه ساپورت کنه باید سیستممون چقدر باشه؟!!
ببین مال من کافیه چون بدجور میخوام حال کنسول رو بگیرم!(از بچگی میخوام pc ابر قدرت باشه!)
مادر برد من تقریبا جدیده(پارسال بهمن که جدید بود!)
رمم 2 تا 1 گیگ هستش ddr2 که شاید 2 تا 2 گیگش کنم ولی میترسم مادربردم بسوزه!
cpu هم اینتل 2 هسته ای 2.5 هستش
راستی نگفتی حافظش چقدره!(همونی که گفتم مال من یه گیگه!)
حالا قیمت تقریبیش هم معلومه؟
بازم خیلی ممنون

من احتمال میدم این کارت گرافیک بیاد قیمتش حدوده 700 تا 900 باشه ولی به مرور زمان قیمتش پایین میاد ولی من تا بیاد میخرم خداکنه این شرکت اواژنگ یه سری گارانتی کنه من باهاش راحترم
دوست عزیز شما پاور خوب بسته باشی هرچقدر می خوای می تونی رم اضافه کنی بستگی به مادر برد داره در کل من دشمن خونی ps3 هستم چون داره با 360 کل میندازه به هر حال چه الان چه بعد نمی توی حریف ماکروسافت بشه می بینید که چه کارای داره می کنه که مشتری بیشتری واسه خودش جمع کنه
مرسی از دوستانه پی سی بازه تک پر

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر