ده تكنولوژي نااميد كننده سال 2006

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,005
نام
آریا
سلام
سايت معتبر Toms Hardware در مقاله مفصلي راجع به 10 تكنولوژي نااميدكننده سال صحبت كرده كه در زير ميخونين :
10. Apple iPod :
چي ؟ ما چه طوري جرآت كرديم iPod رو ( بله , همين iPod محبوب رو ) در اين ليست قرار بديم ؟ يه محصول با فروش 100 ميليوني چه مشكلي ميتونه داشته باشه ؟
(يادداشت ويراستار : قبل از اينكه شما اين مقاله رو شخصي بدونين و براي من يه نامه خشمگينانه بفرستين , به من يه مهلت بدين و حرفهامو بشنوين.iPod واقعآ نميتونست از اون چيزي كه ما در اين ليست در نظر داشتيم فرار كنه و البته در نظر بگيرين كه رتبه دهم رو كسب كرده و زياد هم بد نيست.مگه نه ؟!)
به سال 2001 برگرديم. وقتي كه استيو جابز يك جعبه سفيد ساده رو از جيبش درآورد و به وسيله اون روزنامه نگارها رو فريب داد.من مطمئن بودم كه استيو جابز عقلش رو از دست داده ولي كار كردن با iPod براي فقط چند دقيقه نشون داد كه Apple يه برگ برنده بزرگ در اختيار داره.محصولي كه نظر هركسي كه در اون زمان ميخواست وسيله اي براي گوش دادن به MP3 بخره رو به خودش جلب ميكرد.به علاوه Apple پوششي شيك و زيبا رو براي محصول خودش ساخته بود.از اون روزها خيلي گذشته و الآن همه ميدونيم كه iPod رويايي براي بازاريابها و هم معني واژه MP3 Player شده.
اما زمان گذشت و مشخص شد كه Apple ميتونه iPod هاش رو خوب بفروشه و فكرش مشغول پول در آوردن از اين محصول هست.خبرهاي زيادي از اين محصول به گوش نميخورد و امسال نوآوري اي در اين محصول نديديم.ما iPod Video با ظرفيت 80 گيگابايت , iPod Shuffle با طراحي جديد و iPod Nano دگرگون شده با ظرفيت بيشتر ديديم.ولي بايد صادق باشيم. iPod هاي 80 گيگابايتي در هر حال موعد عرضه شون رسيده بود و بايد عرضه ميشدن.طراحي جديد iPod Nano علاوه بر خوبي هاش به راحتي خش بر ميداره به طوري كه نميشه باهاشون كار كرد.درسته كه طراحي زيبايي دارند و حجمشون هم افزايش پيدا كرده ولي بايد اين واقعيت رو بپذيريم كه iPod داره كم كم جذابيت اوليه خودش رو از دست ميده.
ما امسال چندين MP3 Player جديد رو آزمايش كرديم كه در مواردي بسيار بهتر از iPod بودند.اونها ريسكهايي در زمينه طراحي و نوآوري داشتن كه iPod فاقد اون هست.محصولاتي مثل Sandisk`s Sansa , Samsung`s K5 , Microsoft`s Zune . همه اين محصولات ويژگي هايي دارن كه با ويژگي هاي iPod برابري ميكنه يا حتي از اون جلو ميزنه. iPod واقعآ خوش شانسه كه نه Microsoft و نه Sandisk هنوز نفهميدن كه چطوري بايد همه اون ويژگي ها رو در يك قالب عرضه كنند.
Apple مراقب باش ! تو نميتوني سال بعد هم به همين روش ادامه بدي.در سال بعد ما اميدوار هستيم كه بالاخره چيزهايي مثل Wi-Fi و صفحه قابل لمس و Blue-Tooth و حتي شايد محصولي جديد كه دوباره ما رو شگفت زده بكنه ببينيم.

ipod_nano_2nd_gen.jpg

-----------------------------------------------------------------------------
9. Microsoft Internet Explorer 7 :
اخيرآ وضعيت مرورگر شما چه طور هست ؟ فكر ميكنين از وقتي كه مرورگر خودتون رو از IE6 به IE7 به روز و آپديت كردين , چقدر بهتر از قبل شده ؟
در حقيقت ممكنه مرورگر شما بسيار بهتر از قبل شده باشه , حداقل اگه تا حالا از Firefox استفاده نكردين. اما پرسش واقعي اينجاست : آيا اين بهبود به اندازه كافي بزرگ بوده ؟
من به فكر نوشتن يك نقد كامل از مرورگر جديد در اين صفحه نيستم.شما ميتونين تعداد زيادي مقايسه و آزمايش و تست در مجله ها و سايتهاي مختلف در اين مورد پيدا كنين. به من اجازه بدين كه به كار عالي مايكروسافت در مدرن كردن رابط كاربري گرافيكي , افزودن ويژگي هاي جديد مثل Tabbed Browsing و كامل كردن بخش جستجو و خبررساني و ... اشاره كنم.بزرگترين خبر در مورد IE7 بالاتر بردن امنيت اون بود.البته ما فراموش ميكنيم كه اولين حفره امنيتي IE7 در كمتر از يك روز از عرضه اون مشخص شد.
عرضه IE7 تا حدي يادآور عرضه IE4 در سال 1997 بود كه نشون دهنده ايجاد انقلابي در زمينه ويژگي هاي اين مرورگر در زمان خودش بود.مرورگر به اندازه كافي قدرت داشت كه بتونه مرورگر Netscape Communicator رو له بكنه. چندين سال بعد مايكروسافت خودش رو در موقعيت مشابه اي با Firefox ديد كه ظاهرآ مايكروسافت رو با رابط كاربري ظريف و كارآمدش در سال 2004 متعجب كرده بود.مايكروسافت در مقابل رقيبش ايستادگي كرد البته با همون IE6 مربوط به سال 2001.
كاملآ مشخص بود كه مايكروسافت به انقلابي در مرورگر خودش نياز داره كه بتونه Firefox رو از اين رقابت خارج بكنه.مرورگري كه به اندازه IE4 در سال 1997 انقلابي باشه.در مورد شركت بزرگي مثل مايكروسافت با تعداد زيادي منابع توسعه و در اختيار داشتن 5 سال براي ساخت مرورگر جديد , نتيجه مآيوس كننده بود.بله , اين مرورگر نمايشي قدرتمند داشت ولي بيشتر ويژگي هايي كه الآن در IE7 وجود دارند قبلآ در Firefox هم وجود داشتند.فقط تعداد كمي ويژگي هست كه Firefox 2 نميتونه ارائه كنه.برتري بر يك مرورگر يا چند مرورگر خوب هست ولي IE7 تا حدي روح نوآوري خودش رو كه در نسخه هاي اخير و همچنين اولين نسخه از Firefox ديديم از دست داده.كاملآ مشخصه كه IE7 به ويژگي هاي جديدي نياز داره كه اون رو از رقيب خودش جدا كنه.
نمونه ميخواين ؟ آپديتهاي امنيتي هنوز هم به گذراندن مراحل زيادي نياز دارند. يعني نميشه بدون دخالت كاربر اين كار امكان پذير باشه ؟ موتورهاي جستجوي گوناگون مايكروسافت در مرورگرش كجا رفتن ؟ آيا بهتر نبود كه ويژگي جستجوي نقشه يا كتاب هم به مرورگر اضافه ميشد ؟ من مطمئن هستم كه شما هم ميتونين ويژگي هاي زيادي رو نام ببرين كه به ساده شدن تجربه مرور شما در اينترنت كمك ميكنه.
حقيقت اين هست كه IE7 تنها براي مقابله با Firefox 2 ساخته شده.نه بيشتر و نه كمتر.ولي اين براي تسخير كردن بازاري كه مايكروسافت دو سال پيش در اختيار داشت كافي نيست.Firefox 3 الآن به صورت نسخه آلفا در اينترنت موجود هست.اگه مايكروسافت ميخواد براي IE8 هم به اندازه IE7 زمان صرف كنه , انتخاب مرورگر بهتر در سال 2007 و بعد از اون از الآن مشخص هست.

ie7_gui.jpg

موفق باشين.

آخرین ویرایش:

arash_13

کاربر سایت
Sep 28, 2005
250
می دونید هشتمی چیه؟
هشتم Hdtv
در رده اول هم سونی قرار گرفته! یکی از مهمترین دلایلش هم Ps3 بوده و لانچ ضعیف این کنسول
کلا سونی امسال سال خوبی نداشت

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,005
نام
آریا
سلام
8. HDTV :
آيا شما توانايي توضيح دادن معني ( High Definition ) رو در دو يا سه جمله دارين ؟ اگه جواب مثبت هست پس شما يكي از معدود افراد وارد در اين زمينه هستين.
HD موضوعي پيچيده هست و من شرط ميبندم كه 9 نفر از 10 نفري كه كريسمس امسال ميخوان HDTV بخرن واقعآ نميدونن كه هدفشون از اين خريد چي هست و بدتر از اون اينكه HDTV به قدري گيج كننده هست كه شما بايد حتمآ يه نفر رو همراه خودتون داشته باشين كه به تمام جزييات و ويژگي هاي اون آشنا باشه و بتونه شما رو براي خريد محصولي بهتر راهنمايي كنه.موضوع HDTV ها واقعآ عظيم و پيچيده هست به طوري كه مثلآ سايت Best Buy براي معرفي كردن و دادن اطلاعات درمورد اين محصولات اعضايي از CNET رو به خدمت گرفته.
آيا شما فكر ميكنين كه استفاده از تلويزيونها كاري ساده هست ؟
نكاتي وجود دارند مثل HDCP , HDMI كه با رزولوشنهاي چندگانه ( 720p , 768p , 1080i , 1080p ) در تلويزيونهاي مختلف ( RPTV , LCD TV , Plasma TV ) شما رو مجبور ميكنن كه روزها در اينترنت جستجو كنين تا بتونين تلويزيون مورد نظرتون رو پيدا كنين.
قسمت واقعآ بد ماجرا زماني هست كه بعضي از شركتها از سردرگمي و نداشتن اطلاعات كامل خريداران سوء استفاده ميكنند.شما محصولاتي رو ميبينين كه برچسب HD روشون خورده ولي اطلاعات ديگه اي ازشون وجود نداره.يا ميبينين كه حرف i از كنار 1080i حذف شده و به نوعي از 1080i به عنوان Full HD تعبير شده و تلويزيونهايي هم وجود دارن كه در حالي كه به 768p محدود شدن خودشون رو به جاي 1080p جا ميزنند.در اين روزها هيچ محصولي به اندازه HDTV مشكلات و سردرگمي براي خريدن نداشته.مغازه تلويزيون فروشي محله شما الآن خيلي راحت تر از مركز فروش ماشينهاي دست دوم ميتونه شما رو گول بزنه و توي تله بندازه.همه اينها در حالي هست كه من هنوز از Blu-Ray , HD-DVD هم صحبت نكردم.
اين وضع تنها در صورتي بهتر ميشه كه آمار توليد تلويزيونهاي 1080p در سال 2007 بالاتر بره و ساخت تلويزيونهاي رده هاي پايين تر كم كم متوقف بشه.ولي بعد از اون ما تازه بحث Blu-Ray , HD-DVD رو در پيش داريم كه ممكنه باعث بشه در سال 2007 اولين Quad-HDTV ها رو مشاهده كنيم.اگر شما به تازگي يك تلويزيون پلاسماي 1080 * 1920 پيكسلي 4000 دلاري خريدين , سال بعد اين تلويزيون كهنه خواهد شد چون ممكنه همسايه شما با تلويزيون 2160 * 3840 در كريسمس 2007 به شما فخرفروشي كنه !

year_in_review_westinghouse_lvm-47w1.jpg

-----------------------------------------------------------

7. ! Intel Viiv & AMD Live :
بياين يك قدم به عقبتر از تبليغات و بازاريابي هاي مبالغه آميز شركتها برگرديم و يك دنياي واقعي داشته باشيم كه به سرگرمي هاي پلتفورم كامپيوتر با دو پردازنده نگاه ميكنه.
شركتهاي Intel , AMD قول يك دسترسي كاملآ جديد به تلويزيونهاي ديجيتال رو داده بودند. ( البته دو نوع دسترسي متفاوت ) . Viiv و Live دو تكنولوژي اي بودند كه قرار بود كامپيوترها رو براي ايجاد مركز سرگرمي خانگي آماده كرده و سرگرمي هاي خانگي رو متحول كنند.حدود يك سال پيش ما گفتيم كه Viiv قرار هست كليدي براي نمايش فيلمها در خانه باشه و رضايت زيادي رو از سرگرمي ها به خانه هاي ما بياره.
حقيقت اينه كه اين قول هنوز به واقعيت نپيوسته. Viiv و رقيبش يعني ! Live در حال تبليغات و بازاريابي براي تركيب شدن با سخت افزارهاي ديگه هستند.هر دو عنوان هنوز راه زيادي به بازار كامپيوترها پيدا نكردن ولي در كامپيوترهاي جديد ممكنه نشانه اي از اونها رو ببينين.
در هنگام آماده شدن ويندوز ويستا , من يه كامپيوتر جديد براي اداره مون خريدم و فهميدم كه اين روزها نميشه انتخاب خيلي زيادي در بين سيستم عاملها داشت , حداقل اگه شما از مغازه خرده فروشي محل خودتون خريد كنين.ويندوز مديا سنتر اديشن در محدوده قيمتي بالاي 500 دلار به يك استاندارد تبديل شده و بيشتر از نصف كامپيوترهاي داراي اين نسخه از ويندوز علامت Viiv يا ! Live رو روي خودشون دارند.بنابراين من مجبور شدم كه يك سيستم داراي Viiv بخرم تا ببينم كه يه سورپرايزي برام داره.
محتواي Viiv كه اغلب به وسيله AMD مورد انتقاد قرار ميگيره , تقريبآ ميشه گفت در دسترس نبود و من بايد براي ارزيابي اون تا يك هفته ديگه منتظر يه فيلم ميموندم.
من اقرار ميكنم كه تجربه خيلي كمي با ! Live داشتم و دوست داشتم در همون مدت كم با محتواي اون آشنا بشم ولي واقعآ فكر ميكنم محتوايي در اين دو محصول وجود نداره و خيلي نااميدكننده هستند.
مشكل اصلي اينجاست كه هر دو محصول و ايده مورد نظر به قدر كافي واضح و گويا نيستن كه خريداران رو مشتاق به استفاده از اونها براي ايجاد مركز سرگرمي خانگي به وسيله كامپيوتر بكنند.Intel ميخواد كه درست زير تلويزيون شما قرار بگيره و AMD هم به عنوان رقيبش ميخواد كامپيوتر همون كامپيوتر بمونه ولي جريان سرگرمي رو داخل خونه فعال بكنه.Intel و AMD هنوز محصولي با ارزش واقعي نساختن كه فراتر از نرم افزارهاي مديا سنتر باشه.بايد در نظر داشته باشيم كه AMD و Intel دو شركت با تكنولوژي بالا هستن كه هيچ وقت در بخش وسايل الكترونيكي خريداران موفق نبودند و Viiv و ! Live هم به قدر كافي بزرگ نبودن كه اين مشكل رو برطرف كنند.
Viiv و ! Live دو محصولي بودن كه انتظارات رو برآورده نكردن ولي در سال 2007 پيشرفت اونها حتمي خواهد بود.اما از طرف ديگه ميدونيم كه Apple در حال آماده سازي يك وسيله سرگرمي هست كه نشون ميده Intel در آينده پلتفورم خودش رو مجهزتر و آماده تر ميكنه حتي اگه ديگه علامت Viiv رو روي خودش نداشته باشه.

viiv_lg.jpg

موفق باشين.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر