اخرین اخبار کارتهای گرافیک (AMD & nVidia)

SHAYAN1999

کاربر سایت
Sep 19, 2014
1,342
در مقطع کنونی هیچ بازی ای رو ندیدم که تکسچر 8k بسازه فعلا بعضی بازیهای بزرگ دارن 4k میدن.
وقتی تکسچر 8k نباشه قطعا نمیتونی اون کیفیت رو ببینی.شما یه بازی قدیمی رو بردار بیار ،بزارش رو 1080.آیا کیفیت فول اچ دی از تکسچرهاش میبینی.
گیمینگ راه زیادی داره تا همین 4k جا بیوفته.کارتهای میان رده مثل 1060 هنوز تو 1080 نمیتونن تو تنظیمات بالا تو بعضی بازیها 60 رو بهت تضمین کنن.چه برسه به 4k. برا همه گیر شدن نیاز به رسیدن میان رده داریم.
بالا رده ماله اون 4 درصدیاست.
سوال آخرتو نفهمیدم.
کارتهای rtx فقط tensor core ها برتریشونه نسبت به سری 10.
که اون هم فقط توسط عناوین بزرگ پشتیبانی میشه.در نتیجه باید قیمتها هم کاهش پیدا کنه.تا بتونه تو بازار جایگزین سری 10 بشه.
فک کنم یک یا دو بازی مثله final fantasy یا project cars ساپورت کردن حالا از این بگذریم ...
به نکته خوب اشاره کردی در مورد میان رده ...
منظورم این بود که فرض کن که تو ی مانیتور 1080 داشته باشی وقتی تو تنظیمات بازی رزولوشن رو مثلا بزاری رو 768 میتونی تو بازی پیکسل ها رو از هم تشخیص بدی
حالا سوالم اینه توی اون رزولوشن های بالا هم به همین شکله ؟

آخرین ویرایش:

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,917
نام
محمد حسین
فک کنم یک یا دو بازی مثله final fantasy یا project cars ساپورت کردن حالا از این بگذریم ...
منظورم این بود که فرض کن که تو ی مانیتور 1080 داشته باشی وقتی تو تنظیمات بازی رزولوشن رو مثلا بزاری رو 768 میتونی تو بازی پیکسل ها رو از هم تشخیص بدی
در مورد اون دو بازی ،مثل اینکه رزولوشن رو ساپورت میکنن ولی پک بافتهاشون همون 4k مثل اینکه هست.
اون دیگه برمیگرده به چشم،چشم ما هم تواناییش در یه حدیه.تفاوت دانگرید 8k به 4k .به اندازه 1080 به 768 خودشو نشون میده.
تفاوت بین 90و 60 فریم مثل 60 و 30 برات هست.
از یه حدی به بعد دیگه تفاوتها چشمگیر نیست. چشم انسان قبلا هم مقالشو گذاشتم تو همین سایت تا 210 فریم رو تا الان حداقل ثابت شده میتونه کاملا تشخیص بده.
البته بگم.هنوز برای ما تو علم پزشکی .انسان موجود ناشناخته ای هست و ممکنه باز هم تکامل پیدا کنه.همونطور که میبینی اندامهای ما در طول این سالها به طور مداوم در حال تغییر هستند پس ممکنه روزی این تفاوتها هم بسیار چشمگیر بشند.
من با مانیتور crt هیتمن بازی میکردم تو 80.اصلا پیکسل و اینا رو نمیدیم،امروز اون گرافیکو میبینم نمیدونم چجورری اونو تحمل میکردیم.ما فیلم 360 و حتی پایینتر میدیم و خیلی روون و با کیفیت بود الان نمیتونم 360 رو بهش نگاه بندازم.
از آینده هر چند نزدیک نمیشه گفت.انسان موجود عجیبه و سریع آداپته میشه.مغز انسان در تطبیق پذیری با محیط کاملا یه چیز راز آلوده هنوز. ادعای الان اینه که ما تو کلاسهامون و الان که بازم به روز باید بکنیم خودمونو اینه که حداکثر 2 درصد از مغز انسان کشف شده.

Sir Daniel

کاربر سایت
Mar 22, 2017
1,103

LCD ها بهترین کیفیت رو در رزولوشن Native (اصلی) میدن، اما خب هر چقدر رزولوشن اصلی بالاتر باشه تعداد پیکسل ها به ازای هر اینچ بالاتر میره و در نتیجه بازی کردن روی رزولوشن پایین تر کمتر توی ذوق میزنه
چیزی که شما باید بهش توجه کنی PPI (Pixel Per Inch) هست یعنی تعداد پیکسل به ازای هر اینچ مربع مثلا، هر چقدر نمایشگر بزرگتر باشه یا رزولوشن پایین تر باشه PPI کمتر میشه و شما احتمالا میتونی پیسکل هارو تشخیص بدی و کیفیت تصویر تو ذوق میزنه.
مثلا 1080 روی مانیتور 20 اینچی خیلی بهتر از یه TV مثلا 55 اینچی به نظر میاد.
از طرف دیگه وقتی PPI خیلیم زیاد بشه چشم شما دیگه قادر به تفکیک شون نیست و عملا از مزایای جزئیات بیشتر اون رزولوشن نمیتونی استفاده کنی
مثلا تشخیص تفاوت 720 و 1080 روی یه گوشی 5 اینچی خیلی سخت تر از تفکیکش روی مانیتور 22 اینچه
در نتیجه جواب شما بستگی به ابعاد، رزولوشن و فاصله تون ازون نمایشگر داره، هر چقدر ابعاد بیشتر، رزولوشن کمتر و فاصله شما از نمایشگر کمتر بشه تشخیص تفاوت بین رزولوشن ها راحت تر میشه

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
خرابی های زیادی از کارتای RTX 2080Ti گزارش شده، مثلا بلو اسکرین های متعدد، کرش، اشکالاتی در تصویر و حتی سوختن کارت! که به نظر میرسه یه جای کارشون میلنگه
Unusual high failure rates for GeForce RTX 2080 Ti?

بیشتر مربوط به مدل های FE خود انویدیا بوده، هنوز اونقدر شایع نیست که بشه نتیجه ی مشخصی گرفت. امیدوارم که مشکل جدی نباشه.

فکر کن 15 میلیون بدی بعد کارتت بسوزه:|:D

کارت RTX 2080 پایین رده ترینش از ایسوس فعلا 20 میلیون هست

اینی که صحبتش هست مدل بالاتر یعنی RTX 2080 Ti هست که قیمتش فعلا 28 میلیون تومنه.

s.1

کاربر سایت
Oct 28, 2011
8,162
2080 ti من 24 تومن یا حتی کمترم Asus ش قیمت دارم اما حقیقتا این قیمتا اصلا جور نمیاد ادم بخره خیلی پول مفت باید داشته باشی دیگه ضمن اینکه با 10 یا 11 تومن می شه 1080ti خرید که نهایت 35 درصد ازش ضعیف تره به نظرم بهتره تا نسل بعدیش که حداقل رمش هم 16 گیگ بشه صبر کرد شاید چیپ رم ها هم ارزون شد فعلا که افتاده دست سامی جهان خار همه ی قطعات الکترونیکی عجیب گرون شدن دلارم هم که اینجا نگم اصلا یه وضعی شده

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
2080 ti من 24 تومن یا حتی کمترم Asus ش قیمت دارم اما حقیقتا این قیمتا اصلا جور نمیاد ادم بخره خیلی پول مفت باید داشته باشی دیگه ضمن اینکه با 10 یا 11 تومن می شه 1080ti خرید که نهایت 35 درصد ازش ضعیف تره به نظرم بهتره تا نسل بعدیش که حداقل رمش هم 16 گیگ بشه صبر کرد شاید چیپ رم ها هم ارزون شد فعلا که افتاده دست سامی جهان خار همه ی قطعات الکترونیکی عجیب گرون شدن دلارم هم که اینجا نگم اصلا یه وضعی شده

24 تومن چه مدلی؟
مدلایی که از ایسوس در بازار داخلی موجودن ، همونایی هستن که اصلا نباید سمتشون رفت، کولینگشون Strix نیست.

قیمتهاشم فعلا جهانی وحشتناک بالاست و سنخیتی با 1080ti نداره
رم 11 گیگ هم الان کارایی نداره، دیگه 16 گیگ به چه درد میخوره که ارزش صبر کردن داشته باشه؟
رمهای این کارتها هم GDDR6 هست که همگی Micron هستن و سامسونگ در این دو مدل نقشی نداره. مشکل هم قیمتِ این رمها نیست فقط، کلا تولیدِ این سری کارتها به علت بازدهی کمتر در TSMC 12nm++ و تعداد قطعات زیادتری که روی برد استفاده میشه و زمان بیشتری که برای تولیدش نیازه گرون هستن.

مشکل اصلی در این مرز و بوم نگرانی از آینده هست و چشم اندازِ تاریک.

آخرین ویرایش:

Natural Killer

ناظم انجمن
Jan 10, 2015
2,729
حقیقتا نسل بعدی که قرار ۷ نانو متری باشه شدیدا جذابه
یعنی همین تعدادترانزیسور رو میتونن تو die size حدود .58% یعنی تقریبا نصف دای سایز فعلی جا بدن که خوب قطعا قیمت ها شدیدا افت میکنه . یکی از دلایل کلیدی قیمتهای وحشتناک این سری اندازه غول آسای چیپها هست .
یعنی احتمالا میشه قدرت 2080ti با حدود 580 دلار در اختیار داشت . یا با قیمت فعلی با توجه به لیتوگرافی ۷ نانو متری میشه .۷۵٪ تعداد ترانزیستور بیشتری تو سطح با اندازه چیپ فعلی جا داد . تصورش هم حیرت انگیزه چه قدرت پردازشی میتونه داشته باشه حتی اگر به اندازه 75% هم افزایش بهره وری نداشته باشه . بازی تو حالت 8k 60fps رو احتمالا از رویا به واقعیت تبدیل کنه .
2080ti فعلی قدرت پردازشی ۱۴ ترافلاپسی داره اگر بگیم نه .۷۵ ٪ فقط ۵۰٪ افزایش قدرت داشته باشه میشه حدود ۲۱ ترافلاپس .
شخصا برای نسل بعدی خیلی ذوق زدم .
دلیل دیگش هم ورود کارت گرافیکهای اینتل و نسل ۷ نانومتری amd هست .

Sir Daniel

کاربر سایت
Mar 22, 2017
1,103
یعنی همین تعدادترانزیسور رو میتونن تو die size حدود .58% یعنی تقریبا نصف دای سایز فعلی جا بدن که خوب قطعا قیمت ها شدیدا افت میکنه . یکی از دلایل کلیدی قیمتهای وحشتناک این سری اندازه غول آسای چیپها هست .
یعنی احتمالا میشه قدرت 2080ti با حدود 580 دلار در اختیار داشت . یا با قیمت فعلی با توجه به لیتوگرافی ۷ نانو متری میشه .۷۵٪ تعداد ترانزیستور بیشتری تو سطح با اندازه چیپ فعلی جا داد . تصورش هم حیرت انگیزه چه قدرت پردازشی میتونه داشته باشه حتی اگر به اندازه 75% هم افزایش بهره وری نداشته باشه . بازی تو حالت 8k 60fps رو احتمالا از رویا به واقعیت تبدیل کنه .
2080ti فعلی قدرت پردازشی ۱۴ ترافلاپسی داره اگر بگیم نه .۷۵ ٪ فقط ۵۰٪ افزایش قدرت داشته باشه میشه حدود ۲۱ ترافلاپس .
قیمت گذاری دست انویدیاس، با کوچک تر شدن تراشه ممکنه قیمت کاهش پیدا نکنه، مگه اینتل که سال به سال تراشه های cpu هاشو کوچک تر کرد همواره قیمتاشم کاهش میداد ؟ وقتی در مقطع فعلی رقیبی برای انویدیا نیست و بیش از 70 درصد بازار کارت گرافیکو در اختیار داره چرا باید قیمت هارو کاهش بده ؟!
نکته دیگه ام اینکه ممکنه انویدیا توی سری بعد فقط به کاهش اندازه تراشه بسنده کنه مشابه کاری که اینتل سال ها با تیک تاک انجام میداد، در یه نسل تراشه رو کوچک میکرد با بهبودهای جزئی و افزایش سرعت کلاک و توی نسل بعد همون معماری رو بهبود میداد، انویدیا هم با توجه به اینکه کارتای 1080ti و 2080 و 2080ti بدون رقیبه چه نیازی به سرمایه گذاری روی اینهمه بهبود کارایی داره وقتی صرفا با یه Die shrink میتونه کل بازار در اختیار داشته باشه؟ به نظرم تضمین اجرایی حرف شما مستلزم یه حرکت اساسی از سمت AMD تا اون زمانه.

K I 1 1 E R

ناظم انجمن
Feb 22, 2011
17,158
نام
∂αнмα

SHAYAN1999

کاربر سایت
Sep 19, 2014
1,342
با حرف های sir daniel موافقم
ولی به صحبت های شما تکنولوژی DLSS هم اضافه میکنم که فک کنم حدود 40 -50% افزایش فریم دهی میده
درسته الان غیر از ی دمو FFXV که به لطف کنار رفتن کارگردان بازی انتشار پک DLSS کنسل شد:D بازی دیگه ای موجود نیست
ولی فک کنم اینده ی خوبی داشته باشه ....
======================
@rahyarpaul
توی بازی های انلاین بالا بودن فریم باعث برتری میشه یا فریم رو قفلی چیزی میکنن؟
=============
پ.ن: شاید لازم بود که DXR از این نسل شروع بشه که برای نسل بعد کامل تر و همه گیر از نظر ساپورت بازی ها باشه

• Like
Reactions: Natural Killer

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,917
نام
محمد حسین
با حرف های sir daniel موافقم
ولی به صحبت های شما تکنولوژی DLSS هم اضافه میکنم که فک کنم حدود 40 -50% افزایش فریم دهی میده
درسته الان غیر از ی دمو FFXV که به لطف کنار رفتن کارگردان بازی انتشار پک DLSS کنسل شد:D بازی دیگه ای موجود نیست
ولی فک کنم اینده ی خوبی داشته باشه ....
======================
@rahyarpaul
توی بازی های انلاین بالا بودن فریم باعث برتری میشه یا فریم رو قفلی چیزی میکنن؟
=============
پ.ن: شاید لازم بود که DXR از این نسل شروع بشه که برای نسل بعد کامل تر و همه گیر از نظر ساپورت بازی ها باشه
معمولا فریم بازه.
اما برا دیدن فریم بالاتر باید مانیتورت هم توانش رو داشته باشه.شما رو مانیتور 60hz میگیری 60 فریم ،حتی گرافیکت 200 فریم بده.
منظور از برتری رو نفهمیدم.اگر منظورت لگ بازی هست،تو بازی انلاین مهمترین چیز پینگ ،سرعت نت هست تا این چیزا
مثلا تو فیفا الان مشکلات دارن به خاطر همین موارد.من خودم یه spades میزنم به خاطر مشکلات پینگ بعضی اوقات dc میشم.
ولی فریم 60 یا حتی بالای 45 نیاز رو کاملا مرتفع میتونه بکنه
بالای 30 مناسبه.
نمیدونم سوالت رو درست متوجه شدم یا نه

s.1

کاربر سایت
Oct 28, 2011
8,162
من با کنسول های ضعیف و بی خود این نسل کاری ندارم که حتی red dead ش نمی تونه 60 فریم روی 1080 بده اما حقیقتا اگر یکبار طعم 120 هرتز 120 فریم رو بچشید دیگه 60 فریم هم براتون جذاب نخواهد بود چه برسه به 30 فریم که قطعا براتون عذابه قطعا کسی هم که 2080ti می خره دنبال یا 1080 120 فریم هست یا 4k 60 که با ray tracing اصلا امکان پذیر نیست حداقل باید چند سالی بگذره تا کلی بهینه ش کنن معماری اصلاح بشه انچین بازی ها درست بشن تا بشه ازش لذت برد چیزی مشابه tessellation

• Like
Reactions: jetalpha

SHAYAN1999

کاربر سایت
Sep 19, 2014
1,342
معمولا فریم بازه.
اما برا دیدن فریم بالاتر باید مانیتورت هم توانش رو داشته باشه.شما رو مانیتور 60hz میگیری 60 فریم ،حتی گرافیکت 200 فریم بده.
منظور از برتری رو نفهمیدم.اگر منظورت لگ بازی هست،تو بازی انلاین مهمترین چیز پینگ ،سرعت نت هست تا این چیزا
مثلا تو فیفا الان مشکلات دارن به خاطر همین موارد.من خودم یه spades میزنم به خاطر مشکلات پینگ بعضی اوقات dc میشم.
ولی فریم 60 یا حتی بالای 45 نیاز رو کاملا مرتفع میتونه بکنه
بالای 30 مناسبه.
نمیدونم سوالت رو درست متوجه شدم یا نه
من سر فورتنایت این قضیه رو تجربه کردم که فریم رو 30 بود بعد 60 شد خب بنظرم بازی از لحاظ گیم پلی ی تغییر اساسی کرد
حالا میگم مثلا نینجا که 240 فریم بازی میکنه از این نظر هم برتری داره ؟ و مطمئنا نینجا مانیتورش 240hz هست :D

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,917
نام
محمد حسین
من سر فورتنایت این قضیه رو تجربه کردم که فریم رو 30 بود بعد 60 شد خب بنظرم بازی از لحاظ گیم پلی ی تغییر اساسی کرد
حالا میگم مثلا نینجا که 240 فریم بازی میکنه از این نظر هم برتری داره ؟ و مطمئنا نینجا مانیتورش 240hz هست :D
یه بار این قضیه رو گفتم.
انسان ناشناخته هست هنوز از لحاظ مغزی.
براحتی تطابق پیدا میکنه این از لحاظ علم پزشکی.همونطوری که گفتم یه زمان برا ما 360 خدا بود ولی الان نمیدونم چجوری نگاش میکردم .
شما چشمت عادت کرده به 60،ممکنه فردا عادت کنه به 240
یه نکته علمی بگم.چشم ما از طریق حفره درونی شبکیه تنها میتونه پردازش دقیق انجام میده ،این اندازه تقریبا میشه برابر یه انگشت.بقیه وظیفه بر عهده مغز هست که با عکسهای ذخیره شده تطبیق بده و بتونه تصویر دقیقی رو شکل بده.
وقتی شما پردازش طولانی مدت در کیفیت خاص داشته باشی.مغز با همون کیفیت میاد و پردازش رو کامل میکنه .در نتیجه ،آره از نظر علمی با تداوم و استمرار ممکنه تفاوت زیاد بشه.
چون بینایی و پردازش تصویر کامل با چشم نیست و مغز هم ناشناخته هست،فعلا نمیشه قطعی گفت.
چشم خلبانها تو تستهای پرواز تا 240 فریم رو دیده .اثبات شده

• Like
Reactions: x-x

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر