مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,779
نام
فرشید
دوستان در مورد گرافیک inno 3d ichill x3 4080 احتیاج به راهنمایی دارم. تجربه استفاده از این برند رو داشتین؟ یه مقدار بررسی کردم و چند تا نکته در موردش هست. یکی اینکه محفظه بخار (vapor chamber ) نداره که البته تو تستا مشکل دمایی هم نداره انگار دوم اینه dual bios نداره سوم هم اینکه پاور لیمیت 320 واتی داره. حالابا این شرایط موندم بگیرم این کارتو یا نه

قیمت تمام شده پایینتر طبیعتا با صرفه جویی‌های اینچنینی در بخش قطعات روی برد و کولینگ مرتبط بدست میاد و بی دلیل هم نیست.
برای کارت RTX 4080 بدلیل توان و حرارت بالا کولینگ بدون Vapor Chamber رو پیشنهاد نمیکنم. تایید میکنم که در بررسی ها مشکلی دمایی نداشته، اما باز هم تضمینی نیست که در تمام شرایط محیطی و دمای کیس هم دمای مناسبی نشون بده.
دوال بایوس هم داشتنش ضرورتی نداره و 320 وات هم پاور لیمیت دیفالت تمام کارتهای 4080 غیر اورکلاک هست و نرماله.

Warwick

کاربر سایت
Jul 9, 2018
117
قیمت تمام شده پایینتر طبیعتا با صرفه جویی‌های اینچنینی در بخش قطعات روی برد و کولینگ مرتبط بدست میاد و بی دلیل هم نیست.
برای کارت RTX 4080 بدلیل توان و حرارت بالا کولینگ بدون Vapor Chamber رو پیشنهاد نمیکنم. تایید میکنم که در بررسی ها مشکلی دمایی نداشته، اما باز هم تضمینی نیست که در تمام شرایط محیطی و دمای کیس هم دمای مناسبی نشون بده.
دوال بایوس هم داشتنش ضرورتی نداره و 320 وات هم پاور لیمیت دیفالت تمام کارتهای 4080 غیر اورکلاک هست و نرماله.
سلام. خسته نباشید
میخواستم برای کیسم سه تا فن بگیرم که تهویه کیسم بهتر شه. چه مدل فنی خوبه هم قیمتش مناسب باشه هم کارایی بالایی داشته باشه

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,779
نام
فرشید
سلام. خسته نباشید
میخواستم برای کیسم سه تا فن بگیرم که تهویه کیسم بهتر شه. چه مدل فنی خوبه هم قیمتش مناسب باشه هم کارایی بالایی داشته باشه

بسته به این که فن معمولی یا RGB بخواید انتخابهای زیادی از Coolermaster، Deepcool و برندهای دیگه موجود هست. مثلا پک سه عددی Cooler Master SICKLEFLOW 120 موجوده.
به صرف خرید فن و نصبشون در کیس نمیشه تهویه کیس رو بهتر کرد. باید فشار هوای داخل کیس با نسبت تعداد فن های دمنده یا مکنده تنظیم شده باشه که جریان مناسب برقرار بشه و دما کمترین تفاوت رو با دمای محیط بیرون پیدا کنه.

Warwick

کاربر سایت
Jul 9, 2018
117
بسته به این که فن معمولی یا RGB بخواید انتخابهای زیادی از Coolermaster، Deepcool و برندهای دیگه موجود هست. مثلا پک سه عددی Cooler Master SICKLEFLOW 120 موجوده.
به صرف خرید فن و نصبشون در کیس نمیشه تهویه کیس رو بهتر کرد. باید فشار هوای داخل کیس با نسبت تعداد فن های دمنده یا مکنده تنظیم شده باشه که جریان مناسب برقرار بشه و دما کمترین تفاوت رو با دمای محیط بیرون پیدا کنه.
کیس من گرین زد5 هست 4تا فن خودش داره 4 تای دیگه نصب کنم؟
دمای کارت تو گیم بعضی وقتا تا 80 بالا میره میخوام تهویه بهتر شه شاید دما بیاد پایین و اینکه دمای کارت که بالا میره دمای ssd هم بالای 60 میره بیشتر نگران ssd هستم

Red20Devils

کاربر سایت
Apr 17, 2011
689
نام
مصطفی
سلام وقت بخیر.
قیمت دسته دو این سیستم از نظر شما چه قدر هست؟

Main ASUS ROG B560-F Wifi
CPU i5 11400F
Graphic Gigabyte 2060 OC 6GB
RAM 8GB DDR4 GSkill 3200 (X2)
FAN Green Tinycool 90
SSD 512 NVME INTEL
CASE Green ORAMAN Plus
Power Green 700w HP RGB

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,779
نام
فرشید
کیس من گرین زد5 هست 4تا فن خودش داره 4 تای دیگه نصب کنم؟
دمای کارت تو گیم بعضی وقتا تا 80 بالا میره میخوام تهویه بهتر شه شاید دما بیاد پایین و اینکه دمای کارت که بالا میره دمای ssd هم بالای 60 میره بیشتر نگران ssd هستم

بستگی به قدرت دمندگی فن های کیس داره. بهتره 5 تا فن (سه تا جلو و دوتا پایین) در حالت ورودی intake و سه تا فن (سقف و پشت کیس) در حالت خروجی exhaust قرار داده بشن.
دما هم اونچنان بالا نیست و بستگی به مدل کارت هم داره که دمای نرمالش چقدر باشه.
60 درجه برای SSD بالا نیست.

سلام وقت بخیر.
قیمت دسته دو این سیستم از نظر شما چه قدر هست؟

Main ASUS ROG B560-F Wifi
CPU i5 11400F
Graphic Gigabyte 2060 OC 6GB
RAM 8GB DDR4 GSkill 3200 (X2)
FAN Green Tinycool 90
SSD 512 NVME INTEL
CASE Green ORAMAN Plus
Power Green 700w HP RGB

حدود 40 تا حداکثر 45 تومن.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,779
نام
فرشید
عزیزان اهل فن ، کارت های amd و nvidia هرکدوم برای چه نرم افزار گرافیکی پیشنهاد میشه ؟ adobe , 3d ,maya, davinci , 3dmax و...

پرسش بالا ایراد داره. باید برعکس پرسیده بشه. مثلا: برای ابزارهای گرافیکی مثل DaVinci یا 3DMAX کدوم رده کارتهای گرافیکی دو سازنده بزرگ مناسبتر هستند و راندمان بهتری تولید میکنند؟

Silent Storm

کاربر سایت
Apr 6, 2010
1,688
نام
iMAN
پرسش بالا ایراد داره. باید برعکس پرسیده بشه. مثلا: برای ابزارهای گرافیکی مثل DaVinci یا 3DMAX کدوم رده کارتهای گرافیکی دو سازنده بزرگ مناسبتر هستند و راندمان بهتری تولید میکنند؟
ممنون از توجهت دقیقا بنده منظورم همین بود.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,779
نام
فرشید
ممنون از توجهت دقیقا بنده منظورم همین بود.

در اینصورت برای ابزارهای Adobe و 3DMAX و بسته به پلاگینی که استفاده میکنید اکثرا کارتهای Nvidia سری 4000 راندمان بهتری به همرده های AMD خودشون دارند، اما بر اساس بنچمارکها در DaVinci راندمان گرافیکهای AMD کمی از همرده های انویدیا بالاتر هست.
اما در بحث پایداری و کرش نکردن معمولا کارتهای انویدیا هنوز درایور مطمئنتری دارند و بسته به نرم افزار ممکنه تجربه ی استفاده در درازمدت متفاوت باشه.

majidred2011

< RED PHANTOM >
کاربر سایت
Jul 16, 2011
11,391
نام
Majid
سلام

دیشب داشتم خیلی استفاده نرمالی از کامپیوتر میکردم در حد مرورگر یه دفعه خاموش شد و فقط رم ها و هارد اکسترنال روشن موند (مث موقعی که اسلیپ‌ میکنی)

دکمه پاور هم تاثیری نداشت دیگه، باید پاور رو از پشت خاموش روشن میکردی اون موقع کار میکرد اما بعد چند ثانیه دوباره خاموش میشد.

دیشب بایوسو ریست کردم درست شد و بالا اومد و تا صبح هم روشن بود، سایبرپانکو هم تست کردم روش هیچ مشکلی خاصی نداشت از نظر دما و پرفورمنس.

باز امروز دوباره اون شکلی شد اما دیگه با ریست بایوس هم فیکس نمیشه، بالافاصله خاموش میشه فقط رما روشن میمونه.

یک اسلات رم تست کردم، جای رم ها رو عوض کردم، باتری بایوس عوض کردم فرقی نکرد.
بدون رم فقط خاموش نمیشه که اونم خب از همون مرحله اول رد نمیشه.

بنظرتون پاور تموم شده کارش؟

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,779
نام
فرشید
عیب یابی سیستم با تکنسین مجرب و تست سیستم انجام میشه، با حدس و گمان نمیشه جایگزین کرد.
اما به نظر میرسه که تمام نشونه ها به خرابی پاور میرسه.

اینها رو نوشتید ولی اسمی از نام و نشان پاور نبردید. پاور معتبر به این راحتی نباید خراب بشه. اگر هم به هر دلیلی شات دان کنه از اتصال کوتاه در مدار داخلی یا اتصال نادرست قطعات ایجاد میشه، نه خود پاور.

msbazicenter

کاربر سایت
Sep 19, 2008
3,692
نام
مرام آدم مهمِ نه اسمش
سلام
عرض ادب خدمت همه دوستان و اساتید به خصوص فرشیدخان.
چند سوال
ایا هنوز خرید SSD رابط SATA و ابعاد 2.5اینچی WD سری Blue توصیه میشه؟ مدل SA510.
دیگه اینکه
یه لپتاپ رسیده دستم برای یکی از اقوام. چه قیمت‌ی براش میشه در نظر گرفت که هر دو طرف متضرر نشن؟ به عبارتی نه سیخ بسوزه نه کباب.
توضیح اینکه هارد نداره و SSD فوق رو هم برای همین دستگاه میخوام.
Lenovo IdeaPad Y510p
IPS ‎15.6 Inches 1366 x 768
Core I7-4700HQ
2x 4GB DDR3L 1600
‎NVIDIA GeForce GT 750M 2GB
Keyboard Backlight
سلامت باتری تست شده با 2 نرم‌افزار متفاوت حدود 93درصد
مدت‌ها بی‌استفاده مونده و احتمال زیاد یه سرویس می‌خواد.
کارت وای‌فای با یه نمونه Dual Band و AC تعویض شده.
فقط خود دستگاه هست با آداپتور اصلی.
logo1_32.jpg

intro.jpg
فقط یه ایراد داره اونم اینه که جای بسته شده یکی از پیچهای پنل پشتی شکسته و پیچ تو سفت نمیشه.
قسمت مهره مانند زیر این سوراخ که پیچ داخلش بسته میشه، ظاهراً شکسته و پیچ داخلش سفت نمیشه
متشکرم

majidred2011

< RED PHANTOM >
کاربر سایت
Jul 16, 2011
11,391
نام
Majid
عیب یابی سیستم با تکنسین مجرب و تست سیستم انجام میشه، با حدس و گمان نمیشه جایگزین کرد.
اما به نظر میرسه که تمام نشونه ها به خرابی پاور میرسه.

اینها رو نوشتید ولی اسمی از نام و نشان پاور نبردید. پاور معتبر به این راحتی نباید خراب بشه. اگر هم به هر دلیلی شات دان کنه از اتصال کوتاه در مدار داخلی یا اتصال نادرست قطعات ایجاد میشه، نه خود پاور.
ممنون

پاور کولر مستر V1200 Platinum 1200W Full-Modular 80 Plus بود.
یه بار چندین سال پیش باهاش ماین میکردم به مشکل خورد و چندتا گرافیکو با هم جواب نمیداد، اما چون دیدم رو سیستم عادی مشکلی نداره استفاده کردم ازش تا امروز، واسه همین احتمال میدم پاور تموم‌ کرده باشه.

امروز یه پاور 580 وات گرین سالم دیگه که داشتم رو انداختم رو سیستم، چون فقط 2 تا 6+2 پین داشت (3080 ROG سه تا میخوره) پست نمیکرد (طبیعیه که پست نکنه با 2تا؟) اما خب دیگه بالافاصله خاموش نمیکرد سیستمو خوشبختانه.

جاش یه گرافیک ساده دیگه گذاشتم روش فعلا داره سالم بدون مشکل کار میکنه، باید چند ساعت استفاده کنم تا معلوم شه اما فعلا بنظر میاد رم، سی پی یو و بقیه قطعات مشکلی ندارن فقط میمونه گرافیک که جایی واسه تستش ندارم فعلا، اما خب اگه مشکل از گرافیک میبود نباید کل سیستمو خاموش میکرد دیگه درسته؟

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,779
نام
فرشید
سلام
عرض ادب خدمت همه دوستان و اساتید به خصوص فرشیدخان.
چند سوال
ایا هنوز خرید SSD رابط SATA و ابعاد 2.5اینچی WD سری Blue توصیه میشه؟ مدل SA510.
دیگه اینکه
یه لپتاپ رسیده دستم برای یکی از اقوام. چه قیمت‌ی براش میشه در نظر گرفت که هر دو طرف متضرر نشن؟ به عبارتی نه سیخ بسوزه نه کباب.
توضیح اینکه هارد نداره و SSD فوق رو هم برای همین دستگاه میخوام.
Lenovo IdeaPad Y510p
IPS ‎15.6 Inches 1366 x 768
Core I7-4700HQ
2x 4GB DDR3L 1600
‎NVIDIA GeForce GT 750M 2GB
Keyboard Backlight
سلامت باتری تست شده با 2 نرم‌افزار متفاوت حدود 93درصد
مدت‌ها بی‌استفاده مونده و احتمال زیاد یه سرویس می‌خواد.
کارت وای‌فای با یه نمونه Dual Band و AC تعویض شده.
فقط خود دستگاه هست با آداپتور اصلی.
فقط یه ایراد داره اونم اینه که جای بسته شده یکی از پیچهای پنل پشتی شکسته و پیچ تو سفت نمیشه.
قسمت مهره مانند زیر این سوراخ که پیچ داخلش بسته میشه، ظاهراً شکسته و پیچ داخلش سفت نمیشه
متشکرم

بله SSD با استاندارد SATA هنوز هم در موارد مثل ارتقای سرعت لپ تاپ ها و مادربردهای قدیمی که اسلات M.2 نداشته باشند بکار میاد. حتی مدلهای ظرفیت بالای ساتا رو میشه برای ذخیره بعنوان دیسک آرشیو یا پشتیبان یا برنامه های کم اهمیت تر هم تنها در صورتی که قیمت خیلی پایینتری نسبت به مدل مشابه M.2 داشته باشند خریداری کرد.

در مورد لپ تاپ سخت بشه قیمت دقیق تعیین کرد، , ولی شاید بین یازده تا سیزده تومن با قیمت استوک این سری جور دربیاد.

ممنون

پاور کولر مستر V1200 Platinum 1200W Full-Modular 80 Plus بود.
یه بار چندین سال پیش باهاش ماین میکردم به مشکل خورد و چندتا گرافیکو با هم جواب نمیداد، اما چون دیدم رو سیستم عادی مشکلی نداره استفاده کردم ازش تا امروز، واسه همین احتمال میدم پاور تموم‌ کرده باشه.

امروز یه پاور 580 وات گرین سالم دیگه که داشتم رو انداختم رو سیستم، چون فقط 2 تا 6+2 پین داشت (3080 ROG سه تا میخوره) پست نمیکرد (طبیعیه که پست نکنه با 2تا؟) اما خب دیگه بالافاصله خاموش نمیکرد سیستمو خوشبختانه.

جاش یه گرافیک ساده دیگه گذاشتم روش فعلا داره سالم بدون مشکل کار میکنه، باید چند ساعت استفاده کنم تا معلوم شه اما فعلا بنظر میاد رم، سی پی یو و بقیه قطعات مشکلی ندارن فقط میمونه گرافیک که جایی واسه تستش ندارم فعلا، اما خب اگه مشکل از گرافیک میبود نباید کل سیستمو خاموش میکرد دیگه درسته؟

از رم یا گرافیک نمیتونه باشه این نوع رفتاری که شرح دادید، از پاور هست احتمال زیاد و اگر نبود از مادربرد یا اتصال کوتاه قطعات کیس یا برد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر