اطلاعات رسمی در مورد پلی استیشن 5 اعلام شد

وضعیت
گفتگو بسته شده و امکان ارسال پاسخ وجود ندارد.

Amin.AP

کاربر سایت
Dec 31, 2016
2,401
نام
امین
همین الان سایت Wired مقاله داده و با مارک سرنی مصاحبه کرده در مورد نسل بعد PlayStation که اطلاعات کلیش میشه این

- CPU: 7nm Zen 2, 8 cores
- GPU: custom Navi, including raytracing support
- SSD + custom interfacing to massively increase bandwith (Spiderman freetravel demo: 15 seconds to 0.8 seconds)
- PS4 Backwards compatibility (other platforms not confirmed)
- Physical media
- PSVR '1' compatible
- on-chip 3D audio support

PlayStation’s next-generation console ticks all those boxes, starting with an AMD chip at the heart of the device. (Warning: some alphabet soup follows.) The CPU is based on the third generation of AMD’s Ryzen line and contains eight cores of the company’s new 7nm Zen 2 microarchitecture. The GPU, a custom variant of Radeon’s Navi family, will support ray tracing, a technique that models the travel of light to simulate complex interactions in 3D environments.
Exclusive: What to Expect From Sony's Next-Gen PlayStation

من دارم میرم جایی کسی تونست خلاصه اش رو ترجمه کنه.

آخرین ویرایش:

Soheil

Set Free The Devil Inside
کاربر سایت
Sep 5, 2006
4,646
نام
سهيل
ویدیوی بررسی اطلاعات توسط Digital Foundry را ببینید. اطلاعات خوبی داخلش رد و بدل میشه.

اول اینکه به نظر تقریبا تایید میکنن که به احتمال بالا کنسول پایه ماکروسافت همون 4TF خواهد بود که شایعه شده. با کلیت بحثی هم که میکنن به نظر میاد که خیلی اون شایعه 14TF بودن PS5 را صحیح نمیدونن. تاکید هم میکنن که اصلی ترین گیم چنجر نسل بعد CPU های رایزن هستش که محدودیت بزرگ این نسل را رفع میکنه (با توجه به اینکه دولوپر ها هم عادت به استفاده بهینه از CPU کردن).

همچنین به نظر میاد خیلی مطمئن نیستن که Ray Tracing به صورتی که الان روی کارت های سری 2000 انویدیا هست روی کنسول های جدید پیاده بشه . گرچه مطمئن نیستن ولی بیشتر نظرشون روی اینه که یک حالت جمع جور تر از RT روی کنسول ها پیاده شه.

یک جاهایی هم میگن که نباید ترافلاپس سری Navi را با کنسول های نسل حاضر مقایسه کرد. یعنی همون کنسول پایه 4TF حتی بدون در نظر گرفتن CPU بازم عملکرد بهتری از ONEX خواهد داشت.

اما اینها به کنار من خودم هم 14TF را غیرمحتمل میدونم. اول اینکه Stadia که معرفی شده با محدودیت های خیلی کمتری که نسبت به ساخت کنسول باهاش روبرو هستن در حد 10.7 TF ارائه خواهد شد. به نظرم منطقی هست که گوگل از برنامع ماکرو و سونی هم خبر داشته باشه و سیستمش را جوری تنظیم کنه سازنده ها بدون دردسر بازیهاشون را روی Stadia هم بیارن. با این حساب من فکر میکنم قوی ترین کنسول نسل بعدی خیلی نزدیک به همین Stadia باشه (نهایتا 12 ترافلاپس).

اگر کنسول قوی ماکروسافت حدود 12 ترافلاپس باشه کنسول پایه به نظر میتونه همون بازی ها را در رزولوشن پایین تر راحت اجرا کنه.

فکر میکنم PS5 کنسولی با قدرت 8 تا 12 ترافلاپس باشه. کنسول قوی ماکروسافت هم همینطور. کنسول پایه هم 4TF.

The End Of Ps

کاربر سایت
Apr 5, 2012
3,743
نام
علی
کاری به آناکوندا ندارم که قوی تره یا ضعیف تر , اول از شایعات سخت افزاری اخیر PS5 شروع کنم همین مشخصات (که حالا اکثرش رسمی نیست) قیمت 499 دلار هم براش خیلی خوب به نظر میاد در واقع سونی اگر بخواد کنسولی با همچین مشخصاتی 499 دلار بده رو هر کنسول ضرر میکنه دیگه 399 بماند (یادتون هست که قبلا شایعات اینسایدرها نهایت 12 ترافلاپس بود اونم 499 دلار برا آناکوندا), پس آناکوندا اگر بخواد قوی تر باشه میتونه قیمتش از اینم بیشتر بشه که از اونور در بازار کنسول قیمت بیشتر از رقیب خیلی در فروش تاثیرگذاره . از طرفی دیگه اون اینسایدر من رفتم دیدم خودش دقیقا هیچی نمیدونه در کامنت ها ازش سوال شده میگه منم شنیدم که اینطوریه و راجب سخت افزار دقیق PS5 هم قطعا چیزی نمیدونه که بخواد همچین ادعایی کنه نسل قبل گریلاگیمز که فرست پارتی سونی هست کیتی که برا ساخت شادوفال داشتند 4 گیگ رم GDDR5 بوده ولی سرنی یهو آخر کار عوضش میکنه . پس از اونجایی که میگن مایکرو 2 تا کنسول نسل بعدی میده دو حالت پیش میاد

1. لاکهارت 399 دلار قابل توجه ضعیف تر از PS5 و آناکوندا 499 دلار تقریبا هم رده قدرت PS5
2 . لاکهارت 499 دلار مثلا یکم ضعیف تر از PS5 یا 399 دلار مثل احتمال قبلی ولی آناکوندا 599 دلار قوی تر از PS5

mohsenebrahimi

کاربر سایت
Apr 5, 2019
2,324
نام
محسن
اگر بتونن تا 12 ترافلاپس بزنن نسل بعد 4k با ۶۰ فریم قطعیه

• Like
Reactions: KiDD

mohsenebrahimi

کاربر سایت
Apr 5, 2019
2,324
نام
محسن
امیدوارم دو کنسول از لحاظ قدرت برابر باشن تا رقابت بره سمت بازی ها انحصاری بیشتر و با کیفیت تر و سرویس های بهتر.
هین الانش سونی دست بالا رو داره تو انحصاری همینم باعث میشه ماکرو کنسولش قوی تر باشه

• Like

owj

کاربر سایت
Jul 26, 2015
441
نام
Mohamad H
Bakward یعنی این دیسک های ps4 رو میتونیم رو ps جدید نصب کرد؟؟:-bd

• Like

Soheil

Set Free The Devil Inside
کاربر سایت
Sep 5, 2006
4,646
نام
سهيل
کاری به آناکوندا ندارم که قوی تره یا ضعیف تر , اول از شایعات سخت افزاری اخیر PS5 شروع کنم همین مشخصات (که حالا اکثرش رسمی نیست) قیمت 499 دلار هم براش خیلی خوب به نظر میاد در واقع سونی اگر بخواد کنسولی با همچین مشخصاتی 499 دلار بده رو هر کنسول ضرر میکنه دیگه 399 بماند (یادتون هست که قبلا شایعات اینسایدرها نهایت 12 ترافلاپس بود اونم 499 دلار برا آناکوندا), پس آناکوندا اگر بخواد قوی تر باشه میتونه قیمتش از اینم بیشتر بشه که از اونور در بازار کنسول قیمت بیشتر از رقیب خیلی در فروش تاثیرگذاره . از طرفی دیگه اون اینسایدر من رفتم دیدم خودش دقیقا هیچی نمیدونه در کامنت ها ازش سوال شده میگه منم شنیدم که اینطوریه و راجب سخت افزار دقیق PS5 هم قطعا چیزی نمیدونه که بخواد همچین ادعایی کنه نسل قبل گریلاگیمز که فرست پارتی سونی هست کیتی که برا ساخت شادوفال داشتند 4 گیگ رم GDDR5 بوده ولی سرنی یهو آخر کار عوضش میکنه . پس از اونجایی که میگن مایکرو 2 تا کنسول نسل بعدی میده دو حالت پیش میاد

1. لاکهارت 399 دلار قابل توجه ضعیف تر از PS5 و آناکوندا 499 دلار تقریبا هم رده قدرت PS5
2 . لاکهارت 499 دلار مثلا یکم ضعیف تر از PS5 یا 399 دلار مثل احتمال قبلی ولی آناکوندا 599 دلار قوی تر از PS5

599 قیمت به شدت غیر محتمل هست. من خیلی بعید میدونم بعد از تجربه موفق این نسل سونی کنسول 500 دلاری بده. فارغ از قدرت به نظرم هدف گذاریشون این باشه :

آناکوندا 499 دلار، لاکهارت 299 یا 345 دلار و PS5 هم 399 دلار. قوی ترین کنسول بین اینها هم 12TF/24GDDR5 .

The End Of Ps

کاربر سایت
Apr 5, 2012
3,743
نام
علی
599 قیمت به شدت غیر محتمل هست. من خیلی بعید میدونم بعد از تجربه موفق این نسل سونی کنسول 500 دلاری بده. فارغ از قدرت به نظرم هدف گذاریشون این باشه :

آناکوندا 499 دلار، لاکهارت 299 یا 345 دلار و PS5 هم 399 دلار. قوی ترین کنسول بین اینها هم 12TF/24GDDR5 .
599 غیر محتمل هست برا همین قوی تر از اون مشخصات اخیر PS5 که لیک شده غیر ممکنه دیگه کنسول 499 دلار هم بشه (خود اون مشخصات هم 499 کمشه دیگه قوی ترش بماند)
پس اگر اون مشخصات درست باشه آناکوندا بعیده قوی تر باشه ولی با توجه به موفقیت PS4 احتمال این خیلی زیاده که کنسول سونی بازم 399 دلار باشه که در اون صورت بعیده بیشتر از 10TF قدرت داشته باشه مگر اینکه PS5pro از همون اول در کار باشه

DieDie

کاربر سایت
Feb 28, 2010
2,772
مقایسه فلوتینگ پوینت بین کارتای انویدیا و ای ام دی اشتباهه چون دو تامعماری متفاوت هستن همین الانم کارتای ای ام دی از هم رده های انویدیاشون فلوتینگ پوینت بالاتر دارن ولی تو بنچ مارک واقعی ضعیفتر یا بعضا خیلی ضعیفترن (بر مبنای قیاس گیمری)
یه چیزی که تو صحبتهای سرنی گفته شده و ندیدم کسی زیاد دربارش تو این تاپیک حرف بزنه اینه که احتمالا پی اس 5 از یه رابط جدید با پروتکل جدید برای SSD استفاده میکنه که مخصوصا سرعت خوندن اطلاعات از روش بالائه یعنی در واقع خیــــــــــــــــــــــــــــلی بالائه در حدی که شاید بشه به نوعی رم به حسابش آورد... یه جورایی مثلا اگر 512 گیگ از اون نوع SSD داشته باشه میشه فرض کرد 512 گیگ حافظه با پرفرمنس قابل قیاس با رم (حالا نه رمهای سریع امروزی ولی در حدی که هنوز خیــلی چشمگیره) داره که باتل نک رو تو خیلی از سناریوها ازبین میبره مثلا میشه تصور کرد یه دنیای بی نهایت بزرگ .... یا یه عالمه انیمیشن و محاسبات آفلاین و .... رو بشه بلادرنگ وارد چرخه پردازش کرد.

White Injun

کاربر سایت
Apr 19, 2014
525
نام
محمدصادق
ویدیوی بررسی اطلاعات توسط Digital Foundry را ببینید. اطلاعات خوبی داخلش رد و بدل میشه.

اول اینکه به نظر تقریبا تایید میکنن که به احتمال بالا کنسول پایه ماکروسافت همون 4TF خواهد بود که شایعه شده. با کلیت بحثی هم که میکنن به نظر میاد که خیلی اون شایعه 14TF بودن PS5 را صحیح نمیدونن. تاکید هم میکنن که اصلی ترین گیم چنجر نسل بعد CPU های رایزن هستش که محدودیت بزرگ این نسل را رفع میکنه (با توجه به اینکه دولوپر ها هم عادت به استفاده بهینه از CPU کردن).

همچنین به نظر میاد خیلی مطمئن نیستن که Ray Tracing به صورتی که الان روی کارت های سری 2000 انویدیا هست روی کنسول های جدید پیاده بشه . گرچه مطمئن نیستن ولی بیشتر نظرشون روی اینه که یک حالت جمع جور تر از RT روی کنسول ها پیاده شه.

یک جاهایی هم میگن که نباید ترافلاپس سری Navi را با کنسول های نسل حاضر مقایسه کرد. یعنی همون کنسول پایه 4TF حتی بدون در نظر گرفتن CPU بازم عملکرد بهتری از ONEX خواهد داشت.

اما اینها به کنار من خودم هم 14TF را غیرمحتمل میدونم. اول اینکه Stadia که معرفی شده با محدودیت های خیلی کمتری که نسبت به ساخت کنسول باهاش روبرو هستن در حد 10.7 TF ارائه خواهد شد. به نظرم منطقی هست که گوگل از برنامع ماکرو و سونی هم خبر داشته باشه و سیستمش را جوری تنظیم کنه سازنده ها بدون دردسر بازیهاشون را روی Stadia هم بیارن. با این حساب من فکر میکنم قوی ترین کنسول نسل بعدی خیلی نزدیک به همین Stadia باشه (نهایتا 12 ترافلاپس).

اگر کنسول قوی ماکروسافت حدود 12 ترافلاپس باشه کنسول پایه به نظر میتونه همون بازی ها را در رزولوشن پایین تر راحت اجرا کنه.

فکر میکنم PS5 کنسولی با قدرت 8 تا 12 ترافلاپس باشه. کنسول قوی ماکروسافت هم همینطور. کنسول پایه هم 4TF.
نمیشه با توجه به قدرت Stadia قدرت کنسول های نسل بعد رو پیش بینی کرد، چون اونجوری که خود گوگل گفت قدرت Stadia نامحدود هستش و اون 10.7 TF فقط قدرت یک Unit از سرورهای Stadia هستش و بنا بر نیاز بازی مورد نظر، میتونه چندتا از این یونیت ها با هم ترکیب بشه و قدرت مورد نیاز اون بازی رو فراهم کنه، پس Stadia به 10.7 TF محدود نیست.

• Like
Reactions: KiDD and SHAYAN1999

X B I T B

کاربر سایت
Apr 11, 2019
621

به نظرت سرنوشت ONE X چی میشه؟
به لحاظ قدرت واقعا چیزی از لاکهارت کم نداره البته فارغ از CPU
به نظرت امکانش هست مایکروسافت ONE معمولی رو از دور خارج کنه و دو کنسول لاکهارت و ONE X رو کنسول های پایه و ارزان نسل بعد کنه؟
چون ONE X میتونه 1080 /30 و 60 به راحتی ارائه بده

• Like

White Injun

کاربر سایت
Apr 19, 2014
525
نام
محمدصادق
مقایسه فلوتینگ پوینت بین کارتای انویدیا و ای ام دی اشتباهه چون دو تامعماری متفاوت هستن همین الانم کارتای ای ام دی از هم رده های انویدیاشون فلوتینگ پوینت بالاتر دارن ولی تو بنچ مارک واقعی ضعیفتر یا بعضا خیلی ضعیفترن (بر مبنای قیاس گیمری)
یه چیزی که تو صحبتهای سرنی گفته شده و ندیدم کسی زیاد دربارش تو این تاپیک حرف بزنه اینه که احتمالا پی اس 5 از یه رابط جدید با پروتکل جدید برای SSD استفاده میکنه که مخصوصا سرعت خوندن اطلاعات از روش بالائه یعنی در واقع خیــــــــــــــــــــــــــــلی بالائه در حدی که شاید بشه به نوعی رم به حسابش آورد... یه جورایی مثلا اگر 512 گیگ از اون نوع SSD داشته باشه میشه فرض کرد 512 گیگ حافظه با پرفرمنس قابل قیاس با رم (حالا نه رمهای سریع امروزی ولی در حدی که هنوز خیــلی چشمگیره) داره که باتل نک رو تو خیلی از سناریوها ازبین میبره مثلا میشه تصور کرد یه دنیای بی نهایت بزرگ .... یا یه عالمه انیمیشن و محاسبات آفلاین و .... رو بشه بلادرنگ وارد چرخه پردازش کرد.
احتمالا از رابط PCIe 4.0 استفاده میکنه که قراره با نسل بعدی رایزن همراه با ماردبرد های با چیپست X570، B550 و ... AMD تو بازار عرضه بشه و احتمال خیلی زیاد تو کنسول های نسل بعد هم استفاده میشه که 2 برابر سریعتر از PCIe 3.0 که در سریعترین SSD های امروزی استفاده میشه هست. جای رم رو هم که قطعا نخواهد گرفت و برای رم طبق شایعاتی که هست قراره با گرافیک های Navi نسل بعدی مموری هم عرضه بشه که احتمالا نسل بعدی مموری های فوق سریع HBM2 خواهد بود و در کنسول ها هم استفاده میشه به احتمال زیاد

Aperture

کاربر سایت
Apr 30, 2012
1,383
Bakward یعنی این دیسک های ps4 رو میتونیم رو ps جدید نصب کرد؟؟:-bd

بله میشه کلا به پنج روش یه بازی نسل قبلی یا یه کنسول دیگه که البته قدرتش پایین تر از کنسول مورد بحث هست میشه روی کنسول مورد نظر اجرا کرد.
1-backward که یعنی به برد کنسول یه بردی اضافه شده باشه که مثل این میمونه شما یه ps5 بخری داخلش یه ps4 خیلی کوچک هم باشه که از همه روش ها بهتره ولی عیبش اینه که خرج بالایی نسبت به روش های دیگه داره و چون یه برده کوچک هست طراحی کردنش سخت تره مخصوصا اگه قرار باشه چند تا کنسول نسل قبلی رو پشتیبانی کنه مثل ps3 fat سری اول که backward ps2 داشتن ولی سونی به دلیل مخارج بالا حذفش کرد تو مدلای بعدی ps3 و یا wii های سری اول که backward gamecube داشتن.
2-شبیه ساز که دو نوع هست رسمی و غیر رسمی رسمی ساخت خوده شرکته مثلا سونی روی ps3 شبیه ساز ps1 قرار داده بود شبیه ساز همون کار backward رو میکنه ولی به شکل نرم افزاری در واقع یه برنامه هست که سخت افزار کنسول نسل قبلی رو شبیه سازی میکنه روی کنسول مورد نظر از backward ارزون تره ولی خب شاید اصلا نشه ساختش و یا اصلا عملکرد جالبی نداشته باشه مثلا از 10 تا بازی 5 تا رو اجرا نکنه اون 5 تا دیگه هم تا وسطشون که میری یدفعه بپره بیرون مثلا بعد این که سونی backward ps2 رو از روی ps3 fat برداشت اومد شبیه ساز ps2 رو در چند مدل محدود عرضه کرد ولی اصلا چیزه جالبی در نیومده بود و خیلی از بازی ها رو اجرا نمیکرد برای همین سونی کلا از اجرای بازی های ps2 روی ps3 گذشت ولی از اون طرف شبیه ساز ps1 خوب جواب داد و قادر بود بالای 90 درصد بازی های ps1 رو روی ps3 اجرا کنه و نینتندو هم برای wii family edition شبیه ساز gamecube قرار داد و مثل مدلای اول backward نذاشت ولی اونم خوب بود بیشتر بازی ها رو اجرا میکرد کلا شبیه ساز از backward ارزون تر از اب درمیاد ولی نمیتونه همه بازی ها رو اجرا کنه حالا بعضی از شبیه ساز ها بیشتر بازی ها رو اجرا میکنن بعضی ها هم فقط تعداد کمی رو میتونن اجرا کنن بیشتر به قدرت و پیچیدگی سخت افزاری کنسول نسل قبلی که میخوان روی کنسول جدید شبیه سازی کنن بستگی داره مثلا ps3 یه سخت افزار قوی و بسیار پیچیده داره بنده طراحی شبیه ساز خوب برای این کنسول روی ps5 رو نزدیک به صفر میدونم مگر اینکه backward ps3 قرار بده شبیه ساز غیر رسمی هم تنها فرقش اینه که توسط توسعه دهنده های مستقل توسعه داده میشه و غالبا بر روی کنسول هک شده عرضه میشه خوده کامپیوتر پره از این شبیه ساز های غیر رسمی شبیه ساز ps1 و psp و wii و حتی ps3 و...
3-با پورت کردن بازی یعنی بگیرن کدای بازی رو برای کنسول نسل جدید از نو بنویسن که خوبه ولی پر خرجه و به غیر از چند بازی پر فروش و محبوب شامل بازی های دیگه نمیشه مثل the last of us 1 که برای ps3 بود و برای ps4 هم پورتش کردن و یا بازی های ps1 که بر روی ps3 پورت شده بودن و باید میرفتی از psn میخریدی.
4-از طریق انلاین مثل سرویس ps now که اینم نسبتا خوبه ولی دردسر هایی مثل داشتن اینترنت با سرعت بالا و داون شدن سرور و قطعی اینترنت داره شما کنسول رو از طریق اینترنت به سرور های مثلا سونی وصل میکنی و با ps4 بازی ps3 رو بازی میکنی کنسول شما بازی ps3 رو اجرا نمیکنه در حقیقت بلکه سرور هست که داره بازی رو برای شما اجرا میکنه و شما با اینترنت بهش وصل شدی داری بازی میکنی.

ببخشید اگه طولانی شد در ضمن بازم میگم به این بکوارد سونی زیاد دل خوش نکنید از همین الان بوی کم کاری میاد سره ps3 هم ثابت کرد که زیاد قابل اعتماد نیست ممکنه با بکوارد عرضه کنه کنسول رو بعد که فروشش رو کرد دبه کنه بگه خرج ساخت کنسول بالاست داریم ضرر میدیم و یا اینکه بکوارد زیاد خواهان نداره حذفش کنه.

SHAYAN1999

کاربر سایت
Sep 19, 2014
1,344
نمیشه با توجه به قدرت Stadia قدرت کنسول های نسل بعد رو پیش بینی کرد، چون اونجوری که خود گوگل گفت قدرت Stadia نامحدود هستش و اون 10.7 TF فقط قدرت یک Unit از سرورهای Stadia هستش و بنا بر نیاز بازی مورد نظر، میتونه چندتا از این یونیت ها با هم ترکیب بشه و قدرت مورد نیاز اون بازی رو فراهم کنه، پس Stadia به 10.7 TF محدود نیست.
دقیقا تو یه خبر اشاره شد که 4k 60 برای شروعه و میخوان تا 8k 120 (اگه اشتباه نکرده باشم) پیش برن
======================
با توجه به فروش خوبه xb بدون درایو که امارش توی تاپیک مربوطه گذاشته شده بود من از کنسول بدون درایو حمایت میکنم به اینصورت که تفاوت دو کنسول مایکرو فقط در درایو باشه یا ی همچین چیزی
غیر از این کنسولی که بخواد با one x برابر یا کمی بهتر باشه اصلا توجیه نداره چون من انتظار دارم با اومدن نسل جدید قیمت one x به حداقل 400 دلار کاهش پیدا کنه
وجود داشتن one x با اجرای 4k 30 احتمال این نرخ فریم برای نسل بعد رو منتفی میکنه
اون محاسبه ایی که یکی از دوستان انجام دادن برای TF که نتیجه میشد 14 شاید خیلی قضیه رو ساده کنه (الکی داریم لقمه رو دور میدیم همین درسته :D )
یه جا دیدم سرنی گفته بود تغییر نسل ارومی رو داریم پس شاید مدت زمان بیشتری از ps4 /pro ساپورت بشه
فک کنم ترجیح بر این باشه که دیگه میان نسلی ندن و همون اول کار ی کنسول قوی بدن بنابراین 500 دلار با وجود اون مشخصات cpu , gpu , ssd و ... برای من متقاعد کنندست

ULTIMATE TEAM

True Online Gaming
کاربر سایت
Aug 25, 2010
14,426
نام
مصطفی682سابق
مثه اینکه یه نفر از سرنی در مورد قیمت ps5 پرسیده در توییتر، سرنی گفته جوری قیمت گذاری شده که الارغم بالارفتن امکانات و تکنولوژی بکار رفته در آن امکان خرید برای گیمرها وجود داشته باشد.
بعد یکی گفته قیمتش مثه ps4هست که سرنی گفته اطلاعاتم فعلا در همون حدی هست که گفتم

بنظرم احتمالا قیمت کنسول یه جور سوپرایز هست که میخوان تو کنفرانس اعلام کنن بمب بترکونن و شایعاتی که میگه آناکوندا گرون تره در اینصورت درست هست

وضعیت
گفتگو بسته شده و امکان ارسال پاسخ وجود ندارد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر