مانیتور واید و رزولوشن واید

joopi_gam3r

کاربر سایت
Nov 3, 2006
1,116
سلام دوستان
این سوال رو توی تاپیک ها هم میشد مطرح کنم ولی گفتم یه تاپیک جدید بزنم شاید بقیه هم به این مشکل برخورد کرده باشن

چند وقتیه که میخوام یه مانیتور بگیرم و همونطور که میدونید الان دیگه همه مانیتور های موجود در بازار widescreen هستن و دیگه خبری از مانیتور های معمولی یا نسبت تصویر 4:3 نیست و احتمالا دیگه دوره این مانیتور ها به سر رسیده ... ولی یه مشکلی که این وسط وجود داره مسئله کارت گرافیک و کارکرد بازیها تو رزولوشن واید هست.
مسئله ای که وجود داره اینه که اگه بخواید رو مانیتور واید بازی کنید حتما باید کارت high-end داشته باشی و حتی کارت mid-end هم جواب نمیده چون پایین ترین رزولوشن برای نسبت تصویر 16:9 رزولوشن 720*1280 که بخواین تنظیمات تماما روی high باشه حداقل باید gtx 260 داشته باشی ...
رزولوشن های 16:9 :

1080*1920
900*1600
768*1366
720*1280

در حالی که مانیتور های 4:3 از رزولوشن های 480*640 شروع میشه تا ....

1536*2048
1200*1600
1024*1280
768*1024
600*800
480*640

یعنی منظورم اینه که برای 4:3 انتخاب های زیادی برای res وجود داره ولی برای واید نه!
یعنی برای کسی که کارت high-end نداره مانیتور واید بدردش نمیخوره چون ناچاره res رو بزاره 720*1280 و جزئیات رو بیاره پایین ولی رو مانیتور 4:3 راحت میتونید res رو بیارید پایین مثل 768*1024 یا 600*800 و جزئیات رو ببرید بالا ... یعنی تو نسبت تصویر 4:3 دستتون باز تره ... میتونید بین res و گرافیک هرکدوم رو که میخواید بالا و پایین ببرید

الان من با 720*1280 با تنظیمات high تست کردم تو mw2 تو بعضی صحنه ها فریم به 45 هم میرسه و من ترجیح میدم در مواقعی که افت فریم وجود داره res رو بیارم پایین تا تنظیمات گرافیکی رو ... ولی اگه مانیتور واید بخرم دیگه نمیتونم res رو بیارم پایین چون حداقل همون 720 برای واید و ناچارم تنظیمات رو بکشم پایین! حالا بخواد بازی های جدید عرضه بشه که دیگه خدا عالمه ...
.............................................................................
حالا بعد از اینهمه پرحرفی میخوام ببینم هیچ راهی وجود داره که بشه رزولوشن بصورت دستی وارد کرد یا یه همچین چیزی که بشه از این گرفتاری خلاص شد؟

kiyani_behzad

کاربر سایت
Jul 27, 2008
135
نام
بهزاد
دوست عزیز مانیتور های LCD فقط یک رزولیشین Optimal یا مطلوب دارند و در بقیه رزولیشین ها تصویر خوبی به شما نمیدن مثلاً یه مانیتوری که 1280 در 720 هست در همین رزولیشین بهترین تصویر رو میده و اگه بیارید پایینتر افت کیفیت زیادی دارید فرقی هم نداره 4:3 باشه یا 16:9 و این روزلیشین هایی که برای 4:3 زدید برای مانیتور های CRT هست ولی توی LCD هم باز مقدار رنج رزولیشنی که ساپورت میکنه کمه و اینکه فقط توی همون رزولیشن آخر بهترین تصویر رو میده
استاندارد تصویر کلاً رفته روی 16:9 و مانیتور ها تلویزیون های جدید دیگه روی 4:3 تولید نمیشه
فقط یک سوال شما با 45 فرم مشکل دارید؟ فکر نمیکنم حتی تا 25 فرم رو بشه به راحتی فهمید که فرم افت کرده و از 25 به پایین بیشتر به چشم میاد به هر حال برای به روز بودن باید همه جوره به روز بود اگه گیمر هستید و میخواهیدئ مانیتور جدید داشته باشید پس باید به فکر یه کارت قدرتمند هم باشید وگرنه برای یه کاربر معمولی که یه کارت 30-40 تومنی روی 1920 در 1080 هم بزاره مشکلی نداره چون پردازش 3D نداره

joopi_gam3r

کاربر سایت
Nov 3, 2006
1,116
دوست عزیز مانیتور های LCD فقط یک رزولیشین Optimal یا مطلوب دارند و در بقیه رزولیشین ها تصویر خوبی به شما نمیدن مثلاً یه مانیتوری که 1280 در 720 هست در همین رزولیشین بهترین تصویر رو میده و اگه بیارید پایینتر افت کیفیت زیادی دارید فرقی هم نداره 4:3 باشه یا 16:9 و این روزلیشین هایی که برای 4:3 زدید برای مانیتور های CRT هست ولی توی LCD هم باز مقدار رنج رزولیشنی که ساپورت میکنه کمه و اینکه فقط توی همون رزولیشن آخر بهترین تصویر رو میده
خب این حرفتون درسته وصد البته مسلمه که بهترین res بالاترینی هست که اون مانیتور ساپورت میکنه ولی خب مثلا اگه من یه 2261 lg بگیرم res رو تو ویندوز 1080*1920 میزارم ولی مسلما بازی هارو با این res نمی تونم اجرا کنم و باید تا 720*1280 بیارم پایین(کارتم 9800gtx) و مشکلم دقیقا همین جاست که رزولشن رو از 720*1280 نمی تونم پایین تر بیارم چون پایینتر از این برای 16:9 نداریم! و برفرض اگه یه بازی بیاد که کارتم نکشه مجبورم رزولشن رو بزارم رو 720 و تنظیمات رو بزارم روی medium ولی اگه مانیتور 4:3 باشه(حتی lcd) راحت میشه رزولوشن رو گذاشت رو 600*800 و تنظیمات high ...
حرفی که زدید درسته ولی یکم متفاوته با حرف من
((البته همه این حالات برای زمانی هست که نخوام سیستم رو ارتقا بدم وگرنه مشکلی وجود نداره))
فقط یک سوال شما با 45 فرم مشکل دارید؟
بله:)
وقتی برای یه مدت تمام بازی ها رو روی 60 فریم بازی کنید توقع بالا میره:) ولی بیشتر منظور من در مورد اینده بود که با 45 فریم تا چند وقت دیگه احتمال افت همین فریم ریت وجود داره

HamidoOs

کاربر سایت
Jun 28, 2007
1,073
نام
حمید
این مشکلیه که منم با این مانیتورها دارم. به خصوص که همچنان طرفدار تصویر 4:3 هستم.
اولاً که درسته که شما میتونید روی 1280x720 بذارید، اما مطمئن نباشید که مثلاً رزولوشن 1600x900 رو بتونید درست استفاده کنید. چون مانیتورهای LCD همه رزولوشن‌ها رو درست نشون نمیدن و همونطور که گفته شد باید رزولوشن Native بذارید تا درست نشون بده.

حالا، من خودم چون از رزولوشن واید خوشم نمیاد، همچنان 4:3 روی Fullscreen با حاشیه دو طرف تصویر می‌ذارم، یا اینکه روی Windowed می‌ذارم!

الان بیشتر گیم‌ها رو Windowed بازی می‌کنم، 4:3. مطمئناً برای من این بهتر از تصویر 16:9 ـــه.

45 فریم هم مسلماً کمه! به خصوص برای FPS.

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,764
نام
فرشید
مشکل شما مانیتور نیست دوست عزیز،
مشکل اینه که کارت گرافیکی میخری که اصلا برای بازی تولید نشده و بعد وصلش میکنی به یه مانیتور HD و توقع داری که نتیجه ی مطلوب رو هم بهت بده!

کار شما هنگام خرید سیستم اشتباه و غیر منطقی بوده،اگر گیمر هستی حداقل 100 تا 150 تومن باید برای کارت گرافیک کنار میزاشتی ،اگرم نیستی که اصلا نباید بازی کنی یا توقع فریم مناسب توی بازیها رو داشته باشی

اگه کارت گرافیکت ضعیفه که نباید به مانیتور واید گیر بدی،باید گرافیک مناسب رو بخری،من نمیدونم بازی با رزولوشن 800*600 و روی مانیتور 20 یا 22 اینچ که شما میگی اصلا معنی داره یا نه!

در ضمن پایینترین رزولوشن هم ربطی به واید بودن یا نبودن مانیتور نداره،همون 1280*720 که گفتی به اندازه ی کافی پایین هست(اگه با این رزولوشن هم نتونی بازی کنی که باید کارت گرافیکت رو شب ساعت 9 بزاری بیرون!) و پایینترش رو هم با حفظ نسبت 16:9 میشه ایجاد کرد اما اینجوری اونقد کیفیت تصویر افتضاح میشه که ارزش استفادش رو نداشته باشه.

joopi_gam3r

کاربر سایت
Nov 3, 2006
1,116
اولاً که درسته که شما میتونید روی 1280x720 بذارید، اما مطمئن نباشید که مثلاً رزولوشن 1600x900 رو بتونید درست استفاده کنید. چون مانیتورهای LCD همه رزولوشن‌ها رو درست نشون نمیدن و همونطور که گفته شد باید رزولوشن Native بذارید تا درست نشون بده.
دقیقا این هم یکی دیگه از ویژگی های مزخرف lcd هاست ...
حالا، من خودم چون از رزولوشن واید خوشم نمیاد، همچنان 4:3 روی Fullscreen با حاشیه دو طرف تصویر می‌ذارم، یا اینکه روی Windowed می‌ذارم!
اینجوری هم میشه ولی یکم ناجوره اخه ...:)
مشکل اینه که کارت گرافیکی میخری که اصلا برای بازی تولید نشده و بعد وصلش میکنی به یه مانیتور HD و توقع داری که نتیجه ی مطلوب رو هم بهت بده!
والا من یک سال پیش یه 9800gtx رو گرفتم.درسته کارت چندان شاخی نیست ولی جزء کارت های high-end که به شمار میاد.دیگه انقدر هم درپیت نیست ...
اگه کارت گرافیکت ضعیفه که نباید به مانیتور واید گیر بدی،باید گرافیک مناسب رو بخری،من نمیدونم بازی با رزولوشن 800*600 و روی مانیتور 20 یا 22 اینچ که شما میگی اصلا معنی داره یا نه!
البته این رو در بدترین حالت گفتم ...
بر فرض الان crysis 2 عرضه شده و رو مانیتور واید میخوام بازی کنم ولی روی 720*1280 و تنظیمات بالا فریم مطلوبی نمیده حالا اگه من بخوام فریم بازی رو بهتر کنم چه راهی وجود داره؟ یا باید تنظیمات و aa رو بیارم پایین یا res رو.ولی وقتی مانیتور واید هست نمیتونم res رو از 720 پایینتر بیارم چون پایینتر از این برای 16:9 نداریم و مجبورم تنظیمات رو بکشم پایین.
در ضمن پایینترین رزولوشن هم ربطی به واید بودن یا نبودن مانیتور نداره
چطور ربطی نداره؟!!!
نسبت تصویر باید با رزولوشن هماهنگ باشه که تصویر درستی رو بدون scale دریافت کنیم
نمی شه که مانیتورم 16:9 باشه بعد res رو بزارم رو 1024*1280 !
(اگه با این رزولوشن هم نتونی بازی کنی که باید کارت گرافیکت رو شب ساعت 9 بزاری بیرون!)
خب پس جای تمامی کارت های mid-end توی آشغالانس شهرداری تهرانه:)
چون برای تنظیمات high و 720*1280 حداقل باید یه gtx 260 یا gtx275 داشته باشیم
یا اینکه اگه کارت mid-end داریم اصلا مانیتور واید نگیریم و 4:3 بگیریم.حالا 4:3 کجا پیدا میشه هیچ جا ... و این دقیقا بن بست ایه که من توش گیر کردم
..........................................................................................................................
در واقع لپ کلام من اینه که معادل رزولوشن های :

768*1024
600*800
480*640

برای نسبت تصویر 16:9 نداریم و پایین ترینش 720*1280 هست
((حالا منظورم این نیست که حتما با 480*640 بازی کنیم, منظورم اینه که دستتون توی 4:3 بازتره))

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,764
نام
فرشید
خب شما شکسته نفسی کردی که عزیز!
اونقد بد گفتی که فک کردم یه 8400 یا چیزی مثل این داری،مشکل شما اصلا حاد نیست.
کارت 9800GTX که اصلا درپیت نیست و فعلا تا حد زیادی جواب گو هست،برای رزولوشن 1280 هم حتما تمام بازیهای فعلی رو با فریم خیلی بالا جوابگو هست،حتی چیزی مثل Crysis، بازیهای آینده رو که کسی نمیتونه پیش بینی کنه.اصلا همچین رزولوشنی بیشتر فشارش روی CPU هست و نه کارت گرافیک،میدونستی؟

اما خب برای مانیتور شما و HD خودم هم همیشه بالاتر از GTX 260 رو پیشنهاد میدم.
در ضمن مانیتورای 4:3 دارن منسوخ میشنن(البته بجز مدلای IPS که برای کار گرافیکی هستن و نه بازی)

اینایی هم که توی ایران 4:3 تولید میشن از پنلهای درجه کیفی پایین دارن تولید میشن و رنگ و کنتراستشون اصلا خوب نیست،پس برای حل مساله ،صورت مساله رو پاک نکن.

HamidoOs

کاربر سایت
Jun 28, 2007
1,073
نام
حمید
می‌خوای به جای این کارا، یه خورده شما رو ارشاد کنم که کلاً بیخیال این گیم‌ها بشی و بزنی توی گیم‌های خیلی بهتر، که چیزای بهتر از «گرافیک» دارن :D

یعنی صورت مسأله رو خفن پاک کنم واست (کاری که خودم انجام دادم) :D

joopi_gam3r

کاربر سایت
Nov 3, 2006
1,116
کارت 9800GTX که اصلا درپیت نیست و فعلا تا حد زیادی جواب گو هست،برای رزولوشن 1280 هم حتما تمام بازیهای فعلی رو با فریم خیلی بالا جوابگو هست،حتی چیزی مثل Crysis، بازیهای آینده رو که کسی نمیتونه پیش بینی کنه.اصلا همچین رزولوشنی بیشتر فشارش روی CPU هست و نه کارت گرافیک،میدونستی؟
درسته همین الان هم اکثر بازی ها رو با res و تنظیمات بالا اجرا میکنه ولی توی یه چند تا بازی یکم ضعیف عمل می کنه و برای همین فکر می کنم چند وقت بگذره دیگه به پت و پت بیفته ...
مثلا تو L4D2 یهو صحنه شلوغ میشه و فریم تا 35-40 سقوط میکنه یا موارد مشابه ...
می‌خوای به جای این کارا، یه خورده شما رو ارشاد کنم که کلاً بیخیال این گیم‌ها بشی و بزنی توی گیم‌های خیلی بهتر، که چیزای بهتر از «گرافیک» دارن

یعنی صورت مسأله رو خفن پاک کنم واست (کاری که خودم انجام دادم)
والا ظاهرا راهی هم وجود نداره بجز پاک کردن صورت مسئله :)
حالا راهکار شما چی هست؟:)

Darkfie1d

Lux Omnia Vincit
Loyal Member
Sep 25, 2005
3,040
نام
Gwynbleidd Darkfield
درسته همین الان هم اکثر بازی ها رو با res و تنظیمات بالا اجرا میکنه ولی توی یه چند تا بازی یکم ضعیف عمل می کنه و برای همین فکر می کنم چند وقت بگذره دیگه به پت و پت بیفته ...

SHMUPS FTW!
کلا بزن تو خطه Retro-Gaming حالش از مزخرفاتی که این روزا میدن بیرون بهتره.

HamidoOs

کاربر سایت
Jun 28, 2007
1,073
نام
حمید
من زدم توی گیم‌های Arcade. اصلی‌ترین چیزهایی که می‌زنم، سبک Fighting ـــه و Shoot'em up :) فایتینگ‌هایی که الان روی PC میشه آنلاین زد، چند نسخه از Street Fighter و King of Fighters و یه سری گیم دیگه است.
درباره سبک Shoot'em up بعداً اگه حال داشتم یه تاپیک می‌زنم.

البته یه سری گیم‌های خوب PC هم همچنان به راه هستن. اگه پایه‌ی RTS باشی، می‌تونی گیم‌های خوب و با رزولوشن بالا هم بزنی مثلاً. RPG هم که فراوون هست.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,764
نام
فرشید

این بازی که شما مثال زدگی اتفاقا بار بیشتری روی CPU داره تا GPU

من میتونم بگم که به احتمال زیاد اگر CPU رو ارتقا بدی ،مشکلی که گفتی حتی با کارت فعلی شما هم مرتفع خواهد شد
اگه مشخصات سیستم رو کامل میگفتی بهتر میتونستم نظر بدم،حتی شاید بتونی اورکلاک کنی.

joopi_gam3r

کاربر سایت
Nov 3, 2006
1,116
SHMUPS FTW!
درسته
به عبارتی بازی های الان سیستم "مفت باشه کوفت باشه" دارن.. میگیریم یکی دوتا چپتر رو میزنیم بعد هم uninstall
بازی هم بازی های قدیم ..
من زدم توی گیم‌های Arcade. اصلی‌ترین چیزهایی که می‌زنم، سبک Fighting ـــه و Shoot'em up فایتینگ‌هایی که الان روی PC میشه آنلاین زد، چند نسخه از Street Fighter و King of Fighters و یه سری گیم دیگه است.
درباره سبک Shoot'em up بعداً اگه حال داشتم یه تاپیک می‌زنم.

البته یه سری گیم‌های خوب PC هم همچنان به راه هستن. اگه پایه‌ی RTS باشی، می‌تونی گیم‌های خوب و با رزولوشن بالا هم بزنی مثلاً. RPG هم که فراوون هست.
زیاد اهل fighting نیستم یعنی اصلا مهارت ندارم توش! این سبک shoot'em up که میگی جزء fps هست دیگه, نه؟ :)
الان فکر کنم تنها راه فرار بازی آنلاین هست.باید adsl ام جور بشه تا از این فلاکت در بیام.کلا از L4D خیلی خوشم اومده فکر کنم انلاین خوبی داشته باشه.
rts هم اگه چیز بدرد بخوری اومده بگو چون من هنوز روی tiberium wars ام !
این بازی که شما مثال زدگی اتفاقا بار بیشتری روی CPU داره تا GPU

من میتونم بگم که به احتمال زیاد اگر CPU رو ارتقا بدی ،مشکلی که گفتی حتی با کارت فعلی شما هم مرتفع خواهد شد
اگه مشخصات سیستم رو کامل میگفتی بهتر میتونستم نظر بدم،حتی شاید بتونی اورکلاک کنی.

مشخصات توی gamer rig پروفایل ام هست
cpu ام هم c2d E8400 هست که فکر کنم هنوز قابل قبوله

آخرین ویرایش:

HamidoOs

کاربر سایت
Jun 28, 2007
1,073
نام
حمید
این سبک shoot'em up که میگی جزء fps هست دیگه, نه؟ :)
دقیقاً انتظار داشتم همچین سوالی بپرسی :D جواب: نــه!
Shoot'em up مثلاً به این می‌گن:

raiden-iv-20090528031756467_640w.jpg

rts هم اگه چیز بدرد بخوری اومده بگو چون من هنوز روی tiberium wars ام !
والا من منظورم این بود که آنلاین بزنی ولی مثل اینکه ADSL نداری. مخصوصاً اگه اوریجینال یه سری RTS ها رو بخری خیلی بهترتره! اما باید واقعاً پایه باشی و وقت و انرژی زیاد بذاری روش، اگه نه پولت رو دور ریختی.

Company of Heroes و Dawn of War II که عالی هستن برای اوریجنیال خریدن، اما شدیداً کار می‌برن.

اگه از DotA خوشت میاد، خودِ DotA رو که می‌تونی با نسخه کرک شده‌ی Warcraft III هم بازی کنی. می‌تونی League of Legends رو هم بگیری که توسط سازنده‌های DotA ساخته شده و می‌شه مجانی هم بازی کرد. Heroes of Newerth هم گیم دیگه‌ای توی همین سبکه و طرفدار زیاد داره.

یه نکته هم بگم، با وضعیت فعلی کلاً زیاد روی آنلاین بازی کردنِ گیم‌های FPS جساب نکن. چون اوضاع پینگ ما با کشورهای اروپایی خیلی داغونه و بهتره فقط بری سراغ گیم‌هایی که داخل ایران سـِـرور دارن، یعنی Call of Duty 4 و CS مثلاً.

TyRaX

موجودی خوشحال
کاربر سایت
Oct 21, 2005
1,824
نام
پارسیا
من 22 اینچ سامسونگ واید چیچی و فلان و بهمان داشتم. توی WoW پدرم در میومد انقدر که Addon و اینها میریختم که صفحه پر شه. وقتی سوخت بیخیالش شدم، همین مانیتور قدیمی سامسونگ خودم رو دارم MB1795 که چشمش نزنم سه چهار سالی داره کار میکنه، روی 1152 کل زندگیم رو دارم راه میندازم، توی WoW هم کلی از addon ها رو پاک کردم، حتی برگشتم به UI خود Blizzard ، فریم ام کلی پرید بالا و عقلم هم بیشتر به کار گرفته میشد و زیاد چـُرتم نمیگرفت توی raid ها :D

به نظر من کلاً همین CRT که دارم خوبه .. چی میخوام بازی کنم، این اواخر تنها بازی که زیاد بازی کردم Borderlands بود که آنلاین Co-Op میزدیم و Plants vs. Zombies

:arrowd::arrowd::arrowd:

SHMUPS FTW!

حالا ممکنه یکی resol بالا حال کنه و "گرافیک" خوشش بیاد، ولی برای من یکی این چیزها زیاد مهم نیست، تا الان هم از تصمیم خودم که دوباره مانیتور بزرگ نخرم ناراحت نیستم.

----------------------

اینها به کنار، نکته مهم. یک برنامه ای هست که میاد فقط اون window که باهاش کار میکنی رو روشن نگه میداره و بقیه تصویر رو سیاه میکنه، من برای اینکه وقت برنامه نویسی حواسم پرت نشه استفاده میکردم، میگردم پیداش میکنم. میشه بازی رو انداخت توی window و با این برنامه بقیه تصویر رو سیاه کرد و میشه بازی با رزولوشن 4:3 و با حاشیه سیاه.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر