شایعه 4k و 60فریم در دستورکار مایکروسافت برای کنسول نسل بعدش قرار دارد

Fenris Wolf

کاربر سایت
Jan 9, 2009
8,739
نام
شروین
tacs_xbox_chip_pad-740x416.jpg

طبق گفته‌های Brad Sams یکی از اینسایدرهای مشهور مایکروسافت، ایکس باکس اسکارلت که در سال 2020 منتشر خواهد شد، از پردازنده Zen 2 و تکنولوژی نسل بعدی کارت گرافیک های AMD استفاده خواهد کرد.

هدف مایکروسافت این است که بازیها بر روی اسکارلت با رزولوشن 4k و در 60 فریم در ثانیه اجرا شوند. این خبر با شایعه ای که قبل‌تر در خصوص کنسول نسل بعدی سونی یعنی Playstation 5 منتشر شده بود
( استفاده این کنسول از پردازنده هشت هسته ای ) نیز تا حدودی هماهنگ است و به نظر می‌رسد که یک بار دیگر هر دوی این کنسول ها از پردازنده و GPU طراحی شده توسط کمپانی AMD استفاده می‌کنند.

این اخبار تاکنون توسط هیچ مرجعی مورد تایید قرار نگرفته است و اگر قرار به عرضه ایکس باکس اسکارلت در سال 2020 باشد، پس به احتمال زیاد شاهد معرفی آن در رویداد E3 2019 توسط کمپانی مایکروسافت خواهیم بود.

[منبع]

آخرین ویرایش:

Only Xbox

کاربر سایت
Jun 12, 2018
474
متوجه نمیشم ، توقع داشتی one x چجوری باشه ؟
کیو انگشت به دهان گزاشت دقیقا ؟:D
اونایی رو که یه 3 طبقه میسازن بعد به اسم کنسول 4k به ملت میفروشن تازه خجالت هم نمیکشن بعد از 2 سال که هنوز توی 2k مونده این کنسوله چند طبقه میان و توی تبلیغات کنار زمین فوتبال 4k gaming تبلیغات میکنن :))

آخرین ویرایش:

esm nadaram

کاربر سایت
Jan 24, 2010
2,676
نام
حسین
بنظرم بهترین کار معرفی دو مدل کنسول یکی 4k 60fps و 4k 30fps با اختلاف 100 یا 150 دلار
همين خودشه.

بهترين كار ممكنه ، واقعا الان وقتشه چون كنسول ها ميان نسلي هم دادن مردم يه جوراييي اين رويه واسشون قابل هضم تره

g4mer

XBOX 20/20
کاربر سایت
Nov 18, 2017
2,310
نام
سعید ربانی
امیدوارم هرچی که هستن افتضاح سخت افزاری one و ps4 رو نداشته باشن
از لانچشونم زاییدن تو اجرای روون بازیا
اینا کنسولای نسل بعدی نبودن بخاطر همین مجبور شدن وسطای عمرشون یچی دیگم رونمایی کنن

LiviNG D3AD

کاربر سایت
Dec 7, 2008
3,856
نام
Mohsen
۶۰ فریم نمیشه اقا:D
ناف کنسولا رو با ۳۰ فریم بریدن

چرا نمیشه؟ اگر GPU بین 10 تا 14 ترافلاپس قدرت داشته باشه (که یه چیز محال نیست حتی رسیدن به 14TF روی 7nm) و CPU هم 8 هسته‌ای با 16 ترد باشه (که این هم محال نیست روی 7nm) راحت میتونن با همین گرافیکهای فعلی یا حتی بهتر به چنین خروجیی برسن.

همین الان One X داره خیلی از بازیها رو 30 فریم و 4K خروجی میده. یعنی نمیتونن با مشخصات 2 تا 3 برابر بالاتر از وان ایکس گرافیک 60 فریم و 4k بدن؟ بخصوص که گلوگاه کنسولهای فعلی CPU هست ولی نسل بعد دیگه این مشکل نیست با وجود رایزن 2. نسل بعد GPU گلوگاه میشه احتمالا چون اندازه CPU رشد نمیکنه.

IMANOKA

کاربر سایت
Sep 11, 2014
6,312
چرا نمیشه؟ اگر GPU بین 10 تا 14 ترافلاپس قدرت داشته باشه (که یه چیز محال نیست حتی رسیدن به 14TF روی 7nm) و CPU هم 8 هسته‌ای با 16 ترد باشه (که این هم محال نیست روی 7nm) راحت میتونن با همین گرافیکهای فعلی یا حتی بهتر به چنین خروجیی برسن.

همین الان One X داره خیلی از بازیها رو 30 فریم و 4K خروجی میده. یعنی نمیتونن با مشخصات 2 تا 3 برابر بالاتر از وان ایکس گرافیک 60 فریم و 4k بدن؟ بخصوص که گلوگاه کنسولهای فعلی CPU هست ولی نسل بعد دیگه این مشکل نیست با وجود رایزن 2. نسل بعد GPU گلوگاه میشه احتمالا چون اندازه CPU رشد نمیکنه.
به هر حال رشد گرافیکی خود بازیا هم هست

• Like
Reactions: vivaz360

LiviNG D3AD

کاربر سایت
Dec 7, 2008
3,856
نام
Mohsen
به هر حال رشد گرافیکی خود بازیا هم هست

بله اونم هست. ولی این دیگه برمیگرده به نظر بازیساز. اگر بخوان بیشتر هزینه کنن برای بالا بردن گرافیک و ... که خب باید 30 فریم بسازن بازیهاشون رو و اگر بخوان کمتر هزینه کنن و در عین حال خروجی معقولی هم بگیرن میرن سمت همون 60 فریم و 4k.

من بشخصه انتظار جهش گرافیک خارق العاده‌ای رو برای نسل بعد ندارم (نسبت به این نسل). مگر اینکه اون شایعه استفاده از ری تریسینگ توی اسکارلت واقعی باشه اون موقع خود به خود سوای از رزلوشن یه جهش گرافیکی رو هم شاید شاهد باشیم با روشهای سخت افزاری/نرم افزاری که ممکنه مایکروسافت آماده کنه برای Ray Tracing.

vivaz360

کاربر سایت
Jul 4, 2011
663
نام
حسین
بله اونم هست. ولی این دیگه برمیگرده به نظر بازیساز. اگر بخوان بیشتر هزینه کنن برای بالا بردن گرافیک و ... که خب باید 30 فریم بسازن بازیهاشون رو و اگر بخوان کمتر هزینه کنن و در عین حال خروجی معقولی هم بگیرن میرن سمت همون 60 فریم و 4k.

من بشخصه انتظار جهش گرافیک خارق العاده‌ای رو برای نسل بعد ندارم (نسبت به این نسل). مگر اینکه اون شایعه استفاده از ری تریسینگ توی اسکارلت واقعی باشه اون موقع خود به خود سوای از رزلوشن یه جهش گرافیکی رو هم شاید شاهد باشیم با روشهای سخت افزاری/نرم افزاری که ممکنه مایکروسافت آماده کنه برای Ray Tracing.
سوال اینجاست که نسل بعد برای چی اصلا میخواد بیاد اگر قرار باشه جهشی تو گرافیک نسل اینده صورت نگیره! تفاوت بصری در بازی ها بین دو نسل باید کاملا محسوس باشه بنظرم وگرنه نسلی جابجا نمیشه و فقط برای خالی کردن جیب منو شما پلان ریختن.من بشخصه انتظار جهش گرافیکی مثل جهش نسل های قدیم رو دارم (مثل نسل های ششم و هفتم).اگر شرایط سخت افزاری و ترافلاپس و غیره اجازه نمیدن پس باید صبر کنن تا به اون سطح برسن بعد نسل جدید رو معرفی کنن در غیر اینصورت جامعه گیمر فقط متضرر میشه.
دوستانی که کنسول گیمر هستن شاید در جریان پیشرفت سخت افزارها نباشن ولی باید بدونید تا دو سال اینده متاسفانه هیچ جهش خارق العاده رو حتی با سخت افزار های اون زمان تجربه نمیکنیم.دلیلشم یک بخاطر فشار زیادی که پردازش خود بازی ها رو وضوح 4k به سیستم میاره دوم بخاطر محدودیت بودجه برای طراحی خود کنسول هاست.
حالا شاید سازنده های خبره مثل ناتی داگ با همون سخت افزار یه بازی غول بسازن ولی در اون صورت شاهد تعداد انگشت شمار از بازی ها میشیم که واقعا تفاوت دارن با نسل قبلی.
البته همه ی این حرفایی که من زدم در صورتی هست که سازندها بیان رو رزولوشن 4k native بازی بسازن وگرنه تو رزولوشن های پایین تر و اپ اسکیل کردن دستشون بازتر میشه برای بالا بردن گرافیک.که به نظرم این هم درست نیست چون جهش نسل باید بتونه استاندارد های روز تلویزیون هارو پشتیبانی کنه که استاندارد کنونی تلویزیون ها 4k هست.
دیجیتال فاندری هم چند ماه پیش راجع به این موضوع مطالب جالبی نوشته بود:
Why next-gen consoles shouldn't focus on 'true 4K'

LiviNG D3AD

کاربر سایت
Dec 7, 2008
3,856
نام
Mohsen
سوال اینجاست که نسل بعد برای چی اصلا میخواد بیاد اگر قرار باشه جهشی تو گرافیک نسل اینده صورت نگیره! تفاوت بصری در بازی ها بین دو نسل باید کاملا محسوس باشه بنظرم وگرنه نسلی جابجا نمیشه و فقط برای خالی کردن جیب منو شما پلان ریختن.من بشخصه انتظار جهش گرافیکی مثل جهش نسل های قدیم رو دارم (مثل نسل های ششم و هفتم).اگر شرایط سخت افزاری و ترافلاپس و غیره اجازه نمیدن پس باید صبر کنن تا به اون سطح برسن بعد نسل جدید رو معرفی کنن در غیر اینصورت جامعه گیمر فقط متضرر میشه.
دوستانی که کنسول گیمر هستن شاید در جریان پیشرفت سخت افزارها نباشن ولی باید بدونید تا دو سال اینده متاسفانه هیچ جهش خارق العاده رو حتی با سخت افزار های اون زمان تجربه نمیکنیم.دلیلشم یک بخاطر فشار زیادی که پردازش خود بازی ها رو وضوح 4k به سیستم میاره دوم بخاطر محدودیت بودجه برای طراحی خود کنسول هاست.
حالا شاید سازنده های خبره مثل ناتی داگ با همون سخت افزار یه بازی غول بسازن ولی در اون صورت شاهد تعداد انگشت شمار از بازی ها میشیم که واقعا تفاوت دارن با نسل قبلی.
البته همه ی این حرفایی که من زدم در صورتی هست که سازندها بیان رو رزولوشن 4k native بازی بسازن وگرنه تو رزولوشن های پایین تر و اپ اسکیل کردن دستشون بازتر میشه برای بالا بردن گرافیک.که به نظرم این هم درست نیست چون جهش نسل باید بتونه استاندارد های روز تلویزیون هارو پشتیبانی کنه که استاندارد کنونی تلویزیون ها 4k هست.
دیجیتال فاندری هم چند ماه پیش راجع به این موضوع مطالب جالبی نوشته بود:
Why next-gen consoles shouldn't focus on 'true 4K'

خب محدودیت چیپهای AMD تا به امروز خودش یک دلیل هست و رو آوردن مایکروسافت و سونی به AMD برای ساخت یک تراشه واحد (APU) به جای یک CPU و یک GPU و استفاده نکردن از طراحی های کاملا متفاوت برای چیپها خودش یک دلیل دیگه هست. آخرین باری که مایکروسافت و سونی دست به طراحی یک معماری کاملا جدید و متفاوت زدن برای نسل 7 بود که اون هم مجبور شدن کنسول شون رو با ضرر بفروشن.

بعد کلا صرفا بحث سونی و مایکروسافت هم نیست. بازیساز ها هم متضرر میشن وقتی قرار باشه برای سیستم‌های کاملا متفاوت بازی بسازن چون هزینه ساخت بازی‌های AAA همینطوری سر به فلک میکشه.

بعد رفتن از رزلوشن 1080 به 4k و رفتن از 30 فریم به 60 فریم هم خودش دستاورد کمی نیست برای نسل بعد. شما باید وان و پلی 4 معمولی رو ملاک مقایسه اصلی برای نسل بعد قرار بدی نه وان ایکس و پرو رو.

اینکه وان ایکس تونسته خودش یه جهش بزرگ باشه نسبت به وان باعث میشه نسل بعد و جهش گرافیکیش کمتر به چشم بیاد (حداقل رو کاغذ) ولی خب شما در نظر بگیر همین وان ایکس میخواد یه بازی مثل FH4 یا GeoW4 رو 60 فریم اجرا کنه رزلوشن بازی میره رو 1080. پس گزینه 4k و 60 فریم هم خودش یه دستاورد بزرگ هست حتی نسبت به وان ایکس.

البته من فکر میکنم این هم خودش به دلیل ضعف CPU هست که باعث میشه رزلوشن بره روی 1080 والا 1440p باید میشد در حالتی که این ضعف وجود نمی‌داشت.

بعد جهش اصلی نسل بعد روی CPU هست و باید انتظار چیزهایی مثل انیمیشن‌های بهتر یا فیزیک بهتر و ... رو داشته باشید یا دنیاهای پویاتر و شلوغتر تو بازی‌ها. البته اگر که 16 ترد باشن CPU ها.

ولی خب در مورد خود گرافیک با توجه به تکنولوژی فعلی من نظرم همونی هست که گفتم بالاتر.

Aurlito

کاربر سایت
Feb 16, 2008
1,749
نام
چوبک
و انجینها هم باید به روز بشن و از پررلل پراسسینگ سی پی یو (نه جی پی یو) استفاده کنن. الان خیلی از انجینها هستن که برای گیم لوپشون یک for(;;) (این اسمایلی لعنتی نمیذاره منظورم رو بفهمونم، فور لوپ بدون کاندیشن منظورمه) انداخن اصلا به فکر این نیستن که سی پی یو ها چند هسته ای شدن. واسه همینه که همه میرن سمت آنریل انجین، یکی از اولین انجینهایی بود که پرلل پراسسینگ رو مد کرد.
پرلل پراسسینگ اینطوریه که عوض اینکه تمام کورها با هم به رندر، آپدیت و دراو بپردازن، وظایف گیم لوپ تقسیم شه بین هسته های سی پی یو.

در کل تا انجینها از دم آپدیت نشن به خیال این نباشید که بازیهای تردپارتی حداقل فرقی خواهند کرد. بازیها اکثرا بلوت شدن، سی پی یو کم میاره، دلتا تایم کم میاره، افت فریم صورت میپذیره. در حالی که اگر یکم برنامه نویسی بهتر باشه اصلا لازم نیست این اتفاق بیفته.

و یادمون نره که مایکروسافت از دایرکت تری سی استفاده میکنه، نه اوپن جی ال، و یک نرم افزار متن بسته به عنوان رابط گرافیکی یعنی فاجعه واسه بازیهای ایندی! البته فکر کنم از اوپن جی ال هم بشه روی ایکس باکس استفاده کرد، مطمئن نیستم. حالا اگر نمیشه روی ایکس باکس از اوپن جی ال استفاده کرد، من واقعا امیدوارم که نسل بعدی کنسولهای مایکروسافت بسته به دایرکت تری دی نباشن.

AMD هم یک لایبرری قوی مثل CUDA برای جی پی یو پروگرمینگ احتیاج داره تا اوج قدرت رو از جی پی یو بکشن بیرون. الان ان وی دیا خیلی از لحاظ نرم افزاری از ای ام دی جلوتره. من کلا میگم، بیخیال سی شین. وقتش گذشته. بچسبین به سی پلاس پلاس. استندرد تمپلیت لایبرری داره. کلاس داره به معنی واقعی کلمه! چرا برنامه نویسها سی رو ول نمیکنن؟ من مسلما حالیم نیست و نمیتونم درین مورد نظر بدم، اصلا بیخیال، حتما یک جکمتی هست که از سی استفاده میکنن و ما حالیمون نمیشه. فقط دهن من سرویسه که میخوام برای افتر افکتس پلاگین بنویسم. حالا ربطی به بازی نداره زیاد قضیه رو کش ندیم.

من از انجینها و کنسولهای نسل جدید اینجور چیزها رو میخوام. فورکی که به دردم نمیخوره چون پولش رو ندارم. یک چیز دیگه: یک لایسنس آزاد برای بازیهای ایندی بدن. الان خیلی سختگیری میکنن. واسه همینه که زیاد بازی ایندی واسه کنسولها نمیاد، اگر بیاد هم در حد فیلمهای ساندنس فستیوال "ایندی" هستن این بازیها! :D

ادیت: سرور آزاد رو یادم رفت بگم. یک نرم افزار بدن بیرون هرکی دوست داشت سرور هوست کنه. با در هم تنیدن مردم با تار عنکبوت هیچ پیشرفتی در دنیای بازی صورت نمیپذیره.

آخرین ویرایش:

jhoobin

کاربر سایت
Jul 21, 2016
3,527
نام
ژوبین
اونایی رو که یه 3 طبقه میسازن بعد به اسم کنسول 4k به ملت میفروشن تازه خجالت هم نمیکشن بعد از 2 سال که هنوز توی 2k مونده این کنسوله چند طبقه میان و توی تبلیغات کنار زمین فوتبال 4k gaming تبلیغات میکنن :))
خودشون از همون اولم گفتن این کنسول 4K واقعی نیست و برای کساییه که میخوان تازه ps4 بخرن:) برا اینکه ارزون در بیاد4k واقعی نساختن اگه میخواستن 4k واقعی بسازن میساختن خوبشم میساختن ولی باید مثل مایکرو 500 دلار تو پاچه ملت میکردن که اصن معلوم نیست تا الان چقدر فروخته:)) ما که از gow 60 فریم راضیم و داریم باهاش حال میکنیم و دیگران هم حال میکنن حالا شما الکی زور بزن بگو این سه طبقه خوب نیستB-)
ول کنید این بچه بازیا رو دیگه حالا خوبه نصفتون 4k نزدید هی 4k4k می کنید

آخرین ویرایش:

Only Xbox

کاربر سایت
Jun 12, 2018
474
خودشون از همون اولم گفتن این کنسول 4K واقعی نیست و برای کساییه که میخوان تازه ps4 بخرن:) برا اینکه ارزون در بیاد4k واقعی نساختن اگه میخواستن 4k واقعی بسازن میساختن خوبشم میساختن ولی باید مثل مایکرو 500 دلار تو پاچه ملت میکردن که اصن معلوم نیست تا الان چقدر فروخته:)) ما که از gow 60 فریم راضیم و داریم باهاش حال میکنیم و دیگران هم حال میکنن حالا شما الکی زور بزن بگو این سه طبقه خوب نیستB-)
ول کنید این بچه بازیا رو دیگه حالا خوبه نصفتون 4k نزدید هی 4k4k می کنید
اون وقت اینا که خودشون از اول گفتن 4k نیستن چرا پس الان دارن تبلیغ 4k میکنن؟
شما فوتبال نگاه نمیکنی؟ یه نگاه به تبلیغات کنار زمین فوتبال بنداز ببین چی نوشتن
چطور اگر اینا خودشون میگن 4k نیست پس تبلیغش رو میکنن؟ اونم کنسولی که اکثرا 2k میده
gow رو تا جایی که ما دیدیم توی مبارزات 45 فریم میده

jhoobin

کاربر سایت
Jul 21, 2016
3,527
نام
ژوبین
اون وقت اینا که خودشون از اول گفتن 4k نیستن چرا پس الان دارن تبلیغ 4k میکنن؟
شما فوتبال نگاه نمیکنی؟ یه نگاه به تبلیغات کنار زمین فوتبال بنداز ببین چی نوشتن
چطور اگر اینا خودشون میگن 4k نیست پس تبلیغش رو میکنن؟ اونم کنسولی که اکثرا 2k میده
gow رو تا جایی که ما دیدیم توی مبارزات 45 فریم میده
Gow بین 60تا50 قفله قفله
خب 4k نیست اما ضعیفم نیست هست؟ گفتم برای ارزون شدنش اینکار کردن دیگه اینکه چرا 4k تبلیغ میکنن من نمیدونم (دیگه 2k هم نیست اما کاملا 4k هم نیست :D) خیلیا اصن شاید برا 1080/60 میگیرن سلایق متفاوته اینجوری نیست که بگن این کنسول 4k پس چیز شاخیه ممکنه طرف فقط برا فریم بیشتر بگیره....

• Like
Reactions: ps3_360_wii

Only Xbox

کاربر سایت
Jun 12, 2018
474
Gow بین 60تا50 قفله قفله
خب 4k نیست اما ضعیفم نیست هست؟ گفتم برای ارزون شدنش اینکار کردن دیگه اینکه چرا 4k تبلیغ میکنن من نمیدونم (دیگه 2k هم نیست اما کاملا 4k هم نیست :D) خیلیا اصن شاید برا 1080/60 میگیرن سلایق متفاوته اینجوری نیست که بگن این کنسول 4k پس چیز شاخیه ممکنه طرف فقط برا فریم بیشتر بگیره....
کسی نمیگه پرو ضعیفه
ولی سونی داره تبلیغات دروغ میکنه
پرو اکثرا 2k اجرا میکنه حالا یکم بالاتر در حد 1620p اونم بعضی بازی ها
ولی تبلیغات 4k برای پرو =))

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر