تاپیک مشکلات سخت افزار و نرم افزار

RamiNA7

کاربر سایت
Sep 7, 2012
119
نام
rAmin
سلام خسته نباشيد.
من حدودا چند هفته اي هست كه لپتابم مشكل شارژ پيدا كرده. يعني سر اون جايي كه شارژر رو بهش ميزنم خراب شده. واسه همين مجبور شدم سر شارژرو با چسب به لبتاب بچسبونم. مطمىنم كه مشكل از شارژر نيست چون با يه شارژر اصل ديگه تست كردم. حالا ٢ تا سوال واسم پيش اومده كه ممنون ميشم جواب بدين.

١. ايا اون قسمتي كه شارژرو بهش ميزنم قابل تعويض يا درست شدن هست؟
٢. اگه ميشه درست يا عوضش كرد چقدر هزينه ميبره؟

مدل لپتابم asus k53sd هست، ممنون.

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,786
نام
فرشید
سلام خسته نباشيد.
من حدودا چند هفته اي هست كه لپتابم مشكل شارژ پيدا كرده. يعني سر اون جايي كه شارژر رو بهش ميزنم خراب شده. واسه همين مجبور شدم سر شارژرو با چسب به لبتاب بچسبونم. مطمىنم كه مشكل از شارژر نيست چون با يه شارژر اصل ديگه تست كردم. حالا ٢ تا سوال واسم پيش اومده كه ممنون ميشم جواب بدين.

١. ايا اون قسمتي كه شارژرو بهش ميزنم قابل تعويض يا درست شدن هست؟
٢. اگه ميشه درست يا عوضش كرد چقدر هزينه ميبره؟

مدل لپتابم asus k53sd هست، ممنون.

اون رو دیگه باید نشون تعمیرکار لپ تاپ بدی تا بهت بگه هزینش چقدر میشه، فکر می کنم قابل تعویض و درست شدن هم هست.

amir2100

Tech Team
کاربر سایت
Sep 28, 2011
457
نام
امیررضا
سلام ...
يکي از دوستام هارد لپ تاپش رو دستکاري کرده از کنترل پنل و الان از basic شده dynamic الان بايد چطوري به حالت اوليه برگردوند الان نميشه پارتيشن بندي کرد يا فرمت موقع نصب ويندوز ...
هارد فرمت بشه هم مشکلي نيست ...
ممنون ...

lord_of_pes

کاربر سایت
Oct 18, 2010
3
سلام دوستان
من یه رم 2 گیگ patriot داشتم یه رم 2 دیگه هم دقیقا مثل قبلی گرفتم .
حالا وقتی 2 تا رو با هم می زارم سیستم بعد یه مدت استفاده هنگ میکنه ولی وقتی یکیشو برمیدارم دوباره درست میشه.
بایوس رو هم اپدیت کردم.
ممنون میشم راهنماییم کنین.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,786
نام
فرشید
سلام ...
يکي از دوستام هارد لپ تاپش رو دستکاري کرده از کنترل پنل و الان از basic شده dynamic الان بايد چطوري به حالت اوليه برگردوند الان نميشه پارتيشن بندي کرد يا فرمت موقع نصب ويندوز ...
هارد فرمت بشه هم مشکلي نيست ...
ممنون ...

با برنامه ی Paragon Wizard می تونید هارد رو دوباره به حالت Basic تبدیل کنید

برای این کار ابتدا فایل ISO ی مربوطه رو از اینجا دانلود کرده و بعد روی CD رایت کنید.
دیسک رایت شده Bootable هست، باهاش بوت کنید و سپس از داخل نرم افزار با گزینه ی مربوطه و بدون از دست دادن اطلاعات پارتیشن رو به حالت Basic تبدیل کنید.

سلام دوستان
من یه رم 2 گیگ patriot داشتم یه رم 2 دیگه هم دقیقا مثل قبلی گرفتم .
حالا وقتی 2 تا رو با هم می زارم سیستم بعد یه مدت استفاده هنگ میکنه ولی وقتی یکیشو برمیدارم دوباره درست میشه.
بایوس رو هم اپدیت کردم.
ممنون میشم راهنماییم کنین.

احتمالا این دو ماجول با هم نمی تونن کار کنن یا ماینکه ماجول دوم شما خراب هست، اگر اون رو تکی استفاده کنید و باز هنگ کنه مشخص میشه که از ماجول دوم هست یا خیر

اگر به تنهایی کار کرد معنیش اینه که احتمال اول صدق می کنه، یعنی دوماجول به دلیل هم مدل یا هم سری نبودن و یا تفاوت تراشه های به کار رفته نمی تونن در کنار هم کار کنن.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,786
نام
فرشید
سلام. دیروز یه هارد 1 ترا TOSHIBA DT01ACA100 SATA 6GB/secخریدم. وقتی ویندوز 7 نصب میکنم سرعتش ابتدا بسیار خوبه. ولی به محض اینکه درایورها و نرم افزارهای جانبی را نصب می کنم سرعت بنچمارک خواندنش از میانگین 130 به 70 مگ میرسه. کسی از این هاردها داره بدونه مشکل از چیه؟ هاردهای seagate و هیتاچی که دارم اینجوری نیستن.

احتمالا شما در ابتدا که بنچ می گیری قسمتهای بیرونی و جلوتر درایو هست که سرعت خواندن ترتیبی بالاتری داره و بعد از نصب برنامه ها چون حجمی از درایو پر میشه بعد از تست مجدد قسمتهای داخلی سیلندرها مورد استفاده قرار می گیرن که سرعت کمتری دارن!
البته امکان داره درایورهایی که نصب می کنی هم قدیمی باشن و تاثیر منفی داشته باشن، بایوس رو هم حتما رو AHCI تنظیم کرده باشید.

برای اطمینان از موضوع فوق هارد رو با برنامه ی HD Tach و HD Bench هم تست کنید و ببینید در چه جاهایی افت سرعت خواندن یا نوشتن داره.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,786
نام
فرشید
مرسی از پاسخ گویی شما. مشکلی با بنچمارکش ندارم. مشکل اینه که بعد از اینکه چندتا نرم افزار روی ویندوز نصب کنم سرعت خواندن و نوشتن و ( به خصوص نوشتن) بسیار پایین میاد. سرعت نوشتنش حتی بعضی وقتها به زیر 2 مگ میرسه. البته سرعت خواندنش دیگه ثابت شده و میانگین در حد 70هست. ولی افت شدیدی داره و مثلا مینیمومش به 30 مگ هم میرسه. با اینکه تمام اندیس های SMART در هر نرم افزار هارد مانیتورینگ که تست کردم تغییری نداشته و در واقع به ظاهر هارد سالمه!، اما هر دفعه که از نصب ویندوز فارغ میشم! (تا الان توی این دو سه روز حدود 10 15 تا ویندوز مختلف نصب کردم. البته ویندوز 8 ظاهرا بیشتر در برابر این هارد دیسک ملایمت نشون میده. ولی کلا بعد از نصب مثلا چند تا MS Visual Cpp و directX و چند تا نرم افزار دیگه مثل مایا و فوتوشاپ و... به قدری سرعتش پایین میاد که مثلا اگه بخوام یه فایل حجیم را کپی کنم یا یه نرم افزاری چیزی نصب کنم حتی دیگه my computer را به سختی باز میکنه.
در همه نرم افزارها و بازی ها هم این افت سرعت محسوسه.

تنظیمات mainborad روی IDE هستش. روی AHCI با این هارد اصلا ویندوز را بالا نمیاره!

خیر سرش یعنی sata 6gb/sec هست (البته این را هم در مادربورد روی هر دو حالت 3 گیگ و 6 گیگ تست کردم)
من هارد های دیگری البته از برند های seagate و WD هم دارم اونها این مشکلات را ندارن. البته یه چیز عجبیب اینکه حتی ویندوز 7 هم مثل سایر هارد های اینترنال دیگه دیگه که دارم به این هارد هم نمره 5.9 میده!!! با اینکه اینقدر افتضاحه.!!!!
این را هم بگم که یعنی این هارد را در قبال یه هارد خراب هیتاچی که واسه گارانتی به شرکت هماهنگ داده بودم بهم دادن. دیگه روم نمیشه دوباره واسشون ارسالش کنم#:-s منتظرم یه مقدار این اندیس های S.M.A.R.T پایین بیان دوباره بدمش واسه گارانتی مجدد!!! /:)

فکر کنم هارد تعویضی شما تعمیری یا Reforbished باشه، معمولا وقتی هارد رو میدی گارانتی و تعویض می کنن با این مدل هاردها که از کارخونه تعمیر و بازسازی میشن تعویض میشن.

در مورد AHCI هم باید این کارا رو قبلش انجام بدی که بتونه با مد جدید بوت بشه:

[LTR]
1. Startup "Regedit"
2. Open HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlset / Services
3. Open msahci
4. In the right field left click on "start" and go to Modify
5. In the value Data field enter "0" and click "ok"
6. exit "Regedit"
7. Reboot Rig and enter BIOS (typically hold "Delete" key while Booting)

In your BIOS select "Integrated Peripherals" and OnChip PATA/SATA Devices. Now change SATA Mode from IDE to AHCI.You now boot into Windows 7 or Vista, and the OS will recognize AHCI and install the devices. Now the system needs one more reboot and voilla... enjoy the improved SSD performance.
[/LTR]

amir2100

Tech Team
کاربر سایت
Sep 28, 2011
457
نام
امیررضا
با برنامه ی Paragon Wizard می تونید هارد رو دوباره به حالت Basic تبدیل کنید

برای این کار ابتدا فایل ISO ی مربوطه رو از اینجا دانلود کرده و بعد روی CD رایت کنید.
دیسک رایت شده Bootable هست، باهاش بوت کنید و سپس از داخل نرم افزار با گزینه ی مربوطه و بدون از دست دادن اطلاعات پارتیشن رو به حالت Basic تبدیل کنید.

سلام و ممنون بابت پاسختون ... من رایت کردم اما بوت نمیشه ! لپ تاپ asus x450c هست. خراب رایت کردم ؟ باید چیو بزنم تا بره تو مادربورد و بوت رو عوض کنم ؟
یک فایل دیگه هم از سایتش دانلود کرده بودم نوشته بود نسخه قابل بوت اونم نشد. این فایلی که دادید یک پوشه هست که داخلش برنامه هست پوشه رو رایت کنم یا محتویات داخلش ؟

Sanomas

کاربر سایت
Jun 7, 2013
21
سلام

من هم مدتي طولاني هست كه با كارت گرافيك سيستم مشكل دارم...گاهي اوقات بدون هيچ واكنشي در بازي ها تصوير فريز مي شه و تنها راه نجات ريست كردن به صورت سخت افزاري هست.

من اين مشكل رو به وفور با نسخه اصلي از سي دي درايور كارت گرافيك داشتم، اما بعد از تغيير درايور به نسخه هاي ديگر مشكل رو كمتر دارم...يعني وقتي كه نسخه هاي جديدتري نصب ميشه اين فريز كردن بيشتر اتفاق مي افته و من هم براي اين يك نسخه از سال 2010 رو نصب كردم و خب، تا حدودي جواب داد...اما هنوز هم گاهي اوقات فريز مي كنه.

من فكر مي كنم كه كارت به صورتي با درايور ها ناهماهنگ هست و يا اختلال در حافظه كارت گرافيك موجب بر فريز شدن مي شه... چون گاهي پيغام خطايي كه در صفحه آبي مشاهده مي كنم با حافظه سيستم و يا فايل dll درايور كارت گرافيك اشاره مي كنه ولي علت اصلي رو به درستي نمي دونم.

من خنك كننده كارت گرافيك رو به تصور گرماي بيش از حد هم عوض كردم، طوري كه الان تا حدود 20 درجه اي خنك تر از قبل هست ولي هنوز مشكل پابرجاست...مشكل در ويندوز XP بيشتر اتفاق مي افته تا ويندوز 7...سخت افزار سيستم من تا حدودي قديمي هست و براي اين هم بيشتر ويندوز XP استفاده مي شه.

و مدل كارت گرافيك هم Gigabyte ATI Radeon HD 3650 با حافظه 512MB DDR2...

از شما كارشناس عزيز ممنون مي شم راهنمايي كنيد تا مشكل فريز كردن سيستم رو در بازي ها (و گاهي اوقات در هنگام پخش ويدئو) رو برطرف كنم.

آخرین ویرایش:

Meysam Raz

کاربر سایت
Jun 3, 2012
379
سلام
میخواستم از خروجی آنبرد rear speaker out (که مشکی هستش) روی مادربرد اسوس z77 v pro صدا بگیرم
این در حالی بود که front speaker out (خروجی سبز رنگ) وصل بود به اسپیکرم و داشت آهنگ اجرا میکرد .
به محض اینکه فیش رو وارد کردم دیگه صدای front هم قطع شد و وصل نشد . :(
هیچ اروری نگرفتم و هیچ اتفاق خاصی نیوفتاد
rear رو کشیدم باز وصل نشد . front رو کشیدم و دوباره زدم پیغام معمولی رو که میگه ((فیش وارد شده )) میده ، اما باز صدا ندارم
درایور رو پاک کردم و دوباره نصب کردم و ویندوز هم عوض کردم اما باز هم هیچ اتفاقی نمیوفته جالبه کارت صدا رو میشناسه و درایورش رو هم نصب میکنه اما صدایی ازش در نمیاد
میخوام ببینم چیشد؟ کارت صدای آنبرد سوخت ؟ انقدر اسوس آشغال شده؟ آخه اولین بار بود یه فیش خواستم بزنم به rear
الان مجبورم از کارت گرافیک همراه با تصویرخروجی صدای HDMI بفرستم به مانیتور و از طرفی شانس آوردم خروجی هدستم usb هستش . اما اسپیکر کلا تعطیل شد .
کسی راه حلی چیزی داره؟نرم افزاری برای تست هست؟

آخرین ویرایش:

saeed_sg

کاربر فعال
Jun 7, 2010
1,113
نام
محمدسـعید
سلام.
دوستان ! من از روی کنجکاوی سوال در مورد پرینترهای جوهرافشان رنگی و لیزری رنگی دارم. برای خرید نیست چون تازگی لیزری سیاه و سفید خریدم.
//اگه اینجا جاش نیست لطفا بگید من بخش دیگه مطرح کنم//

در مورد طول عمر پرینترها و قیمت رنگهاشون میخوام بدونم.
در مورد پرینترهای جوهرافشان شنیدم که رنگ ها در صورت استفاده نشدن خشک میشوند و حتی ممکنه خود پرینتر بعد از استفاده نشدن طولانی خراب بشه و نیاز به تعمیر پیدا کنه!
و در مورد پرینترهای لیزری شنیدم که رنگهاش بسیار گرون هستند و اگه بخوان تعویض بشند برابر با قیمت کل پرینتر میشه!

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,786
نام
فرشید
سلام و ممنون بابت پاسختون ... من رایت کردم اما بوت نمیشه ! لپ تاپ asus x450c هست. خراب رایت کردم ؟ باید چیو بزنم تا بره تو مادربورد و بوت رو عوض کنم ؟
یک فایل دیگه هم از سایتش دانلود کرده بودم نوشته بود نسخه قابل بوت اونم نشد. این فایلی که دادید یک پوشه هست که داخلش برنامه هست پوشه رو رایت کنم یا محتویات داخلش ؟

قبل از ورود به ویندوز و هنگام بوت شدن دستگاه با پشت هم زدن کلید F8 می تونید منوی بوت دستگاه رو بیارید و از اونجا گزینه ی مربوط به DVD-RW رو انتخاب کنید که از اون بوت بشه.
توی رایتش فکر نکنم مشکلی باشه، احتمالا مورد بالا رو انجام بدید حل بشه.

سلام

من هم مدتي طولاني هست كه با كارت گرافيك سيستم مشكل دارم...گاهي اوقات بدون هيچ واكنشي در بازي ها تصوير فريز مي شه و تنها راه نجات ريست كردن به صورت سخت افزاري هست.

من اين مشكل رو به وفور با نسخه اصلي از سي دي درايور كارت گرافيك داشتم، اما بعد از تغيير درايور به نسخه هاي ديگر مشكل رو كمتر دارم...يعني وقتي كه نسخه هاي جديدتري نصب ميشه اين فريز كردن بيشتر اتفاق مي افته و من هم براي اين يك نسخه از سال 2010 رو نصب كردم و خب، تا حدودي جواب داد...اما هنوز هم گاهي اوقات فريز مي كنه.

من فكر مي كنم كه كارت به صورتي با درايور ها ناهماهنگ هست و يا اختلال در حافظه كارت گرافيك موجب بر فريز شدن مي شه... چون گاهي پيغام خطايي كه در صفحه آبي مشاهده مي كنم با حافظه سيستم و يا فايل dll درايور كارت گرافيك اشاره مي كنه ولي علت اصلي رو به درستي نمي دونم.

من خنك كننده كارت گرافيك رو به تصور گرماي بيش از حد هم عوض كردم، طوري كه الان تا حدود 20 درجه اي خنك تر از قبل هست ولي هنوز مشكل پابرجاست...مشكل در ويندوز XP بيشتر اتفاق مي افته تا ويندوز 7...سخت افزار سيستم من تا حدودي قديمي هست و براي اين هم بيشتر ويندوز XP استفاده مي شه.

و مدل كارت گرافيك هم Gigabyte ATI Radeon HD 3650 با حافظه 512MB DDR2...

از شما كارشناس عزيز ممنون مي شم راهنمايي كنيد تا مشكل فريز كردن سيستم رو در بازي ها (و گاهي اوقات در هنگام پخش ويدئو) رو برطرف كنم.

کارت شما اصولا توانی نداره که بخواد مشکل حرارتی داشته باشه و بدون خنک کننده ی مناسب هم می تونه مدتها درست کار کنه. احتمال زیاد مشکل سخت افزاری هست
حالا یا خود کارت معیوب هست یا مشکل مربوط به رم سیستم هست که خرابه و باعث ایجاد فریز و صفحه آبی میشه. باید تک تک توی تعمیرگاه بررسی بشه.

سلام
میخواستم از خروجی آنبرد rear speaker out (که مشکی هستش) روی مادربرد اسوس z77 v pro صدا بگیرم
این در حالی بود که front speaker out (خروجی سبز رنگ) وصل بود به اسپیکرم و داشت آهنگ اجرا میکرد .
به محض اینکه فیش رو وارد کردم دیگه صدای front هم قطع شد و وصل نشد . :(
هیچ اروری نگرفتم و هیچ اتفاق خاصی نیوفتاد
rear رو کشیدم باز وصل نشد . front رو کشیدم و دوباره زدم پیغام معمولی رو که میگه ((فیش وارد شده )) میده ، اما باز صدا ندارم
درایور رو پاک کردم و دوباره نصب کردم و ویندوز هم عوض کردم اما باز هم هیچ اتفاقی نمیوفته جالبه کارت صدا رو میشناسه و درایورش رو هم نصب میکنه اما صدایی ازش در نمیاد
میخوام ببینم چیشد؟ کارت صدای آنبرد سوخت ؟ انقدر اسوس آشغال شده؟ آخه اولین بار بود یه فیش خواستم بزنم به rear
الان مجبورم از کارت گرافیک همراه با تصویرخروجی صدای HDMI بفرستم به مانیتور و از طرفی شانس آوردم خروجی هدستم usb هستش . اما اسپیکر کلا تعطیل شد .
کسی راه حلی چیزی داره؟نرم افزاری برای تست هست؟

فکر نکنم مشکل سخت افزاری باشه، احتمالا تنظیمات صدا توی ویندوز خراب شده و با اسپیکر شما هماهنگ نیست
کارت صداهای جدید همشون Auto Sence هستن و می تونن نوع فیش ورودی رو با ابزار اضافی سازنده (RealteK Audio Wizard یا مشابه اون) تعیین کنن و تغییر بدن، نوع و چیدمان اسپیکرها رو همیشه از این برنامه باید تنظیم کنید، اما اگر گرفتار همچین باگی شدید هم میشه با تنظیم مربوط به Playback Devices از بخش Control Panel> Sound هم ترکیب مورد نظر رو بدست آورد.

سلام.
دوستان ! من از روی کنجکاوی سوال در مورد پرینترهای جوهرافشان رنگی و لیزری رنگی دارم. برای خرید نیست چون تازگی لیزری سیاه و سفید خریدم.
//اگه اینجا جاش نیست لطفا بگید من بخش دیگه مطرح کنم//

در مورد طول عمر پرینترها و قیمت رنگهاشون میخوام بدونم.
در مورد پرینترهای جوهرافشان شنیدم که رنگ ها در صورت استفاده نشدن خشک میشوند و حتی ممکنه خود پرینتر بعد از استفاده نشدن طولانی خراب بشه و نیاز به تعمیر پیدا کنه!
و در مورد پرینترهای لیزری شنیدم که رنگهاش بسیار گرون هستند و اگه بخوان تعویض بشند برابر با قیمت کل پرینتر میشه!

در مورد جوهر افشان ها درست شنیدید
در مورد پرینترهای لیزری هم بله، کارتریج های گرونی دارن که برای هر کسی به صرفه نیست، بسته به مدل قیمتها متغیر هست.

پرینترهای لیزری سیاه و سفید همیشه عمر بیشتری دارن و تعداد بسیار بیشتری هم می تونن چاپ کنن، کمتر نیاز به سرویس دارن مگر برای تمیز کردن درام و تعویض جوهر.

Meysam Raz

کاربر سایت
Jun 3, 2012
379
فکر نکنم مشکل سخت افزاری باشه، احتمالا تنظیمات صدا توی ویندوز خراب شده و با اسپیکر شما هماهنگ نیست
کارت صداهای جدید همشون Auto Sence هستن و می تونن نوع فیش ورودی رو با ابزار اضافی سازنده (RealteK Audio Wizard یا مشابه اون) تعیین کنن و تغییر بدن، نوع و چیدمان اسپیکرها رو همیشه از این برنامه باید تنظیم کنید، اما اگر گرفتار همچین باگی شدید هم میشه با تنظیم مربوط به Playback Devices از بخش Control Panel> Sound هم ترکیب مورد نظر رو بدست آورد.
ممنون بابت جوابتون :x
راستش اسپیکرم خیلی اسپیکر شاخی نیست و ورودی چند کاناله نداره و از همین معمولی هاست .
خروجی رو میخواستم برای tv بگیرم تا بعد از توی همون تنظیماتی که گفتید توی ویندوز درستش کنم و یک خروجی شبیه همون front بشه
چون معمولا با توجه به شرایط خونه بین اسپیکر و مونیتور و هدست سوئیچ میکنم
الان ویندوز هم عوض کردم اما بعد از نصب دوباره باز دقیقا مثل قبل شده
همه چیز نصبه اما صدا ندارم .

Masood11

کاربر سایت
Sep 1, 2012
1,550
نام
PNY
مدتیه وقتی بلوتوثو به pc وصل میکنم صدا میره روش و اسپیکر دیگه صدا نمیده!! یه بار درایورشم(مربوط به صدا) حذف کردم ولی دوباره تا بلوتوثو وصل میکنم صدا میره!! راه حلی ندارین؟

آخرین ویرایش:

Sanomas

کاربر سایت
Jun 7, 2013
21
کارت شما اصولا توانی نداره که بخواد مشکل حرارتی داشته باشه و بدون خنک کننده ی مناسب هم می تونه مدتها درست کار کنه. احتمال زیاد مشکل سخت افزاری هست
حالا یا خود کارت معیوب هست یا مشکل مربوط به رم سیستم هست که خرابه و باعث ایجاد فریز و صفحه آبی میشه. باید تک تک توی تعمیرگاه بررسی بشه.

ممنون از پاسخ شما دوست عزيز

بله كارت گرافيك چندان نيازي به تعويض خنك كننده نداشت ولي چون فن شكسته بود و مدتي بود كه درست كار نمي كرد و بدون فن هم به شدت داغ مي كرد...اين شد كه بنا بر تعويض فن گذاشتم ولي چون فن مناسب رو پيدا نكردم اين شد كه خنك كننده رو عوض كردم.

كارت از ابتداي كاركردش اين طور بود و مشكل داشت، گاهي اوقات هنگ مي كنه ولي هنوز به خوبي كار مي كنه.

البته بر طبق گفته شما بايد در تعمير گاه بررسي بشه تا مطمئن شد...به هر حال از زاهنمايي شما سپاسگزارم.

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر