تحلیل و بررسی بازی زیبای Pikimin 2 نسخه Gamecube (تقریبا مختصر)

sadegh93

کاربر سایت
Dec 19, 2011
3,341
به نام خدا

در سال 2001 بود که نینتندو اولین نسخه از بازی Pikimin را برای کنسول بازی Gamecube منتشر کرد (بعدها برای wii هم آمد) این بازی از جمله IP-های جدید شرکت نینتندو بود در زمان خودش .
پس از حدود 3 سال در سال 2004 نینتندو Pikimin 2 را برای کنسول بازی Gamecube منتشر کرد که این نسخه هم همانند نسخه اول بازی بعد ها برای wii منتشر شد.

Pikmin-2-wallpaper-big.jpg

بازی Pikimin 2 یک بازی Real-Time Strategy هست , مشابه نسخه اول بازی پلیر یا بازیکن در یک سیاره ای ناشناس موجوداتی کوچک به نام pikimin را کنترل میکند و به آنها دستور میدهد , pikimin ها میتوانند به دشمن ها حمله کنند یا برای مثال اجسام و میوه ها را جا به جا کنند و یا بعضی اجسام مثل دیوارهای کوچک را بشکنند . در pikimin 2 مکانیزم های گیم پلی جدیدی دیده میشوند که در نسخه اول نبوده به عنوان مثال قابلیت کنترل دو leader به طور هم زمان . انواع جدیدی از pikimin ها هم در این بازی هستند که در نسخه اول نبودند.

انواع pikimin ها در نسخه دوم این بازی :

Pikmin_2_Pikmin_chr01-1024x747.jpg

Capitan Olimar و Louie که از جمله Leader ها هستند :

200px-Normal_olimarlouie.jpg

پس از فرار کردن از سیاره ی دور در قسمت اول بازی , capitan olimar به سیاره ی خانه اش یعنی Hocotate بر میگرده و متوجه میشه که کمپانی که براش کار میکرده یعنی Hocotate Freight به دلیل دزدیده شدن یک بار هویج طلایی در بدهی شدید قرار داره و کمپانی به خاطر این بدهی مجبور شده تا همه چی رو حتی سفینه Olimar رو بفروشه ! تا اینکه درپوش بطری که Olimar از سیاره ناشناس اورده بوده رو میندازه زمین و یکدفه یک سفینه Hocotate که از نزدیکشون رد میشده تشخیص میده که این درپوش 100 pokos ارزش داره. پرزیدنت کمپانی پس از فهمیدن این موضوع به olimar و همکارش louie را به سیاره ای میفرستد که تا با کمک Pikimin ها گنجینه های و اجسام با ارزشی رو پیدا کنند تا بتوانند بدهی شرکت رو بپردازند .

گیم پلی بازی و کنترل :

در این بازی پلیر یا بازیکن با کمک leader ها که همان louie و olimar هستند pikimin ها رو کنترل میکنند و به آنها دستور میدهند , وقتی که بازیکن در نقش یکی از leader ها دیگر pikimin ها رو انتخاب میکند (از طریق نگه داشتن دکمه B و آوردن یک دایره رنگی سمت pikimin ها یا همکار leader) پیکیمین ها به طور خودکار به دنبال leader میافتند (البته اگر همکار leader هم انتخاب شود آن هم به دنبال leader اصلی میافتد) با زدن دکمه A میتوان pikimin ها رو به سمت هدف پرتاب کرد , برای مثال جهت نابود کردن یک دشمن بازیکن در نقش leader پیکیمین ها رو با زدن دکمه A و هدف گیری به سمت دشمن پرتاب میکند و pkimin ها به طور خودکار با آن دشمن درگیر میشوند و پس از نابود کردن آن دشمن (اگر تعداد پیکیمین ها برای ان دشمن کافی باشد) اگر بتوانند آن دشمن را از روی زمین بر میدارند و به سمت پایگاه خود میبرند (onion) این پایگاه یا onion آن دشمن را جذب میکنه و به pikimin تحویل میده !

Onion :

182px-Red_Onion.png

اما هدف اصلی بازیکن پیداکردن اجسامی مثل باطری و درپوش بطری و ... و منتقل کردن آنها به سمت سفینه اصلی توسط پیکیمین ها هست , هر کدام از این اجسام قیمت و ارزشی دارند

شبیه بازیهای استراتژی مثل سری بازی Advance Wars در این بازی هم Day یا روز هست که بازیکن در مدتی محدود در هر روز به گشت و گذار و اکتشاف میپردازد و پس از پایان آن روز آماری از نحوه عملکرد بازیکن داده میشود که مثلا در آن آمار از پول بدست آمده و افزایش یا کاهش تعداد pikimin ها و ... سخن گفته میشود.

pkimin ها در این بازی انواع دارند و هر کدام عملکرد خاصی دارند :

برای مثال Red Pikimin ها که کارگر هستند و همینطور مبارز هم هستند اما در مقابل آب ضعیف هستند

200px-RedPikminHD.png

Yellow Pikimin ها برای مثال در مقابل برق مقاوم هستند و یه حالتی رسانا ها هستند

images

Purple Pikimin ها هم تقریبا مشابه Red ها هستند اما به مراتب قویتر هستند ولی کندتر هم هستند مثلا زورشون برای بلند کردن اجسام و قدرت مبارزه شون هم بیشتره

Normal_purplepikmin1.jpg

البته بازم هستند (پیکیمین های سفید و آبی)

Locationهای بازی :

Valley Of Repose : یک منطقه برفی که در ابتدا بازی کاپیتان olimar و همکارش در اینجا فرود میایند

Awakening Wood : یک جنگل کوچک که louie و olimar پیکیمین های سفید و آبی رو پیدا میکنند

Perplexing Pool : یک منطقه آبی با دشمنان بسیار بومی

Wistful Wild : یک جنگل پاییزی

سخن پایانی :

Pikimin 2 یکی از بهترین بازیهای GameCube هست و این بازی میانگین امتیاز حدود 90 از 100 در metacritic و 89.44 در صد در gamerankings را دارد که نشانگر میانگین امتیاز بالای این بازی هست , از نظر بنده هم این بازی تقریبا یکی از بهترین بازی ها هست .

وجود بخش چندنفره در بازی هم از نکات قابل توجه بازی هست که گفتنش به نظرم خوبه.

از نظر بنده بعضی از بازیهای شرکت نیتندو در ایران جندان شناخته شده نیست و فکر کنم این بازی از جمله همین بازیها باشه و بعضی از اشخاص شاید فکر میکنند که نینتندو فقط ماریو داره مثلا ؟!

تعدادی تصویر از دشمنان بازی :

185px-NPC_Red_Bulborb.jpg

======================
Burrowingsnagret.jpg

================================
Titandweevil.jpg

تصاویری از محیط بازی :

large.jpg

=========================================
large.jpg

در کل امیدوارم از اطلاعات نسبتا کمی که در مورد این بازی نوشتم خوشتان آمده باشد

امیدوارم که کمی و کاستی ها را به بزرگواری خودتون ببخشید

باتشکر فراوان

سید صادق یوسف زاده

تعدای از منابع :

Pikmin - Wikipedia, the free encyclopedia

Pikmin 2 - Wikipedia, the free encyclopedia

Pikmin 2 - Pikmin Wiki - About Pikmin, Pikmin 2, Pikmin 3, and more

آخرین ویرایش:

Parsa13

کاربر سایت
Nov 16, 2011
2,238
من همین نسخه دومش رو روی وی بازی کردم خیلی فاز داد :D تمومش نکردم ولی تا همون جاییش که بازی کردم هم خیلی باهاش حال کردم :D ولی نسخه اولش رو گیر نیاوردم که بازیش کنم
بازیش خیلی محیط های شاد و جذابی داشت گیم پلیش هم که خیلی توپ بود (فقط از غار هاش بدم میومد :| )

Yukimura

کاربر سایت
Aug 15, 2013
1,094
به نظر بازی جالبی میاد

خسته نباشی داداش . اگر در مورد بازیهای 3ds هم میتونی مقاله بنویسی خوشحالمون میکنی . من که خیلی علاقه دارم در مورد بازیاش اطلاعات داشته باشم ولی متاسفانه نه خودشو دارم نه نقداشو تو سایت میزارن =((

sadegh93

کاربر سایت
Dec 19, 2011
3,341
خداییش این همه زحمت میکشه ،حداقل لایک کنیم ...

خیلی ممنون

لطف دارید

دستون درد نکنه like رو میرنید

حتی اگرم دوستان like نکنن ولی حداقل مطلب رو بخونند و ایرادات رو بگند هم من ممنونم و اگرم هم که like کنند بازم ممنونم

ببخشیدا البته خیلی خیلی هم زحمت نبود اما وقت گرفت انصافا و حتما نیاز نبود بگید خداییش

- - -ویرایش - - -

به نظر بازی جالبی میاد

خسته نباشی داداش . اگر در مورد بازیهای 3ds هم میتونی مقاله بنویسی خوشحالمون میکنی . من که خیلی علاقه دارم در مورد بازیاش اطلاعات داشته باشم ولی متاسفانه نه خودشو دارم نه نقداشو تو سایت میزارن =((

خیلی ممنون

ببخشید بحث وقت هم هست

من خودمم 3ds ندارم

شاید در آینده اگر بشود بنویسم (اما برای اینکه خلف وعده نشه بهتره قول ندهم)

بازم ممنون

در ایران به نظرم مثلا اونطور که بازیهای سونی معروف و شناخته شده هست برای نینتندو نیست اینطور

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: ehsanservat

ahpc

کاربر سایت
Dec 23, 2012
43
تشکر جالب بود

برای اولین بار این بازی رو توی e3 گذشته دیدم هنوز فرصت نکردم نسخه های قبلش رو امتحان کنم
ولی بازی که از روی این سبک ساخته شده Overlord بود که امتحانش کردم
فکر میکنم این سبک بازی ها رو از روی گروهی کار کردن حشراتی مثل مورچه ساختن
یه چنتا بازی این سبکی سایت زیر معرفی کرده
Games Like Pikmin Coder Cowboy

ظاهرا
The Wonderful 101 هم همین سبک هست

mamad street

کاربر سایت
Mar 28, 2012
362
عالی بود دستت واقعا درد نکنه من تا قبل از این نقد شناختی درموردش نداشتم
خدا کنه وی یو هر چه زودتر هک بشه تا نسخه ی 3 این بازی هم بتونیم تجربه کنیم.

• Like
Reactions: ehsanservat

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
ممنون از نقد و بررسی که کردی
من این بازی رو روی گیم کیوب خودم بازی نکرده بودم , نسخه 1 روی wii بازی کردم اصلا نفهمیدم چی به چیه
ازش سر در نیاوردم گذاشتمش کنار
الان تازه فهمیدم بازیش چی به چی هست , پس یه نوع استراتژیک در لحظه هستش
تو سبک استراتژیک من فقط استراتژیک های دفاعی بازی میکنم Defense

• Like
Reactions: sadegh93

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر