Luigi's Mansion Dark Moon

batavm

کاربر سایت
May 18, 2012
421
نقد Luigi's Mansion Dark Moon

با سلام خدمت دوستان بازیسنتری...
امروز با معرفی و نقد کوتاهی از بازی Luigi's Mansion Dark Moon در خدمتتون هستم.

BOX_ART.jpg

مدت زیادی شخصیت لوییجی زیر سایه ماریو بود تا اینکه کم کم این شخصیت دوست داشتنی نیز صاحب چند عنوان مستقل شد که سری Luigi's Mansion بی شک بزرگترین آنهاست.
نسخه اول این بازی در سال 2001 برای کنسول GameCube عرضه شد که ایده های تازه ای رو با خود به همراه داشت.نینتندو در سال 2013 نسخه دوم این بازی رو تحت عنوان Luigi's Mansion Dark Moon برای کنسول دستی خود یعنی 3DS به صورت انحصاری منتشر کرد.
در این نسخه گیمر باری دیگر کنترل لوییجی را به دست میگیرد تا درگیر یک ماجراجویی تازه شود.ماجرا از آنجا شروع میشود که تکه های شی با ارزشی به نام Dark Moon به دست ارواح می افتد و حال نوبت لوییجی است که اینبار با غلبه بر ترس خود برای یافتن قطعات Dark Moon وارد مبارزه با ارواح شود.

luigi1.jpg

مهمترین سلاح لوییجی در این بازی جاروبرقی قدرتمند و منحصر به فرد اوست که قدرت مکش ارواح را دارد.ارواح به نور حساسند پس لوییجی با نور چراغ قوه خود ابتدا آنها را گیج میکند و سپس موقع شکار فرا میرسد.البته قدرت لوییجی محدود به جاروبرقی وی نخواهد شد و در طول بازی با قدرت های بیشتری آشنا خواهید شد.
طراحی چند لایه مراحل بازی،جستجو در محیط برای یافتن اشیا پنهان،تعامل با عناصر محیطی در برخی از مراحل و تاثیر آنها در روند بازی از ویژگی های مثبت بازی هستند و از تکراری شدن بازی جلوگیری میکنند.نقشه بازی در صفحه نمایش پایینی کنسول نیز کمک شایانی برای یافتن مسیر حرکت در این مراحل چند لایه می کند هرچند مراحل به گونه ای طراحی شدند که بدون استفاده از نقشه هم در مراحل گم نخواهید شد.

luigi2.jpg

تعداد و تنوع دشمنان در حد قابل قبولی هستند اما میشد روی این بخش کار بیشتری انجام داد.البته طراحی رفتارهای مختلف برای هر دشمن باعث شده تا در مراحل بالاتر دشمنان نسبت به مراحل ابتدایی رفتارهای پیچیده تری پیدا کنند و برای شکستشون نیاز به استراتژی های غنی تری داشته باشید.حسن دیگر طراحی چند رفتار برای برخی از دشمنان جلوگیری از تکراری شدن آنها در مراحل پایانی است.
از نظر گرافیک بازی Luigi's Mansion Dark Moon یکی از بهترین های کنسول دستی 3DS هست.محیط ها بسیار زیبا،با جزییات بالا و اتمسفر گیرا طراحی شده اند.افکت های برف و باران بسیار خوب کار شده اند و در حالت 3D نمایشی جذاب ارائه می دهند.از طرفی طراحی کاراکترها و انیمیشن های لوییجی کاملا متناسب با سبک و سیاق بازی است و جایی برای گله به تیم سازنده را باقی نمی گذارند.
موسیقی بازی نیز تنوع خوبی دارد و با اتمسفر هر مرحله کاملا هماهنگ هست و بسته به ریتم مراحل دچار تغییر میشود که باعث لذت دوچندان مخاطب میشود.

luigi3.jpg

در کل عنوان Luigi's Mansion Dark Moon یک عنوان کم نقص و با کیفیت هست و تجربه اش رو به همه دارندگان کنسول دستی 3DS توصیه میکنم.
داستان:9
گیم پلی:9
گرافیک:10
موسیقی:9

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: ehsanservat

batavm

کاربر سایت
May 18, 2012
421
دستت درد نکنه نقد خوبی بود

من نسخه اول بازی روی گیم کیوب بازی کرده بودم خیلی جالب و قشنگ بود چه دورانی داشتم
خواهش میکنم.
نسخه اول رو من یه کم روی امولاتور رفته بودم و واقعا لذت بخش بود.
نقد هم یه مقدار دیر هست ولی به هرحال برای آرشیو و دوستانی که هنوز این بازی رو تجربه نکردند فکر میکنم مفید باشه...

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
خواهش میکنم.
نسخه اول رو من یه کم روی امولاتور رفته بودم و واقعا لذت بخش بود.
نقد هم یه مقدار دیر هست ولی به هرحال برای آرشیو و دوستانی که هنوز این بازی رو تجربه نکردند فکر میکنم مفید باشه...

نسخه 1 برای نسل 6 واقعا یه بازی محشر بود اون دوران هم ps2 داشتم هم xbox اوریج هم gamecube دوست داشتنی البته همون زمانا دریمکستم داشتم اما فهمیدم سگا برشکست شده دریمکست فروختم

نه برای آشنایی گیمرا با بازیا 3ds خیلی هم خوبه و بموقع اس اگه از این کارا نکنی سرنوشت این تاپیک میشه مثل تاپیک ها gameboy و gamecube

smoker

کاربر سایت
Jan 17, 2012
2,059
نام
علیرضا
من تمومش کردم!
نمره های من:
گرافیک:عالی 9(کل محیط اینتراکتیو هست!)
گیم پلی :8.5
موسیقی :8
داستان :7
کل: با ارفاق 8.25(بالای 8.5 زیادشه!حق بازیایی مثل fire emblem هست اون نمره ها!)

• Like

batavm

کاربر سایت
May 18, 2012
421
خیلی عالی
دوست عزیز چنتا نقد دیگه بذار
بعد قسمت قسمتش کن (مثلا گیم پلی و گرافیک و....)
چشم انشالله به زودی...
با اینکه تیتر برای قسمت های مختلف نزدم ولی سعی کردم به هر بخش جدا جدا پرداخته بشه...

- - -ویرایش - - -

من تمومش کردم!
نمره های من:
گرافیک:عالی 9(کل محیط اینتراکتیو هست!)
گیم پلی :8.5
موسیقی :8
داستان :7
کل: با ارفاق 8.25(بالای 8.5 زیادشه!حق بازیایی مثل fire emblem هست اون نمره ها!)
نظر شما هم محترم هست و بنده نظر و تجربه شخصیم رو نوشتم.البته قسمت هایی مثل داستان به نظر من باید با توجه به خود بازی بررسی بشه...
مثلا بازی ای مثل ریمن که نیم خط داستان داره هیچ کس به بخش داستانش نمره 1 نمیده اما ممکنه یک بازی با سبک RPG ده ها صفحه داستان داشته باشه اما باز هم قابل قبول نباشه...
در واقع تصورم بر این هست که همین داستان کوتاه بازی Luigi's Mansion Dark Moon میتونه یکی از نقاط قوتش باشه و نشان از تجربه تیم سازنده است چرا که یک داستان طولانی و شاید پیچیده میتونست به کل لذت بازی رو از بین ببره...

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
خیلی ممنون...
چشم انشالله به زودی...
با اینکه تیتر برای قسمت های مختلف نزدم ولی سعی کردم به هر بخش جدا جدا پرداخته بشه...

- - -ویرایش - - -

نظر شما هم محترم هست و بنده نظر و تجربه شخصیم رو نوشتم.البته قسمت هایی مثل داستان به نظر من باید با توجه به خود بازی بررسی بشه...
مثلا بازی ای مثل ریمن که نیم خط داستان داره هیچ کس به بخش داستانش نمره 1 نمیده اما ممکنه یک بازی با سبک RPG ده ها صفحه داستان داشته باشه اما باز هم قابل قبول نباشه...
در واقع تصورم بر این هست که همین داستان کوتاه بازی Luigi's Mansion Dark Moon میتونه یکی از نقاط قوتش باشه و نشان از تجربه تیم سازنده است چرا که یک داستان طولانی و شاید پیچیده میتونست به کل لذت بازی رو از بین ببره...

موافقم هر بازی با سبک خودش با شرایط تولید بازی و تاریخچه بازی باید سنجیده باشه بازی مثل fire emblem که اشاره شد سبکش با بازی Luigi's Mansion Dark Moon فرق داره

حتی بازیا یه سبک و ژانر نمیشه باهم مقایسه کرد بستگی به محتوا اون بازی داره مثلا mario galaxy نمیشه با بازیا سبک rpg مقایسه کرد و mario galaxy که سبکش پلتفرمره نمیشه با بقیه بازیا پلتفرمر مقایسه کرد هر چیزی نسبیه و باید با دید درست عقلانی و منطقی بهش توجه کرد و بررسیش کرد

YOMIEL

کاربر سایت
Jul 1, 2012
235
خیلی ممنون...
چشم انشالله به زودی...

- - -ویرایش - - -

داستانش تو سبك خودشم جالب نبود...يه جاهايي داستان الكي كش پيدا ميكرد مثل مراحلي كه دنبال سگه بايد ميرفتيم كه شايد دفعه اول جالب بود ولي نه سه دفعه!
يا مثلا داستان بازي مثل super mario galaxy فكر ميكنيد چرا جالب بود؟چون بعضي جا بهت داستان هاي قبل بازي رو تعريف ميكرد يا مثلا تو هر مرحله اتفاقات غير منتظره ميفتاد كه داستانو زيبا كرده بود!قبول دارم كه نبايد داستانش رو پيچيده ميكردن ولي اينم خيلي ساده بود!با مقايسه با بقيه بازي هاي نينتي زيادي بزرگش كرديد!بازي بعضي وقت ها بسيار خسته كننده ميشد و باس هاش در حد متوسط طراحي شده بودن!جدا از اينكه افت فريم هم كم نداشت!

batavm

کاربر سایت
May 18, 2012
421
داستانش تو سبك خودشم جالب نبود...يه جاهايي داستان الكي كش پيدا ميكرد مثل مراحلي كه دنبال سگه بايد ميرفتيم كه شايد دفعه اول جالب بود ولي نه سه دفعه!
يا مثلا داستان بازي مثل super mario galaxy فكر ميكنيد چرا جالب بود؟چون بعضي جا بهت داستان هاي قبل بازي رو تعريف ميكرد يا مثلا تو هر مرحله اتفاقات غير منتظره ميفتاد كه داستانو زيبا كرده بود!قبول دارم كه نبايد داستانش رو پيچيده ميكردن ولي اينم خيلي ساده بود!با مقايسه با بقيه بازي هاي نينتي زيادي بزرگش كرديد!بازي بعضي وقت ها بسيار خسته كننده ميشد و باس هاش در حد متوسط طراحي شده بودن!جدا از اينكه افت فريم هم كم نداشت!
عرض کردم که نظر هر کسی محترم هست و متنی هم که نوشتم نظر شخصی من هست ولی خدایی افت فریم من که ندیدم توی بازی...

nintendo_3ds

کاربر سایت
Jul 17, 2013
1,743
عرض کردم که نظر هر کسی محترم هست و متنی هم که نوشتم نظر شخصی من هست ولی خدایی افت فریم من که ندیدم توی بازی...

زیاد دقت نکن به تمام صحبت ها بعضیا منتقد بی المللی هستن مثل فراستی تو برنامه 7 منتقد همه چیزن حتی نفس کشیدن

اولین چیز اینه که یه منتقد فرق بازی کنسول دستی با کنسول خونگی اول از همه میدونه و درک میکنه

بعد اینکه داستان ماریو یه داستان کلیشه ای با قدمت 32 ساله اس که هر بار کاراکتر جدیدی میاد یا روایت داستان تو بازی عوض میشه اما داستانش یکیه (پس تمام نسخه ها ماریو زیر سوال ببرید )

حالا لویجی که خودش یه سایه در کنار ماریو بوده که تو چنتا بازی یکمی بهش شخصیتم دادن

در حد خودش عالی کار شده

• Like

YOMIEL

کاربر سایت
Jul 1, 2012
235
زیاد دقت نکن به تمام صحبت ها بعضیا منتقد بی المللی هستن مثل فراستی تو برنامه 7 منتقد همه چیزن حتی نفس کشیدن

اولین چیز اینه که یه منتقد فرق بازی کنسول دستی با کنسول خونگی اول از همه میدونه و درک میکنه

بعد اینکه داستان ماریو یه داستان کلیشه ای با قدمت 32 ساله اس که هر بار کاراکتر جدیدی میاد یا روایت داستان تو بازی عوض میشه اما داستانش یکیه (پس تمام نسخه ها ماریو زیر سوال ببرید )

حالا لویجی که خودش یه سایه در کنار ماریو بوده که تو چنتا بازی یکمی بهش شخصیتم دادن

در حد خودش عالی کار شده
داداش باشه حق با شماست......
با اینکه خودم نینتی رو دوست دارم و همیشه طرفداریش رو کردم ولی واقعا متاسفم که اینقدر طرفدار های افراطی داره....
من هر جا بازی خوب بوده طرفداری کردم و هرجا هم بد بوده گفتم بده!من به این بازی نمره 8.25 دادم الان این نمره خیلی بده؟این ایراد ها اونقدری جزیی بودن که فقط 1.75 کم کردم!
به نظر من اگه بالاتر از این میدادم حق بازیای دیگه ای مثل dk خورده میشد!
"اولین چیز اینه که یه منتقد فرق بازی کنسول دستی با کنسول خونگی اول از همه میدونه و درک میکنه "
اصلا منظورت رو نفهمیدم!(یعنی فکر میکنم اینجا این حرفت بی معنی بود)یعنی یه بازی کنسول دستی اصولا فاقد داستان و گرافیک خوب و... هست؟
نه خیر دوست من اون ماریو گالاکسی یه مثال بود که منظورمو اشتباه فهمیدی!مثلا داستان بازی هایی مثل bravely default داستان خیلی از rpg های wii رو میخوره!
والا داستان بازی هم خیلی با ماریو فرق داره و خود داستان ماریو شاید در اصل یکی باشه ولی نوع روایتش تو هر سری متفاوته ک جذابش میکنه!
در حد خودش خوب هست ولی میتونست بهتر باشه(افت فریم هم داشت ! مثلا تو اون مرحله ها یی که افکت زیاد بود مثل مرحله اخرش(یا وقت رفتن از یک در به در (تا 2 3 ثانیه)دیگه یا تو بعضی دمو های سنگینراحت فریم 5 تا میومد پایین)(بازم میگم زیاد تو چش نبود و اگه قابل ملاحضه تر بود بهش کمتر نمره میدادم!)
پ.ن:خداییش 9.25 زیاده بره این بازی!

آخرین ویرایش:

batavm

کاربر سایت
May 18, 2012
421
داداش باشه حق با شماست......
با اینکه خودم نینتی رو دوست دارم و همیشه طرفداریش رو کردم ولی واقعا متاسفم که اینقدر طرفدار های افراطی داره....
من هر جا بازی خوب بوده طرفداری کردم و هرجا هم بد بوده گفتم بده!من به این بازی نمره 8.25 دادم الان این نمره خیلی بده؟این ایراد ها اونقدری جزیی بودن که فقط 1.75 کم کردم!
به نظر من اگه بالاتر از این میدادم حق بازیای دیگه ای مثل dk خورده میشد!
"اولین چیز اینه که یه منتقد فرق بازی کنسول دستی با کنسول خونگی اول از همه میدونه و درک میکنه "
اصلا منظورت رو نفهمیدم!(یعنی فکر میکنم اینجا این حرفت بی معنی بود)یعنی یه بازی کنسول دستی اصولا فاقد داستان و گرافیک خوب و... هست؟
نه خیر دوست من اون ماریو گالاکسی یه مثال بود که منظورمو اشتباه فهمیدی!مثلا داستان بازی هایی مثل bravely default داستان خیلی از rpg های wii رو میخوره!
والا داستان بازی هم خیلی با ماریو فرق داره و خود داستان ماریو شاید در اصل یکی باشه ولی نوع روایتش تو هر سری متفاوته ک جذابش میکنه!
در حد خودش خوب هست ولی میتونست بهتر باشه(افت فریم هم داشت ! مثلا تو اون مرحله ها یی که افکت زیاد بود مثل مرحله اخرش(یا وقت رفتن از یک در به در (تا 2 3 ثانیه)دیگه یا تو بعضی دمو های سنگینراحت فریم 5 تا میومد پایین)(بازم میگم زیاد تو چش نبود و اگه قابل ملاحضه تر بود بهش کمتر نمره میدادم!)
پ.ن:خداییش 9.25 زیاده بره این بازی!
ببین دوست عزیز این منطق که اگر به یک بازی نمره بالا بدی در حق یه بازی دیگه ظلم کردی کلا قبول ندارم چون هر بازی سبک خاص خودش و هر سبک قواعد مشخصی داره که همین قواعد اونقدر قابل تغییر هستند که حتی دو بازی هم سبک رو نمیشه به این راحتی ها مقایسه کرد.
من اومدم یک نقدی روی این بازی نوشتم و یک نمره هم مستقلا بهش دادم ولی این بازی رو با هیچ بازی ای مقایسه نکردم و از هیچ بازی ای بد نگفتم.
ضمنا بد نیست یک نگاهی به متای بازی بندازی چون تقریبا metacritics بهترین مرجع برای مقایسه بازی هاست که اونوقت متوجه میشی که بازی Luigi's Mansion Dark Moon متای 86 داره در حالی که بازی دوست داشتنی Donkey Kong Country Returns متای 83 رو ثبت کرده...
ضمنا برای Mansion Dark Moon تعداد 39 نمره 90 و بالاتر از 90 ثبت شده که برای Donkey Kong Country Returns این تعداد فقط 18 هست.
هنوز هم میگم که این بازی یکی از بهترین های 3DS هست.

YOMIEL

کاربر سایت
Jul 1, 2012
235
ببین دوست عزیز این منطق که اگر به یک بازی نمره بالا بدی در حق یه بازی دیگه ظلم کردی کلا قبول ندارم چون هر بازی سبک خاص خودش و هر سبک قواعد مشخصی داره که همین قواعد اونقدر قابل تغییر هستند که حتی دو بازی هم سبک رو نمیشه به این راحتی ها مقایسه کرد.
من اومدم یک نقدی روی این بازی نوشتم و یک نمره هم مستقلا بهش دادم ولی این بازی رو با هیچ بازی ای مقایسه نکردم و از هیچ بازی ای بد نگفتم.
ضمنا بد نیست یک نگاهی به متای بازی بندازی چون تقریبا metacritics بهترین مرجع برای مقایسه بازی هاست که اونوقت متوجه میشی که بازی Luigi's Mansion Dark Moon متای 86 داره در حالی که بازی دوست داشتنی Donkey Kong Country Returns متای 83 رو ثبت کرده...
ضمنا برای Mansion Dark Moon تعداد 39 نمره 90 و بالاتر از 90 ثبت شده که برای Donkey Kong Country Returns این تعداد فقط 18 هست.
هنوز هم میگم که این بازی یکی از بهترین های 3DS هست.
موافقم و بازی جالبی بود اما به نظر من ​(حتما باید اینطوری بنویسم؟)حق اون بیشتر بود....

batavm

کاربر سایت
May 18, 2012
421
موافقم و بازی جالبی بود اما به نظر من ​(حتما باید اینطوری بنویسم؟)حق اون بیشتر بود....
من اولش هم گفتم نظرتون محترمه...
شما بازی های فراشاهکار رو هم ببینی نمره 100 دارن و نمره 60 هم دارن که این نشون میده سلایق کاملا متفاوت هست.کسی قصد تحمیل چیزی رو به شما نداره و همه این مطالب و بحث هایی که توی تاپیک های مختلف بین کاربران با سلایق مختلف مطرح میشه بسیار مفیده و از دوستان دیگر هم تقاضا میکنم تا بیش از پیش در اینگونه مباحث شرکت کنند.
تشکر از شما...

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر