مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

.:AC MilaN:.

کاربر سایت
Sep 12, 2009
2,537
نام
ایلیا
سلام فرشید جان
میخواستم بدونم قطعات این سیستم مناسب انتخاب شده ؟ مورد استفاده هم گیم هستش

intel i5 13600k
MB Asus Prime Z790 D4
Cooler Deepcool LE720
SSD WD Sn570 1tb
Ram Corsair LPX 32G 3600 DDR4
VGA Asus Tuf 4070 ti
Power Green 800b HP Evo
Case Cooler Master TD500 Mesh

DM.JAGUAR

کاربر سایت
Apr 11, 2022
112
سلام فرشید جان

intel i5 13600k
MB Asus Prime Z790 D4
Cooler Deepcool LE720
SSD WD Sn570 1tb
VGA Asus Tuf 4070 ti
Power Green 800b HP Evo
سلام. خنک کننده مناسب نیست. بهتر هست که lt۷۲۰ یا اساسین ۴ رو خریداری کنید‌. اولویت اول lt۷۲۰ باشه.

• Like
Reactions: Evil

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,779
نام
فرشید
سلام فرشید جان

intel i5 13600k
MB Asus Prime Z790 D4
Cooler Deepcool LE720
SSD WD Sn570 1tb
VGA Asus Tuf 4070 ti
Power Green 800b HP Evo

بله مشکلی نیست و متناسب هستن.
فقط توصیه اینه که یه SSD مجزا ترجیحا SN850 یا SAMSUNG 990 رو هم اختصاصا برای سیستم عامل در نظر بگیرید بهتر هست.

.:AC MilaN:.

کاربر سایت
Sep 12, 2009
2,537
نام
ایلیا
فقط توصیه اینه که یه SSD مجزا ترجیحا SN850 یا SAMSUNG 990 رو هم اختصاصا برای سیستم عامل در نظر بگیرید بهتر هست.
ممنون فرشید جان بابت راهنمایی
فقط یک سئوال داشتم
اگر به جای مادربرد z790 از z690 استفاده کنم برای نسل ۱۳ فقط کافیه بایوس رو آپدیت کنم ؟

tokio_hotel

کاربر سایت
Oct 3, 2010
1,419
فرشید جان یه انتقاد بکنم ازت البته میدونم تو این تاپیک زحمات زیادی میکشیدی از قدیمیهای فروم هستی
ولی در رابطه با ssd چرا سری های 3*4 رو توصیه نمیکنی والا من دو تا خریدم یکی msi m371 یکی هم kleev هر کدومشون یک ترابایت با پول این دو میتونستم یدونه 990 یک ترا بخرم الان باور کن سرعت ران ویندوزم 10 ثانیه هم نمیکشه و واقعا برام جوابگو هستش البته البته تو بازی هم خیلی خوب جواب میده

LBJ4Ever

FedExpress
کاربر سایت
Apr 11, 2011
6,292
نام
Afshin
سلام. خنک کننده مناسب نیست. بهتر هست که lt۷۲۰ یا اساسین ۴ رو خریداری کنید‌. اولویت اول lt۷۲۰ باشه.
کاملا کافیشه. من خودم 14600K دارم، با کولر AK620 استفاده می‌‎کنم. دما در بدترین حالت و بعد از 6 ساعت پشت سر هم Prime95، به 85 می‌رسه. توی بازی‌ها با یه Fan Curveـه نه چندان اگرسیو، بالای 60 نمی‌رسه. البته باید توی بایوس یه مقدار تغییرات ایجاد کنید که برای کسی که می‌خواد PCـه High End ببنده، جز واجبات هست. 14600K هم عملاً همون 13600K هست و فقط یه مقدار کلاک بوستش بالاتره.

arthur97

کاربر سایت
Oct 21, 2017
302
فرشید جان یه انتقاد بکنم ازت البته میدونم تو این تاپیک زحمات زیادی میکشیدی از قدیمیهای فروم هستی
ولی در رابطه با ssd چرا سری های 3*4 رو توصیه نمیکنی والا من دو تا خریدم یکی msi m371 یکی هم kleev هر کدومشون یک ترابایت با پول این دو میتونستم یدونه 990 یک ترا بخرم الان باور کن سرعت ران ویندوزم 10 ثانیه هم نمیکشه و واقعا برام جوابگو هستش البته البته تو بازی هم خیلی خوب جواب میده
بحث طول عمر و حفظ کیفیت در گذر زمان تو اس اس دی بسیار بسیار مهمه.

DM.JAGUAR

کاربر سایت
Apr 11, 2022
112
کاملا کافیشه. من خودم 14600K دارم، با کولر AK620 استفاده می‌‎کنم. دما در بدترین حالت و بعد از 6 ساعت پشت سر هم Prime95، به 85 می‌رسه. توی بازی‌ها با یه Fan Curveـه نه چندان اگرسیو، بالای 60 نمی‌رسه. البته باید توی بایوس یه مقدار تغییرات ایجاد کنید که برای کسی که می‌خواد PCـه High End ببنده، جز واجبات هست. 14600K هم عملاً همون 13600K هست و فقط یه مقدار کلاک بوستش بالاتره.
سلام. مناسب از نظر شما با من فرق داره. شما اینکه دما بالاتر از ۸۵ نمیرسه رو خوب میدونید، من نرسیدن به این دما و کلاک بالاتر همراه با پایداری رو مناسب میدونم. Tdp ۲۲۰ وات اصلا مناسب نیست و برای همین دمای بالایی ایجاد میکنه. هر کاربری هم تخصص استفاده از گزینه های بایوس رو نداره و نمیشه چنین توصیه ای کرد.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,779
نام
فرشید
ممنون فرشید جان بابت راهنمایی
فقط یک سئوال داشتم
اگر به جای مادربرد z790 از z690 استفاده کنم برای نسل ۱۳ فقط کافیه بایوس رو آپدیت کنم ؟

بله کافیه، به شرط این که قبل از نصب پردازنده نسل 13/14 حتما مادربرد رو با پردازنده نسل 12 به آخرین نسخه بایوس ارتقا داده باشید.
یه تفاوت جزئی بین 690 و 790 هم مدار تغذیه مادربرد 790 هست که بهینه شده و میتونه توان بیشتر و دمای کمتری تولید میکنه و در لود سنگین میتونه فرکانس بالاتری برای CPU فراهم کنه.

بحث طول عمر و حفظ کیفیت در گذر زمان تو اس اس دی بسیار بسیار مهمه.

همونطور که دوستمون هم به خوبی اشاره کردن شاخصه های انتخاب و توصیه SSD برای کاربردهای مختلف لزوما به سرعت و قیمت خلاصه نمیشه. تجربه استفاده از مدلها و برندهای مختلف هم لحاظ میشه و در نتیجه مدلی که بهترین دوام و کارایی رو داشته باشه برای ضروری ترین قسمت سیستم یعنی ذخیره ساز مختص سیستم عامل توصیه میشه. سازگاری با مادربرد هم شاخصه ی دیگه ای برای انتخاب هست.
این که قیمت یه SSD که تراشه های چینی با کیفیت معمولی رو استفاده کرده و قیمتش نصف مدل سامسونگ هست دلیل نمیشه که لزوما انتخاب بهتری هم باشه.
از طرف دیگه رده بندی تراشه ها و کنترلرها لزوما به تجربه یک کاربر از یک عملیات ساده مثل بوت سیستم محدود نمیشه و از خیلی جنبه های دیگه مثل راندمان عملیات نوشتن بلاک 4K و پایداری راندمان کنترلر، میزان کش و عملکرد بخش SLC و غیره هم بستگی داره.

LBJ4Ever

FedExpress
کاربر سایت
Apr 11, 2011
6,292
نام
Afshin
سلام. مناسب از نظر شما با من فرق داره. شما اینکه دما بالاتر از ۸۵ نمیرسه رو خوب میدونید، من نرسیدن به این دما و کلاک بالاتر همراه با پایداری رو مناسب میدونم. Tdp ۲۲۰ وات اصلا مناسب نیست و برای همین دمای بالایی ایجاد میکنه. هر کاربری هم تخصص استفاده از گزینه های بایوس رو نداره و نمیشه چنین توصیه ای کرد.

دوست عزیز اولاً TDP با مصرف برق فرق می‌کنه، کمی در موردش مطالعه کنید تا متوجه تفاوتش بشید. دوماً 14600K اصلاً TDPـش 230 نیست، برای PL1 125 و برای PL1 181 وات هست. اینکه بعضی مادربوردها به طور پیش‌فرض پاورلیمیت رو بر می‎‌دارن و سی پی یو به میزان دلخواه برق مصرف می‌کنه موضوعش متفاوت هست. هر کس هم می‌خواد سیستم پرقدرت و های اِند ببنده، بــــاید یاد بگیره 4 تا تغییر کوچیک توی بایوس ایجاد کنه. حتی اگه هیچ تغییر خاصی هم نخواد ایجاد کنه و وارد بحث آندر وُلت هم نشه، یه پاورلیمیت ساده 180 واتی کفایت می‌کنه که اکثر کولرهای ایرِ قوی از پسش بر میان.
این که دمای سی پی یوی نسل 14ـه اینتل توی بدترین تست ممکن مثل Prime95 بالای 85 نرسه (اونم توی تابستون)، کاملاً ایده‌آل هست، اگه نظر شما چیز دیگه‌ای هست، نظرتون اشتباهه و باید درستش کنید. در کل مدت تستی که انجام دادم (بالای 12 ساعت تست پایداری)، همواره کلاک روی 5.3 فیکس بود، مصرف برق روی 175-180 وات بود و به هیچ عنوان اُفت کلاک و Throttling برای هیچ کدوم از هسته‌ها ایجاد نشد.
اگر شما تو همچین تستی دمای 85 داشته باشید، بهتون قول می‌دم امکان نداره توی هیچ بازی، برنامه و ... دمای سی پی یو به بالای 75 برسه. مگر در حد 1 ثانیه تا دورِ فن بالاتر بره و دما استیبل شه. به عنوان کسی که 25 ساله با سیستم‌های کامپوتری سر و کله زدم، مطمئن باشید بی‌دلیل حرف نمی‌زنم و لازم نیست برای سی پی یو ایی مثل 14600K یه کولر 280 یا 360 واتر 8-9 میلیونی بخرید. الان چندین ماه هست سیستم من کاملاً پایدار، بدون هیچ مشکلی داره کار می‌کنه. و هزاران هزار بنچمارک توی نت هست که ثابت می‌کنه کولرهایِ قویِ Air توی شرایط عادی کاملاً از پس 14600K بر میان.
14700k موضوعش متفاوته و اگر استفاده‌ـتون از سی پی یو زیاد باشه، مثلاً کارِ رندر انجام بدید، صد در صد توصیه می‌شه واتر بر دارین.

اینم دقت کنید، که اون دوران که هر چیزی رو روی دیفالت میزاشتین و به زندگیتون ادامه می‌دادید گذشت، الان باید بلد باشید، XMP چی هست، باید بتونید در حد معقول از امکانات بایوس استفاده کنید، همین رَم در 99% مواقع با یه سری تغییراتِ جزئی خیلی خروجی بهتری می‌‎ده. همین الان سی پی یو های اینتل نسل 13 و 14 و مدل‌های i9 به خاطر نداشتن پاور لیمیت و ولتاژ خیلی بالایی که بعضی مادربوردها به خوردشون می‌دن تو حالت Stock به کلی مشکل برخوردن و اکثر مادربوردها برای بایوسشون آپدیت دادن و پاورلیمیت اعمال کردن روی CPUـها. بالاخره اینجا فرومِ تخصصی خرید قطعات هست، ما اطلاعاتِ کافی رو در اختیار یوزر میزاریم، اگه خودش اصرار داشت که هیچ تغییری توی بایوس نده، تصمیم با خودشه، ولی این که باعث شیم یوز چندین میلیون هزینه اضافی کنه و اطلاعات غلطمون رو بهش غالب کنیم درست نیست. خود من قبل از خرید توسط چندین و چند نفر بهم توصیه شد که فقط و فقط و فقط واتر 280 یا 360!!! خدا رو شکر که توی اینترنت هزاران تست و بنچمارک هست، با یه جستجوی ساده متوجه شدم که مشکل کجاست و با هزینه‌ای خیلی کمتر همون خروجی رو گرفتم.

DM.JAGUAR

کاربر سایت
Apr 11, 2022
112
دوست عزیز اولاً TDP با مصرف برق فرق می‌کنه، کمی در موردش مطالعه کنید تا متوجه تفاوتش بشید. دوماً 14600K اصلاً TDPـش 230 نیست، برای PL1 125 و برای PL1 181 وات هست. اینکه بعضی مادربوردها به طور پیش‌فرض پاورلیمیت رو بر می‎‌دارن و سی پی یو به میزان دلخواه برق مصرف می‌کنه موضوعش متفاوت هست. هر کس هم می‌خواد سیستم پرقدرت و های اِند ببنده، بــــاید یاد بگیره 4 تا تغییر کوچیک توی بایوس ایجاد کنه. حتی اگه هیچ تغییر خاصی هم نخواد ایجاد کنه و وارد بحث آندر وُلت هم نشه، یه پاورلیمیت ساده 180 واتی کفایت می‌کنه که اکثر کولرهای ایرِ قوی از پسش بر میان.
این که دمای سی پی یوی نسل 14ـه اینتل توی بدترین تست ممکن مثل Prime95 بالای 85 نرسه (اونم توی تابستون)، کاملاً ایده‌آل هست، اگه نظر شما چیز دیگه‌ای هست، نظرتون اشتباهه و باید درستش کنید. در کل مدت تستی که انجام دادم (بالای 12 ساعت تست پایداری)، همواره کلاک روی 5.3 فیکس بود، مصرف برق روی 175-180 وات بود و به هیچ عنوان اُفت کلاک و Throttling برای هیچ کدوم از هسته‌ها ایجاد نشد.
اگر شما تو همچین تستی دمای 85 داشته باشید، بهتون قول می‌دم امکان نداره توی هیچ بازی، برنامه و ... دمای سی پی یو به بالای 75 برسه. مگر در حد 1 ثانیه تا دورِ فن بالاتر بره و دما استیبل شه. به عنوان کسی که 25 ساله با سیستم‌های کامپوتری سر و کله زدم، مطمئن باشید بی‌دلیل حرف نمی‌زنم و لازم نیست برای سی پی یو ایی مثل 14600K یه کولر 280 یا 360 واتر 8-9 میلیونی بخرید. الان چندین ماه هست سیستم من کاملاً پایدار، بدون هیچ مشکلی داره کار می‌کنه. و هزاران هزار بنچمارک توی نت هست که ثابت می‌کنه کولرهایِ قویِ Air توی شرایط عادی کاملاً از پس 14600K بر میان.
14700k موضوعش متفاوته و اگر استفاده‌ـتون از سی پی یو زیاد باشه، مثلاً کارِ رندر انجام بدید، صد در صد توصیه می‌شه واتر بر دارین.

اینم دقت کنید، که اون دوران که هر چیزی رو روی دیفالت میزاشتین و به زندگیتون ادامه می‌دادید گذشت، الان باید بلد باشید، XMP چی هست، باید بتونید در حد معقول از امکانات بایوس استفاده کنید، همین رَم در 99% مواقع با یه سری تغییراتِ جزئی خیلی خروجی بهتری می‌‎ده. همین الان سی پی یو های اینتل نسل 13 و 14 و مدل‌های i9 به خاطر نداشتن پاور لیمیت و ولتاژ خیلی بالایی که بعضی مادربوردها به خوردشون می‌دن تو حالت Stock به کلی مشکل برخوردن و اکثر مادربوردها برای بایوسشون آپدیت دادن و پاورلیمیت اعمال کردن روی CPUـها. بالاخره اینجا فرومِ تخصصی خرید قطعات هست، ما اطلاعاتِ کافی رو در اختیار یوزر میزاریم، اگه خودش اصرار داشت که هیچ تغییری توی بایوس نده، تصمیم با خودشه، ولی این که باعث شیم یوز چندین میلیون هزینه اضافی کنه و اطلاعات غلطمون رو بهش غالب کنیم درست نیست. خود من قبل از خرید توسط چندین و چند نفر بهم توصیه شد که فقط و فقط و فقط واتر 280 یا 360!!! خدا رو شکر که توی اینترنت هزاران تست و بنچمارک هست، با یه جستجوی ساده متوجه شدم که مشکل کجاست و با هزینه‌ای خیلی کمتر همون خروجی رو گرفتم.
مصرف تقریبا برابر با 7950x و 7900x.
دما هم که کاملا واضح هست.

Intel Core i5 14600K review

Intel Core i5-14600K review (Page 29)

Attachments

• Screenshot_۲۰۲۴۰۵۰۵_۲۰۳۰۲۶_Chrome.jpg
    Screenshot_۲۰۲۴۰۵۰۵_۲۰۳۰۲۶_Chrome.jpg
    192 KB · مشاهده: 12
  • Screenshot_۲۰۲۴۰۵۰۵_۲۰۳۰۴۹_Chrome.jpg
    Screenshot_۲۰۲۴۰۵۰۵_۲۰۳۰۴۹_Chrome.jpg
    197.2 KB · مشاهده: 12
  • Screenshot_۲۰۲۴۰۵۰۵_۲۰۳۹۱۵_Chrome.jpg
    Screenshot_۲۰۲۴۰۵۰۵_۲۰۳۹۱۵_Chrome.jpg
    208.4 KB · مشاهده: 12
آخرین ویرایش:

LBJ4Ever

FedExpress
کاربر سایت
Apr 11, 2011
6,292
نام
Afshin
مصرف تقریبا برابر با 7950x و 7900x.
دما هم که کاملا واضح هست.

Intel Core i5 14600K review

Intel Core i5-14600K review (Page 29)

یه ساعت واستون توضیح ندادم که چارتا عکس بنچمارک بدون هیچ توضیحاتی بریزید وسط تاپیک. برای بار صدم، اکثر مادربوردها پاورلیمیتی که روی 14600K گذاشتن متفاوت با چیزی هست که خود اینتل می‌‎گه. اینتل گفته PL1 125 و PL2 181. شما بدون هیچ تغییری این کار روی توی مادربورد انجام بده و خروجی رو ببین. این که پاورلیمیت رو برداری رو بزاری 240 وات بگیره، معنیش این نیست که نمی‌شه 14600K رو با کولر ایر خنک کرد. شما برای بررسی دقیقِ سی پی یو های جدید، باید چک کنید مدل مادربوردتون چی هست و چه تنظیماتی سِت شده تا بتونید خروجی درست از نتایج داشته باشید. دقیقاً همون اتفاقی که سر نسل هشت و موضوع MCE و مادربوردهای ایسوس رُخ داد.

• Like
Reactions: Arash-S212

DM.JAGUAR

کاربر سایت
Apr 11, 2022
112
یه ساعت واستون توضیح ندادم که چارتا عکس بنچمارک بدون هیچ توضیحاتی بریزید وسط تاپیک. برای بار صدم، اکثر مادربوردها پاورلیمیتی که روی 14600K گذاشتن متفاوت با چیزی هست که خود اینتل می‌‎گه. اینتل گفته PL1 125 و PL2 181. شما بدون هیچ تغییری این کار روی توی مادربورد انجام بده و خروجی رو ببین. این که پاورلیمیت رو برداری رو بزاری 240 وات بگیره، معنیش این نیست که نمی‌شه 14600K رو با کولر ایر خنک کرد. شما برای بررسی دقیقِ سی پی یو های جدید، باید چک کنید مدل مادربوردتون چی هست و چه تنظیماتی سِت شده تا بتونید خروجی درست از نتایج داشته باشید. دقیقاً همون اتفاقی که سر نسل هشت و موضوع MCE و مادربوردهای ایسوس رُخ داد.
عکس بدون توضیحات؟ اگه لینک هارو باز میکردید یا مقداری تلاش میکردید متوجه میشدید که سیستم تست و نوع تست ها چی بوده و با چه مصرفی به این دما رسیده.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,779
نام
فرشید
دوستان برای اتمام بحث بالا بین دوستان که از دو دیدگاه متفاوت، ولی نسبتا درست درباره مصرف و حرارت پردازنده های سری K مطرح شده موردی رو شرح بدم.

1-در مدت یکسال گذشته تا همین امروز بسیاری از پردازنده های 13700K/13900K/14700K/14900K با تنظیمات پیش فرض مادربردها (بدون هیچ دستکاری در بایوس) مشکل ناپایداری و عدم رد کردن برخی تستهای بسیار سنگین رو داشتند که قراره به درخواست اینتل از ماه آینده برای همیشه برطرف بشه. بایوسهای جدید همگی روی دیفالت اینتل تنظیم خواهند شد تا پردازنده ها خارج از مشخصات اسمی کار نکنن.
2- تمام پردازنده های فوق و گاهی پردازنده های سری Core i5 مثل Corei5 13600K/14600K هم تحت لود غیرطبیعی و AVX2 فارغ از اینکه واترکولر 360 داشته باشید یا خیر کمابیش به دمای 100 درجه سانتیگراد میرسن که این رویه ممکنه با دیفالت شدن مشخصه های پیش فرض اینتل برای سازندگان مادربرد بهبود پیدا کنه. محدود شدن سقف PL1/PL2 هم بسته به مدل پردازنده از نیاز به کولینگ قوی و Throttle شدن فرکانس پردازنده خواهد کاست.

اگر موارد بالا بدرستی پیاده بشه دیگه نیاز به تنظیم دستی و دانش فنی در مورد تنظیمات بایوس برای رسیدن به پایداری یا دمای مناسب برای پردازنده های سرعت بالای اینتل تا حد زیادی برطرف خواهد شد.

آخرین ویرایش:

metalgear2

کاربر سایت
Apr 20, 2010
143
دوستان در مورد گرافیک inno 3d ichill x3 4080 احتیاج به راهنمایی دارم. تجربه استفاده از این برند رو داشتین؟ یه مقدار بررسی کردم و چند تا نکته در موردش هست. یکی اینکه محفظه بخار (vapor chamber ) نداره که البته تو تستا مشکل دمایی هم نداره انگار دوم اینه dual bios نداره سوم هم اینکه پاور لیمیت 320 واتی داره. حالابا این شرایط موندم بگیرم این کارتو یا نه

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر